JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Wielkopolskie

ANTONIN - pałac myśliwski książąt Radziwiłłów

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. O pałacu

4. Otoczenie

5. Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej

6. Ciekawostki

7. Rezerwat Przyrody Wydymacz

8. Opinia

9. Bibliografia

10. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Antonin – wieś w województwie wielkopolskim, powiecie ostrowskim, gminie Przygodzice. Do roku 1800 miejscowość nosiła nazwę Szperek, a od XIX wieku już jako Antonin, na cześć Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Adres Pałacu:
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłów w Antoninie
ul. Pałacowa 1
63-421 Przygodzice

 

2. Historia

Początek wsi wiąże się z powstaniem drewnianego pałacu dla namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Pałac został zbudowany w latach 1822 - 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Wkrótce zaczął on pełnić funkcję siedziby nazwanej Antoninem od imienia założyciela. W otoczeniu pałacu uformowano park krajobrazowy, a w latach 20. i 30. XIX wieku zbudowano m. in. takie budynki, jak dom mieszkalny w stylu szwajcarsko- tyrolskim dla księcia Henryka (syn Antoniego), stajnie - wozownię, tzw. mleczarnie z salonem, ogrodówkę, szkołę oraz kaplicę- mauzoleum. W końcu lat 80. XIX wieku osada liczyła około 140 mieszkańców. Radziwiłłowie władali Antoninem do lat 40. XX wieku. Pałac został zbudowany w latach 1822 - 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Po II wojnie światowej, upaństwowiony przez komunistów, Pałac ulegał pogłębiającej się degradacji.

W latach 60. XX wieku obiekt został częściowo zdewastowany i zamieniony na magazyn. Na szczęście w latach 1975- 1978 przeprowadzono generalny remont wraz z adaptacją na Dom Pracy Twórczej. W roku 2003 za rewitalizację Pałac Radziwiłłów w Antoninie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Europa Nostra Award.

Obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja, jest też miejscem organizowania dorocznych przeglądów pianistycznych.

 

3. O pałacu

Antoniński Pałac Radziwiłłów zaprojektował w stylu myśliwskim KarlFriedrichSchinkel - pozostawiając po sobie dzieło wybitne. Zbudowano go na planie krzyża greckiego, co jest rzadkością wśród tego typu rezydencji. Budynek został założony na rzucie ośmiokąta, stanowiącego podstawę czteropiętrowego korpusu głównego. Przylegają do niego cztery niższe skrzydła – ryzality – mieszczące wejście główne z klatką schodową oraz pokoje. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje sporych rozmiarów.

Główną konstrukcję Pałacu Myśliwskiego w Antoninie wykonano z drewna, a posadowiono ją na fundamencie z rudy darniowej. Wypełniające ją mury ceglane obłożono modrzewiowymi belkami, co daje wrażenie budowli całkowicie drewnianej. Wewnątrz budynku wzniesiono potężną kolumnę dorycką, będącą zarazem kominkiem z dwoma paleniskami.

We wnętrzu potężny, żłobkowany, ośmioboczny komin, otynkowany na biało, pełni funkcję konstrukcyjną, wspierając strop z promieniście rozchodzących się belek. Belki te pokrywają barwne polichromie. Przestrzeń hollu obiegają, wsparte na słupach, dwukondygnacyjne galerie łączące apartamenty mieszkalne rozlokowane w skrzydłach. Ściany komina zdobią równo rozmieszczone głowy jeleni i łosi z potężnym porożem, rozpięte na malowanych rozetach, oraz dwa kominki. Podłoga, niegdyś misternie układana z dębowych i hebanowych klepek, dziś jest wyłożona parkietem. Pierwotna podłoga została zniszczona w czasach, gdy po 1945 r. znajdował się tu magazyn trocin.

Liczne trofea myśliwskie - prezentowane we wnętrzu do dziś - to jedyna taka kolekcja w promieniu kilkuset kilometrów.

Centralne wnętrze jest wyrazem demokratycznych poglądów księcia. Tu, przy kominku, na równych zasadach, mogło spędzać czas 24 zaproszonych gości, a każdy z nich mieszkał w apartamentach o jednakowym standardzie. Pokoje składały się z przedsionka, saloniku i sypialni. Książę Antoni nie zgodził się na pomysł Schinkla, który chciał, by służący spali w niewielkim pomieszczeniu bez okna, wygospodarowanym z przedsionka. Warto wspomnieć, że architekt zaprojektował … składane łóżka dla służących, by zoptymalizować przestrzeń. Ściany galerii miały wypełniać liczne obrazy o tematyce myśliwskiej i szafy drewniane. Nie zrealizowano tego pomysłu, a ściany wyłożono boazerią.

 

4. Otoczenie

Zespółrezydencjonalny stanął w lesie na polanach wyciętych tak by naśladowały naturalne. Malowniczo ukształtowane ścieżki wiły się między kępami drzew i krzewów, przechodziły nad strumykami przez drewniane mostki, by zagłębić się w lesie. Pomiędzy pałacem a drogą prowadzącą w kierunku Ostrzeszowa, usytuowany jest nieduży staw z wysepką, na której znajduje się symboliczny grobowiec poświęcony dwójce zmarłych w dzieciństwie dzieci Radziwiłłów: Helenki (zmarłej w 1803) i Luizy, zwanej Lulu (zmarłej tragicznie w 1805 r.), wzorowany  na grobowcu Scypiona Brodatego w Watykanie. Ta część założenia miała wybitnie prywatny charakter. Odwiedzali ją tylko goście zapraszani przez księstwo.

Budowlę otacza park, z licznymi pomnikowymi okazami dębów. Kilkadziesiąt kolejnych takich drzew rośnie też w samej osadzie i okolicznych lasach. To największe zgrupowanie pomnikowych dębów w Polsce po słynnych dębach Rogalińskich. Na środku stawu, na wysepce, znajduje się wykonany z białego marmuru nagrobek córek Antoniego Radziwiłła - Fryderyki Heleny i Luizy.

 

5. Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej

W jej pobliżu księżna Ludwika wzniosła, według projektu budowniczego Johanna Heinricha Häberlina, w latach 1835 - 1838 murowane z cegły mauzoleumneoromańskie, w którym spoczęła ona sama, jej mąż i dzieci. Jednak oprócz funkcji kommemoratywnej, budowla ta miała od samego początku spełniać również funkcje religijne. Była przeznaczona jako kaplica dla miejscowej ludności i otrzymała wezwanie Matki Boskiej Ostrobramskiej. Mauzoleum rozbudował w początku XX wieku książę Ferdynand Radziwiłł (1842-1926), wnuk Antoniego, dodając dwie wieże i arkadowe obejście od wschodu. On zapewne sprowadził też z Włoch piękny łuk triumfalny (datowany przez jednych na XIX wiek, przez innych uważany  za dzieło bizantyjski z VIII wieku), który ustawił w prezbiterium. Cztery kolumny z białego marmuru dźwigają arkady. Trzony kolumn zdobią płaskorzeźby, na które składa się 240 przedstawień figuralnych. Umieszczono je na kolumnach wewnętrznych w siedmiu pierścieniach, a na zewnętrznych na „wstędze” siedmiokrotnie obiegającej spiralnie kolumnę. Okrągłe okno w prezbiterium wypełnia piękny złocisty witraż z Matką Boską Ostrobramską, podkreślającą związek Radziwiłłów z Litwą. Nawa, na rzucie kwadratu, przykryta sklepieniem kopułowym, jest wyższa od prezbiterium, oświetlona dużymi oknami, i nawiązuje do stylu bizantyjskiego. Wnętrze jest jasne i pozbawione zbędnych ozdób. Uwagę zwracają wspaniałe klasycystyczne drzwi wejściowe.

 

6. Ciekawostki

  • Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora. Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, prowadził dysputy z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i tworzył. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Warto wspomnieć o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym Radziwiłłowi, który za ten dar podziękował w późniejszym liście do kompozytora;
  • Antonin był „świadkiem” nieszczęśliwej choć odwzajemnionej miłości córki namiestnika, Elizy Radziwiłłówny, do pruskiego następcy tronu, księcia Wilhelma. Były nawet plany małżeńskie, na które spoglądał przychylnie król Fryderyk Wilhelm II. Ale uczuciom stanął na przeszkodzie sprzeciw pruskich elit politycznych. Skończyło się na tym, że załamana Eliza – żyjąca w odosobnieniu w wystawionym dla niej domku obok rezydencji – zmarła w wieku 31 lat, zaś Wilhelm, podobno spoglądając do końca życia na jej ustawiony na biurku portret, stworzył zjednoczone Niemcy, koronował się na cesarza i rozgromił Austrię i Francję;
  • pracą dla księcia Antoniego Radziwiłła, Schinkel utrwalił swą sławę najwybitniejszego architekta epoki, który w samym Berlinie wzniósł Nowy Odwach, katedrę, Stare Muzeum i teatr. Jego dziełami są też pałace w tamtejszym Charlottenhofie i Charlottenburgu;
  • w roku 1829 bawił tu również przejazdem syn cara Mikołaja I, Aleksander, który później sam zasiadł na moskiewskim tronie jako AleksanderII.

 

7. Rezerwat przyrody Wydymacz

Wydymacz jest rezerwatem florystyczno-krajobrazowym, utworzonym w 1987 r. w gminie Przygodzice (powiat ostrowski). Jego powierzchnia wynosi 45,93 ha. Nazwa rezerwatu pochodzi od znajdującego się na jego terenie malowniczego stawu Wydymacz (powierzchnia 10,80 ha).

Głównym przedmiotem ochrony są występujące tu rośliny chronione (m.in. wawrzynek wilczełyko), fragment dobrze zachowanego łęgu jesionowo-olszowego, ptaki wodno-błotne bytujące na terenie stawu oraz liczne drzewa pomnikowe, zwłaszcza dęby (o obwodach do 690 cm). Rezerwat położony jest niedaleko pałacu myśliwskiego Radziwiłłów w Antoninie, a jego zwiedzanie ułatwia wytyczona ścieżka dydaktyczna.

 

8. Opinia

W maju 2016 roku przyjechałam do Antonina. Pałacyk mały, ale robiący ogromne wrażenie! Oglądając go nabrałam dużego szacunku dla osoby, która zaprojektowała i wybudowała z taką precyzją to nietypowe cudo. Budowla jest doskonała pod każdym względem. Ośmielę się napisać: małe cudo architektoniczne! Ten zabytek niewątpliwie należy do „polskich perełek”, którego każdy powinien zobaczyć na własne oczy, przy okazji przechadzając się po idealnie utrzymanym parku…. POLECAM POLECAM POLECAM!!!!

 

9. Bibliografia

www.galeriawielkopolska.info

www.barycz.pl

www.palacantonin.pl

www.regionwielkopolska.pl

Adam Dylewski „Najpiękniejsze zabytki Polski”, Warszawa 2006

 

10. Mapa

 

Odsłony: 291

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież