JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

ROGALIN - pałac Raczyńskich

 

1. Informacje ogólne

2. O pałacu

3. Otoczenie

4. Historia

5. Legenda

6. Ciekawostki

7. Opinia

8. Galeria

9. Bibliografia

10. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Rogalin - wieś w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, gminie Mosina. Pierwsza wzmianka pisemna o Rogalinie pochodzi z 1247r., gdy należał do Łodzica Mirosława syna Przedpełki z Bnina.

 

2. O pałacu

Rezydencja w niemal podręcznikowy sposób realizuje barokowy program "entre cour et jardin" (między dziedzińcem i ogrodem). Gmach pałacowy składa się z budynku głównego i przylegających do niego z obu stron oficyn, mających postać ćwierćkolistych galerii. Przestrzeń zamkniętą "podkową" tak ustawionych budowli przeznaczono na dziedziniec paradny, do którego wiodą ocienione szpalerami kasztanów dojazdy, przecinające przeddziedzińce ze stajnią, powozownią i czworakami. Dominującym elementem kompozycji jest zwalisty budynek główny, nakryty potężnym dachem mansardowym. Także i tu zastosowano modelowe dla epoki rozwiązania - piano nobile, czyli reprezentacyjne piętro z salą balową na osi budynku oraz mieszkalny parter. Elementem ozdobnym trzykondygnacyjnego korpusu jest położony w części centralnej masywny, pięcioosiowy ryzalit zwieńczony figurą rzymskiego tarczownika.

Odrębną atrakcję stanowi galeria malarstwa, zajmująca specjalnie wzniesiony nowoczesny budynek z 1910 r. Raczyńscy byli znanymi mecenasami sztuki, szczególnie malarstwa. Kolekcję rogalińską założył Edward Aleksander Raczyński w latach 80-tych XIX w. Szybko zyskała ona sławę jednego z najwspanialszych zbiorów malarstwa w Polsce. Liczyła ok. pół tysiąca dzieł. Była dostępna dla publiczności. Tuż przed wybuchem II wojny światowej część bezcennych eksponatów zdeponowano w Muzeum Narodowym w Warszawie, reszta została rozgrabiona w czasie wojny, gdy Niemcy urządzili w pałacu szkołę Hitlerjugend. Dziś zbiory są pieczołowicie odtwarzane wedle pierwotnego zamysłu kolekcjonera. Odzyskano ok. 250 prac, m.in. Wyspiańskiego, Fałata, Boznańskiej czy Malczewskiego.

Swoistym hołdem dla ostatniego właściciela Rogalina, prezydenta RP na Uchodźstwie, jest rekonstrukcja jego londyńskiego gabinetu z mieszkania przy 8 Lennox Gardens, w którym spędził ostatnie 26 lat życia.

Od frontu Pałacu poprzez dziedziniec i dalej aleją kasztanową wiedzie droga do Kaplicy-mauzoleum, usytuowanej na wzgórzu. Szerokie schody flankowane przez dwa leżące lwy z żeliwa prowadzą do części górnej budynku. Ten jest utrzymany w stylu neoklasycystycznym, wzorowany na świątyni rzymskiej w Nimes. Pewne elementy, jak fryz czy napis Divo Marcellino nawiązują do Antyku, a Edward wzniósł ją w latach 1817-1820 dla upamiętnienia śmierci swojego kuzyna Marcelego Lubomirskiego zm. 1809r. w Sandomierzu. W górnej kondygnacji znajduje się kaplica, w podziemiu mauzoleum utrzymane w stylu romańsko-gotyckim. Robi ono wrażenie stojącymi tam sarkofagami i nastrojem powagi. Dwa dziewiętnastowieczne sarkofagi kryją prochy Rogera Raczyńskiego, którego wyrzeźbiona postać spoczywa na wieku i jego żony Konstancji. Trzeci, współczesny należy do Edwarda Bernarda, ostatniego z rodu. Na ścianie umieszczono tablice upamiętniające prochy członków rodziny. Część z nich została przeniesiona z klasztoru reformatorów w Woźnikach. Tylko sam fundator Kaplicy tu nie spoczywa, a jedynie jego serce. Został pochowany z Zaniemyślu. Atmosfera tego miejsca, tak krypty, jak i otoczenia wywołuje specyficzny nastrój. To miejsce odosobnione, otoczone starymi drzewami tchnie spokojem, a piękno przyrody łączy się z majestatem architektury. Dobrze jest podumać tu nad różnymi kolejami losu tej rodziny, której ostatni przedstawiciel wrócił tu po wielu latach spędzonych poza krajem, aby dołączyć do prochów przodków, tych, którzy tu żyli i umierali i którzy pozostawili po sobie tak wyraźny ślad.

 

3. Otoczenie

Równocześnie z pałacem powstawał od zachodu park francuski z grabowymi szpalerami, rzędami lip, rzeźbami postaci mitologicznych i kopcem widokowym, zwanym Parnasem, przechodzący w malowniczy park angielski, który z kolei przechodzi płynnie w naturalny las i łęgi nadwarciańskie. W kompleksie niektórzy naliczyli 950, iini nawet 1,5 tys. dębów, z których najbardziej wiekowe okazy liczą 700 lat.

To w nim rosną najbardziej znane majestatyczne dęby noszące imiona legendarnych braci: Lech, Czech i Rus oraz równie okazały Edward. W parku krajobrazowym ochronie podlegają wszystkie drzewa o obwodzie pnia powyżej 2 m, również martwe. Dębom zagraża nie tylko zanieczyszczone środowisko, lecz także pozostający również pod ochroną chrząszcz kozioróg dębosz, drążący głębokie chodniki w głąb pni.

 

4. Historia

W 1768 r. dobra rogalińskie kupił Kazimierz Raczyński, pisarz wielki koronny na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od początku miejscowość upatrzono dla rezydencji magnackiej, z racji malowniczego położenia i bliskości Poznania. Budowę rozpoczęto jeszcze w tym samym 1768 r. Raczyński był człowiekiem bardzo zamożnym, dlatego w niedługim czasie (1768 - 1776) wzniesiono monumentalne budowle, otaczając je parkami i ogrodem. Powstał wspaniały przykład wyważonego przepychu. Założyciel pałacu w trakcie budowy zamawiał projekty klasycystycznej modernizacji u znanych architektów - Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera.

Ostatnim właścicielem Rogalina był Edward Raczyński , wybitny polityk i dyplomata, w latach 1934 - 1945 ambasador RP w Londynie, a później ostatni prezydent rządu emigracyjnego. W 1991 roku, w setną rocznicę urodzin, przekazał cały swój majątek w formie fundacji narodowi.

 

5. Legenda

Ród Raczyńskich odegrał znaczącą rolę w dziejach i Wielkopolski, i Polski. Wedle legendy jego protoplastą był wojownik z drużyny Mieszka I. Choć trudno to udowodnić, to taki, nawet tylko mityczny, zapis w historii rodziny robi wrażenie.

 

6. Ciekawostki

  • W 1592 roku urodził się Krzysztof Arciszewski, generał artlerii i admirał floty holenderskiej;
  • niektóre sceny filmu Jerzego Hoffmana "Stara baśń - Kiedy słońce było bogiem", na motywach powieści J. I. Kraszewskiego, były kręcone w rogalińskim krajobrazie.

 

7. Opinia

Wielkopolska wyróżnia się na tle innych województw mnogością zachowanych rezydencji arystokratycznych. Ta w Rogalinie jest po prostu wspaniała! Elegancka w każdym calu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz! Wszystko dopracowane do ostatniego detalu łącznie z uporządkowaną zielenią w ogrodzie za pałacem! Do tego cudowny park, w którym człowiek naprawdę odpoczywa wśród malowniczych dębów, które niejednokrotnie były natchnieniem dla artystów malarzy. Napiszę krótko- idealne magnackie cudo!!!

 

8. Galeria

 

9. Bibliografia

A. Dylewski, "Najpiękniejsze zabytki Polski", wyd. Świat Książki, Warszawa 2006

"100 najpiękniejszych miejsc w Polsce", wyd. Publicat

"Polska na weekend i na wakacje", 2012

www.rogalin.org

 

10. Mapa

Odsłony: 1691

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież