JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

POBIEDZISKA - Skansen Miniatur

 

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Skansen Miniatur w Pobiedziskach

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Pobiedziska - miasto w województwie wielkopolskim , powiecie poznańskim, gminie Pobiedziska. Nazwa wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „pobieda” (zwycięstwo). Jest ona związana ze zwycięską bitwą, którą stoczył książę Kazimierz w okolicach Pobiedzisk ze zbuntowanym namiestnikiem Mazowsza - Masławem. W dowód wdzięczności nasi przodkowie umieścili jego postać na prawym polu herbu miasta, herbu który należy do najstarszych herbów miast polskich.

 

2. Historia miasteczka

Miasto przez XI i XII wiek rozwijało się w oparciu o „prawo polskie” nadane mu przez Kazimierza. W XIII wieku nadchodzi czas przemian. Wtedy to książę wielkopolski Przemysł I wydaje przed rokiem 1257 przywilej lokacyjny dla Pobiedzisk na prawie magdeburskim. Jest to nowe otwarcie w historii miasta, bo od tego czasu powstają nowe możliwości rozwoju opartego na samorządzie miejskim. Pobiedziska były na tyle silnym ośrodkiem miejskim, że już w dwadzieścia lat po lokacji odbył się w nich zjazd możnowładców wielkopolskich pod przewodnictwem książąt: Bolesława Pobożnego i Przemysła II przyszłego króla Polski.

W XII wieku na drzewie głogowym przy Trakcie Poznańskim objawiła się Matka Boża. Dzięki temu powstaje Kościół Objawień, a miasto staje się miejscem pielgrzymek i stałego kultu maryjnego. Rozwój miasta tylko na krótko zatrzymał najazd krzyżacki z 1331 roku, bo Kazimierz Wielki podejmuje decyzję o odbudowie miasta, zamku i kościołów. Od roku 1404 Pobiedziska stają się siedzibą starostwa pobiedziskiego.

Za panowania króla Władysława Jagiełły miasto osiąga szczyt rozwoju. Król Jagiełło wielokrotnie odwiedza Pobiedziska. Pierwszy raz z żoną Jadwigą, a potem przed bitwą grunwaldzką. W roku 1418 wita wraz z całym dworem  delegację powracającą z soboru w Konstancji.

Pod koniec czasów I Rzeczypospolitej samorząd miasta aktywnie włącza się w ruch reformy państwa. Rajcy miejscy z burmistrzem, wspólnie ze szlachtą radzą na sejmikach w Środzie Wlkp. Reformują szkolnictwo w mieście. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja wprowadzają w życie jej uchwały, wybierając na jej zasadach w wolnych wyborach nowe władze miejskie.

Dalszy rozwój zostaje powstrzymany przez rozbiory. Społeczeństwo Pobiedzisk nie myśli poddawać się zaborcom i walczy o wolność Ojczyzny. Mieszkańcy miasta, gdy tylko w mieście pojawiają się oddziały Kościuszkowskie ochoczo wstępują w ich szeregi, a w okresie napoleońskim w szeregi Gwardii Narodowej i płacą daninę krwi w walce o Polskę.

W okresie Wiosny Ludów powstaje w Pobiedziskach Komitet Narodowy, który tworzy oddział powstańczy.

Pobiedziszczanie w listopadzie 1919 roku tworzą Radę Ludową,  a ta powołuje  oddziały wojskowe Straży Bezpieczeństwa i Straży Ludowej. Rada Ludowa przejmuje władzę w mieście z rąk pruskich  i wysyła oddział żołnierzy do wyzwalania Inowrocławia. Jednocześnie przeprowadza wolne wybory do Magistratu i na sołtysów. Odzyskanie niepodległości po blisko 125 latach niewoli wywołuje entuzjazm i dumę narodową. Okres wolności trwa tylko 20 lat ale przynosi wielkie efekty w zakresie oświaty i wychowania młodzieży.

Koszmar II wojny światowej pochłania wiele istnień ludzkich i zatrzymuje rozwój gospodarczy Pobiedzisk. Miasto rozwija się bardzo wolno, dopiero pierwsze wolne wybory samorządowe w 1990 roku tworzą prawdziwy – niezależny samorząd, który podejmuje strategiczne decyzje o rozbudowie infrastruktury komunalnej, budowie szkół, oczyszczalni ścieków, modernizacji stadionu sportowego, budowie hal gimnastycznych oraz szeregu innych inwestycji sprzyjających dynamicznemu rozwojowi Miasta i Gminy Pobiedziska na nowo przywraca się herb, hymn i flagę gminy. 

 

3. Skansen Miniatur w Pobiedziskach

W maju 1998 roku, z okazji 950. rocznicy nadania praw miejskich Pobiedziskom, otwarto tu jeden z nielicznych w Polsce Skansen Miniatur. Inspiracją dla twórców tego osobliwego muzeum było podobne, znajdujące się w holenderskim Madurodam.

Na terenie parku zgromadzono wiele makiet wielkopolskich obiektów architektonicznych oraz najbardziej reprezentacyjnych fragmentów poznańskiego rynku, okolic opery wraz z parkiem.

Prezentowane tu obiekty są w dużej części kopiami zabytków, które znajdują się na wielkopolskim Szlaku Piastowskim. Takie też było zamierzenie autorów projektu, którzy chcieli dać turystom sposobność porównania dokładnego przyjrzenia się poszczególnym budynkom, nim wyruszą na tę długą, lecz niezwykle interesującą trasę.

Spacerując po rozległym terenie skansenu, odnajdujemy w jego centralnej części poszczególne budowle ukryte wśród zieleni. Obiekty, które znajdują się na terenie skansenu to pałac w Rogalinie, ruiny zamku w Wenecji, Mysia Wieża w Kruszwicy, kościół w Węglewie, Biskupin, kościół św. Wojciecha w Poznaniu, katedra w Gnieźnie, Opera Poznańska, pałac w Czerniejewie, poznański Stary Rynek.

ADRES:

ul. Fabryczna, Pobiedziska

 

4. Ciekawostki

Na terenie skansenu zlokalizowanych jest 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20, z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne.

 

5. Opinia

Byłam w skansenie 04-06-2011 roku. Cieszy się sporym powodzeniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Z innej perspektywy zwiedzający oglądają znane obiekty. Spacerując po skansenie uświadomiłam sobie, jak bogata jest historia Wielkopolski. To miejsce to fajna lekcja historii w pigułce.

 

6. Galeria

 

7. Bibliografia

www.muzeum.pobiedziska.pl

www.pobiedziska.pl

www.ok-pobiedziska.pl 

 

8. Mapa

Odsłony: 838

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież