JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Świętokrzyskie

KUROZWĘKI - zespół pałacowo - parkowy

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Legenda

4. O pałacu

5. Otoczenie

6. Hodowla bizonów

7. Ciekawostki

8. Opinia

9. Galeria

10. Bibliografia

11. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Kurozwęki - wieś w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Staszów. Ponadto Kurozwęki leżą nad Czarną, zwaną także Ługową albo Czarną Staszowską. Wieś jest usytuowana dokładnie na pograniczu Pogórza i Niecki, w sąsiedztwie ciągnących się od wschodu lasów. Nazwa wsi pierwszy raz została zapisana w 1246 roku, w dokumencie księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego jako "Kurozwansch".

 

2. Historia

Kurozwęccy byli wiernymi poplecznikami kolejnych polskich królów, dobrze zasłużyli się Władysławowi I łokietkowi, a w siłę i znaczenie urośli pod władaniem Kazimierza III Wielkiego i Ludwika Węgierskiego.

Rosnące znaczenie polityczne i bogactwo rodu pozwoliło na miejscu małego gródka, usytuowanego pośród mokradeł i łąk zalewowych, wznieść w 2. połowie XIV wieku murowany zamek, opisany w dokumencie z 1400 roku jako Castrum Curoswank. Posadowiono go na wzmocnionej palami wyniosłej kępie nad bagnistym rozlewiskiem rzeki. Od strony południowej ufortyfikowano owalnym murem kamiennym z wyjazdem. W południowej części wybrukowanego dziedzińca wybudowano kamienną, czterokondygnacyjną wieżę boczną, z nadwieszonym drewnianym poddaszem.

XV - wieczna rozbudowa zamku była podyktowana tyleż koniecznością modernizacji systemu obronnego, co rosnącymi wymaganiami mieszkalnymi i reprezentacyjnymi. Najpierw we wschodniej części wystawiono jednotraktowy budynek, potem dostawiono północny i wreszcie zachodni, przy czym wszystkie wyposażono w okna strzelnicze. Na przełomie XV i XVI wieku rozebrano ostatki drewnianej zabudowy dziedzińca i wzniesiono drugą część budynku północnego.

Na Hieronimie - podskarbim wielkim koronnym - zakończył się jednak zasłużony ród Kurozwęckich, a jego córka Anna wniosła Kurozwęki w posagu swemu mężowi - Janowi Lanckorońskiemu. Nowi włodarze rychło podjęli kolejne prace modernizacyjne. Zaczęli od porządkowania zabudowy dziedzińca i wjazdu. Na północno - zachodnim narożu wznieśli tzw. Kurzą Nogę, trzykondygnacyjny budynek z wnętrzami reprezentacyjnymi i mieszkalnymi. Od strony południowej dostawili od zewnątrz czołową, czworokątną wieżę bramną, wspartą dwiema skarpami. Urządzili też nową kaplicę, której gospodarzami byli sprowadzeni wcześniej do Kurozwęk ojcowie z zakonu kanoników regularnych.

Kolejne przekształcenia doprowadziły do scalenia niejednorodnych wcześniej budynków w dwa pałacowe skrzydła mieszkalno-reprezentacyjne - wschodnie i zachodnie. Ten proces został zakończony na przełomie XVII i XVIII wieku, gdy po południowej, zachodniej i północnej stronie dziedzińca wystawiono dwukondygnacyjne, arkadowe krużganki, w południowej lokując dodatkowo dwubiegowe schody. Ujednolicono poziom wnętrz i znacznie podniesiono poziom dziedzińca, a to sprawiło, że dotychczasowe przyziemie stało się kondygnacją piwniczną, natomiast późnośredniowieczna najwyższa kondygnacja przemieniła się w barokowe "piano nobile" z amfiladowymi wnętrzami.

W połowie XVII wieku wygasł z kolei ród Lanckorońskich, a wdowa po ostatnim z nich poślubiła Macieja Sołtyka, generała wojsk polskich, któremu wniosła Kurozwęki jako wiano. Generał podjął kolejną przebudowę zamku. Wieżę bramną rozbudował w monumentalne skrzydło. Jego najmocniejszym akcentem stała się sala balowa na piętrze, ozdobiona ornamentalna polichromią z pięknymi scenami pejzażowymi. Dostawiono dwa pawilony, symetrycznie do nowej osi założenia. Przebudowaną bryłę zamku ujednolicono łamanymi dachami mansardowymi. W ten sposób na wpół obronny, mały zamek rycerski przekształcił się ostatecznie w klasycystyczny pałac.

Potem, gdy nadszedł dla kraju tragiczny czas utraty niepodległości, zamek również znacznie ucierpiał, tak iż w 1811 roku "na pustkę wyglądał". Do blasku wracał powoli dzięki pracom czeskiego artysty-ogrodnika Jana Zulaufa.

W 1833 roku ostatnia z Sołtyków, Emilia, wyszła za mąż i Kurozwęki przeszły na własność rodziny Popielów. Nowi gospodarze podjęli gruntowną przebudowę wnętrz, nie naruszając jednak zasadniczej bryły zamku.

Po II wojnie światowej wywłaszczono Popielów z ich dóbr. Po paru dekadach dewastacji, w latach 70. XX wieku przystąpiono do prac badawczych i zabezpieczających zabytek. W 1991 roku zamek i park powróciły w ręce spadkobierców ostatnich właścicieli.

 

3. Legenda

  • Nazwa miejscowości Kurozwęki, czyli Kur dźwięki, według legendy wywodzi się od koguta, którego głośne pianie pozwoliło odnaleźć się drużynie książęcej, zagubionej podczas polowania w okolicznych puszczach;
  • jak głosi stara legenda, Piotr z Kurozwęk zwany Piorunem, ukrył swego czasu w kurozwęckim pałacu skarb. Jak dotąd nie został on jednak odnaleziony, a na pewno byłoby warto...

 

4. O pałacu

Pięcioosiowa fasada budynku zamkowego z dekoracją rokokową pochodzi z czasów przebudowy zamku w latach 70. XVIII wieku.

Warto wstąpić na dziedziniec, uformowany podczas przebudowy na przełomie XVII i XVIII wieku, uzupełniony potem o krużganki, przeszklone w połowie XIX wieku. Widać tu fragmenty wieży mieszkalno- obronnej, która była na dziedzińcu najstarszym elementem zabudowy, przyłączonym do owalnego muru obronnego.

Zwiedzanie wnętrz zaczyna się często od piwnic. Chociaż mają one we fragmentach średniowieczną jeszcze metrykę, to jednak najpiękniej sklepione komory z gotyckimi łukami, podobnie jak klasycystyczna dekoracja sieni na parterze, są rezultatem prac zleconych przez Pawła Popiela w 1. połowie XIX wieku.

 

5. Otoczenie

Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego zaczyna się od dawnych zabudowań gospodarczych, skąd prowadzi aleja wysadzana starodrzewem. Przechodzi się przez bramę wjazdową, mija XIX - wieczny budynek oficyny z toskańskim portykiem kolumnowym i dwoma kamiennymi lwami, inne zabudowania gospodarcze i kępy drzew ze starymi platanami, które ocalały z podziwianego niegdyś parku angielskiego. Po przejściu mostku na Czarnej staje się przed półkolistym podjazdem poprzedzającym dawną fosę. Po obu stronach dziedzińca znajdują sie dwa XVIII - wieczne pawilony, z których zachodni został później przebudowany na oranżerię.

Spacerując wokół zamku, ujrzymy dobrze widoczne pozostałości owalnego muru kamiennego - pierwotnego założenia obronnego.

 

6. Hodowla bizonów

Bizony sprowadzone zostały do Kurozwęk w grudniu 2000 roku w celach hodowlanych i agroturystycznych. Po uzyskaniu pozwoleń z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz władz samorządowych, sprowadzono 20 jałówek i 2 byki z największej hodowli w Europie "Bison d'Ardenne" w Belgii. Stado jest częścią Stadniny Koni w Kurozwękach i jest nadzorowane przez urzędowego lekarza weterynarii i placówki naukowo-badawcze Akademii Rolniczej w Krakowie i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stado odbyło obowiązkową kwarantannę (około 1 miesiąca) i zostało osiedlone na łąkach koło pałacu w Kurozwękach. Nasze stado bizonów oglądać można w naturalnych warunkach, a jednocześnie historycznym otoczeniu; zwiedzać hodowlę można pieszo, udając się na przejażdżkę bryczką bądź wjeżdżając do wnętrza zagrody westernowym wozem "safari-bizon". Posłuchać przy tym można opowiadania przewodnika o ich historii oraz aktualnych anegdot z nimi związanych. Wszystko wskazuje na to, że stado zaaklimatyzowało się na naszym terenie bez problemów. Od założenia hodowli dochowaliśmy się już ponad 60 sztuk młodych i z każdym rokiem przybywają nam kolejne. Małe bizonki o jasnej sierści oglądać można u nas co roku mniej więcej od maja. W sumie posiadamy już przeszło 80 osobników.

 

7. Ciekawostki

  • W 1787 roku Kurozwęki odwiedził król Stanisław August Poniatowski, a szczegółowy opis hucznej uroczystości znalazł się w "Dyariuszu podróży..." Adama Naruszewicza;
  • pałac pod nazwą Grudus został uwieczniony przez Stefa Żeromskiego na kartach powieści "Popioły";
  • bizon tak jak nasz rodzimy żubr, jest przykładem gatunku uratowanego od zagłady. Pierwotna liczba bizonów szacowana jest na 30 do 60 milionów osobników. Były to chyba największe na ziemi stada tak dużych ssaków;
  • pałac i miejscowe plenery posłużyły za plan filmowy przy realizacji jednego z odcinków serialu "Ojciec Mateusz".

 

8. Opinia

9.02.2013 - w tym dniu odwiedziłam pałac w Kurozwękach i się zawiodłam!!! Sam pałac zapowiadał się dobrze patrząc od frontu, natomiast idąc ścieżką za budynek odkrywany obskurne mury, które dosłownie odstraszają turystów!! Owszem zgodnie z duchem czasu pałac został przekształcony w obiekt hotelowy, a zwiedzanie obejmuje salę balową, salony, taras widokowy, krużganki i XVIII w., kaplicę, jak również dziedziniec i muzeum. Jednak przewodnik, który nas prowadził robił to tak szybko, że trudno było zrobić porządne zdjęcie. Plus - to oczywiście bizony, dzieci natomiast zaciekawi dodatkowo mini-ZOO, a w nim m.in. strusie, byki szkockie, wielbłąd, jelonek i świnki wietnamskie. Drugi plus - w pałacowej restauracji można zakosztować wielu potraw przyrządzonych z bizoniego mięsa, a w sklepiku nabyć całkiem dobre pasztety, kabanosy i inne regionalne produkty, które polecam!

 

9. Galeria

 

10. Bibliografia

www.zamkipolskie.com

www.kurozweki.com

 

11. Mapa

Odsłony: 1977

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież