JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Pomorskie

JURATA - osada nadmorska

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Legenda

4. Co warto zobaczyć?

5. Ciekawsotki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Jurata – osada nadmorska w województwie pomorskim, powiecie puckim, w gminie Jastarnia. Nazwa „Jurata” pochodzi od imienia żmudzkiej bogini, córki boga Gorka. Według legendy, zakochała się ona w ubogim rybaku, co wzbudziło wielki sprzeciw ojca. Za karę jej podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany. Do dziś możemy znaleźć jego kawałki na brzegu morskim…

 

2. Historia

Na początku ubiegłego stulecia, nie było tu nic oprócz dziewiczych terenów porośniętych lasem sosnowym. W 1929 roku, zamożni przemysłowcy założyli Spółkę Akcyjną "Jurata". Spółka posiadając rządową koncesję wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie Helskim i rozpoczęła prace zmierzające do budowy wielkiego uzdrowiska na skalę europejską. Zaraz po dokonaniu wszelkich formalności, zaczęto budowanie nowych obiektów. Jak do tej pory, Polska nie posiadała uzdrowiska morskiego... Przemysłowcy postawili sobie za główny cel stworzenie takowego i już dwa lata po założeniu spółki oddano pierwsze obiekty.

I tak to się zaczęło. Pomiędzy rybackimi wioskami zaczęła powstawać miejscowość o nowoczesnej zabudowie, zaprojektowana i wyposażona zgodnie z najnowszymi koncepcjami tego typu ośrodków w Europie i na świecie.

Powstawały komfortowe wille, domy letniskowe, hotele. W latach trzydziestych zbudowano między innymi pensjonaty: "Florida", "Wielkopolanka", "Marina", "Hungaria", "Mewa", "Marysieńka", "Bałtyk", "Mira", pensjonat "Mrozik", "Helunia", "Przedwiośnie". Większość z nich, choć w innym stylu funkcjonuje do dziś. Pierwszy sezon letni został uroczyście ogłoszony w maju 1931 roku. Najbardziej znanym i lubianym, przez przyjeżdżających tu niegdyś wczasowiczów był hotel "Lido". Odbywały się tu dansingi do których przygrywały najlepsze warszawskie orkiestry. W 1935 r. rozpoczęła działalność luksusowa "Cafe-Cassino", w której na dancingach pojawiała się cała śmietanka towarzyska Juraty. Dziś prawie w tym samym miejscu znajduje się hotel "Bryza". Również w 1935 roku, powstała tu nowoczesna szosa którą można było dojechać aż na sam Hel.

 

3. Legenda

Legenda o Juracie

Na dnie Bałtyku, w okolicach dzisiejszego Półwyspu Helskiego, miała swój piękny złocisty pałac królowa boginek morskich Jurata. Była to dobra królowa. Nie pozwalała boginkom swawolnymi psotami wyrządzać żadnej szkody rybakom. Choć pracowali ciężko, byli biedni, połowy mieli skromne i głód często zaglądał do ich checzy. A były one nędzne, bez okien, okopcone dymem wydobywającym się przez dziurę w dachu z tlącego się dzień i noc ogniska. Pewnego razu królowa zapragnęła pokazać swoim dworkom ciężką pracę rybaków. Opuściła więc swój wspaniały zamek i ukryła się z nimi w kępie nadmorskich krzewów w pobliżu miejsca, skąd zwykle wyruszali na połów.

- Spójrzcie - rzekła - przed rozpoczęciem połowu składają bogom ofiarę. Sami nie są syci, a jednak każdy z nich choć po najmniejszym kawałeczku podpłomyka rzuca do morza na przebłaganie bogów za popełnione winy i z prośbą o obfity połów. Czyż nie są to dobrzy ludzie?
- To może im pomożemy? - zapytała najmłodsza boginka.
- Ależ tak, tak - zakrzyknęły pozostałe. - Trzeba im pomóc. Ty, o pani - zwróciły się do Juraty - jesteś królową, masz moc czarnoksięską, spełnimy wszystkie twoje rozkazy.
Uśmiechnęła się piękna Jurata i rzekła: - Zaczarujemy bezmyślne wichry, które burzą toń morza i zatapiają łodzie. Każda z was wypłynie na powierzchnię i będzie śpiewać pieśni o miłości. Dziwili się później rybacy, że złagodniały fale, nie szarpią już i nie wywracają ich skromnych maleńkich łodzi, sieci są ciężkie od ryb i nikt już nie wraca z pustymi rękami do checzy. Co silniejsi i młodsi łowili nawet we dnie i w nocy.

- posłuchajcie mnie, ojcowie - powiedział pewnego razu najmłodszy, ale mądry i pracowity rybak zwany Tosiem. - To nie są zwyczajne połowy, ktoś nam pomaga. Ale kto?
- Rację ma - odrzekli starsi - może to rusałki, a może jakieś dobre bóstwo Morza?
- Boginek i rusałek się wam zachciało - zajazgotały białki -my już wam nie wystarczamy, co?
- Głupie - ofuknął je stary Ksander. - Macie syte brzuchy, to się już wam w tych owczych łbach poprzewracało. Trzeba coś postanowić... rozpalmy święty ogień na brzegu przy pełni księżyca, a jako ofiarę nieznanym mocom niechaj każdy rzuci nań najtłuściejszą rybę z ostatniego połowu.

Rybacy zrobili dokładnie tak, jak poradził im stary Ksander. Kiedy ogromny rumiany podpłomyk pogrążył się w falach morza, a na jego miejsce powoli wytaczał się pyzaty roześmiany księżyc, rozpalili przygotowane ognisko. I choć ufali starcowi, serca ich biły nie spokojnie. A nuż się dobre bóstwo obrazi? Z wielką wrażliwością, wzbudzając w sobie wiarę i nadzieję, rozpoczęli błagalne śpiewy. W pewnej chwili rozwarły się fale morza i wynurzyła się z nich młoda, nadzwyczajnej urody dziewczyna. Zamilkli, trochę zdziwieni, trochę przestraszeni. Stali niepewni, nie wiedząc co teraz będzie z nimi. - Nie lękajcie się - ozwała się ona melodyjnym głosem. - Jestem królową tej wody. Na jej dnie mam pałac i wiele wiernych boginek. Odkąd tu zamieszkam, poznałam waszą ciężką pracę i mizerne życie. Przekonałam się, że jesteście ludem uczciwym. I dlatego postanowiłam wam pomóc. Niczego w zamian nie żądam.

Toś pokłonił się nisko i rzekł: - Miłościwa pani, nawet nie znamy waszego imienia, a chciałbym ułożyć pieśń na waszą cześć. Jako podziękowanie będziemy ją śpiewać przed każdym wypłynięciem na połów.
Podobała się królowej odwaga rybaka, odparła więc łaskawie:
- Zwą mnie Jurata albo Bursztynka. Tobie zaś dziękuję za dobre chęci. Z przyjemnością będę słuchała tej pieśni - i uśmiechnęła się tak słodko, że aż rybakowi zabiło gwałtownie serce.

Rybacy nie spodziewali się, że pieśń usłyszy nie tylko Jurata, ale i Perkun, potężny bóg Morza i Ziemi. Postanowił on przekonać się, czy rzeczywiście Jurata jest tak piękna, jak śpiewają rybacy. kiedy przybył do podwodnego pałacu, zakochał się w Juracie od pierwszego wejrzenia. - Jurato! - zawołał - jak to się stało, że do tej pory ciebie nie widziałem? Nie spotkałem nigdzie?
- Nie zainteresowałeś się, panie, biednymi - odrzekła śmiało królowa. - Gdybyś postąpił tak jak ja, śpiewaliby i o tobie.
- Nie potrzebuję ich śpiewu - odparł dumnie. - Pragnę ciebie. Jestem bogiem i mam władzę nad całą ziemią.
- Właśnie - odparła - żądza władzy przesłoniła ci dobro tego ludu. Ale ja - nie pokocham ciebie, panie. Moje serce należy do młodego rybaka i tylko jego poślubię.
- Szalona! - krzyknął rozgniewany Perkun. - Zastanów się! Daję ci pięć dni do namysłu. Jeśli odmówisz, moja zemsta spadnie na ciebie, na rybaka i jego ziomków. - To powiedziawszy odpłynął wśród wzburzonych fal.

Młody rybak także pokochał gorąco królową, ale nie śmiał jej wyznać swojego uczucia, zresztą od owego wieczoru nigdy już jej nie spotkał, chociaż codziennie śpiewał swoją pieśń, pełną miłości i tęsknoty. Ale oto pewnego razu, wracając samotnie z połowu, ujrzał Juratę siedzącą przy dogasającym ognisku na morskim brzegu. Serce zabiło mu gwałtownie i nie mógł opanować drżenia rąk, gdy wyciągał łódkę na piasek. - Czego się lękasz? - zapytała królowa - miłości? To najpiękniejsze uczucie. Ja też cię pokochałam od pierwszego spotkania. Czy poszedłbyś ze mną do pałacu? A może masz rodzinę? Żonę? Matkę?
- Nie, pani - wyjąkał Toś - jestem samotny, całkiem samotny...
- Nie jesteś już samotny, masz mnie. Ale śpieszmy się! Zostaw sieci i łódź na brzegu. Bóg Perkun dał mi tylko pięć dni do namysłu. Czy chcesz je spędzić ze mną?
- O moja ukochana królowo! Tak! Tak! - zawołał rybak.
- Ale pamiętaj, że po upływie tego czasu oboje zginiemy.
- Niech się tak stanie!
Wtedy Jurata objęła go za szyję i pierwsza złożyła pocałunek na jego ustach. I popłynęli do cudownego jantarowego pałacu na dnie Bałtyku. Królowa opowiedziała boginkom o rozmowie z bogiem Perkunem i swoim postanowieniu. Każda z nich, gdy zechce, może opuścić pałac, te, które pozostaną - zginą wraz z nią. Zdecydowały, że zostaną wszystkie.

Perkun po upływie pięciu dni dowiedział się całej prawdy o królowej i młodym rybaku i wówczas uderzył potężnym piorunem w podwodny pałac Juraty. Zginęła Jurata, zginął młody rybak i wszystkie boginki morskie. Cały pałac, zbudowany ze złocistego kamienia, rozsypał się w gruzy. Woda wzburzona wściekłością Perkuna wyrzucała jego okruchy na morski brzeg. Zdziwieni i przerażeni rybacy nieprędko odkryli prawdę. A kiedy zrozumieli, że oto ich ukochana opiekunka i mądry młody rybak zginęli, aby swoją śmiercią zapewnić im życie - z wdzięczności nazwali swoją osadę - Jurata, a złocisty kamień - bursztynem.

 

4. Co warto zobaczyć?

 • Bałtykarium - istnieje od 2013 roku. To pierwsza tego typu atrakcja na półwyspie helskim, łącząca Bałtycką i egzotyczną akwarystykę z terrarystyką.

Miejsce w którym można zobaczyć podwodny świat na wyciągnięcie ręki, obserwować ryby bałtyckie w swoim naturalnym środowisku. W części terrarystycznej BAŁTYKARIUM znajduję się terrarium zgadami, jaszczurkami, wężami, żółwiamioraz jadowite pająki i skorpion.

ADRES:

Jurata, ul.Sosnowa 2

84-141 Jastarnia

 • Kossakówka - W przeszłości wielu artystów upodobało sobie Półwysep Helski, jednym z nich był Wojciech Kossak, posiadający dom w Juracie ( aktualnie przy ul. Świętopełka 13 ). W rodzinnej atmosferze artysta spędzał tutaj większość wakacyjnego czasu. Willa została rozbudowana 2 roku 1938, gdzie dobudowano pracownię malarską oraz werandę, która umożliwiała Kossakowi tworzenie bez względu na pogodę. Tutaj powstały jego słynne obrazy, między innymi "Zaślubiny Polski z morzem" z 1931 r. oraz "Na straży polskiego morza" z 1935 r. Kossak wielbił czas spędzany w Juracie, często opisując w listach jej walory.

Zdawał sobie sprawę, że wojna wisi na włosku. Ostatni raz wspomina Juratę w liście do Marii Pannenko /grudzień 1939 r., znajomej z Warszawy, i ze wspólnych wakacji: „Podobno nasze wille, zajęte przez oficerów marynarki, stoją cało. Może tam będziemy tego lato, Maryniu? Ja bym nie chciał długo czekać, nawet nie mogę, zważywszy na mój wiek, a tak mi się w tej pracowni dobrze malowało i tyle najmilszych sąsiadów i brydżów”.

ADRES:

Jurata, ul. Świętopełka 13

84-141 Jastarnia

 • Molo - znajduje się w centrum nadmorskiego kurortu od strony Zatoki Puckiej. Molo o długości 320 metrów. Molo powstało dopiero w latach 70-tych ubiegłego stulecia, ale nawiązuje do charakteru Juraty. W około 1/3 jego długości znajduje się poprzeczna część molo o długości około 45 metrów. Można z niej zachwycać się zatoką i zabudowaniami Juraty.

 • Plaża - największą atrakcją turystyczną Juraty jest oczywiście plaża, a właściwie dwie. Szersza i chętniej odwiedzana jest plaża położona nad otwartym morzem - na tej plaży stoją bary i żółte osłony dla plażowiczów, kształtem przypominające te, które były na plaży w okresie międzywojennym. Na plaży tej znajduje się strzeżone kąpielisko. Znajduje się u wylotu deptaka, czyli ul. Międzymorze, na otwarty Bałtyk. Jest niezbyt szeroka, ma ok. 100 m długości i jest ukryta wśród soczyście zielonej, bujnej roślinności. Piasek rozpieszcza plażowiczów – jest drobniutki, czyściutki i bardzo jasny, w słońcu wygląda, jakby był biały.

Następna plaża znajduje się nad zatoką Pucką - jaką, ze względu na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają pasjonaci wind i kitesurfingu.

 • Promenada spacerowa Międzymorze - wzdłuż której znajdują się knajpki i sklepy z pamiątkami, prowadzi od plaży od strony Morza Bałtyckiego przez centrum kurortu do samego mola z widokiem na Zatokę Pucką.
 • Punkty Obserwacyjne Niemieckiego Poligonu Torpedowego - Już w 1939 roku, podczas tworzenia w zdobytej Gdyni bazy Kriegsmarine, niemieckie dowództwo postanowiło wykorzystać Zatokę Pucką jako poligon torpedowy. Wody te są osłonięte Półwyspem Helskim co zapewnia dogodne warunki do testowych strzelań torpedami oraz do ich odzyskania po próbach. Jako pierwszą oddano do użytku torpedownię zbudowaną przy porcie wojennym na Oksywiu. Następnie ulokowano tu ośrodek badawczy torped. W lipcu 1942 roku otwarto Poligon Broni Torpedowej Gdynia-Babie Doły.

Testowane torpedy wystrzeliwano w kierunku mielizn pod Jastarnią i Juratą, gdzie zbudowano tak zwane „małe torpedownie”. Były to stanowiska obserwacyjno-pomiarowe, które służyły do obserwacji biegu torped zrzucanych przez samoloty podczas testów i prób prototypów oraz torped nowo wyprodukowanych. Wyposażono je w różne urządzenia pomiarowe, które były ustawione na tarasie obserwacyjnym z parapetem o kształcie znanym z pomostów okrętów wojennych (jego zadaniem było odchylenie strug powietrza i osłabianie wiatru na tarasie).
Zbudowano trzy takie stanowiska, które rozmieszczono na skraju płycizn i głębszej wody.
Stanowisko wschodnie zbudowano około 600 m od plaży, środkowe 1,2 km, a zachodnie 2 km od plaży. Parę stanowisk wschodnich dzieli odległości 1,3 km, a stanowisko zachodnie, jest oddalone o 4,4 km od środkowego.
Dwa wschodnie punkty obserwacyjne, usytuowane na płyciznach koło Jastarni i Juraty, są zachowane i dobrze widoczne. Stanowisko zachodnie zostało zniszczone przez kry lodowe i obecnie widoczny jest jedynie betonowy fundament nazywany „kamieniem”.

 

5. Ciekawostki

 • Prawdopodobnie w Juracie Wojciech Kossak namalował: „Zaślubiny Polski z morzem” i „Na straży polskiego morza”;
 • stężenie jodu nad Bałtykiem – głównie w strefie do 300 m od linii brzegowej – jest aż o kilkanaście razy wyższe niż w pozostałych regionach Polski. Najwięcej jodu przyswaja się, spacerując brzegiem morza, szczególnie wtedy, kiedy wieją silne wiatry. Fale, bijąc o brzeg, unoszą do góry cząsteczki słonej wody, które zawierają jod. Tak powstaje tak zwany „aerozol solankowy”, bardzo dobrze przyswajalny przez nasz organizm. Im silniej wieje wiatr, tym więcej jodowych drobinek znajduje się w powietrzu w powietrzu;
 • w hotelu "Lido" istniało połączenie telefoniczne z Paryżem, letnicy mogli przybywać do kurortu statkiem z Gdyni do Jastarni (podróż trwała godzinę), z Jastarni do Juraty;
 • do dziś przy ul. Świętopełka 13 można zobaczyć atelier Wojciecha Kossaka;
 • w Juracie można przejść ulicą Międzymorze (deptak) od Morza Bałtyckiego aż do Zatoki Puckiej;
 • Jurata jest częścią miejscowości Jastarnia, położonej na Półwyspie Helskim. Często jest uznawana za siedzibę rezydencji wypoczynkowej prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jednak błędnie, ponieważ obiekt ten znajduje się na obszarze, należącym już do Helu;
 • w latach 30. bywały tu polskie elity – dygnitarze, artyści, przemysłowcy... Była uważana za najnowocześniejszy polski kurort i nazywana nawet „polskim Palm Beach”;
 • Juratę upodobali sobie m.in.: Eugeniusz Bodo, gen. Sikorski, prezydent Ignacy Mościcki, rodzina Kossaków, Maria Pawlikowska – Jasnorzewska.

 

6. Opinia

Odwiedziłam Juratę właściwie po drodze – jadąc z Helu we wrześniu 2017 roku. Wcześniej czytałam o niej, że obecny jest tam duch lat 30-tych (szczerze mówiąc nie rozumiałam o co chodzi…). Jakie było moje zdumienie, gdy okazało się, że to miejsce jest trochę artystyczne, trochę romantyczne, trochę „prezydenckie” i trochę jakby z lat 30-tych ubiegłego wieku… to dziwne wrażenie bo są ulice gdzie widać nowoczesność, gdzie domy/bloki budują się na potęgę, a mimo wszystko jakaś część mnie czuła się jakby cofnęła się w czasie…

Jurata to osada, która kryje w sobie wiele ciekawostek, legend, która przy tym jest nieduża, ale klimatyczna. I co najważniejsze człowiek przechadzając się wdycha jakże zdrowy jod!

 

7. Bibliografia

www.fundacjadlasomalii.org.pl

www.jurata.com

www.jurata.net.pl

www.e-jurata.pl

www.lezak.pl

www.kaszubypolnocne.pl

www.polwysep.net

www.moje-morze.pl

 

8. Mapa

Odsłony: 61

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież