JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

LICHEŃ - sanktuarium maryjne

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Co zobaczyć?

4. Cudowny obraz Matki Bożej

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Licheń Stary - wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Od połowy XIX w. znajdujące się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu nie tylko ogólnopolskim bo pielgrzymi przybywają tutaj z całego świata.

 

2. Historia

W 1813 roku Tomasz Kłossowski, polski żołnierz pochodzący z okolicy Lichenia, został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Dogorywając na polu walki, ujrzał świetlistą postać z orłem na piersi, która obiecała mu ocalenie życia, prosząc w zamian, aby w przyszłości odszukał jej wizerunek. Odnaleziony w 1836 roku w miejscowości Lgota pod Częstochową niewielki obraz Tomasz umieścił w drewnianej kapliczce w grąblińskim lesie, dwa kilometry od Lichenia. Po śmierci Kłossowskiego zaopiekował się nim ubogi pasterz Mikołaj Sikatka. Doznawszy w 1850 roku objawienia, zaczął przestrzegać miejscową ludność przed mającą nadejść zarazą. Epidemia cholery w 1852 sprawiła, że obraz uznano za cudowny i przeniesiono do kaplicy cmentarnej, a dwa lata później do neogotyckiego kościoła św. Doroty w Licheniu. Po II wojnie światowej, kiedy parafię przejęli księża marianie, wzrosło jej znaczenie jako sanktuarium maryjnego.

 

3. Co zobaczyć?

 • Bazylika - pięcionawowa bazylika MB Bolesnej Królowej Polski założona na tradycyjnym planie krzyża, powstała w latach 1994 – 2004 jako wotum pielgrzymów licheńskich na jubileusz 2000 roku. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski. Świątynię zaprojektowała architekt Barbara Bielecka z Gdyni wraz z zespołem. Wzniesiona z betonu, stali i aluminium w odcieniu złota ma 139 m długości, szerokości: 77 m (nawa główna z kaplicami bocznymi) i 144 m (transept). Wysokość nawy głównej 44 m. Świątynia w Licheniu, porównywalna z największymi budowlami sakralnymi świata, (największa w Polsce i 11. na świecie) istnieje dzięki ofiarności pielgrzymów. W marcu 2000 r. Episkopat Polski zadecydował, że świątynia ta, jako jedna z trzech będzie wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. 25 maja 1995 r. Prymas Polski Józef Glemp wmurował kamień węgielny przywieziony z Rzymu z grobu św. Piotra. Kamień ten, w grudniu 1994 r., został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II. 2 lipca 2006 r. przeniesiono Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej z kościoła parafialnego św. Doroty do bazyliki mniejszej w Licheniu. Było to wydarzenie historyczne. Wizerunek Maryi opuścił bowiem na stałe kościół parafialny po prawie 150 latach. W środku znajdują się największe w Polsce organy. Posiadają 12 323 piszczałki i 157 głosów. Składają się z pięciu części. Największa znajduje się nad głównym wejściem do bazyliki - ma 13,25 m wysokości i waży ok. 50 ton. 

 

 • Punkt widokowy na wieży koło Bazyliki - budowa wieży zajęła 5 lat. Zakończono ją w 2004 roku. Jej dolna część ma kształt kwadratu o boku 19 m. Wysokość wieży wynosi 134 m, z krzyżem 141,5 m. Wzniesiono ją z części żelbetonowych i stalowych, używając do jej budowy jednego z największych żurawi gąsienicowych w Europie. Od tego czasu tysiące pielgrzymów rocznie podziwia rozciągającą się na 35 km panoramę okolicy i całego Sanktuarium - wieży kościołów, alejek, stawów z nenufarami i dachów licheńskiej bazyliki, a także lasów, pól i jezior otaczających Licheń. Na szczycie wieży znajdują się dwa zamknięte, wentylowane tarasy widokowe. Pierwszy na wysokości 98m - czyli 27 piętrze, drugi zaś na wysokości 114 m czyli 31 piętrze. Można się tam dostać windą - wjazd trwa około 40 sekund, lub wejść schodami - stopni jest 762.

 

 • Dzwony Józef, Piotr, Paweł - Odlane były w 2002 roku z brązu ludwisarskiego. Najcięższy z nich Józef waży 11 600 kg, drugi Piotr 5 600 kg i wreszcie najlżejszy Paweł 3 000 kg.

 

 • Dom Pielgrzyma Arka - Dom Pielgrzyma "Arka" jest drugim po "Betanii" miejscem noclegowym na terenie Licheńskiego Sanktuarium. "Arka" została otwarta w roku 2003. Budynek zanurzony jest w zieleni. Wokół, na blisko trzech hektarach ziemi, rosną najróżniejsze gatunki roślin, począwszy od rajskich jabłek, przez świerki i różane krzewy.

 

 • Apartamenty papieskie - to miejsce, w którym mieszkał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku. Dom Papieski wybudowano z zaledwie 10 miesięcy. Apartamenty mają powierzchnię ok.90 m2 i są złożone z pięciu pomieszczeń: biblioteki, kaplicy, salonu, sypialni i łazienki. Można w nich zobaczyć biurko, przy którym siedział bł. Jan Paweł II, stułę, którą miał na sobie 7 czerwca 1999 roku podczas poświęcenia licheńskiej bazyliki oraz inne pamiątki i eksponaty związane z Jego osobą. W domu papieskim oprócz apartamentów Ojca Świętego są także inne pokoje, w których zamieszkały osoby z Jego bliskiego otoczenia, m.in. kard. Stanisław Dziwisz.

Biblioteka: w czasie pielgrzymki św. Jana Pawła II w tym pomieszczeniu była jadalnia. Po zakończeniu pielgrzymki Ojca Świętego Sanktuarium zaczęło zbierać pamiątki związane z Papieżem Polakiem. W 2006 roku jadalnię przekształcono na bibliotekę.

Kaplica: jest kolejnym po bibliotece pomieszczeniem. W czasie pielgrzymki z 7 na 8 czerwca znajdował się w niej Cudwony Obraz Matki Bożej Licheńskiej, aby papież mógł sie przed nim modlić. Na środku kaplicy stoi biały klęcznik z drewna brzozowego ozdobiony herbem papieskim. Wystrój kaplicy zawierła elementy nawiązujące do stylu zakopiańskiego, tak miłego sercu Ojca Świętego.

Salon: w salonie umieszczono m.in. krzesło - jest wyższe niż standardowe ponieważ już wtedy Papież miał problemy z biodrem i nie mógł korzystać z krzeseł o standardowych wymiarach. Na biurku zdjęcie Karola z lat dziecięcych z mamą. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w salonie oraz sypialni zamontowano w oknach szyby kuloodporne.

Sypialnia: znajduje się tu m.in. łóżko, szafa oraz komoda. Po prawej stronie łóżka widoczny jest przycisk, którego Papież mógł użyć, gdyby potrzebował pomocy podczas nocnego odpoczynku. Dźwięk dzwonka rozbrzmiewał w pokoju kard. Stanisława Dziwisza, który mieszkał obok papieża.

 • Golgota - W centralnej części Sanktuarium wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra. To, wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie, to Golgota, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postaci Matki Bożej i św. Jana. Góra powstała jako dzieło pokuty i przebłagania. Jej autorem jest ks. Eugeniusz Makulski. Budowa rozpoczęła się w 1976 r. i trwała przez 10 lat. Duchowny musiał pokonać wiele trudności. Miał problemy ze zdobyciem materiałów budowlanych, do tego doszły jeszcze interwencje władz, które nie chciały zalegalizować budowy. Kopalnia węgla brunatnego podarowała ogromne głazy. Całość uzupełniają małe górskie kamienie, ziemia z miejsc bitew, w których przelali krew Polacy i bryły kolorowego szkła hutniczego oraz kamyczki z Ziemi Świętej. Ale Golgota to nie tylko kamienie. Masywną bryłę okalają krzewy, pnącza. Co kawałek umieszczono stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby nawiązujące do treści biblijnych.Golgota to ludowe przedstawienie drogi krzyżowej Chrystusa. Mijając groty Ogrójca, Zdrady, Sądu, Nawrócenia Marii Magdaleny, Grotę Zaparcia się Piotra, nawiązujemy do Męki Chrystusa opisanej w Ewangelii. Schodząc z góry wchodzimy do Groty Kryształowej, gdzie jest grób Pana Jezusa, następnie Grota Wniebowzięcia Matki Bożej, a dalej scena Zmartwychwstania. Są też "schody pokutne", które trzeba przebyć na kolanach.

 

 • Kamienie licheńskie - w większości pochodzą z kopalni w Koninie. Ułożone są w różnych miejscach, na terenie całego sanktuarium. Znajdują się na nich wyryte daty związane z Polską i Licheniem. Na tych mniejszych wykute są cytaty z Biblii.

 

 • Kościół św. Doroty - Tradycja przekazuje, że na początku XVIII w. istniał na wzgórzu w Licheniu kościół drewniany pod wezwaniem św. Doroty. Nie ma pewnych informacji z lat wcześniejszych, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty. Kościółek wymagał remontu, dlatego w 1728 r. został odnowiony. Następnie w roku 1800 kościół został całkowicie rozebrany, a na jego miejsce ówczesny dziedzic wsi - hrabia Łącki - zbudował nowy. Od 1819 r. kościół św. Doroty należał do rodziny hrabiów Kwileckich. Gdy okazał się za mały postanowiono go powiększyć. Sprawa ruszyła z miejsca dopiero po objawieniach w lesie grąblińskim. Cudowny Obraz przeniesiono z Grąblina do kaplicy przycmentarnej w Licheniu i bezzwłocznie przystąpiono do budowy nowego kościoła. Budowa kościoła została ukończona w 1857 roku i wtedy umieszczono w nim Cudowny Obraz. Niepozornymi rozmiarami zaskakuje także sam wizerunek, prawdopodobnie dopasowany niegdyś wielkością do żołnierskiej kieszeni, w której był noszony. Jest kopią obrazu Madonny Cierpliwie Słuchającej z Rokitna, której kult był rozpowszechniony w XVIII w. (podobne obrazki wręczały wtedy kobiety idącym walczyć żołnierzom). Pielgrzymów przybywało. Do 1939 r. w księdze łask zapisano blisko 3000 zeznań o doznanych nadzwyczajnych darach i uzdrowieniach. W 1949 roku Licheń powierzono księżom marianom po tym jak hitlerowcy całkowicie zdewastowali kościół.

 

 • Kapica Krzyża św. - W ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia. Podczas II wojny światowej, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Doroty, hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z obozu Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano w okrucieństwie. Ci, którzy pamiętają tamte czasy mówią, że szczególnie wyróżniała się w tym Berta Bauer – wychowawczyni chłopców. Któregoś dnia, w lipcu 1944 roku, chcąc pokazać swoim wychowankom, że nie ma Boga, zgromadziła ich wszystkich przed kaplicą cmentarną. Następnie wymierzyła z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu, który znajdował się nad wejściem do kaplicy. Powiedziała: „Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać”. Kilka godzin później, kiedy jechała na stację kolejową do Konina, przelatujący samolot ostrzelał jej wóz. Zginęła na miejscu. Wiele lat po wojnie znieważony krzyż, z wyraźnymi śladami po kulach, zawisł w ołtarzu Kaplicy Świętego Krzyża.

 • Kaplica Matki Bożej Licheńskiej-  wybudowana z drewna z rozebranego kościoła na cmentarzu. Belki te były w ścianach świątyni od roku 1728. To najstarsza pamiątka w Licheniu omodlona w ciągu blisko 300 lat przez tysiące parafian i miliony pielgrzymów.

 • Źródełko - Licheńskie źródełko nie ma nic wspólnego z objawieniami Matki Bożej. Jednak są świadectwa konkretnych osób, które korzystając z wody ze źródełka, z wiarą powierzały się Bogu i doznały łaski uzdrowienia. Źródełko powstało z czysto praktycznego względu, aby można było z niego czerpać wodę pitną, ponieważ wcześniej był z tym problem. Źródełko zostało poświęcone 14 sierpnia 1968 r. Była to wigilia odpustu i wielu wiernych uczestniczyło w uroczystości. Tego samego dnia grupa osób weszła do zakrystii, informując z wielkim wzruszeniem, że starsza pani z Pąchowa (gmina Kramsk), niewidoma od dwunastu lat, po napiciu się wody ze źródełka wszystko widzi. Byli świadkowie tego zdarzenia i fakt ten uznano za pierwsze cudowne uzdrowienie przy źródełku. Później były kolejne.

 • Jezioro Licheńskie - należy do pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest to jezioro rynnowe o długości ok. 4 km. Dobre miejsce dla wędkarzy – liczne amury i tołpygi.

 • Las grąbliński - „Ziemia, na której stoisz, święta jest! Na tym miejscu dnia 15.08.1850 roku ukazała się pasterzowi, Mikołajowi Sikatce z Grąblina, Matka Boża, Bolesna Królowa Polski” – ten napis na kamiennym obelisku wita wszytkich pielgrzymów podążających do znajdującego się o 2 km Lichenia. Na kilku hektarach dawnej puszczy sosnowej znajdują się, otoczone szczególną czcią, miejsca objawień Matki Bożej oraz połączone alejkami stacje Drogi krzyżowej. W lesie grąblińskim zostały zbudowane dwie kapliczki: duża i mała. W małej jest umieszczony kamień przyniesiony z głębi lasu, mający według wierzeń przedstawiać wypalone stopy Matki Bożej. W tym lesie żołnierz napoleoński, Tomasz Kłossowski, zawiesił w 1844 r. wizerunek Najświętszej Maryi Panny z białym orłem na piersi. Sześć lat później doszło tu do pamiętnych objawień. Matka Boża ukazała się tu pasterzowi Mikołajowi Sikatce. W 1989 roku władze państwowe postanowiły, że las grąbliński ma być wycięty. Kiedy ks. Eugeniusz Makulski dowiedział się o tym, postanowił wykupić las należący do państwa. Ksiądz Eugeniusz Makulski był w trudnej sytuacji, ponieważ nie dysponował środkami finansowymi na zakup lasu. Niespodziewanie przyjechała do Lichenia 80-letnia staruszka z Krosna nad Sanem i ofiarowała kustoszowi oszczędności całego życia. Pieniądze wystarczyły nie tylko na zakup lasu i opłaty notarialne, ale także na uporządkowanie terenu. W latach 1991-1993 za pieniądze podarowane przez kolejnych dobrodziejów udało się kustoszowi dokupić następne hektary lasu. Las wymagał ogromu pracy i nakładów finansowych, ponieważ był zaniedbany, brudny i zniszczony. Z pomocą przyszli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Izabelinie i górale z Kalwarii Zebrzydowskiej. Przez kilka tygodni wycinali uschłe drzewa, karczowali krzaki, wywozili śmieci i gałęzie. Wytyczyli także aleje oraz miejsca, w jakich ustawiono później stacje Drogi krzyżowej. Odnowiono stare kapliczki, wybudowano nowe, ustawiono rzeźby. Na leśnych ścieżkach stanęło 15 stacji Drogi krzyżowej. 2 czerwca 1995 roku biskup Roman Andrzejewski odprawił w lesie grąblińskim Mszę św. i je poświęcił. W czasie Mszy św. rozsypano ziemię i kamienie przywiezione z Palestyny oraz z miejsc związanych z życiem Jezusa i Matki Bożej.

 

4. Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej

 

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desceukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Głowa Jej okryta jest spływającą na ramiona złotą szatą, bogato zdobioną ornamentami roślinno-kwiatowymi, wysadzaną rozetami z ozdobnych kamieni. Brzegi szaty przyozdobione zostały symbolami męki Pańskiej. Nad głową Maryi dwie postacie anielskie unoszą koronę. Cudowny Obraz w 1967 roku udekorował papieską koroną Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Niezwykły jest fakt, iż ten malutki obrazek, przeznaczony pierwotnie do prywatnych modlitw, stał się obiektem kultu. Płynąca z niego moc daje nadzieję każdemu, kto przed nim uklęknie, spojrzy w oczy Matki Najświętszej i powierzy się Jej matczynej opiece. Za przyczyną Maryi dokonują się cudowne uzdrowienia nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy. Wota zawieszone w prezbiterium bazyliki licheńskiej są świadectwem wysłuchanych modlitw i próśb. Obraz kilka razy był odnawiany, jednakże twarz Matki Bożej pozostała nienaruszona. Ostatnim, najbardziej gruntownym pracom konserwatorskim poddano go w listopadzie 1965 r. przed uroczystą koronacją. Właściwy blat obrazu o wymiarach 9,5 x 15,5 cm został wpuszczony w otwór wyżłobiony w większej desce, posiadającej wymiary 16 x 25 cm, przez co powiększono jego pierwotna wielkość.

 

5. Ciekawostki

 

 • Sanktuarium Maryjne nazywane jest często „Częstochową Północy”;
 • bazylika wzniesiona z cegły o złotawej barwie ma sprawiać wrażenie falującego łanu zboża;
 • plac przed Bazyliką pomieścić może nawet 250 000 wiernych;
 • Od lipca 2010 r. na II i III piętrze bazyliki funkcjonuje Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC, przeniesione z Fawley Cort w Wielkiej Brytanii.

- Wystawa Rzeczpospolita Szlachecka - kolekcja prezentuje losy I Rzeczpospolitej. Pasy kontuszowe, dokumenty królów polskich z ich podpisami i pieczęciami, akt nadania tytułu szlacheckiego. ponadto na zbiór składają się: kolekcja broni białej z XVI i XVII wieku, elementy zbroi, mapy Polski i Europy.

- Wystawa Drogi do Niepodległości - obrazuje walkę Polaków o wolność: od rozbiorów Polski do końca XX wieku. Trzon kolekcji to pamiątki z okresu powstania styczniowego. Eksponaty te tworzą jedną z trzech najważniejszych kolekcji w Polsce.

- Wystawa Skarbczyk Starej Książki - znajdują się inkunabuły z XV wieku, a także XVI i XVII wieczne starodruki.

- Galeria Sztuki Sakralnej - ekspozycja prezentuje XIX - wieczne malarstwo o tematyce religijnej.Obrazy przedstawiają głównie życie Jezusa Chrystusa oraz Maryi.

- Galeria Grafiki i Rysunku - kolekcja powstawała od samych początków muzeum. Znajdują się tu prace wielu znakomitych artystów polskich, francuskich, niemieckich.

 • Eugeniusz Mikulski o Golgocie - „Golgota jest wynagrodzeniem Panu Jezusowi za świętokradztwo dokonane przez Bertę Bauer i za świętokradztwo dokonane polskimi rękoma w czasach, kiedy wyrzucano krzyże ze szkół, urzędów wojska, a nawet szpitali”.

 

6. Opinia

 

Po mojej wizytycie w maju 2009 roku moja opinia była taka: uważa się, że to jeden z najpopularniejszych w Polsce ośrodków pielgrzymkowych. Szacuje się, że rokrocznie przybywa tu około miliona wiernych, a liczba ta stale rośnie. Niektórzy powracają tu regularnie. Pierwsze wrażenia z Lichenia to przede wszystkim- porządek, czystość, duża ilość pielgrzymów, bogactwo. Jeśli chodzi o Bazylikę to wygląda ona jak gigantyczna makieta, a wnętrze oszałamia wielkością. Nie zmienia to jednak faktu, że powstała budowla przez samą wielkość oraz bogactwo użytych materiałów robi ogromne wrażenie na każdym pątniku i turyście. Dla nich otworzono 9 punktów handlowych, w których można nabyć pamiątki i dewocjonalia. Ponadto znajduje się księgarnia, w której można nabyć wiele interesujących pozycji. Dla zmotoryzowanych dużo miejsc parkingowych, wjeżdżając na nie (przynajmniej w niedziele i święta) osoby kierują nas na wolne miejsca, dzięki czemu unikamy bałaganu. Również naprzeciwko wejścia do lasu grąblińskiego znajduje się całodobowy parking dla aut osobowych i autobusów. Dla najmłodszych (którzy często nie czują tego świętego miejsca) w małym lasku niedaleko Domu Pielgrzyma Arka stworzono plac zabaw, a w nim ścianki wspinaczkowe, piaskownica, huśtawki. Nie zapomniano również o starszych osobach - na terenie sanktuarium jest mnóstwo ławeczek i altan do posiedzenia i odpoczynku. Skupieniu i modlitwie sprzyja park z licznymi pomnikami, kaplicami i Ścianą Pamięci Narodowej.

Po wizycie 2 lipca 2017 opinia uległa diametralnej zmianie!!!!! (mam świadomość, że tym momencie narażę się kilku osobom...) Licheń to już nie miejsce modlitwy, skupienia i zadumy!! To miejsce gdzie rządzi pieniądz i rzesza turystów, dla których modlitwa schodzi na dalszy plan!!! Zachowanie niektórych ludzi jest tragiczne!!!!! Przykład: Golgota to miejsce, gdzie należy, a nawet trzeba się wyciszyć; to miejsce gdzie trzeba przejść kolejne stacje zastanawiając się nad istotą śmierci Jezusa... 2 lipca zdałam sobie sprawę, że nie wszyscy są godni aby stanąć nawet stopą w tym miejscu... Ludzie, którzy szli za nami (mimo zwrócenia uwagi) wręcz krzyczeli, śmiali się, rozmawiali (cytuję: "ten kamień to przydałby mi się na skalniaku..."); a zachowanie 10 - letnich dzieci, które szły z nimi, a raczej biegały, było nie mniej irytujące. Widok dzieciaków biegających po Golgocie, piszczących i przepychających się był po prosu dołujący... Wniosek - w Licheniu wzięła góra turystyka, modlitwa - jest gdzieś z boku tego przepychu...

 

7. Bibliografia

 

www.lichen.pl

 

www.turystyka.konin.pl

 

„100 najpiękniejszych miejsc w Polsce”, wyd. Publicat

 

Przewodnik Polska na Weekend i na wakacje

 

8. Mapa

From Address: To:

 

 

 

 

 

Odsłony: 2284

Komentarze   

0 #1 Fredericka 2017-02-20 23:00
Hej naprawdę świetnie napisane ! Dzięki za wpis i czekam na więcej ;)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież