JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Śląskie

MIRÓW - ruiny zamku

 

1. Informacje ogólne

2. O zamku

3. Historia

4. Legenda

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Mirów - wieś w Polsce położona w województwie śląskim, powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa.

 

2. O zamku

Zamek wydaje się wrośnięty w skaliste podłoże i nic w tym dziwnego: budulca nie szukano daleko. Kamienie wiązała mocna zaprawa z pokruszonych wapiennych skał, zmieszanych z piaskiem i ścierwem zwierząt, wrzucanym do lasującego się wapna. Zważywszy, że wapiennych skał i kamieni wokół nie brakowało, główny problem właścicieli polegał nie na braku materiału, ale małej ilości miejsca na szczycie skały.

Zamek jest budowlą wysoką na kilka kondyg­nacji, strzelistą, o surowej, gotyckiej konstrukcji. Wzniesione z kamienia mury są stosunkowo nie­źle zachowane, mimo że nie posiadają stropów ani schodów: Budowla składa się z zamku dolnego i górnego. Dolny jest zachowany jedynie we frag­mentach. Od zach. i pn. otacza go półokrągły mur obronny, od wsch. zaś mur kurtynowy, który łą­czy dwie wieże. Od strony pd. widnieją resztki wieży bramnej. Między murem obronnym a skała­mi, na których położony jest zamek górny, znajduje się pierwszy dziedziniec zamku dolnego; od pn. wsch. zamyka go zniszczona wieża. Kurtyna, łą­cząca tę wieżę z wieżą mieszkalną, od strony wsch. posiada widoczne fragmenty ganków dla straży; okienka strzelnicze oraz gotyckie obramienia okien­ne. Między wieżami znajduje się niewielki, drugi dziedziniec zamku dolnego. Wieża mieszkalna ozdobiona jest dwoma gotyckimi portalami kamienny­mi oraz jednym renesansowym. Na najwyższej ska­le, w środku warowni, wznosi się zamek górny w kształcie trapezu, o zachowanych trzech kondygnacjach i wysokiej wieży, włączonej w kompleks zabudowań.

 

3. Historia

Mirów zawsze był w posiadaniu rodów rycerskich. Zbudowano go w drugiej połowie XIV wieku - pośród gęstych lasów, przy szlaku wiodącym ze Śląska - na miejscu jeszcze starszego, drewnianego grodu, otoczonego ziemnymi wałami.

Zamek został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku. Początkowo zamek tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako "Orle Gniazda".

W roku 1370 warownia stała się lennem Władysława Opolczyka nadanym mu przez Ludwika Węgierskiego. W roku 1396 Zamek Mirów został zbrojnie odebrany przez Władysława Jagiełłę i wcielony do dóbr królewskich.

W roku 1399 Mirów należał do pierwszego prywatnego właściciela, Krystyna z Koziegłów herbu Lis, który znacznie rozbudował zamek. Pod koniec XV wieku rodzina dobudowała okazałą wieżę mieszkalną. Czasy największej świetności zamku rozpoczął się pod koniec XV wieku. Stał się on wtedy własnością rodu Myszkowskich, którzy rozbudowali zamek i władali nim przez kolejne 144 lata.

Z czasem Myszkowscy przenieśli się do Pińczowa, a w 1633 roku zamek sprzedali Korycińskim. W roku 1652 zamek przejęli Męcińscy, którzy byli w jego posiadaniu aż do XIX wieku.

Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas "potopu szwedzkiego" kiedy w 1657 roku wojska gen. Mullera zniszczyły znaczną część murów. Zamek powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787.

Mimo, iż jeszcze w XIX wieku wiele elementów architektonicznych zamku było w świetnym stanie, ulegał on dalszemu niszczeniu.

Ruiny były systematycznie rozbierane przez mieszkańców okolicznych wsi, którym kamień posłużył do budowy domów oraz drogi łączącej Mirów i Bobolice. W czasach komunizmu niszczejące ruiny zamku nie zostały formalnie przejęte przez państwo. Dopiero w 2006 roku rodzina Laseckich rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego cennego zabytku.

 

4. Legenda

  • Ponoć w budowie zamków w Mirowie i Bobolicach brał udział diabeł. Poróżnił on braci, którzy zakochali się w jednej dziewczynie. Nieszczęsna rzuciła się z wieży, a czort machnął ogonem i przepołowił skałę, rozdzielając zamki na wieki;
  • jak głosi legenda, zamek Mirów połączony jest ze swym bliźniaczym zamkiem Bobolice sekretnym, podziemnym tunelem wykutym w skałach Grzędy Mirowisko - Bobolickiej. W tunelu tym dawni właściciele ukryli ogromny skarb. Mają, tam być wielkie skrzynie z diamentami, niezliczone worki złota i srebra oraz tajemnicza amfora z eliksirem młodości, którą brat właściciela Mirowa przywiózł z wyprawy wojennej. Są tacy, którzy wierzą, że wejście do tunelu na pewno znajduje się na zamku Mirów. Wskazuje je ponoć słoneczny promień, który jeden dzień w roku, w czasie letniego przesilenia przechodząc przez szczelinę w murze, pada dokładnie w miejscu, w którym ma być tunel. Niestety po latach degradacji oraz systematycznego niszczenia, w mirowskich murach powstało tyle szczelin, że niepodobne jest dziś wskazać, gdzie dokładnie jest to miejsce.

 

5. Ciekawostki

  • Podczas prac archeologicznych odkryto belki stropowe, które pochodzą z 1652 roku;
  • zamek Mirów, tak jak inne zamki posiadał most zwodzony o szczególnej konstrukcji. Działał nie na zasadzie podnoszących kładkę łańcuchów, lecz na zasadzie przeciwwagi. W fundamentach wieży bramnej znajdowało się zagłębienie, w którym chował się fragment mostu. Miejsce to wykorzystywane było również do przetrzymywania jeńców, którzy niejednokrotnie ginęli, kiedy nie udało im się uciec przed podnoszącym się mostem;
  • w Mirowie nakręcono sceny do filmów: "Przyjaciel wesołego diabła", "Pan Samochodzik", Nad rzeką, której nie ma";
  • w Kościele w Niegowie zobaczyć można XVI - wieczne drzwi będące niegdyś wejściem do zamkowej baszty. Są one żelazne i stanowią cenny zabytek sztuki kowalskiej.

 

6. Opinia

Niektórzy uważają, że to najbardziej romantyczne ruiny w Polsce.... ja tak nie uważam. Co prawda mają to "coś" w sobie jednak widziałam bardziej nastrojowe i liryczne miejsca. Przyjechałam do Mirowa 2 maja 2012 roku. Zwiedzanie zamku polegało na jego obejściu :-) bo do środka nie można było wejść ze względu na trwające prace zabezpieczające. Dla ludzi mających czas polecam przejście szlakiem do zamku w Bobolicach - to raptem 1,5 km.

 

7. Galeria

 

 

8. Bibliografia

www.niegowa.eu

 

9. Mapa

Odsłony: 1819

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież