JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

RYDZYNA - pałac Leszczyńskich i Sułkowskich

 

1. Informacje ogólne

2. O pałacu

3. Historia

4. Legenda 

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria 

8. Bibliografia

9. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Rydzyna – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim.

ADRES PAŁACU:

Plac Zamkowy 1

64-130 Rydzyna

 

2. O pałacu

Pałac usytuowany na sztucznej wyspie, otoczony fosą dwukilometrowej długości, z przyległym od wschodu 12-hektarowym parkiem, pałac stanowi centrum. Do wjazdu prowadzi przerzucony przez fosę późnobarokowy kamienny most.

Czterokondygnacyjna późno barokowa budowla na planie kwadratu z wieżami w narożnikach ma reprezentacyjną fasadę z ozdobnym ryzalitem i ze strzegącymi mostku sfinksami. Z czasów Sułkowskich pochodzi większość wystroju wnętrz – misterne sztukaterie, wysokiej wartości polichromie autorstwa Georga Wilhelma Neunhertza, meble i rzeźby. Naprzeciw pałacu znajdują się zabudowania barokowo-klasycystycznych oficyn i budynków gospodarczych.

Druga kondygnacja ma charakter muzealny, z wielką Salą Balową (z kolumnami korynckimi, posągami i freskiem przedstawiającym apoteozę zaślubin księcia Aleksandra Józefa z hrabianką Anną Przebendowską) oraz salami: Czterech Pór Roku (zdobią personifikacje pór roku, jest tu też portret Stanisława Leszczyńskiego), Morską (ma kształt ośmiokąta, a nazwę zawdzięcza bogatej dekoracji rzeźbiarskiej przedstawiającej mitologiczne postacie związane z morzem), Posągową, Myśliwską – pełną trofeów z dawnych polowań, Rycerską, Wielką Alkową i gabinetami: Chińskim, Kryształowym i Porcelanowym.

 

3. Historia

Na kępie wśród mokradeł i bagien, w 1 ćwierci XV wieku, śląski rycerz Jan z Czerniny wzniósł zamek z cegły na planie kwadratu. Jednotraktowy dom mieszkalny zamykał dziedziniec od strony południowej, drugi budynek tworzył stronę wschodnią, zaś pozostałe boki otaczał mur obwodowy. W sąsiedztwie zamku rozwija się osada, która jeszcze przed 1407 rokiem uzyskała prawa miejskie. Ponieważ Jan z Czerniny i Rydzyny był zaufanym dworzaninem króla Władysława II Jagiełły, miasto zostało obdarowane licznymi przywilejami handlowymi, między innymi prawem prowadzenia komory celnej. W średniowiecznym kształcie przetrwało aż trzy stulecia, do czasu gdy w XVII wieku wykupili je Leszczyńscy, hrabiowie z pobliskiego Leszna. Uczynili oni z Rydzyny ośrodek dóbr obejmujących kilkanaście tysięcy hektarów.

Wspaniały barokowy zamek rychło stał się scenerią wydarzeń o znaczeniu historycznym. W rezultacie starć między mocarstwami ościennymi o tron w Warszawie, a także stronnictwami w kraju, dwukrotnie – w roku 1704 i ponownie w 1733 – na króla Polski został wybrany Stanisław Leszczyński. W Rydzynie lubił zatrzymywać się jego konkurent – August II, zwany Mocnym w drodze do rodzinnej Saksonii.

Pozbawiony korony i władzy Stanisław Leszczyński na zawsze wyjechał z Polski do Francji, by zamieszkać w Luneville jako teść Ludwika XV i władca księstw Lotaryngii i Baru. Pałac, częściowo spalony i zdewastowany przez wojska carskie, sprzedał saskiemu ministrowi Józefowi Aleksandrowi Sułkowskiemu. Ten zatrudnił wybitnego śląskiego architekta Karola Marcina Frantza i przywrócił świetność zarówno pałacowi jak i miastu. On też wytyczył barokowy, urbanistyczny układ miasta, zachowany – jako jeden z nielicznych w Europie – niemal bez zmian do dziś.

Z Rydzyny pochodził Józef Sułkowski, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej i powstania kościuszkowskiego. Po emigracji do Francji został oficerem francuskiej armii republikańskiej, a następnie adiutantem Napoleona Bonapartego.

Po rozbiorach miasto znalazło się w zaborze pruskim i przestało być własnością prywatną. W 1909 roku, po śmierci ostatniego przedstawiciela rodu, dobra przejęła komisja kolonizacyjna. W okresie międzywojennym, zgodnie z testamentem Sułkowskich zalecającym, by ich dobra służyły narodowej edukacji, w pałacu znalazło siedzibę eksperymentalne męskie Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich. Ponownie przyniosło ono Rydzynie rozgłos. Podczas II wojny światowej miasto włączono do Niemiec, część mieszkańców wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa, a w pałacu ulokowano szkołę Hitlerjugend. W styczniu 1945 roku, po wejściu do miasta wojsk sowieckich, zamek został przez nie spalony. Ćwierć wieku pozostawał w ruinie, aż Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich przystąpiło do jego odbudowy. Wnętrza pieczołowicie zrekonstruowano na podstawie zdjęć międzywojennych, prace zakończono w 1989 roku.

 

4. Legenda

Rydzyna posiada ducha – damy w bieli, która w nocy z 1 na 2 listopada odbywa spacer przez zamek do kaplicy, gdzie daremnie oczekuje na rozgrzeszenie za popełnione zbrodnie.

W zamierzchłych czasach dwór rydzyński zamieszkiwali potężni magnaci. Żądni zabaw i uciech światowych, spraszali oni z daleka najpiękniejsze damy, aby mieć możność urządzania hulaszczych zabaw i rozpustnych biesiad. Jedna z kobiet szczególnie czarowała wszystkich swą urodą. Przybyłą z dalekich stron, nie znającą stosunków w zamku rydzyńskim, szanowano z początku i obsypywano hołdami. Dozwolono jej pędzić cicho i spokojnie swe życie i stronić od wszelkich wesołości i zabaw. Lecz zły i gorszący przykład oraz namowy zrobiły z czasem swoje. Dama mimo pięknych cnót, zaczęła powoli zbaczać z drogi cnoty, aby w końcu stać się jedną z najwystępniejszych rozpustnic. Zawiedziona w końcu w miłości, otruła ze zemsty jednego ze swych wielbicieli – kochanków, za co ją okropna spotkała kara. Zamurowano ją bowiem żywcem w podziemiach zamku. W przeddzień wykonania egzekucji, spowiadając się księdzu, w kaplicy zamkowej, zataiła świadomie, prawie w obliczu śmierci, jeden z najcięższych swych grzechów. Odtąd rok rocznie w dzień jej zgonu ukazuje się o północy w kaplicy zamkowej ksiądz w komży i odprawia o tej porze Mszę św., a niewiasta w bieli, klęcząc u stóp ołtarza, modli się żarliwie. Po Mszy św. zbliża się biała dama do celebranta, by mu wyjawić swój grzech śmiertelny i prosić o rozgrzeszenie. Lecz spowiednik surowo patrzy w jej piękne oblicze i wskazuje na dwa blade celebrujące chłopięta odzywa się grobowym głosem w te słowa: „Nie czas jeszcze, dziecko moje”, poczem biała dama znika powoli, by modląc się i wzdychając, w ciemnych krużgankach i komnatach niepokoić od rana mieszkańców zamczyska.

 

5. Ciekawostki

W latach 20. w pałacu mieściło się elitarne gimnazjum. Hitlerowcy urządzili tu ośrodek wychowawczy Hitlerjugend.

 

6. Opinia

W Rydzynie byłam 5 kwietnia 2014 roku. Oprócz Sali Morskiej, w której można obejrzeć naprawdę niesamowicie zrekonstruowany rzeźbiarski sufit (WIELKI SZACUNEK dla konserwatorów, którzy zrobili kawał dobrej roboty), pałac nie zrobił na mnie wrażenia! Otoczenie również nie przypadło mi do gustu, ponadto niezadowolona kelnerka i niezbyt dobra kawa w pałacowo-hotelowej restauracji zakończyła nasze zwiedzanie…

 

7. Galeria

 

8. Bibliografia

Przewodnik „Polska na weekend i na wakacje”, wyd. 2012

„100 najpiękniejszych miejsc w Polsce”, wyd. Publicat

Adam Dylewski „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”, wyd. Świat Książki

www.leszno.pl
 

9. Mapa

Odsłony: 1398

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież