JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Pomorskie

ROZEWIE - Przylądek

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Legendy

4. Atrakcje turystyczne

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Rozewie – przylądek nad Morzem Bałtyckim, na Pojezierzu Kaszubskim oraz osiedle w granicach miasta Władysławowa, w województwie pomorskim.

Nazwa przylądka powstała prawdopodobnie od germańskiego słowa Riesenhaupt - "głowa olbrzyma". W języku niemieckim ostateczna forma ustaliła się jako Rixhöft. Do 1920 roku odnosiła się ona wyłącznie do przylądka i starej latarni morskiej. Osiedle Rozewie, prócz zabudowań latarni, powstało za czasów polskich po 1920 roku. Od 1 stycznia 2015 roku Rozewie jest samodzielną wioską.

 

2. Historia

HistoriaRozewia, a właściwie pierwsze pisane zapiski o tym miejscu dotyczą roku 1359 - gdy ziemie te nadał rycerzom Maciejowi Cunikenowi i Janowi Cluckowowi gdański komtur. Przylądek Rozewie jest punktem charakterystycznym na wybrzeżu Bałtyku więc już od średniowiecza rozpalano tu ogniska aby pomóc żeglarzom w nawigacji. Na szwedzkiej mapie z 1696 roku naniesiona jest już latarnia w tej lokalizacji. Obecny budynek latarni powstał w 1822 roku.

Samo osiedle mieszkalne (nie licząc budynków latarni) powstało dopiero po I Wojnie Światowej, po włączeniu tych ziem do odrodzonego Państwa Polskiego. Na Rozewie Kaszubi mówią Bliza albo Rozëft, Rozeft. Niemiecka nazwa tej miejscowości to Rixhöft, dawniej Rosefft, Rozyft.

Ciekawa jest również historia administracyjna tej miejscowości. Po wojnie, w latach 1963-1972 Rozewie było częścią osiedla Jastrzębia Góra, a w latach 1973–2014 stanowiło część miasta Władysławowo. Od 1 stycznia 2015 roku Rozewie jest samodzielną wioską.

 

3. Legendy

  • Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?

Uwięziony przez Fabisza w głębinach morskich u przylądka rozewskiego diabeł stał się postrachem wszystkich żeglarzy. Jednak najgroźniejszym okazał się wystający z morza granitowy głaz, który do dziś zowią "Frank". Skąd to imię? Otóż pewien bogaty kupiec i żeglarz noszący to właśnie imię we wszystkie swoje podróże zabierał ukochana córkę Kristę, bowiem wierzył, ze jej obecność przynosi mu szczęście. Rozpieszczał ją, kupując w czasie podróży do Gdańska klejnoty i stroje. Ona zaś swą urodą i urokliwym śpiewem umilała czas podróży ojcu i załodze. Pewnego razu, gdy Frank miał wypłynąć z Gdańska w stronę Kołobrzegu ostrzegano go aby został w porcie, bo zbliża się sztorm. Ale Frank wierzył, że obecność Kristy zapewni mu bezpieczeństwo w największym sztormie. Wypłynąwszy, jak zwykle poprosił córkę, aby zaczęła nucić swe urokliwie pieśni. Sternik zasłuchany, nie zauważył że zbliżają się do miejsca. gdzie szaleje uwięziony w głębinach diabeł. Statek wpadł na wystający głaz i roztrzaskał się. Uratowała się jedynie Krista, która wspiąwszy się na urwisko, ułożyła stos i chciała zapalić ogień aby wskazać żeglarzom drogę ratunku. Bez krzesiwa i hubki była jednak bezradna. Wszystkich żeglarzy wraz z jej ojcem pochłonęło morze. Zwabiony rozpaczliwym krzykiem dziewczyny przybiegł w to miejsce młody rybak Fabisz, który mieszkał w Lisim Jarze. Zaopiekował się Kristą i młodzi zakochali się od pierwszego wejrzenia. Pobrali się i zamieszkali na Rozewskiej Kępie. Odtąd każdej nocy Krista rozpalała ogień by uchronić innych żeglarzy od losu jaki spotkał jej ojca, by omijali głaz, który od owego nieszczęścia nosi imię "Frank". Gdy Krista umarła ogień zapalali jej potomkowie.

  • Przemienieni w buki

Ogień na Rozewiu nigdy nie wygasł. Kolejni Fabisze dobrze spełniali swe obowiązki. Wybudowanej na rozkaz polskiego króla wieży nigdy nie opuszczali. Nawet ciała ich grzebano nie na swarzewskim czy żarnowieckim cmentarzu, lecz tu pod wieżą. Za panowania króla Zygmunta latarnikiem był młody Wit, ostatni potomek Kristy i Fabisza. Pokochał on śliczna Agnieszkę, córkę sołtysa z Tupadeł. Co ranka spotykali się nad brzegiem morza, ona śpiewała, on dla niej zrywał najpiękniejsze kwiaty. O zmierzchu Wit niezmiennie wracał do latarni. Poczyniono już wszelkie przygotowania uroczystych a hucznych zaślubin, gdy ostatniej nocy przed ślubem na morzu pojawiły się szwedzkie żaglowce króla Gustawa. Zarzuciły kotwice pod Lisim Jarem i najeźdźcy wtargnęli na kępę. Wit był w rozterce. Z jednej strony chciał biec do Tupadeł, ostrzec narzeczoną i tamtejszych ludzi przed niebezpieczeństwem. Z drugiej jednak przypomniał sobie przysięgę złożoną na puckim zamku, że od zmroku do świtu nigdy nie opuści latarni. Wierny ślubowaniu pozostał na posterunku. Podkładał do ognia drew, aby choć w ten sposób zwrócił uwagę mieszkańców. Jednak pierwsi spostrzegli go najeźdźcy. Z Lisiego Jaru wąską dróżką ruszył podjazd w kierunku wieży. Wdarli się do baszty i rozkazali ugasić ogień. Wit nie posłuchał. Własną piersią zasłoni ognisko, lecz padł zabity przez wroga i zgasło światło na Rozewiu. Błysnęły za to ognie palonych wsi, co widząc Kaszubi skryli się po okolicznych lasach. Pod wieczór Agnieszka wymknęła się z kryjówki, weszła na latarnie i ujrzała narzeczonego martwego na szczycie baszty. Zrozpaczona zeszła pod wieżę, gdzie biwakiem rozłożył się jeden z podjazdów szwedzkich i gniewnie unosząc pięści, przeklęła zabójców. aby nigdy nie powrócili do domów. Szwedzi zerwali się chcąc pomścić zniewagę, ale poczuli że dziwna moc przygwożdża ich nogi. Buty korzeniami wrastają w ziemie, ręce zamieniają się w gałęzie, włosy w szeleszczące liście. Na zboczu stanął las żołnierzy szwedzkich zamienionych w buki.

 

4. Atrakcje turystyczne

Blizarium Rozewskie – budynek maszynowni w Rozewiu. Został wybudowany w 1910 roku. Był on małą elektrownią, wytwarzającą prąd stały, zasilającą latarnię i budynki techniczne i mieszkalne. Wyposażenie budynków z 1910 roku przetrwało do chwili obecnej i składa się na nie: dwie lokomobile, dwa generatory, dwa kompresory, rozdzielnica kontrolna.

Ta mała elektrownia na owe czasy była jedną z nielicznych, jeszcze w okresie powojennym stanowiła jedyne źródło energii elektrycznej dla okolicy. Ze względu na znajdujące się w budynku maszynowni maszyny parowe, obsada placówki składała się z latarnika, który był kierownikiem zmiany, któremu podlegała obsługa maszyny parowej – łącznie 3 osoby.

Latarnia morska – Najstarsza działająca latarnia morska w Polsce niemal od początku otwarta była dla zwiedzających. Wycieczka po niej odbywała się jednak tylko w obecności latarnika, a turysta musiał - oprócz wytarcia butów i odłożenia niebezpiecznych dla urządzenia optycznego narzędzi - wpisać się do specjalnej księgi, podając swoje nazwisko i adres. Przebywanie w latarni w czasie, gdy paliła się lampa, wymagało pisemnego zezwolenia inspektora portowego. Światło obecnej latarni morskiej w Rozewiu zabłysło po raz pierwszy 15 listopada 1822 roku. Pierwsza wzmianka o punkcie nawigacyjnym w Rozewiu jest jednak dużo wcześniejsza - pochodzi z flamandzkiej locji z połowy XV wieku. W 1696 roku rozewską latarnię zaznaczyli szwedzcy kartografowie. Na mapie przedstawiającej Zatokę Pucką nie widać żadnego innego punktu poza światłem w Rozewiu.

Przez kilkadziesiąt lat po I rozbiorze Polski, na należącym do Prus wybrzeżu, nie paliło się żadne światło nawigacyjne. Tak było aż do październikowego sztormu w 1807 roku - między Chłapowem a Rozewiem rozbiło się wówczas czternaście francuskich statków handlowych. Większość załóg zginęła, uratowało się zaledwie kilkunastu rozbitków. Prawdopodobnie z powodu tej tragedii w Rozewiu znów zabłysło światło. Budowa nowej latarni zaczęła się w 1821 roku. Ponad 21-metrowa wieża powstała z kamieni polnych i cegły, otynkowano ją i pomalowano na biało. Pracowało tutaj dwóch latarników i jeden pomocnik. Załoga - podlegająca bezpośrednio inspektorowi portowemu w Nowym Porcie - była zobowiązana do prowadzenia uczciwego trybu życia, pilności i czujności. W przypadku pijaństwa latarnikom groziło natychmiastowe zwolnienie. Oprócz zapalania światła dla przepływających statków pracownicy latarni dbali o utrzymanie w czystości i sprawności sprzętu, zapewniali paliwo (był nim olej rzepakowy), troszczyli się również o pobliską roślinność wydmową. Lampę zapalali kwadrans przed zachodem słońca (wówczas zaczynała się pierwsza wachta, która trwała do północy), gasili zaś o świcie.

W 1875 roku w Rozewiu stanęła druga latarnia morska. Zbudowano ją dla lepszej orientacji załóg statków, które myliły światło latarni rozewskiej z nowo wybudowaną latarnią w Czołpinie. Oba obiekty w Rozewiu obsługiwało pięciu latarników. Wprowadzono do nich wówczas nowy rodzaj paliwa - naftę. W ciągu roku każda z nich zużywała cztery tony nafty.

Kilkadziesiąt lat później - w 1910 roku - nowa latarnia została jednak wygaszona, a wieżę starej podwyższono o pięć metrów i zainstalowano w niej światło elektryczne. Po raz ostatni przebudowano ją w 1978 roku, gdy rosnące w tym miejscu wiekowe buki zaczęły zasłaniać światło nawigacyjne. Robotnicy zdemontowali wówczas laternę - najwyższą część latarni - pozostawiając źródło światła pod gołym niebem. Potem, za pomocą dźwigu, podczas silnego sztormowego wiatru, ustawili na latarni stalowy, 8-metrowy walec. Na jego szczycie w laternie zamontowali lampę obrotową.

Stare urządzenie optyczne pozostało na dawnym miejscu, można je oglądać do dziś. Jest jednym z oryginalnych obiektów mieszczącej się w latarni ekspozycji.

ADRES:

Leona Wzorka 1

84-104 Rozewie

Rezerwat Przylądek Rozewie - Rozewie objęte jest ochroną w postaci rezerwatu przyrody "Przylądek Rozewie" o powierzchni ponad 12 hektarów. Ochronie podlegają tu resztki lasów bukowych, z okazami buków ponad dwustuletnich o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m, na wysokim brzegu klifowym. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed abrazją czyli niszczącą działalnością fal. Przez polskich żeglarzy Przylądek Rozewie nazywany jest złośliwie "Hornem ubogich". Rezerwat utworzono go w 1959 roku, aby chronić pozostałości buczyny pomorskiej. Aby klifowe wybrzeże nie było niszczone przez wody Bałtyku, umocniono je betonową opaską. Dzięki temu zbocza, martwego wcześniej urwiska, pokryły się roślinnością.

 

5. Ciekawostki

  • Przylądek Rozewie uważane było za najdalej wysunięty na północ obszar Polski, jednak w rzeczywistości ten punkt linii brzegowej znajduje się na terenie pobliskiej wsi Jastrzębia Góra (Gwiazda Północy);
  • latarnia morska Rozewie ma największy zasięg świetlny ze wszystkich latarni polskiego wybrzeża;
  • latarnia morska na przylądku Rozewie posiada najnowocześniejszą aparaturę składającą się z dwóch paneli po 20 reflektorów każdy. Zasięg jej światła wynosi 26 mil morskich, to jest ok 48 km. W czasie mgły nawigację ułatwia specjalny buczek mgłowy, tzw. nautofon, nadający alfabetem Morse’a literę „R” (jak Rozewie);
  • Rozewska latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, a legenda głosi, że pisarz, mieszkając w tym miejscu, tworzył opowiadania z tomu "Wiatr od morza". Na pamiątkę tego wydarzenia wmurowano nawet w 1935 roku w ścianę latarni pamiątkową tablicę. Żeromski nie napisał jednak w latarni ani jednej strony - "Wiatr od morza" powstał w Warszawie. Z relacji córki głównego wydawcy dzieł Żeromskiego wynika tylko, że pisarz raz lub dwa oglądał tutejszą latarnię, ale na pewno nigdy w niej nie nocował. Skąd zatem ta legenda? Stworzył ją Leon Wzorek, latarnik pracujący w Rozewiu od 1920 roku. Urodzony gawędziarz i patriota przekazywał chętnie turystom i dziennikarzom barwne opowieści na temat miejsca, z którym był związany. Gdy wybuchła II wojna światowa Wzorek, wbrew namowom przyjaciół, pozostał w Rozewiu, tłumacząc, że nie dostał rozkazu ewakuacji. Niemcy aresztowali go 11 września 1939 roku. Był torturowany w więzieniu w Pucku. Zginął prawdopodobnie w lasach Piaśnicy. Po wojnie latarnię w Rozewiu uruchomił jego brat, Władysław Wzorek, a od 1973 roku do połowy lat 80. pracował tu syn Leona - Zbigniew.

 

6. Opinia

4 wrzesień 2017 – leje jak z cebra! A my na Rozewiu! :-) Pogoda fatalna, ale za to latarnia i jej otoczenie – rewelacja!!! Wchodząc na szczyt latarni można przeczytać wiele ciekawych informacji o budowie, działaniu i historii latarni w Rozewiu, ale nie tylko – można również obejrzeć makiety latarni znajdujących się w okolicy.

Po zejściu z latarni postanowiliśmy, że zejdziemy lasem bukowym nad morze. Mimo, iż zejście było nie lada wyczynem (ze względu na śliskie, strome zbocze), to już sam spacer po falochronie był mega! Padało, wiało, fale rozbijały się o wał, byliśmy przemoczeni, ale i tak nam się podobało! (może dlatego, że byliśmy jedynymi takimi „śmiałkami”, którzy pomimo okropnych warunków pogodowych uparcie zwiedzali Rozewie!)

 

7. Bibliografia

www.rozewie.pl

www.moje-morze.pl

www.polskieszlaki.pl

www.trojmiasto.wyborcza.pl

„100 najpiękniejszych miejsc w Polsce”, wyd. Publicat

 

8. Mapa

Odsłony: 26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież