JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

KONIEC ŚWIATA - część wsi Głuszyna

 

1. Informacje ogólne

2. O mieszkańcach

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Koniec Świata – część wsi Głuszyna, w województwie wielkopolskim, powiecie ostrzeszowskim, gminie Kraszewice. Obecnie nikt już nie potrafi wyjaśnić skąd wzięła się tak nietypowa nazwa. „- W moim rodzinnym domu zawsze mówiło się Róg Świata. Aż kiedyś ktoś na wojskowej mapie wypatrzył, że przysiółek nazywa się Koniec Świata.” - mówi Józef Adamus.

 

2. O mieszkańcach

Tuż po II wojnie światowej w Końcu Świata żyło dwadzieścia osób. Gdy jednak dzieci dorosły wyprowadziły się do miasta, a w osadzie pozostali osamotnieni rodzice. W efekcie z roku na rok zmniejsza się liczba mieszkańców Końca Świata.

W przysiółku na stałe mieszka tylko jedna osoba - większość wyjechała, bądź już nie żyje. W przysiółku znajdują się jedynie dwa gospodarstwa.

 

3. Ciekawostki

  • Ksiądz z Kraszewic nie wspomina o Końcu Świata. „- Nawet jak zapowiada kolędę to mówi, że będzie odwiedzał najpierw rodziny mieszkające w Głuszynie od strony Kraszewic. Wtedy już wiadomo, że zacznie od objazdu wszystkich bocznych przysiółków w tym m.in. Końca Świata. Jednak ta nazwa z ambony w kościele jeszcze nigdy nie padła. Przynajmniej ja jej nie słyszałem” - dodaje Józef Adamus;
  • informacja na temat – gdzie znajduje się to miejsce - znalazła się w Teleexpressie, w odcinku wyemitowanym w dniu 4.09.2008 r.;
  • władze gminy Kraszewice zmagały się miesiącami ze złodziejami tabliczki z napisem "Koniec Świata". W końcu postanowiono ją przyspawać, aby utrudnić miłośnikom Końca Świata zabranie tablicy;
  • prawdziwe oblężenie wieś przeżywała przed słynną datą 21 grudnia 2012 roku, kiedy to według przepowiedni Majów, miał nastąpić prawdziwy koniec świata. Tego dnia w przysiółku odbyła się impreza o osobliwej nazwie "Koniec świata na Końcu Świata".

 

4. Opinia

Do Końca Świata prowadzi kręta, żwirowa dróżka przez pola, która kończy się w lesie. Jadąc tam 1 maja 2016 roku zaczęliśmy mieć wątpliwości czy rzeczywiście prawidłowo jedziemy :-P Na polanie, na którą wjechaliśmy powitała nas tabliczka Koniec Świata, a obok Chata na Końcu Świata – altanka, pod którą można sobie usiąść i odpocząć. Siedząc tam miałam wrażenie, że nie przypadkowo ten przysiółek nosi właśnie taką nazwę. Otaczał nas las, ciszę przerywały jedynie śpiewy ptaków. Po prostu bosko!!! A może powinnam napisać, że czułabym się jak w raju…. gdyby nie rower wrzucony do jeszcze tlącego się ogniska przy altanie… Droga młodzieży… rozumiem, że impreza się udała, ale rower w ognisku….. Litości!!!!

 

5. Galeria

 

6. Bibliografia

www.nowytomysl.naszemiasto.pl

www.kraszewice.pl

poznan.eska.pl

www.fakt.pl

 

7. Mapa

Odsłony: 322

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież