JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

CICHOWO - skansen filmowy "Soplicowo"

 

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. O skansenie

4. Atrakcje skansenu

5. Inne atrakcje turystyczne

6. Ciekawostki

7. Opinia

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Cichowo – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, gminie Krzywiń.

ADRES "SOPLICOWA":

Cichowo 11
64-010 Krzywiń

 

2. Historia w pigułce

Miejscowość znana od 1237 r., kiedy to komes Józef - syn Dobie-sława z rodu Awdańców nadał ją klasztorowi w Lubiniu. Po konfiskacie majątków klasztornych w 1797 r. wieś od 1839 roku należała do skarbu państwa pruskiego. W 1844 r. kupił ją Stanisław Zakrzewski uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów. W 1898 wieś przeszła na własność Mieczysława Bukowieckiego - uczestnika Powstania Wielkopolskie-go i wojny polsko-radzieckiej, od 1926 roku generała Wojska Polskiego.

 

3. O skansenie

Skansen filmowy (jedyny w Polsce) Soplicowo powstał w 1999 roku. Skansen to kompleks turystyczno-pobytowy, który zapoczątkowała rekonstrukcja scenografii z filmu" Pan Tadeusz”. Na terenie obiektu  odbywają się imprezy tematyczne, bankietowe, integracyjne oraz szkolenia czy targi firmowe.

 

4. Atrakcje skansenu

Filmowy folwark wraz z przyległym sadem i terenami zielonymi wokół Dworu Sopliców i Pensjonatu Gerwazy stanowią niesamowite miejsce. Oprócz spichlerza, stajni, wozowni, kurnika, ogródka Zosi, są nawet zwierzęta, które grały w filmie.

 

5. Inne atrakcje turystyczne

  • Dwór Bukowieckich – zbudował go Mieczysław Bukowiecki w 1908 roku wg. projektu architekta Rogera Sławskiego. Dwór neobarokowy, murowany, na rzucie czworoboku zniewielkim dziedzińcem wewnętrznym - częściowo wykorzystano mury dworu z XVIII w. Kryty dachami mansardowymi z piętrowymi wystawkami od wschodu i południa. Elewacje ozdobione pilastrami, częściowo zachowana ozdobna stolarka. Bukowieckich wysiedlono w grudniu 1939 r.Obok oficyna z przełomu XIX i XX w. parterowa, na rzucie prostokąta z mieszkalnym poddaszem i budynek gospodarczy z początku XX w. z ciosów kamiennych i cegły, dach płaski, kryty papą.

Dwór otoczony jest parkiem krajobrazowym o pow. 6,3 ha z drzewostanem ok. 200 letnim - kilkanaście drzew o wymiarach pomnikowych, m.in. 350-letnia lipa drobnolistna zwana "benedyktyńską" o obwodzie 590 cm.

  •           Kolejka parkowa w Cichowie to niewątpliwie atrakcja dla dzieci ale i również dla dorosłych. Na ,,podróżnych” czeka odjazd ze stacji Lipa lub Soplicowo oraz niesamowita frajda podróżowania miniaturową kolejką po parku zespołu dworsko-pałacowego w Cichowie. To jest wyjątkowa kolejka, która ma najwęższy w Polsce rozstaw szyn - tylko 240 mm podczas kiedy wąskotorówka ma od 600 do 1000 mm. Maszynista  prowadzi maleńką lokomotywę, która dorosłym sięga do kolan, siedząc okrakiem na doczepionej platformie.

 

6. Ciekawostki

  • Podczas uroczystego otwarcia skansenu gośćmi byli: reżyser Andrzej Wajda, scenograf Alan Starski, aktorzy: Grażyna Szapołowska, Alicja Bachleda- Curuś, Marek Kondrat oraz producent Lew Rywin;
  • Dwór Bukowieckich w Cichowie podczas pierwszej wojny światowej służył za arsenał. Jego właściciel Mieczysław Bukowiecki w 1914 roku został zmobilizowany do armii pruskiej, za to jego żona Aleksandra gromadziła we dworze broń, którą później wykorzystali powstańcy wielkopolscy. W podziemiach budynku na wybuch powstania czekały m.in. ciężkie karabiny maszynowe. Aleksandra Bukowiecka za działalność niepodległościową została w 1940 roku zamordowana przez Niemców.

 

7. Opinia

Wielkopolska słynie z ogromnej ilości pałaców i dworów. 5 kwietnia 2014 roku moim celem zostało filmowe Soplicowo. Specjalnych wrażeń nie było…. Poza szyldem przy bramie informującym o wyjątkowości tego miejsca, w środku zabrakło mi chociażby zdjęć z „Pana Tadeusza”, opisów poszczególnych budynków, które przecież zostały przeniesione z planu filmowego…

Dla dzieci sporo miejsca do biegania, a niewątpliwą atrakcją dla maluchów są tamtejsze zwierzątka.

Ja osobiście niezbyt dobrze wspominam widok ptaków przywiązanych do drewnianych pieńków…

 

8. Bibliografia

www.krzywin.pl

www.soplicowo.eu

www.rmf.fm

www.koscian.naszemiasto.pl

„Polska na weekend i na wakacje z rodziną”, 2012

 

9. Mapa

Odsłony: 167

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież