JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Świętokrzyskie

DOBRZĄCZKA - Jaskinia Raj

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Opis trasy

4. Pierwsze Centrum Neandertalczyka

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Jaskinia Raj - wapienna jaskinia krasowa, znajdująca się w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chęciny. Jaskinia Raj znajduje się na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej o powierzchni 7,7 ha, w obrębie północnego stoku wzniesienia Malik, położonego w Paśmie Bolechowickim, pomiędzy Górą Czerwoną a Górą Miejską w Górach Świętokrzyskich. Jaskinia Raj jest poziomym systemem komór i korytarzy rozwiniętych na tektonicznych spękaniach przecinających wapienie dewońskie, takie same jak te, które budują Górę Zelejową. Łączna długość naturalnych podziemnych korytarzy wynosi 240 m, z czego do zwiedzania przeznaczono 180 m.

ADRES:

Dobrzączka 1

26-060Chęciny

 

2. Historia

Jaskinia Raj została odkryta przypadkowo w 1963 roku. Podczas wydobywania wapienia w łomiku na zboczu wzgórza natrafiono na prowadzącą w głąb skały szczelinę. Wkrótce po pojawieniu się pierwszych plotek o odkryciu wejścia do groty, jesienią 1964 r., podczas praktyki terenowej, do jej wnętrza weszło czterech uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa. Oczarowani nieoczekiwanym pięknem szaty naciekowej i bogactwem form krasowych, odkrywcy nazwali jaskinię Rajem, zwłaszcza że była tak różna od pobliskiej, niemal pustej jaskini Piekło.

Choć początkowo fakt odkrycia Raju starano się utrzymać w tajemnicy, infomacje o jej istnieniu rozchodziły się szybko i liczne niekontrolowane wizyty pseudospeleologów doprowadziły do poważnych zniszczeń. Aby nie dopuścić do calkowitej dewastacji tego miejsca, podjęto decyzję o objęciu go ochroną i równocześnie zapoczątkowano prace mające na celu udostępnienie jaskini dla ruchu turystycznego. Prace geologiczne, instalacyjne i różnorodną szatę naciekową trwały niecałe 10 lat, do maja 1972 roku, kiedy to jaskinia została oficjalnie oddana do zwiedzania.

 

3. Opis trasy

Jaskinia składa się z kilku dość dużych komór połączonych naturalnymi, poszerzonymi lub sztucznie wydrążonymi korytarzami. W miejscu dawnej szczeliny - otworu wejściowego - wydrążono sztolnię łączącą pawilon wystawowy z pierwszą komorą. Korytarz ten, pełni ważną rolę śluzy chroniącej mikroklimat jaskini. Pierwsza z komór - Wstępna - łączy 3 ciągi korytarzy. Ta część groty jest uboga w szatę naciekową, a jej wygląd nosi ślady licznych zniszczeń z okresu jej odkrycia.

Kolejna udostępniona do zwiedzania komora nosi nazwę Złomisk. Jest to największa sala o długości ok. 30 m i szerokości od 4 do 8 m. Jej północną część wypełniają ogropmne bloki skalne oderwane ze stropu. Część zwalonych głazów pokrywaja nacieki, o różnym stopniu rozwoju. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kolumna zwana Harfą, która po podświetleniu sprawia wrażenie półprzezroczystej. Z komory złomisk trasa prowadzi do tzw. Przestrzeni Kolumnowej lub Stalaktytowej. Jest to najatrakcyjniejsza i najbogatsza w formy krasowe część jaskini. Ze stropu zwisają setki stalaktytów o różnej wielkości i o różnym stopniu wykształcenia - od potężnych sopli do bardzo drobnych, cienkich makaronów tworzących skupiska nawet do kilkuset sztuk na metr kwadratowy. Ściany tej komory uświetniają różnych rozmiarów draperie wapienne i polewy naciekowe. Wyjątkowo piękny jest duży naciek przypominający kształtem japońską pagodę.

Na dnie komory w zagłębieniach powstały podziemne jeziorka z niewielkimi kaskadami i pięknie wykształcone misy martwicowe. Są one warte szczególnej uwagi ze względu na obecność pereł jaskiniowych, niezwykle rzadkich w polskich jaskiniach.

Ostatnią przeznaczoną do zwiedzania salą jest komora Wysoka. Jej strop znajduje się na wysokości aż 8 m. Tu warto zwrócić uwagę na liczne, widoczne w wapiennych ścianach skamieniołości, głównie koralowców. Występują one powszechnie w wapieniach dewońskich, ale we wcześniejszych komorach skryte są często pod szatą naciekową. Warto mieć na uwadze, że mimo udostępnienia do zwiedzania Raj jest jaskinią "żywą". Dzięki umiejętności eksploatacji procesy krasowe nie zamarły, a formy naciekowe nadal się kształtują.

 

4. Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Podczas prowadzonych badań archeologicznych i geologicznych natrafiono tu na ślady dawnego osadnictwa jaskiniowego. Liczne kości i szkielety zwierząt znalezione w mulastych osadach podziemnych rzek pozwoliły ustalić, że w czasie epoki lodowcowej miejsce to było schronieniem dla dzikiej zwierzyny. Z kolei znaleziska narzędzi, fragmentów broni i kości ludzkich należących do człowieka neandertalskiego wskazują, że w czasie środkowego i późnego paleolitu jaskinia stała się niejscem zamieszkania ówczesnych myśliwych.

Centrum powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Na wystawie można zobaczyć naturalnych rozmiarów replikę mamuta (skala 1:1) mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości, repliki czaszek ludzi pierwotnych oraz prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne. Cztery sale tematyczne przybliżą dzieje i losy człowieka neandertalskiego odpowiadając na pytania: skąd pochodzimy, jak żył i polował Neandertalczyk,  i czy wyginął. Dzięki udostępnionym przez Instytut Maxa Palncka z Niemiec najnowszym wynikom badań DNA, dowiemy się, czy i w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z człowiekiem neandertalskim.

 

5. Opinia

Odwiedziłam "Raj" 8-10-2011r. i zobaczyłam baśniową jaskinię, która przeniosła mnie do zupełnie innego świata. To unikatowe miejsce nie tylko w skali kraju. Pod względem szaty naciekowej może bez wątpienia konkurować z jaskiniami z poza naszych granic. Przechodząc z komory do komory czułam coraz większy zachwyt nad tym do czego zdolna jest przyroda. Jeśli chcesz zobaczyć piękno podziemnego świata - jedź do Jaskini Raj!!!!!!

I jeszcze jedno - nie ma w tym artykule żadnych zdjęć, gdyż jest zakaz fotografowania w całej jaskini :-(

 

6. Bibliografia

www.jaskiniaraj.pl

 

7. Mapa

Odsłony: 1533

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież