JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Śląskie

DANKÓW - ruiny zamku

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Legenda

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Lipie, na lewym brzegu Liswarty. Pierwsza wzmianka o Dankowie pochodzi z 1217 roku, gdy spotkał się tu Leszek Biały z Henrykiem Brodatym. Natomiast nazwa miejscowości pochodzi od imienia Danek lub herbu Habdank. Znajdujący się w Dankowie zamek nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Przetrwały jedynie wały ziemne oblicowane murem, prostokątna ruina budynku z kamienia (koło kościoła) nazywanego "Domem kasztelanowej", fosy, ruina bramy (zwanej Bramą Krzepicką), owalny ślad ziemny w południowo-wschodniej części majdanu oraz część muru od strony północno-wschodniej z przejściem pod wałami (określanym jako Poterna).

 

2. Historia

W historii Dankowa istnieje kilka ważnych momentów. To tu Henryk Brodaty wydał akt, w którym zezwolił Teodorowi, kasztelanowi krakowskiemu, na założenie wsi pod Krakowem. Odbyło się tu też spotkanie Henryka Brodatego z Konradem Mazowieckim, które miało miejsce w dniu 29 czerwca 1236 roku. W dniu 16 października 1267 odbył się w grodzie synod prowincjonalny, zwołany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janusza, w którym wzięli udział biskupi: krakowski Paweł, kujawski Wolimir i wrocławski Tomasz. Z roku 1283 pochodzi dokument o przekazaniu grodu biskupowi wrocławskiemu Tomaszowi. W XIV wieku Danków odnotowano jako własność książęcą. Nie jest jasne czy gród ten znajdował się w miejscu istniejących do dzisiaj ruin zamku w Dankowie. Około 1404 roku właścicielem Dankowa stał się zaufany króla Jagiełły, kasztelan Hińcza z Rogowa herbu Działosza. Podczas wojny z królem węgierskim Maciejem Korwinem w 1474 roku pod Dankowem obozował przez 6 tygodni król Kazimierz Jagiellończyk. Po wymarciu rodu Hinczów, drogą koligacji rodzinnych od 1478 roku właścicielem Dankowa stał się rycerz Kobylański herbu Grzymała. W latach 1540-1565 właścicielem zamku był Krzysztof Kobylański (poeta renesansowy) związany z dworem hetmana Jana Tarnowskiego. W 1609 roku podczas Rokoszu Zebrzydowskiego zamek przez trzy miesiące gościł na zamku króla Zygmunta III Wazę wraz z dworem. Zamek musiał więc w tym czasie być wystarczająco duży i dobrze umocniony. Kolejny z rodu o tym imieniu, Stanisław (III) Warszycki w 1632 roku zakończył rozbudowę fortyfikacji zamku otaczając go murowanymi bastionami. W 1657 roku Warszycki na zamku w Dankowie gościł powracającego do kraju króla Jana Kazimierza, królową Marię Ludwikę, Stefana Czarnieckiego i senatorów. Następnym właścicielem był miecznik łęczycki Michał Warszycki, a po nim odziedziczył zamek Stanisław (IV) Warszycki, miecznik koronny. Jego córka Emercjanna, wniosła w wianie zamek hetmanowi Ludwikowi Pociejowi (zm. 1730), po śmierci którego sprzedała zamek rodzinie Ponińskich herbu Łodzia. Następnie właścicielami była rodzina Wesslów. W 1756 r. zamek był jeszcze zamieszkały. W 1767 r. prawie całkowicie spłonął od pioruna, w związku z czym został opuszczony. W 2 połowie XIX wieku miejscowy ksiądz rozebrał prawie całą zabudowę znajdującą się wewnątrz fortyfikacji.

 

3. Legenda

Na brzegu Listrawy, na wydmach porośniętych sosnowym lasem, gdzie niegdyś pracowali poddani Warszyckiego, podobno spotkać czasami można - w samo południe - jeźdźca w futrzanej szubie i wysokich rajtarskich butach, jadącego na pięknym, narowistym koniu. To kasztelan Warszycki - zmarły prawie przed trzema setkami lat - objeżdża swe dawne włości. Tajemniczego jeźdźca widywało wielu mieszkańców wsi, pojawiał się zwykle w biały dzień - czasem w bardziej jeszcze przerażającej postaci: bez głowy. Galopował na koniu, któremu spod kopyt sypały się skry. A to wszystko przez to, że kasztelan Warszycki, który za okrucieństwa, jakich dopuszczał się za życia, nie zaznał w grobie spokoju, pokutował od setek lat, ukazując się potomkom swych poddanych w lasku, na lewym brzegu Liswarty.

 

4. Ciekawostki

  • Historia tego miejsca sięga około 3500-2500 lat p.n.e. To tutaj odnaleziono ślady osadnictwa z epoki neolitu, cmentarzysko z epoki brązu, pozostałości z początków epoki żelaza oraz osadę z okresu wpływów rzymskich;
  • średniowieczna budowla rozbudowana w XVII w. przez kasztelana Warszyckiego, otoczona kamiennymi fortyfikacjami i bastionami w kształcie gwiazdy była nieosiągalny dla Szwedów. W czasie najazdu zamek był jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które nie zostały zajęte przez nich podczas Potopu (obok Łańcuta, Gdańska, Jasnej Góry, Zamościa). Twierdza zasiliła również armatami uzbrojenie Jasnej Góry;
  • na terenie ruin znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Dankowskiej – kościół wybudowany przez kasztelana Stanisława Warszyckiego w XVII w. W bocznym ołtarzu znajdował się cudowny obraz Matki Bożej, który trzykrotnie płakał w oktawie Bożego Ciała. Po koronacji w 2002r został przeniesiony do ołtarza głównego.

 

5. Opinia

W skali od 1 do 10 dałabym … 2... Jak dla mnie to miejsce (owszem, z ciekawą historią i z interesującą legendą) jest kiepskie. Fragmenty murów nie pozwalają wyobrazić sobie jak kiedyś wyglądała ta średniowieczna budowla, która przetrwała (!) najazd Szwedów. Te 2 przyznane przeze mnie punkty należą do Kościoła, który jest na terenie ruin. Wokół niego znajdują się alejki wyłożone kostką, które są jednocześnie Drogą Krzyżową. Rosną przy nich drzewa, dzięki którym w upalne dni można zadumać się przy jednej z Stacji Drogi Krzyżowej, a oczy nacieszyć różnobarwnymi kwiatami posadzonymi wzdłuż alejek.

 

6. Galeria

 

 

7. Bibliografia

www.lipie.pl

www.it-jura.pl

www.riunyizamki.pl

 

8. Mapa

 

Odsłony: 1586

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież