JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Śląskie

PODZAMCZE (Ogrodzieniec)

 

1. Informacje ogólne

2. Szlak Orlich Gniazd

3. Legendy z Ograodzieńca

4. Atrakcje turystyczne

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Zamek Ogrodzieniec znajduje się w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, gminie Ogrodzieniec, we wsi Podzamcze, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na Szlaku Orlich Gniazd.

 

2. Szlak Orlich Gniazd

Teren Jury Krakowsko - Częstochowskiej broniło niegdyś 29 zamczysk i 10 strażnic. Nazwano je orlimi gniazdami, tak były niedostępne.

Pierwszą propozycję utworzenia szlaku już w 1927 roku przedstawił na łamach czasopisma „Ziemia” Stanisław Leszczycki. W 1930 r. wytyczono i oznaczono kolorem czerwonym szlak biegnący z Krakowa przez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tęczyński, a następnie powracający do Krakowa. Mimo swej malowniczości szlak został zapomniany, gdyż nie był w żaden sposób konserwowany i odnawiany. W 1948 r. kolejną próbę wytyczenia szlaku podjął Kazimierz Sosnowski – znany turysta i krajoznawca. Dwa lata później, w 1950 r., dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji, szlak został ostatecznie wyznaczony, jako turystyczny szlak pieszy o długości 163,9 km, biegnący od Krakowa do Częstochowy. W kolejnych latach trasa szlaku była wielokrotnie korygowana, niewiele zmieniając pierwotny przebieg, a mając przede wszystkim na celu zwiększenie jego atrakcyjności. Swą poetycką nazwę szlak zawdzięcza ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”. Oprócz zamków na szlaku można również podziwiać szereg innych atrakcji – zabytkowe budowle sakralne, wytwory przyrody, co czyni go niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych szlaków w Polsce. Dziś szlak biegnący przez prawie cały teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to atrakcja nie tylko dla pieszych turystów. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz przybywającym z roku na rok atrakcjom to doskonałe miejsce dla turysty, który chce aktywnie spędzić czas. Tutaj ma możliwość jazdy po szlaku rowerem, wspinania się, zwiedzania jaskiń, może uprawiać nordic walking lub wybrać się na narty. Wszystko w otoczeniu niepowtarzalnie pięknego krajobrazu. Jest tu dobrze rozwinięta baza noclegowa i agroturystyczna. Szlak jest dobrze oznakowany, a wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w sieci punktów informacji turystycznej. W 2012 roku Szlak Orlich Gniazd, którym opiekuje się Związek Gmin Jurajskich, otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej stając się najlepszym produktem turystycznym Polski.

Zamki obronne na Szlaku Orlich Gniazd o długości 163 km, to m.in. Wawel, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów, Olsztyn, Częstochowa.

Warto wiedzieć, że Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, przy którego granicy jest usytuowany Ogrodzieniec, rozciąga się na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej od przełomowej doliny Warty między Częstochową a Mstowem na północy, do okolic doliny Białej Przemszy na południu. Jest zbudowany głównie z górnojurajskich wapieni skalistych o rozwiniętej rzeźbie krasowej, obfitującej w ostańce, skałki, jaskinie i wywierzyska. Obszary niżej położone są pokryte piaskami oraz żwirami.

 

3. Legendy z Ogrodzieńca

Legenda o Stanisławie Warszyckim - Z zamkiem związana jest legenda o Stanisławie Warszyckim - kasztelanie słynącym z okrucieństwa i ogromnego bogactwa ukrytego w Ogrodzieńcu i Dankowie. Z tego powodu był nawet posądzany o konszachty z diabłem. W księżycową noc pojawia się on pod postacią czarnego psa ciągnącego 3-metrowy łańcuch i strzeże do dziś wielkiego skarbu, który ukrył w podziemiach. Miał to być posag jego córki Barbary, ale nie dostała ona od niego nawet jednego talara. Wielu próbowało odnaleźć ten skarb ale bezskutecznie.

Podobno Warszycki bardzo brutalne traktował własne żony i poddanych. Jadną stale chłostał na dziedzińcu zamkowym na oczach służby, a drugą o 40 lat młodszą, za niewierność żywcem zamurował, a następnie wysadził tę część zamku. To wydaje się już trochę fantastyczne, niemniej jednak zachowała się do dziś grota zwana Męczarnią Warszyckiego, w której kasztelan znęcał się ponoć nad swoimi ofiarami.
 Warszycki, mimo że był bardzo okrutny to jednak zapisał się w historii Polski pozytywnie. M.in. podkreślana jest jego bohaterska obrona Częstochowy przed Szwedami oraz dostarczenie 12 dział i stada bydła obleżonej Jasnej Górze. W tamtejszym archiwum zachowała się jego bogata korespondencja z przeorem klasztoru-twierdzy Augustynem Kordeckim. Po oczyszczeniu okolicy z Szwedów Warszycki gościł u siebie króla Jana Kazimierza z królową Marią Ludwiką, Stefana Czarnieckiego i wielu senatorów. Niektórzy twierdzą, że kasztelan był pierwowzorem postaci sienkiewiczowskiego Kmicica, bo podobnie jak on był patriotą i okrutnikiem. Kmicic skończył jako pantoflarz otoczony spokojem, miłością i dobrobytem. Podobnie Warszycki uspokoił się i wiódł szczęśliwe życie z Heleną księżną na Wiśniczu i Zbarażu, z którą miał syna na cześć króla nazwanego Janem Kazimierzem oraz dwie córki.

Legenda o zamkowej studni - Dawno, dawno temu na zamku ogrodzienieckim odbywał służbę wojskową Anzelm z Józefowa, który zmuszony był zostawić w domu swoja piękną, młodą żonę. Po dwóch latach służby zwrócił się do Seweryna Bonera, by ten pozwolił mu wrócić do rodzinnego Józefowa. Okrutny pan zaproponował Anzelmowi, by wykonał na dziedzińcu zamkowym studnię. Gdy osiągnie poziom wody powróci do domu. Pełen nadziei przyjął warunki i zaczął kuć w skale studzienny otwór. Głęboko chowała się jednak woda pod ogrodzienieckimi skałami. Kopał więc studnię rok po roku, a tymczasem uprowadzono jego żonę i uczyniono z niej nałożnicę. Kiedy po dwudziestu latach Anzelm dokopał się do wody, po tak katorżniczej pracy był już zniedołężniałym starcem. W tym roku Boner obdarzył go wolnością. Niestety, żołnierz nie doczekał tej radosnej chwili. Wyczerpanie organizmu było tak silne, że po wydostaniu się na powierzchnię serce Anzelma nie wytrzymało i żołnierz zmarł.
Od tego czasu woda, do której dokopał się nieszczęsny Anzelm w tajemniczy sposób zniknęła. Nie skorzystał z niej okrutny burgrabia. Do tej wody jak głosi legenda nie dokopano się już nigdy. Wraz ze swym życiem Anzelm zabrał ją do Grobu.

Legenda o żelaznych drzwiach w zamku - Seweryn Boner, krakowski bankier i żupnik, właściciel Ogrodzieńca miał młodą i piękną żonę, która pod jego nieobecność lubiła flirtować z młodymi żołnierzami. Pewnego razu, pod nieobecność męża, udała się do kaplicy zamkowej, by prosić Matkę Boską o ochronę przed gniewem męża, gdyby wyszły na jaw jej igraszki. Nagle zerwał się straszliwy wiatr i drzwi do kaplicy raptownie się zamknęły. Seweryn po powrocie nigdzie nie mógł znaleźć żony, a szukał jej wszędzie. Po jakimś czasie oświadczono, że jedynym miejscem, którego nie sprawdzono jest kaplica zamkowa. Wtedy Boner wykrzyknął: „wyrąbać drzwi!” Po ich wyłamaniu okazało się, że żona Seweryna leży martwa na schodach. Boner wyprawił jej uroczysty pogrzeb i wyjechał.

Zbójcy korzystając z okazji napadli na zamek i zaczęli rabować. Spłoszeni przez służbę rzucili wszystko i wybiegli na dziedziniec, na którym leżały drzwi z kaplicy. Herszt bandy kazał je zabrać. Zbójcy zanieśli drzwi do swej siedziby w Okienniku Dużym Skarżyckim i umieścili w skale. Odtąd zamykały wejście do ich kryjówki. Obecnie te legendarne drzwi znajdują się w kościele ogrodzienieckim i zamykają zakrystię.

Legenda o Bonarkach - Dawno temu w Zamku Ogrodzienieckim mieszkało dwóch braci, których tutejszy lud nazywał bonarkami (dusigroszami, skąpcami). Według podania przed śmiercią, która ponoć miała ich zabrać jednocześnie, zażądali, by pochowano ich we wspólnym, bardzo głębokim grobie na dziedzińcu zamkowym wraz ze wszystkimi kosztownościami. Życzeniu braci stało się zadość, a po pogrzebie ich ciał strzegło czterech rycerzy, którzy mieczami zroszonymi w święconej wodzie wciąż odpędzali złe duchy, które nawiedzały grób dniem i nocą. Legenda głosi, że lud tutejszy bardzo nie lubił chciwych i wyzyskujących Bonarów – stąd te złe duchy wyciągające po nich swe ręce.

 

4. Atrakcje turystyczne

Dom Legend i Strachów - unikatowa atrakcja turystyczna na skalę całego kraju. Przechodząc przez wrota obiektu, przenosisz się w świat baśni oraz legend, z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Można stanąć oko w oko z potężnym czarnym psem, poznać sylwetkę białej
damy lub zostać otoczonym przez potężne nietoperze. Dom Legend znajduje się obok zamku ogrodzienieckiego.

Gród na Górze Birów - Zaledwie dwa kilometry na północ od ruin Zamku w Ogrodzieńcu znajduje się Gród na Górze Birów powstała w 2008 roku, która ze swoimi 460 m n.p.m. góruje nad otaczającą ją Doliną Krztyni. Jest to niezwykle interesująca rekonstrukcja drewnianej osady, która znajdowała się tutaj aż do połowy XIV wieku. Ukształtowanie tamtejszego terenu posiadało wszystkie potrzebne w dawnych czasach cechy obronne: góra ma charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. Dlatego właśnie miejsce to było idealnym miejscem osadnictwa dla wielu różnych kultur. Teren był w szczególności zasiedlany przez przedstawicieli kultury łużyckiej, charakteryzującej się dość szczególną formą pochówku całopalnego w popielnicach zakopywanych w ziemię. W V wieku naszej ery górę zamieszkiwały plemiona germańskie, przypuszczalnie Wandalowie, których nazwa stała się dla nas synonimem osobnika niszczącego wszystko na swojej drodze. Gród miał jeszcze innych mieszkańców – po Wandalach zostali nimi Słowianie, którzy ufortyfikowali górę od strony północno-wschodniej wałem kamienno-drewnianym oraz od strony zachodniej murem na zaprawie wapiennej. Archeolodzy ustalili, że gród został zniszczony w pierwszej połowie XIV wieku. Dodatkowo prace wykopaliskowe prowadzone na tym terenie udowodniły, że gród królewski, który tu istniał jest historycznie starszy od Zamku Bonerów, a u jego podnóża znajdował się cmentarz kurhanowy z charakterystycznymi mogiłami w kształcie stożkowatych kopców.

Park Doświadczeń Fizycznych - na terenie Parku znajdziecie 35 urządzeń, dzięki którym można dowiedzieć się jak działają podstawowe prawa fizyki. Tutaj rzeczy, które na pozór wydają się niemożliwe – stają się możliwe! W Parku można sprawdzić działanie takich urządzeń jak: symulator lotów, kalejdoskop, peryskop, siatka dyfrakcyjna, pryzmat.

Park Miniatur - rekonstrukcje zamków i warowni Szlaku Orlich Gniazd, machiny wojenne - wszystko w skali 1:25. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a samo wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Obiekty, które są prezentowane w Parku Miniatur zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz samych budowli odtworzyliśmy także interesujące ukształtowanie Jury. Malownicze doliny i kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany, na których usadowione są zamki. W Parku Miniatur można zobaczyć także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Prezentowane machiny zostały wykonane w skali 1:1 dzięki czemu pomogą przybliżyć sposoby prowadzenia walk zbrojnych z XIV, XV i XVI w.

ADRES:

ul. Zamkowa 33

42-440 Podzamcze (gmina Ogrodzieniec)

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu - znajduje się przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy w miejscowości Podzamcze, w odległości około 2 kilometrów od Ogrodzieńca. Kult Matki Bożej Skałkowej rozpoczął się w tym miejscu już w 1818 roku. Historia przedstawia wydarzenie, które zapoczątkowało istniejącą do dzisiaj wiarę, w to że jest to miejsce święte.
 
Dnia 14 października 1818 roku mieszkańcowi Podzamcza ukazał się na skale wizerunek Matki Bożej. Po tym wydarzeniu, na skale, w miejscu ukazania się wizerunku Matki Bożej umieszczono obraz Najświętszej Maryi Dziewicy, a mieszkańcy codziennie wchodząc po drabinie zapalali światło przed obrazem. Obraz ten miał być z zamkowej kaplicy przeniesiony do kościoła, jednak to miejsce upodobała sobie Matka Zbawiciela, więc z wielką procesją z kościoła przeniesiono obraz w miejsce objawienia. W miejscu tym było kiedyś źródełko, do którego przychodzili obmywać się chorzy ludzie, gdyż miało ono leczniczą moc. W pięćdziesiątych latach mieszkańcy Podzamcza zbudowali na Skałce niedużą kaplicę ze skalniaków i z lekkiej stalowej konstrukcji. Do 1999 r. w każde niedzielne popołudnie w okresie wiosenno-letnim odprawiano w niej msze święte. W marcu 2000 roku została ona rozebrana, aby na jej miejsce postawić większa i piękniejsza kaplicę z zakrystią.

Nowa kaplica zaprojektowana przez architekta mgr inż. Marka Tonderę wraz z figurą Matki Bożej, została uroczyście poświęcona przez J. Eks. Ks. Bp Adam Śmigielski, głównego celebranta liturgii Mszy Świętej, w dniu 12 czerwca 2000 roku. Niezwykle podniosły momentem mszy był inaugurowany śpiewem ks. Wiesława Wróbla nowej pieśni, której słowa napisał ks. Prob. Stanisław Fert z Jaroszowca i ks. Prob. Józef Podkowa. Na głównym ołtarzu Sanktuarium znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz ten wykonany był wcześniej z drewna, natomiast obecnie po odnowieniu zdobiony złotem. Warto wspomnieć, że historia obrazu była nieznana do momentu oddania go w ręce konserwatora, który na odwrocie odkrył następującą treść: „W roku 1862 sprawiona przez Dziedzica Podzamcza Kozłowskiego a odnowiona w roku 1881 przez W. Pachulskiego i Ludwika Wesołowskiego i Srokosza i Zielińskiego (to nazwisko przekreślone) Ludwika Szaniawska, Wojciech Frycz emeryt sędzia pokoju”. W 2001 roku w uroczystość Matki Bożej Matki Kościoła obraz został ukoronowany przez bpa sosnowieckiego, a następnie 20 maja 2002 r. kaplica w Podzamczu dekretem bpa Adama Śmigielskiego podniesiona została do rangi Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej.

Wejście na plac Sanktuarium zdobi kamienny łuk z bramą, a także piękna dzwonnicą. 0 maja 2004 r. na placu sanktuaryjnym ustawionych zostało pięć stacji różańcowych obrazujących najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Zostały one uroczyście poświęcone przez ks. bpa Adama Śmigielskiego w asyście ks. prob. Józefa Podkowy.  czasie poświęcenia stacji różańcowy rozbrzmiewała wśród skał pieśń Ave Maryja. Fundatorami tych stacji są parafianie z Ogrodzieńca i Podzamcza. W sanktuarium znajduje się też historyczny krzyż. Był on wykonany w Cementowni „Wiek” w latach 50 – tych w warunkach konspiracyjnych. Były to czasy, kiedy pracownik przyłapany na takiej pracy byłby zwolniony. Krzyż został poświęcony przez ówczesnego proboszcza parafii Ogrodzieniec ks. Stanisława Sobieraja.
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej jest odzwierciedleniem nowoczesnej architektury i sztuki, a wraz z otaczającą ją przyrodą niewątpliwie zachwyca każdego. W sposób naturalny harmonizuje z otaczającym krajobrazem ruin zamku. Jest to miejscem nadzwyczajne, urzekające swym pięknem, napawające ciszą i spokojem.

Zamek - największy na Szlaku Orlich Gniazd. Sposób w jaki dawni architekci wkomponowali wielką kamienną budowlę w fantastyczny jurajski krajobraz, do dziś budzi podziw.

Ale zacznijmy od początku. W średniowieczu istniał w tym miejscu drewniany gród obronny, wzmiankowany po raz pierwszy w 1382 roku, a 4 lata później obdarzony prawami miejskimi. Krył się w cieniu zamku wystawionego na pobliskim wzgórzu przez rycerski ród Włodków Sulimczyków. Naturalną osłonę zamku tworzyły z 3 stron strome skały, zaś od nieosłoniętej strony północno-zachodniej wzniesiono sztuczne umocnienia w postaci wału albo muru. Budynki posadowiono na skałach, a wjazd prowadził wąską szczeliną międzyskalną od południowego wschodu.

Zamek ów wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1470 roku odkupili go krakowscy miesczanie, Salomonowiczowie, a potem przeszedł w ręce Granowskich ze Smolenia i powrócił do Włodków.

W 1523 roku zamek, który utracił swoje znaczenie strategiczne, nabył jeden z najbogatszych ludzi w Polsce - Jan Boner, bankier Zygmunta I Starego i żupnik krakowski. Źródłem jego gigantycznych dochodów była przede wszystkim kopalnia soli w Wieliczce. Spadkobiercą Jana został jego bratanek, Seweryn Boner, który w latach 1530 - 1545 przekształcił Ogrodzieniec w pełną przepychu rezydencję. Według współczesnych dorównywała ona smakiem i bogactwem Wawelowi, a może nawet go przewyższała.

Zamek składał się z zamku górnego oraz, położonego poniżej, przedzamcza o powierzchni ok. 3 ha, otoczonego murami wiążącymi występujące na stoku odosobnione skałki. Wjazd na przedzamcze prowadził od północnego zachodu przez budynek bramny, przed którym rozciągał się fosa, a w obrębie murów mieściły się zabudowania mieszkalne dla załogi i służby oraz gospodarcze, ze stajniami.

Zamek górny wzniesiono z wapienia, na planie nieregularnym, pomysłowo wykorzystując wielkie skały na różnych poziomach. Z trzech stron zamykały go budynki mieszkalne, a z czwartej strony, wschodniej - mur wzniesiony na skale, na której usytuowano budynek. Wewnętrzny dziedziniec otaczały krużganki. Na narożniku południowo-zachodnim stanęła wieża cylindryczna o bardzo charakterystycznej sylwetce, zwana basztą Kredencerską. W ścianie południowej znajdowała się druga wieża, w dolnych kondygnacjach czworoboczna, natomiast w wyższych - cylindryczna. Budynek południowy wzniesiono na dużej skale, wyposażając go w 2-kondygnacyjne piwnice, a północny pobudowano na stoku. Dwie najniższe kondygnacje mieściły od strony dziedzińca piwnice, a od zewnętrznej strony, oświetlonej oknami kuchnię i piwnicę ze studnią. Na wyższych kondygnacjach zaaranżowano pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne. W budynku zachodnim umieszczono bibliotekę. W 6-kondygnacyjnej wieży bramnej ulokowano m.in. kaplicę zamkową. Podjazd do bramy z podzamcza wiódł przez murowaną szyję i most zwodzony nad niewielką fosą otoczoną murem.

Następnie do budynku południowego dostawiono od zewnątrz jeszcze 2 kolejne. Pierwszy, wzniesiony u podnóża skały na planie rozległego prostokąta i zwany Kurzą Nogą; drugi obiekt wzniesiono na skale występującej w kierunku południowo-wschodnim; w dolnej części był to beluard, jak nazywano wówczas duże baszty obronne ze strzelnicami, nad beluardem zaś nadstawiono budynek mieszczący m.in. tak zwany pokój marmurowy.

Tę wielce rozbudowaną, wspaniałą rezydencję, której system warowny uwzględniał obronę z zastosowaniem brani palnej, Seweryn Boner przekazał swemu zięciowi, Janowi Firlejowi, który piastował zaszczytną funkcję marszałka wielkiego koronnego.

Niestety, podczas "potopu" warownia została zdobyta i ograbiona przez Szwedów. A znaczna część rezydencji została spalona i nigdy już nie odzyskała dawnego blasku.

W 1662 roku zamek odkupił kasztelan krakowski, Stanisław Warszycki, który miał wobec niego ambitne zamiary, ale ich nie zrealizował.

Groźba zawalenia stropów zmusiła w 1810 roku ostatnią rezydentkę do opuszczenia zamczyska. Do ostatecznego upadku Ogrodzieńca przyczynili się hitlerowcy podczas II wojny światowej.

Od 1974 roku malownicze ruiny są częściowo dostępne dla zwiedzających.

Stałe ekspozycje: Zbro­jow­nia zamku Ogrodzie­niec pow­stała dla spop­u­lary­zowa­nia his­torii regionu i nie ogranicza się tyko i wyłącznie do dziejów dawnego rodowego gni­azda Bon­erów. Wyżyna Krakowsko-​Częstochowska od cza­sów przed­his­to­rycznych aż do połowy XX stule­cia doce­ni­ana była, jako doskon­ały teren obronny. Pofał­dowana rzeźba terenu, wysokie i niedostępne ostańce, ogranic­zone wzgórzami doliny często stanow­iły arenę znanych his­to­rycznych batalii i setek lokalnych potyczek.

Do dzisiaj w kra­jo­bra­zie jura­jskim pozostało wiele mil­i­tarnych pamiątek, nie tylko w postaci zamków, czy grodzisk, ale także relik­tów pozy­cji ziem­nych z 1914 roku, czy niemieck­iej linii obron­nej z cza­sów ostat­niej wojny. Wys­tawa prezen­tuje jedynie najważniejsze i najbardziej znaczące dla lokalnej his­torii epi­zody. Całość dopełniono wątkami splata­ją­cymi poszczególne epoki, stąd na przykład syn­te­ty­czne uję­cie tech­no­log­icznych przemian broni krótkiej.

Oprócz tej jed­nej ścieżki ewolucyjnej przed­staw­ionej wprost, uważny zwiedza­jący może na plas­ty­cznych przykładach prześledzić także rozwój indy­wid­u­al­nego uzbro­je­nia ochron­nego i broni białej od wieku XIII do XX.

Duże wraże­nie robi zwłaszcza zestaw­ie­nie dwóch nieodległych z pozoru figur—żołnierza Wehrma­chtu ze schyłkowego okresu ostat­niej wojny i aus­tri­ack­iego piechura z lat 191415, dzieli je niewiele czasu, ale na pier­wszy rzut oka widać różnice wymus­zone postępem tech­nicznym i zmi­aną tak­tyki walki. Takich smaczków jest zresztą więcej. Zna­jdziecie tu, wysok­iej jakości, rep­liki zbroi, mundurów i broni oraz mini-​dioramy. Wys­tawa jest czytel­nie opisana, przez co dostępna dla zwiedza­ją­cych zupełnie niezori­en­towanych w tema­cie militariów.

Ekspozy­cja stanowi także pomoc dla prze­wod­ników oprowadza­ją­cych grupy zor­ga­ni­zowane, zwłaszcza młodzież i dzieci, dla których dzisiaj wiz­ual­iza­cja pewnych zagad­nień jest koniecznym standardem.

Sala Tortur - zwana również Katownią Warszy­ck­iego, zlokali­zowana na tere­nie przedzam­cza Zamku Ogrodzie­nieck­iego. Jest to wys­tawa dawnych narzędzi tor­tur i tech­nik katows­kich. Zna­j­dują się tu takie machiny jak: Krzesło Czarownic, Hisz­pański But, Garota, Kołyska Judasza, czy Żelazna Dziewica.

Muzeum Zamkowe: umieszc­zone jest w tzw. lamusie, pod salą kre­dencer­ską, przy zejś­ciu do Kurzej Stopy. Zna­j­dują się w nim maki­ety zamkuz cza­sów jego świet­ności i stanu obec­nego oraz znaleziska arche­o­log­iczne z zamku i okolic Góry Birów w Podzam­czu. Dodatkowo zwiedza­jący mogą zobaczyć film obrazu­jący codzi­enne życie na Zamku Ogrodzie­nieckim w cza­sach kiedy był magnacką rezy­dencją„Wirtu­alny Zamek”.

ADRES:

ul. Zamkowa

42-440 Pozdamcze

 

5. Ciekawostki

  • W 1665r. pod Ogrodzieńcem obo­zowały wojska królewskie pod dowództwem Jana Sobieskiego, który stąd napisał dwa ze swoich listów do Marysieńki;
  • w 2001 r. Andrzej Wajda kręcił tu "Zemstę";
  • w 1973 roku zamek posłużył jako plener do serialu "Janosik";
  • mur zamkowy połączony jest ze skałkami wapiennymi, których nazwy oddają ich kształty: Wielbłąd, Lalka, Korkociąg;
  • ruiny zamku zajmują bardzo rozległy teren, ponad 3 hektary;
  • większość warowni na wapiennych wzgórzach ciągnących się od Krakowa do Częstochowy powstała za panowania Kazimierza Wielkiego, by strzec południowej granicy. Ogrodzieniec był położony najwyżej (504 m n.p.m.), w miejscu o naturalnych walorach obronnych;
  • dzięki prowadzonym przez wiele lat pracom archeologicznym i konserwatorskim wiadomo dość dokładnie, jak wyglądał Ogrodzieniec w latach swej świetności. Tzw. zamek wysoki miał trzy kondygnacje, z których zachowała się tylko najniższa. W przyziemiu odkryto unikatowy system chłodni grawitacyjnych, służących jako magazyn żywności.

 

6. Opinia

Do Ogrodzieńca dotarłam 1.05.2012 roku. Zamek widnieje nad okolicą więc nie sposób go ominąć. Pierwsze wrażenia po dotarciu na zamek - to idealne miejsce dla wielbicieli pieszych wędrówek, dla uprawiających wspinaczkę skałkową, dla rodzin ze starszymi dziećmi. Wędrując po terenie ruin dech zapiera niesamowity krajobraz. Wszędzie wystają wapienne skały, które wyglądają cudnie na tle błękitnego nieba! Do tego fajną przygodą był zjazd na linie, kilkanaście metrów nad ziemią... Po prosu rewelacja!!!

Po zamku przyszedł czas na Park miniatur. Na niezbyt dużym obszarze znajdują się całkiem dobrze zrobione makiety atrakcji Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Chociaż jak to mówią: "szału nie ma" ;-)

Po bardzo szybkim zwiedzeniu miniatur pojechaliśmy bryczką na Górę Birów. Bryczką - bo było już na tyle późno, że nie zdążylibyśmy przed zamknięciem Grodu. I tam również: szału nie było... Jedyny plus tego miejsca to fajne widoki. Zwłaszcza na ruiny zamku znajdującego się w oddali...

 

7. Bibliografia

www.zamek-ogrodzieniec.pl

www.gorabirow.pl

www.park-ogrodzieniec.pl

www.orlegniazda.pl

www.parafia.ogrodzieniec.pl

www.ogrodzieniec.org

"100 najpiękniejszych miejsc w Polsce", wyd. Publicat

 

8. Mapa

Odsłony: 1747

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież