JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Mazowieckie

JABŁONNA - zespół pałacowo - parkowy

 

1. Informacje ogólne

2. O pałacu

3. Historia

4. Legenda

5. Otoczenie 

6. Ciekawostki

7. Opinia 

8. Galeria

9. Bibliografia

10. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Jabłonna – wieś w Polsce, w województwie Mazowieckim, powiecie legionowskim, gminie Jabłonna. Biskup Jakub z Korzkwi nazwał ją Jabłonowo – od okolicznych sadów.

ADRES PAŁACU:

Modlińska 105

05-110 Jabłonna

 

2. O pałacu

Dominik Merlini pałac prymasa zaprojektował z wdziękiem, wtapiając budynki w rozległy park. Barokowy pałac, z elementami wczesnoklasycystycznymi, nie wyrastał wysoko. Był w zasadzie parterowy, jedynie centralną jego część podwyższała do 2 pięter wieża, zwieńczona hełmem z dużą kulą. Wejście frontowe prowadziło, przez wysunięty westybul, do okrągłej Sali balowej (zwanej też Salą Białą). Po jednej stronie Sali znajdowała się Jadalnia, po drugiej – Ogród Zimowy, a na krańcach – apartamenty, w których mieszkał prymas Poniatowski. Podobno w lewej oficynie zatrzymywał się często król Stanisław August Poniatowski, stąd jest zwana Pawilonem Królewskim.

Gruntowna przebudowa pałacu i jego otoczenia miała miejsce w latach 1827-51. Dokonał jej Henryk Marconi, którego Anna z Tyszkiewiczów Wąsowicz zaangażowała jako doradcę do spraw architektury. Przedsięwzięte wówczas prace zmieniły architekturę rezydencji na typowo klasycystyczną. Nową bramę ozdobiono granitowymi kolumnami sprowadzonymi z zamku w Malborku. Po obu jej stronach stanęły domki odźwiernych, z napisami „Salve”.

Modernizacji poddano też sam pałac. Jońskie pilastry od strony Wisły podkreślały modny w tej epoce styl. Salę Balową pozostawił bez zmian, przerobił natomiast Ogród Zimowy na Salę Mauretańską, o dekoracji z lanego żelaza. Przydał pałacowi kolumnadę tworzącą pergolę-lapidarium. Tu umieszczono rzymskie sarkofagi oraz antyczne i renesansowe rzeźby. Wmurowano też tablicę biskupa Wazy i dodano inną, datowaną na 1837 rok, o podniosłej treści: „Ustronie bohatera ozdobiwszy starannie bez naruszenia pamiątek potomkom przekazuje ADW”, z medalionem przedstawiającym Annę.

Anna Dunin Wąsowicz zmarła w Paryżu w 1867 roku. Rezydencję w Jabłonnie odziedziczył jej syn, Maurycy Potocki, a po nim, w 1879 roku – wnuk August Potocki. Pałac w Jabłonnie był znów, jak na początku XIX wieku, miejscem hucznych balów i spotkań towarzyskich. Hrabia Gucio mieszkał w przekształconej prawej oficynie.

 

3. Historia

Wieś powstała w 1418 roku, w dobrach biskupów płockich. Wiek później stanął tu dwór biskupów, prawdopodobnie drewniany, ale na murowanych fundamentach. Zachował się dokument, który zaświadcza, że biskup Erazm Ciołek zawarł w 1509 roku umowę z Jerzym – muratorem z Warszawy. Napis wyryty na murowanej tablicy (obecnie północno-zachodniej ścianie pałacu) głosi, że prywatną kaplicę zbudowano „w budynku, który służył odpoczynkowi wśród przyjaciół, po trudach”. Powstała ona w 1646 roku, a więc za czasów, gdy biskupem płockim był Karol Ferdynand Waza – syn Zygmunta III Wazy.

W 1774 roku biskup Michał Jerzy Poniatowski (późniejszy prymas Polski) odkupił Jabłonnę od płockiej kapituły i rozpoczął prace budowlane, które miały na celu przekształcenie dworku w znacznie okazalszą rezydencję. Autorem przebudowy był architekt włoskiego pochodzenia Dominik Merlini, twórca Łazienek Królewskich. W 1794 roku Jabłonnę odziedziczył książę Józef Poniatowski, bratanek prymasa, który często bywał tu w latach 798-1806. Jego osobisty apartament mieścił się na parterze prawej oficyny. Był to czas rozbiorów, książę musiał opuścić ziemie: wyjechał do Wiednia. W 1798 roku pozwolono mu wrócić i zdecydował się osiąść w Jabłonnie. Po tragicznej śmierci księcia Józefa w bitwie pod Lipskiem (1813), Jabłonnę otrzymała w dożywocie jego siostra Teresa Tyszkiewiczowa. W rękach rodziny Potockich Jabłonna pozostawała do roku 1945. W 1944 roku pałac został spalony przez wojska niemieckie. W 1953 roku Jabłonnę przejęła Polska Akademia Nauk, która stworzyła tu ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy (odbudowa pałacu według projektu Mieczysława Kuźmy, rekonstrukcja parku według projektu Gerarda Ciołka). Podczas odbudowy pałacu jego części środkowej, przywrócono stan z końca XVIII wieku, natomiast w częściach bocznych pozostawiono partie dobudowane w pierwszej połowie XIX wieku zmieniając ich elewacje. Usunięto dekorację z lanego żelaza w Sali Mauretańskiej przywracając jej oraz pozostałym wnętrzom klasycystyczny charakter. Wyposażenie wnętrz skompletowano po roku 1945. Sale reprezentacyjne urządzono meblami i obrazami z końca XVIII wieku i pierwszej połowy XIX wieku.

 

4. Legenda

Legenda głosi, że w Grocie miał swój początek ciągnący się pod Wisłą tunel, prowadzący wprost na warszawskie Bielany.

 

5. Otoczenie

47-hektarowy, angielski park krajobrazowy powstał w latach 70-tych i 80-tych XVIII wieku według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Za czasów Augusta Potockiego – ze względów praktycznych wówczas „zepsuto”, tworząc od strony Wisły wysoki wał przeciwpowodziowy. Wał ów, choć narusza harmonię parku, jest wdzięcznym miejscem spacerów: z jego korony można ogarnąć wzrokiem zarówno Wisłę, jak i dużą część założenia pałacowo- parkowego. Nie ma już niewielkiego stawu, którego wody odbijały elewację pałacu od strony Wisły. W ogrodzie zmieniło się niewiele poza tym, że dawne stajnie wozownia, dzieło Merliniego, znajdują się w ruinie.

Dominującymi gatunkami drzew występującymi w parku są lipy, klony, dęby i topole. Pojedynczo rosną jesiony, wiązy, kasztanowce, graby, a z iglastych: sosny, modrzewie, świerki i jodły. Wiek drzew jest bardzo zróżnicowany, od ok. 200-letnich, stanowiących pomniki przyrody (58 drzew), poprzez drzewa 100-letnie i młodsze. Pośród bujnej roślinności znajdują się liczne zabytkowe małe formy architektoniczne: łuk triumfalny poświęcony księciu Józefowi Poniatowskiemu, zegar słoneczny na dziedzińcu pałacu, na tyłach – fontanna, a także chińska altana, ruiny stajni i groty.

 

6. Ciekawostki

  • Jabłonna uchodziła za najbogatszą wieś w Polsce, bowiem jej mieszkańcy „od zawsze” zajmowali się ogrodnictwem i sadownictwem na żyznych wiślanych madach;
  • do pałacowego parku przylega kościół zbudowany w latach 50. XX wieku na miejscu zniszczonej kaplicy grobowej. Świątynia kryje grobowce Potockich, a naprzeciw bramy wiodącej do pałacu do dziś stoi XVIII – wieczny budynek dawnego zajazdu, w którym podobno nozował Napoleon I;
  • męstwo Józefa Poniatowskiego godnie uczciła dopiero jego siostrzenica. Po śmierci księcia w nurtach Elstery, Jabłonnę odziedziczyła Anna z Tyszkiewiczów, po drugim mężu, generale napoleońskim, Wąsowiczowa. Zbierała ona pamiątki po bohaterze i urządzała w Jabłonnie ośrodek jego kultu. W 1842 r. stanął w parku klasycystyczny łuk triumfalny z napisem: „Poniatowskiemu”, którego autorem był słynny Henryk Marconi;
  • w zespół pałacowy był i jest wielokrotnie wykorzystywany przez ekipy filmowe. W serialu „Ojciec Mateusz” pałac oraz otaczający go park krajobrazowy w stylu angielskim występują w scenach związanych z siedzibą biskupa. Wnętrze kompleksu zostały również wykorzystywane w serialu historycznym „Czas honoru”. W pałacu powstała m.in. scena, w której konfident gestapo, grany przez Bartłomieja Kasprzykowskiego, spotyka świadka swojej przeszłości. Ponadto nakręcano również sceny do serialu „M jak miłość” (aby nakręcić scenę ślubu Marty Mostowiak z Andrzejem Budzyńskim do pałacu przyjechali prawie wszyscy aktorzy pojawiający się w serialu), „Samo życie”, „Ranczo”, „39 i pół”, „Usta, usta” oraz filmu „Hans Klos: stawka większa niż śmierć” (m.in. finałowa scena filmu gdy Emil Karewicz – serialowy Herman Brunner – strzela do telewizora, w którym widać porucznika Hansa Klossa).

 

7. Opinia

Do tej pory gdy myślę o Jabłonnie to jedyne skojarzenie jakie mam z tym miejscem to - tło do scen z seriali telewizyjnych. 12 luty 2015 roku jadąc z Twierdzy Modlin wjechałam do tego zespołu pałacowego. Do środka nie weszłam ponieważ turyści nie mogą odwiedzać wnętrz. Obejrzałam jedynie park… podsumowanie: to miejsce nie wabi turystę, nie ma tam nic co zachęciło by potencjalnego podróżnika do wpadnięcia tu z wizytą.

 

8. Galeria

 

 

9. Bibliografia

www.palacjablonna.pl

 

10. Mapa

Odsłony: 1275

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież