JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Małopolskie

ZAKOPANE - miasto, "stolica Tatr"

 

1. Informacje ogólne

2. Historia miasta

3. Legendy

4. Atrakcje turystyczne

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Zakopane – nazywane stolicą Tatr; miasto położone w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego; Zakopane jest najliczniej odwiedzanym miastem turystycznym i największym uzdrowiskiem. Sezon turystyczny trwa tu przez cały rok.

Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od określenia „kopane”, oznaczającego na Podhalu miejsce wykarczowane w lesie dla celów gospodarczych.

 

2. Historia miasta

Wieś nie różniła się niczym od kilkunastu podobnych, porozrzucanych w okolicy. Dopiero w 1630 roku pojawia się nazwa Zakopane, obejmująca 49 polan, czyli osad zamieszkałych przez 656 osób. Pod względem wielkości ustępowała ona licznym wioskom, a tak jak one pozostawała biedna i nieznana. Nawet w 2. poł. XVIII wieku, gdy niektóre rejony Tatr stały się terenem ekspansji górniczej, a w ślad za nią powstały małe ośrodki przemysłowe, blaski tej „mikroindustrializacji” ominęły Zakopane.

Egzotyczny strój, oryginalna gwara i niespotykana powierzchowność budziły zaciekawienie ojczystą krainą Podhalan. W „polskich Alpach” pojawili się uczeni badający ich geografię i żywą przyrodę. Za naukowcami zaczęli zjawiać się pierwsi turyści, celem podróży było Morskie Oko, Dolina Kościeliska.

Dopiero w połowie XIX wieku przybywający pod Tatry odkryli chłopskie, słoneczne i ciche Zakopane, rozsiadłe pod Gubałówką wokół budującego się od 1845 roku kościoła.

W 2. połowie XIX wieku wokół kościoła, w dawnej osadzie Nawsie, wykształciło się swego rodzaju centrum. Powstała pierwsza ulica – poprowadzona obok kościoła i wiodąca do Doliny Kościeliskiej. Przez drugie osiedle, nazywane Krupową Rolą, prowadziła droga do kościoła do Kuźnic. Tak powstały Krupówki.

W latach 60. XIX wieku, kiedy turystów przybywało, miało już Zakopane trzy szkoły, kilkadziesiąt domów, dysponowało pokojami dla letników.

W 1876 roku Tytus Chałubiński rozpropagował szeroko lecznicze właściwości zakopiańskiego klimatu i osada uzyskała status stacji klimatycznej. Biedna góralska wioska zyskała trwałą podstawę egzystencji: górale, w coraz większym stopniu, zaczęli odtąd zasilać swój budżet dochodami z przewodnictwa, sprzedaży towarów, a nade wszystko – z wynajmowania mieszkań.

Przełom lat 80. I 90. XIX wieku to okres rosnącej sławy Zakopanego, które przyciągało coraz więcej artystów, literatów i naukowców.

Podczas okupacji hitlerowskiej Zakopane było ośrodkiem wypoczynku dla partyjnych dygnitarzy z Generalnego Gubernatorstwa; w pensjonacie „Palace” mieściła się siedziba gestapo powiatu nowotarskiego. Przez cały okres okupacji Zakopane było ważnym ośrodkiem ruchu oporu, jednym z głównych kurierskich punktów przerzutowych przez Słowację na Węgry.

 

3. Legendy

 • Przed wiekami pod Tatrami rozciągała się gęsta puszcza. Najbliższe ludzkie osiedla były w dolinie rzek Białego i Czarnego Dunajca. W głąb puszczy zapuszczali się tylko myśliwi, bo zwierząt i ryb było mnóstwo. Górale jedynie patrzyli na szczyty gór. Jeden gazda z Szaflar, a wołali go Piotr, był ogromnie ciekaw, jak tam jest pod Tatrami?  Postanowił osiedlić się pod Tatrami. W swoją wyprawę zabrał tylko trochę jedzenia i ciupagę. Po długim marszu Piotr dotarł na maleńką, leśną polanę przy potoku.

- Jest tu pięknie - tu zostanę, pomyślał Piotr.

Następnego dnia Piotr zabrał się ostro do pracy. Rąbał las, suszył drzewo, a gałęzie i pnie palił, by ziemia była żyźniejsza. Gdy zgromadził odpowiednią ilość drzewa zbudował szałas, w którym zamieszkał. Na pozyskanej ziemi przez wyrąb drzewa uprawiał ziemniaki, owies, warzywa. Po pracy chodził na polowanie, łowił ryby w górskich potokach. Był szczęśliwym człowiekiem. Polanę, na której gazdował Piotr, ludzie z okolicznych wiosek nazywali "Kopana", a gazdę Piotra okrzyknięto Gąsienicą, a to z powodu pasiastego odzienia, w którym chodził. Później ludzie mówili, że Gąsienica siedzi na "Za kopane". A z czasem przyjęła się nazwa Zakopane. I tak już zostało. Pewnego dnia odwiedził Piotra jego najstarszy brat Jędrek.
- Jak Ci się gazduje? - spytał młodszego brata.
- Dobrze, mam swój szałas, małą gazdówkę, poluję na zwierzęta, łowię ryby. Jest tu pięknie! Tu już zostanę! - odpowiedział Piotr.
- Baby nie masz - powiedział Jędrek.
- A skąd ja tu babę znajdę? - spytał Piotr.
- W naszej wsi jest piękna dziewka o imieniu Kasia, może wziąłbyś ją za żonę?
Piotr z Jędrkiem poszli do wsi. Kasia okazała się śliczną dziewczyna, a i Piotr spodobał się Kasi. Rodzice ich pobłogosławili i wyprawili wesele. Młodzi zamieszkali w szałasie u Jędrka w Zakopanem. Po dwóch latach przyszedł na świat syn Szymon, później urodził się Paweł i córki Marysia i Hania. Synowie Szymon i Paweł byli myśliwymi i budorzami. Córki pomagały w domu i pięknie szyły i haftowały góralskie odzienia. Z czasem dzieci Piotra i Kasi założyli własne rodziny. I tak ród Gąsieniców się rozrastał. Wszyscy zwali się Gąsienice - postanowili więc, że będą dobierać sobie przydomki, po których można ich będzie odróżniać. W Zakopanem były rodziny Gąsieniców: Danieli, Kasprusi, Szymoszków, Bednarzy, Szostaków i wiele jeszcze innych.
Do dziś się mówi, że w Zakopanem kapusta nie urośnie, bo za dużo jest Gąsieniców.

 • W zamierzchłych czasach, gdy świat zamieszkiwali nie tylko ludzie ale również i przedziwne stwory o których dziś już zapomniano. W głębinach nieprzebranych mórz żył  Smok, który potrafił przybrać postać każdego zwierza, stwora a nawet człowieka, nie tracąc swej mocy.Jego potęga nie mogła się równać z siłą miłości, która rozpaliła jego serce do pięknej niewiasty zwanej Magurą. Smok choć przebiegły zakochał się głęboko w dziewczynie i wraz z nią postanowił spędzić resztę swego żywota. Przez wiele lat żyli w miłości, obdarowując ją również swoje dzieci. Dzięki ukrytej sile Smoka, oboje dożyli sędziwego wieku, lecz im dłużej Smok pozostawał w postaci człowieka tym szybciej tracił swe moce. Jeszcze przed śmiercią Magura poznała prawdę o swym mężu i ubłagało go aby część owej mocy przekazał dzieciom, tak aby i oni mogli dożyć długich i szczęśliwych lat. I tak za namową swej małżonki Smok przywołał do siebie swych najstarszych synów a każdy z nich opowiadał rodzicom, kim chciałby zostać. Najstarszy Hawrań rzekł.

- Ojcze chcę być myśliwym świata, lasami oraz morzami władać, spraw aby moje sieci zawsze były pełne a moje rodzeństwo zawsze miało co jeść. – Na te słowa Smok dał synowi to czego pragnął, mądrość niezbędną na morzu i spryt wymagany w puszczach. Wtedy podszedł drugi syn Muran

- Ojcze chcę być budowniczym, wznosić miasta i zamki aby moje tak  liczne rodzeństwo miało gdzie się podziać – I tak Smok dał swemu synowi mądrość budowniczego aby jego budowle trwały wieki. Po nim do rodziców podszedł trzeci ich syn Garłuch 

- Ojcze chcę zostać śpiewakiem, który swemu rodzeństwu czas umili, w największych okresach smutki i momentach radości – I tak Garłuch otrzymał głos, tak że nikt nie mógł mu dorównać . Po nim nadszedł czwarty syn Krywań.

- Ojcze chcę być zbrojmistrzem i tworzyć zbroję oraz broń, która ochroni twe dzieci przed niebezpieczeństwem ze świata. – I tak Smok dał synowi sprawną rękę i wiedzę płatnerską, która w świeci po dziś dzień słynie.  Wtem nadszedł piąty syn, Wołoszyn.

- Ojcze chcę być pasterzem aby paść bydło i trzodę by w czasie zimy kiedy morza zamarzną a zwierzyna w lesie się ukryje, moje rodzeństwo z głodu nie pomarło. Lecz bym mógł owczym serem i krowim mlekiem je wykarmić. – I tak Wołoszyn otrzymał dłoń pasterską, tak że trzoda i bydło pod jego wzrokiem dwa razy lepiej się chowało. Ostatnim z synów, dla którego Smok przewidział moc był Giewont.

- Ojcze nie nowina że na świecie nie żyjemy sami. Chce być rycerzem, który siłą dorówna armii, a bandy zbójeckie krzykiem przegoni. Aby twoje dzieci w pokoju i miłości na tej żyznej ziemi były.

– I tak Smok uczyniła szóstego syn siłaczem i mistrzem miecza, że nikt z ludzi równać się z nim nie mógł. Na koniec  Smok zostawił resztki mocy, dla Osobity. Najmłodszej ze swych córek i o sto lat młodszej od swych braci. Dał jej urodę jakiej nie miała żadna inna dziewczyna na świeci i serce czyste, aby w swej urodzie próżna nie została.

Kiedy Osobita miała lat dwadzieścia młodzieńcy przybywali z wielu plemion aby namówić ją do małżeństwa. Jako że Smok i Magura już odeszli z tego świata, opiekę nad rodziną sprawował Hawrań, który zawsze radził się swych braci i słuchał woli siostry. Tak więc każdy młodzieniec został odrzucony, Osobita bowiem miała sen, że przybędzie po nią potężny książę z północy. 

Obawy braci były uzasadnione, gdyż ludy te słynęły z barbarzyństwa i często na morzach atakowali rybaków Hawrania, tak że sam Giewont musiał interweniować.

Plemionami owymi, rządził silny i bezlitosny Król Mróz wraz ze swoją siostrą Zimą, piękną lecz ustępującą urodzie Osobicie. Król dowiedział się o niezwykłej urodzie dziewczyny i całym sercem zapragnął ją mieć tylko dla siebie, zazdrosna Zima pragnąć być jedyną najpiękniejszą panną pragnęła wspomóc brata, by Osobita za mąż wyszła i nie stanowiła dla niej konkurencji.

Radzili tak przez lata, próbując najróżniejszymi sztuczkami, porwać piękną dziewczynę, lecz zawsze w porę zjawiał się Giewont, ratując swoją siostrę. W końcu Mróz i Zima wpadli na pomysł aby podbić serce Giewonta i wykorzystując swą moc zamrozić go na wieki. I tak Zima wyruszyła w podróż na południe gdzie miała się spotkać z niepokonanym rycerzem. 

Udając dziewczynę w kłopotach, Zima krzyczała o ratunek. Giewont który był nieopodal w swej rycerskości rzucił się by jej pomóc. Od tamtej pory spotykali się często, spędzając ze sobą dużo czasu, aż serce Giewonta zapałało wielką miłością do Zimy. Ruszyli razem w podróż po puszczy i kiedy sen ich zmorzył, Mróz zaatakował Giewonta zamrażając go na wieki. A wtedy serce Zimy żałośnie zapłakało, odkryła wówczas że pokochała dzielnego rycerza, tak bardzo że postanowiła po wieki z nim zostać, okrywając siebie i jego śnieżnym puchem. Osobita zasmucona utratą brata odmówiła małżeństwa Mrozowi, który w zemście co roku nawiedza jej krainę.  A Giewont otulony Zimą spokojnie spogląda na Zakopane.

 • Legenda o Janosikuprzekazywana jest z pokolenia na pokolenie, nie ma nigdzie zapisów tej historii. Janosik żył w Białce Tatrzańskiej, która była siedzibą grupy zbójników. Zbóje jako panowie Podhala nikogo się nie bali, byli bowiem silnymi mężczyznami o rosłej posturze. Tak naprawdę Janosik nie nazywał się tak od początku, wcześniej był to Janek. Jego matka przedwcześnie zmarła, a ojciec mieszkał w Krakowie. Janek nie chciał pracować dla Pana, tak jak reszta chłopstwa. Za nieposłuszeństwo syna, kazano pobić ojca, co było przyczyną jego śmierci. Chłopiec nie miał już nikogo na tym świecie. Pragnął pomścić los ojca i Podhalan, którzy pracowali ponad swoje siły, a mimo to cierpieli głód.  Janek postanowił przyłączyć się do zbójników, w tym celu  udał się w góry do ich jaskini. Aby zostać zbójeckim kompanem musiał przejść ciężką próbę i wiele sprawdzianów.

Kiedy udało się Jankowi dojść do zbójników, ci akurat zmierzali do wielkiej jaskini. Niedaleko znajdowała się druga jaskinia zamieszkiwana przez boginki, była ona po drugiej stronie niedźwiedziej góry. Trzecia jaskinia była już w Tatrach Liptowskich, to właśnie w niej Janek chronił się długo ze swą ukochaną Maryną. Gdy Janek dogonił zbójników, drogę zagrodzili mu wartownicy, którzy zabezpieczali zbójników przed panami. Chłopiec na pytanie dokąd idzie odpowiedział, że chce się przyłączyć do zbójników. Ci jednak mu nie uwierzyli. Zbójnicy postanowili, że chłopiec musi się wykazać.

Musiał przeskoczyć z jednej góry na drugą, co nie było proste bo góry rozdzielała jeszcze rzeka. A p drugie musiał ładnie zaśpiewać i zatańczyć, bo tak przystało prawdziwemu zbójnikowi. Janek wiedział, że mimo trudności zadań, są one wykonalne. Zbójnicy poszli wojować więc Janek dostał czas na ćwiczenia. Chłopcu strasznie dłużył  się czas więc postanowił pospacerować w kierunku gór, jednak zabłądził w głębi bukowiańskiego lasu. Na szczęście Janek dojrzał światełko i podążył w jego kierunku. Ujrzał chatkę, więc wszedł do środka i pochwalił Boga.

W izbie zobaczył kobietę, która była czarownicą i poprosił ją o nocleg.  Kobieta ostrzegła chłopca, że mieszkają z nią jeszcze dwie siostry, które mogą go zabić. Janek jednak nie miał siły iść dalej i postanowił spędzić tam noc.  Ułożył się wygonie na ławie i zasnął. Gdy przyszły pozostałe dwie czarownice, postanowiły nie zabijać Janka, gdyż  bardzo chłopiec im się spodobał, musiał jednak poddać się próbie.  Polegała ona na położeniu rozpalonych węgli na brzuchu. Janek przetrzymał próbę mimo iż gorące węgle wyżłobiły mu dziurę w brzuchu.  Czarownice postanowiły pomóc chłopcu w zostaniu zbójnikiem.

Jedna kobiet  pozbierała podkowy końskie, aby wykuć mu ciupagę zbójecką. Druga upolowała zwierzę, aby wykonać mu opaskę zbójecką. Trzecia zbierała len i uplotła mu koszulę. Ciupaga pomogła mu przeskakiwać z góry na górę i mogła rąbać ośmioro drzwi na raz, na dziewiątych traciła swą moc. Opaska dawał mu dawał mu nadprzyrodzoną siłę, tak że mógł wyrywać drzewa z korzeniami, a koszula nie przepuszczała kul.

Rankiem Janek wyszedł z chaty na spotkał się ze zbójcami. Przypomnieli mu o warunkach, które musi spełnić aby do nich dołączyć. Chłopiec odbił się na ciupadze i przeskoczył z góry na górę. Harnaś jednak nie chciał przyjmować Janka do swej zbójeckiej grupy więc zdecydował aby Janek zmierzył się siłą ze zbójnikami. Oczywiście dzięki koszuli pokonał wszystkich. Wobec tego postawił  mu się sam Harnaś. Było trudno pokonać Harnasia, gdyż siłą dorównywał  turowi. Jednak za pomocą podarków od  czarownic, udało się pokonać Jankowi i Harnasia. W dowód szacunku Harnaś zdjął swą wysoką, zbójecką czapkę, założył mu ją na głowę i nazwał Janosikiem. Odtąd wszyscy szanowali Janosika teraz obaj byli panami Podhala.

Janosik zabierał bogatym panom a pomagał biednym aby nie pomarli z głodu. Zawsze wymykał się wojsku z rąk. Postanowiono więc uciec się do podstępu. Powiedziano Marynie, że Janosik po słowackiej stronie znalazł sobie inną dziewczynę, którą kocha. Była to podstępne kłamstwo. Janosik nigdy nie zdradzał Maryny. Ale Maryna jak to kobieta ze złamanym sercem uwierzyła w te kłamstwa i postanowiła pomóc wojsku. Gdy Janosik tylko wszedł do izby, Maryna odpięła mu opasek, zdjęła koszulę i rzuciła je do przepaści razem z ciupagą. Po chwili wbiegła straż aby pojąć Janosika. Maryna dopiero wtedy zdała sobie sprawę, że to pułapka i co właśnie zrobiła. Było jednak na to za późno. Sąd wydał wyrok powieszenia Janosika na haku za "pośrednie źebro" (ostatnie żebro)

Maryna cały czas płakała i przepraszała Janosika. Ten jednak jak przystało na prawdziwego zbója palił fajkę i konał w bólach i męczarniach. Podobno wypalił funt tabaki zanim zmarł. Maryna przytuliła się do niego, a Janosik chcąc ją pogłaskać, nie zdawał sobie sprawy jaka siła pozostała mu w ręce i zgniótł jej czaszkę. Tak oto zginęli oboje.

 • Dawno , dawno temu, polskie, wojsko, przywędrowało od Krakowa czy gdzieś od Poznania i Gniezna, aż w tatry. Przewodził mu król Chrobry. Za naszej pamięci nikt tego wojska tam nie ujrzał, lecz przed wiekami był we wsi Kościeliskach, czy też w Zakopanem, mały chłopczyk. Chłopiec ten pewnego lata wyganiał stado swego ojca na pastwisko. Owce się pasły, pilnował ich pies owczarski, a chłopiec, że był zręczny i niesłaby, wspinał się po tych skałach i napotykał jaskinie, do których przed nim nikt jeszcze nie dotarł. Pewnego razu zabłąkał się w nieznane, strasznie czarne i strome urwiska, oślizłe od wody śniegowej, ukryte w gąszczu krzewów i wysokich  świerków. Rozejrzał się dokoła. Ani śladu ścieżki, którą przed chwilą przebył. Z początku przeraził się, ale po chwili pomyślał:


- Jeśli tu doszedłem,, to i wrócę, jak nie tą, to inną drogą.

I aby dodać sobie odwagi huknął na góry, na lasy, huknął raz i drugi. Odezwało mu się echo. Huknął po raz trzeci i skamieniał. Zdało mu się, że słyszy organy, które jakby grały wewnątrz turni, równie potężnej muzyki nigdy jeszcze nie zasłyszał. W tej samej chwili z przeraźliwym trzaskiem rozstąpiły się ściany urwiska i przed oczami pastuszka pojawił się olbrzym cały zakuty w zbroję, ze skrzydłami u ramion, z ogromnym, prostym, szerokim mieczem w dłoni. Stanął ten rycerz w słońcu, jak w złocie, i zawołał:

-Kto ośmiela się budzić nas ze snu wiekowego? Czy nadszedł już czas?


Ale chłopiec, oniemiały z przerażenia, nie potrafił odpowiedzieć, bo też i pytania tego nie zrozumiał. Rycerz zaś, zauważył jego strach i powiedział:

- Nie lękaj się, albowiem nic złego Ci nie uczynię. Pomnij iż jestem wojownikiem, który za swą ojczyznę krew przelewał. A po owym czasie wraz z  kompanami w te góry przyszedłem by zapaść w sen wiekowy. Ale zbudzimy się do życia, gdy ludzki umysł osnowa mądrości się okryje, a serca ich wypełnią wiara i dobroć, które tobie od zawsze towarzyszą. I nie będą mogli ucisku zła wytrzymać. Wtedy też pojawi się chłopiec podobny do Ciebie wybrany z milionów, a jego serce tak jak twoje będzie najgodniejsze z pośród żyjących. On to zakołacze w bramę złocistą i takimi słowy nas zbudzi.

"Wstańcie, wojownicy, ze snu wiekowego, wstańcie i uwolnijcie ludzi, którzy stali się już dobrzy i wielka jest ich wiara, uwolnijcie ich z pod panowania złego. Wstańcie, Ci, którym skrzydła zdobią nieugięte plecy, wstańcie niczym zastępy aniołów, bronić swego ludu.”

- Wszyscy jak jeden mąż to usłyszymy, a że skłamać nie skłamie, uwierzymy w jego słowa. Dosiądziemy swych koni i z mieczem w ręku popędzimy w świat jak pioruny w wielką burzę.

Wierzchowce nasze świerki łamać będą swymi kopytami, ze szczytów potoczą się wielkie głazy. Wody z rzek i jezior opuszczą swe koryta, nastanie gęsta mgła, e której nic się nie dojrzy. Niebo przeszyją błyskawice, które uderzać będą raz za razem bez ustanku. Wszystkie żywe istoty opanuje strach, lecz potem wszystko ucichnie. Pioruny umilkną, rzeki wrócą w swe miejsca, mgły opadną na trawy i kwiaty, zdobiąc je srebrną rosą. A gdy na niebie wstanie jasne słońce, ludzie śpiewać będą i weselić się, bowiem radość ze zwycięstwa nie będzie końca.”

Rycerz skończył przemawiać. A pastuszek nasłuchawszy się tych dziwów padł na kolana i powiedział:

-Pójdę ja teraz , choćby i na kraniec świata i opowiem ludziom coś mi rzekł. Chciałbym mieć wiarę i mądrość tak wielką, by móc nauczyć innych wiary i mądrości potrzebnej do wyzwolenia.

Podniósł  z ziemi go wojownik i rzekł:

-Dostąpisz wielkiej łaski, dane ci będzie zobaczysz nas wszystkich razem, abyś do ludzi, których spotkasz zawołał: "Wierzcie mi, bracia moi, bom na własne oczy widział zastępy wojów mężnych”. Powiedziawszy to zabrał chłopca do jaskini napełnionej  światłem. Cały dzień nie wystarczyłby aby ją przejść, była bowiem tak ogromna. Ściany groty ozdobione były najróżniejszymi motywami, kwiatami, drzewami, falami, a sklepienie zdobiły przeróżne paprocie i inne zioła. Przebyli kilkadziesiąt metrów i  natrafili na kaplice ze złocistego głazu, na skamieniałe wodotryski, na błękitne podziemne jeziora i stawy, a w niektórych miejscach zdawało się  jakby na nagrobki rozrzucone po cmentarzysku, aż wreszcie wkroczyli do groty tak ogromnej, że jej okiem nie zmierzysz. I w tej jaskini pastuszek, ujrzał przed sobą obraz, jakiego ani wcześniej, ani później nigdy w życiu nie widział. Niezliczone rzędy rycerzy w zbrojach złocistych, ze skrzydłami u ramion, z błyszczącymi mieczami w ręku, siedziały na dumnych rumakach, które na łbach miały pęki białych piór, a na  kopytach szczerozłote podkowy.

Na widok rycerza-wartownika husaria poprawiła się na koniach, nie odezwał się jednak żaden głos, tylko wszyscy spoglądali na przybyłych pytającym wzrokiem. A gdy rycerz krótkie rzucił hasło: "Jeszcze nie!", od razu rycerze przytuleni do karków końskich na nowo zasnęli i śpią tak od wieków. Rycerz, nim zasnął, jak reszta wojska, kazał pastuszkowi wrócić tą samą drogą i rzekł:

-Nigdy już miejsca tego nie szukaj, bo gonie znajdziesz.

Gdy pastuszek wyszedł z jaskini, zatrzasnęła się złota brama i od razu zapadła się w ziemię, skały się zespoliły i owinął je bluszcz i kosodrzewina, całkowicie maskując to miejsce.  Chłopiec wrócił do swojego stada, które strzegł biały pies owczarski.  Rozmyślał nad tym co widział i słyszał. Opowiedział wszystko ojcu i wyjaśnił, że musi iść z tą nowina w świat aby wszyscy się dowiedzieli o śpiących rycerzach i aby móc ich nauczyć wiary i mądrości, tak by słowa wielkiego rycerza się wypełniły.

A ten, ponieważ jego ojciec był dobrym człowiekiem, powiedział:

- Jesteś synu w łaskach u Boga, boś na własne oczy widział i na własne uszy słyszał, co my z opowieści tylko znamy. Ale jak chcesz ludzi uczyć wielkiej wiary i wielkiej mądrości, skoro sam tego nie pojmujesz? Do szkoły pójdziesz, oświecenia nabierzesz, a potem głosić będziesz tę cudną prawdę. - I tak też się stało.

Pastuszek wyrósł na człowieka mądrego i wielkiej wiary, a że chciał żyć dla drugich, udał się w świat by naprawiać ludzi. Siły jednak miał za mało, a życie za krótkie, żeby wszystkiego dokonać. Uwierzyły mu  tysiące i uwierzą jeszcze tysiące, ale dopóki wszyscy do ostatniego człowieka nie uwierzą w  jego nauką, nie spełni się proroctwo o śpiących rycerzach. Jeszcze nie jesteśmy godni, nie wiemy w gdzie się znajduję wybawienie, lecz mamy nadal nadzieję, że mądrość i wiara zaowocuję na świecie iż Bóg postanowi natchnąć jakiegoś chłopaczka aby odnalazł jaskinię i niekłamliwie powie śpiącym rycerzom:

- Już czas!

 

4. Atrakcje turystyczne

 • Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – swój początek i nazwę wywodzi według tradycji od Jana Pęksy, który ok 1848 roku miał ofiarować na cmentarz swój grunt położony na wysokim brzegu – skarpie (po góralsku zwanej „brzyzkiem”) nad potokiem Cicha Woda. Z przekazów literackich i „Kroniki parafialnej” wynika, że cmentarz powstał po 1850 roku. Cmentarz ten, otoczony murem z ok. 1870 roku jest jedną z trzech nekropolii narodowych, po warszawskich „Powązkach” i krakowskich „Rakowicach”. W 1931 roku uznany jako cmentarz zabytkowy, objęty jest ochroną konserwatorską. Początkowo był to skromny, wiejski cmentarz, na którym chowano miejscowych górali oraz bliżej nieznane osoby młode, ofiary wypraw w Tatrach lub gruźlicy. Dopiero w 1889 dokonano pierwszego pochówku osoby sławnej. Był to wszechstronnie zasłużony dla Zakopanego, powszechnie znany i poważany lekarz, zwany przez lud góralski „królem Tatr” – dr Tytus Chałubiński. Od tego momentu datuje się zwyczaj chowania na tym cmentarzu osób zasłużonych. Spoczywa tu wielu taterników, artystów, lekarzy, naukowców, sportowców i społeczników. M.in. Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Kornel Makuszyński. Leżą tu także znani górale: Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Gąsienica Byrcyn.

ADRES:

Krupówki 1a

34-505 Zakopane

 • Dom do góry nogami- dom stojący na dachu. Prócz tego, że dom stoi do góry nogami to jeszcze lekko z ukosa, dzięki czemu wszystko wygląda inaczej a jednocześnie błędnik daje się we znaki. Do domku prowadzą kierunkowskazy i możemy do niego dojść albo od ulicy Nowotarskiej lub z samych Krupówek. Dla turystów udostępniony jest parter oraz piętro. W domku znajdziemy krzesła, łóżko, toaleta, szafka, na ścianach wiszą obrazy, na podłogach znajdują się różne bibeloty, na oknach zasłonki - oczywiście wszystko na opak.

  ADRES:

  aleja 3 Maja

34-505 Zakopane

 • Gubałówka - Gubałówka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Obok Giewontu i Kasprowego Wierchu jest to najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem. Można zobaczyć praktycznie całą panoramę Tatr Polskich i części Słowackich oraz pasma Babiogórskiego. Gubałówka wznosi się na wysokość 1 126 m n.p.m. w Paśmie Gubałowskim położonym w północno – zachodniej części Zakopanego. Po wschodniej stronie znajduje się Ząb, który jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce, a po zachodniej Butorowy Wierch (1 160 m), drugi co do wysokości szczyt pasma. Oba szczyty połączone są fragmentem Szlaku Papieskiego, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła. Istnieją dwie możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki – dla bardziej aktywnych będzie to wejście o własnych siłach – droga z Krupówek. Szlak jest bardzo dobrze oznakowana, a szczyt znajduje się na takiej wysokości, że praktycznie każdy dotrze tam bez problemu w ciągu godziny. Turysta, który oszczędza zmęczone nogi, na szczyt może wjechać kolejką linową, która funkcjonuje tu od 1938 roku. Kolejka ma długość 1 338 metrów i rozpościera się od Krupówek (823 m) aż na szczyt Gubałówki (1 126 m) dając różnicę wysokości ok. 300 m.

 • Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa – wybudowany w 1847 roku drewniany, jednonawowy budynek, jest doskonałym przykładem zakopiańskiego budownictwa ludowego. We wnętrzu na uwagę zasługuje przede wszystkim ołtarz główny z drewnianym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej otoczony pełnowymiarowymi figurami świętych. Na ścianach bocznych zostały umieszczone niezwykłe stacje drogi krzyżowej. Są to stylizowane obrazy namalowane na szkle.

ADRES:

Krupówki 1

34-500 Zakopane

 • Kolejka na Kasprowy Wierch - Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Droga na szczyt Kasprowego Wierchu liczy 4291,59 metrów, ale dzięki nam trwa zaledwie kilkanaście minut - wagoniki przewożą jednorazowo nawet 60 osób zimą, latem 32 osoby! 

Podróż ponad tatrzańskimi dolinami obfituje we wspaniałe widoki i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Górna stacja kolejki jest położona na wysokości 1959 m.n.p.m (zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu) i wraz z Obserwatorium Meteorologicznym stanowi parę najwyżej położonych budynków w Polsce. 

Na szczycie Kasprowego możemy podziwiać zapierające dech w piersiach górskie widoki – Kasprowy Wierch znajduje się niemal centralnie w środku pasma tatrzańskiego. Wyjeżdżając na wierzchołek możemy także rozpocząć pieszą wycieczkę – ze szczytu żółty szlak sprowadza turystów na Halę Gąsienicową, graniowy szlak czerwony prowadzi na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, a na zachód – na Czerwone Wierchy.W zimie Kasprowy Wierch stwarza możliwości do uprawiania jednych z najpiękniejszych sportów - narciarstwa i snowboardu. Oprócz kolei linowej do dyspozycji narciarzy są dwie koleje krzesełkowe w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Świetnie przygotowane trasy narciarskie oraz bliskość gór przyciąga tu rzesze miłośników białego szaleństwa. Dla narciarzy PKL w rejonie Kasprowego Wierchu przygotowuje łącznie 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu. Trasy w rejonie Kasprowego Wierchu posiadają homologacje FIS do rozgrywania zawodów.

 • Kościół św. Rodziny - Ks. Józef Stolarczyk położył kamienne fundamenty pod nowy kościół w 1877 roku. Wznoszono go powoli i mozolnie rękami praojców górali z górskiego, twardego kamienia w latach 1879 -1896, dzięki ofiarności parafian i właściciela dóbr zakopiańskich hrabiego Władysława Zamoyskiego. Budową kierował arch. Józef Dziekoński. Po śmierci ks. Józefa Stolarczyka ( 6.VII.1893 r.) drugim proboszczem Zakopanego był ks. Kazimierz Kaszelewski. Nowy proboszcz dokończył budowy kościoła i ołtarzy, zbudował nową plebanię, założył nowy cmentarz parafialny i założył krzyż na Giewoncie ( 19.VIII. 1901 r). Nowy kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny został konsekrowany 16.IX.1899 r. przez ks. biskupa krakowskiego Jana Puzynę. Czwartym proboszczem Zakopanego został ks. Jan Tobolak, który przybył do naszej parafii 1.IX.1920 r. W okresie międzywojennym wykończył on urządzenie wnętrza kościoła, pokrył kościół blachą miedzianą, sprawił dzwony, organy i polichromię kościoła wykonaną przez Janusza Kotarbińskiego. W okresie powojennym odrestaurował krzyż na Giewoncie, pierwszą kaplicę, stary kościół i dom parafialny. Zaprowadził ogrzewanie i radiofonizację kościoła.

W 150-lecie swego istnienia parafia Najświętszej Rodziny w Zakopanem doczekała się szczególnego wyróżnienia: naszą świątynię nawiedził Ojciec święty Jan Paweł II. 7 czerwca 1997 roku, w samo południe Jan Paweł II spotkał się z grupą ponad 500 dzieci pierwszokomunijnych z Zakopanego.

We wnętrzu odnajdziemy wspaniały ołtarz z przedstawieniem Świętej Rodziny, pochodzący z 1903 roku. W lewej nawie znajduje się kaplica Matki Bożej Różańcowej, zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicz. Artysta ponoć nadał swoje rysy stojącej tu figurze św. Dominika.

ADRES:

Krupówki 1a

34-500 Zakopane

 • Krupówki – jeden z największych i najbardziej znanych deptaków w Polsce, pełny stoisk z regionalnymi specjałami i chętnie kupowanymi przez turystów pamiątkami. Ulica ta zaczyna się w okolicach dolnej stacji kolejki u podnóża Gubałówki i prowadzi z północnego zachodu na południowy wschód. Stoi przy niej wzniesiony w 1900 roku hotel „Morskie Oko”, jeden z pierwszych murowanych budynków w Zakopanem. Tutaj swoje pierwsze sztuki wystawiał Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy).

 • Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego - Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła s w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego, wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny. Aby zrealizować ten pomysł, założyciele powołali Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. Najstarsze zbiory, na które składały się kolekcje: botaniczna, geologiczna, zoologiczna oraz etnograficzna i zaczątek biblioteki, zgromadzone zostały drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych zbieraczy.

W roku 1892 Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego doprowadziło do budowy własnej siedziby.W roku 1922 Muzeum weszło w posiadanie największej kolekcji etnograficznej, liczącej blisko 400 okazów, którą ofiarowała Maria Dembowska.

Uroczyste otwarcie Muzeum Tatrzańskiego nastąpiło latem 1922 r. W nowym gmachu udostępniono zwiedzającym dwie wystawy: etnograficzną na parterze i przyrodniczą na I piętrze. Lata międzywojenne to okres prężnej działalności placówki kierowanej przez Juliusza Zborowskiego. Pomimo trudności finansowych, z jakimi borykało się Muzeum, zdołano znacznie powiększyć zbiory.

Okres II wojny światowej Muzeum Tatrzańskie szczęśliwie przetrwało bez większych strat, a po wojnie, w roku 1950, zostało upaństwowione. Dzięki większej ilości etatów i stabilizacji finansowej można było rozpocząć systematyczne badania terenowe i opracowywanie zbiorów. Mógł również powstać trzeci dział kolekcjonerski – artystyczno-historyczny oraz pracownia konserwatorska. Powstanie w 1954 r. Tatrzańskiego Parku Narodowego zredukowało rolę Muzeum w zakresie działań na rzecz ochrony przyrody. W roku 1993 została otwarta nowa filia – Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewcza w willi „Koliba”. Koniec XX i początek XXI wieku to, obok codziennej pracy muzealnej, realizacja dużych wystaw własnych oraz wystaw będących wynikiem współpracy z innymi muzeami jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie.

ADRES:

Krupówki 10

34-500 Zakopane

 • Teatr Witkacego - 24 lutego 1985 roku odbyło się inauguracyjne przedstawienie Teatru Witkacego w sali teatralnej Domu Zdrojowego dr. Chramca. Nikt wtedy nie wróżył młodemu zespołowi dłuższego tu pobytu. Od stu lat żaden zespół teatralny nie przetrwał w Zakopanem więcej niż kilka sezonów. Teatr Formistyczny Witkacego zakończył działalność po niespełna dwóch latach (1925-1927). Kiedy Edmund Wierciński po konflikcie z Juliuszem Osterwą odchodził w 1927 roku z Reduty wraz z grupą wiernych mu aktorów, pytał Witkacego, czy może w Zakopanem założyć teatr, dostał jednoznaczną odpowiedź: Jakkolwiek z mojego punktu widzenia, i ogólnego, i osobistego, nic lepszego być nie może jak to, co Państwo zamierzają robić, muszę Wam odradzać stanowczo, jedynie dla waszego dobra, robić to w Zakopanem.

O Zakopanem utrwaliło się przekonanie, że to fatalne miejsce dla teatru, dobre jedynie do występów gościnnych w sezonie. Czy grupie adeptów krakowskiej szkoły teatralnej uda się przełamać tę fatalną tradycję? Okoliczności przemawiały raczej za tym, że czeka ich podobny los do poprzedników. Był początek roku 1985. Trudny czas da wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy próbowali przełamać panującą od stanu wojennego społeczną apatię i inercję. U decydentów budzili zrozumiałą obawę, że mogą zrobić coś nieprawomyślnego, z czego trzeba będzie się tłumaczyć wyższym czynnikom. Władze Zakopanego chyba tym się kierowały i nie ułatwiały im startu, licząc po cichu na to, że młodzi z powodu trudnych warunków szybko się zniechęcą i poszukają miejsca gdzie indziej. Nawet ci, którzy życzyli im jak najlepiej, brali także pod uwagę taki koniec, pamiętając o wielu podobnych zespołach, które w naturalny sposób rozpadały się po jakimś czasie.

A jednak stał się cud! Cud św. Witkacego, który co prawda często płatał figle i tzw. szpryngle, to jednak dla młodych zapaleńców, którzy – na przekór jego czarnej legendzie pokutującej w Zakopanem – wzięli go za patrona, okazał się dobrym duchem opiekuńczym. Premiery Autoparodii, Życia snem, Dr Faustusa, a zwłaszcza Cabaretu Voltaire, były wydarzeniami, których rozgłos i powodzenie przerosły oczekiwania zespołu. Ci, którzy oglądali wielogodzinny „seans dadaistyczno-surrealistyczny”, jakim był Cabaret Voltaire, do dziś pamiętają niezwykłą atmosferę beztroskiej, nieco zwariowanej i absurdalnej zabawy, która w tamtym ponurym okresie zarażała nas śmiechem i działała niemal jak katharsis. Publiczność nie chciała puścić aktorów ze sceny, a ci ochoczo powtarzali po kilka razy ulubione piosenki (Kupiłam sobie nocnik… , Kobieto, z którą żyję, powinnaś mieć czerwony płaszcz) i niektóre nonsensowne skecze. Przedstawienie przedłużało się nieraz do samego świtu, a widzowie opuszczając w końcu teatr nucili Żegnaj smutku … Takie były początki mitu Teatru Witkacego jako miejsca wyjątkowego, w którym widza wita się uśmiechem jak drogiego gościa, częstuje herbatą i proponuje współuczestnictwo nie tylko w spontanicznej zabawie, ale przede wszystkim w szukaniu odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszego bytowania na tym świecie.

Teatr stał się modny, wypadało w nim bywać, dla krytyki był przez kilka lat beniaminkiem. Po roku 1990 sytuacja radykalnie się zmieniła. Większość krytyków odwróciła się od niego, zniechęciły się elity, odżegnało się nowe pokolenie twórców. Pojawiły się ostre głosy krytyczne i zachęty do wyboru innej drogi. Na szczęście Andrzej Dziuk i jego zespół okazali się odporni nie tylko na tego rodzaju perswazje, ale także na różnego rodzaju mody i techniczno-inscenizacyjne nowinki. Pozostali wierni sobie. Oczywiście zmieniał się profil repertuarowy, odchodzili aktorzy, pojawiali się inni, były wzloty i upadki I tak podążając własną drogą teatr wkroczył w wiek dojrzały. Na mapie teatralnej kraju ma swoje odrębne miejsce jako teatr „osobny”, w którym – wbrew panującym tendencjom – szanuje się tekst i najważniejszy jest aktor. Terminem „osobny” Marta Fik określiła teatry autorskie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku działające na obrzeżach teatru oficjalnego. Teatr Witkacego wiele z nimi łączy. Przede wszystkim to, że piętno „osobności” nadaje mu jego twórca i dyrektor, który od początku niezmienne kieruje się określonym systemem wartości, stanowiącym fundament postawy światopoglądowej. Jej wykładnią były najważniejsze przedstawienia w tym teatrze od Wielkiego teatru świata przez Sonatę b Witkacego do Barabasza Lagerkvista, które mieszczą się w szerokiej formule współczesnego teatru misteryjnego. Trzeba mieć odwagę, aby uprawiać taki teatr w postmodernistycznym świecie, w którym relatywizacji i degradacji ulegają wszystkie wartości.

ADRES:

Chramcówki 15

34-500 Zakopane

 • ulica Kościeliska – najstarsza część Zakopanego. To właśnie w tym miejscu od XVI wieku powstawały najstarsze góralskie gospodarstwa. Dziś jest to prawdziwy skansen położony w centrum miasta. Niemal każdy dom ma swoją historię, o czym świadczą tabliczki informujące o nazwiskach pierwszych właścicieli oraz datach powstania obiektów.
 • Wielka Krokiew - Skocznia została zbudowana w 1925 roku, wg. projektu Karola Stryjeńskiego. Pierwszy rekord skoczni ustanowił podczas konkursu inauguracyjnego w marcu 1925 roku Stanisław Gąsienica-Sieczka, skacząc na odległość 36m. Aktualny rekord wynosi 141,5 metra i został ustanowiony przez Kamila Stocha podczas Mistrzostw Polski 24Marca 2015 roku (dwa dni po 90tych urodzinach skoczni).

W 1989 roku Wielkiej Krokwi nadano imię Stanisława Marusarza, zmarłego w 1993 roku wybitnego sportowca, który wielokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata startując w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej (skoki plus biegi narciarskie).
Wielką atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Rzut oka znad rozbiegu pozwoli nam wyobrazić sobie co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej.

ADRES:

skrzyżowanie ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha (Zakopiańczyka, jednego z najwybitniejszych narciarzy okresu międzywojennego, trzykrotnego olimpijczyka - 1928, 1932, 1936, który zginął w Oświęcimiu).

 • Willa „Atma” – typowy dom wzniesiony w stylu zakopiańskim. Słowo „atma” w sanskrycie oznacza „spokój duszy”. W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). Inicjatywę utworzenia w Atmie Muzeum Szymanowskiego zgłosił już w 1937 roku kompozytor Michał Kondracki, po wojnie starania w tym kierunku podjęła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska, ale dopiero w 1967 roku apel w tej sprawie skutecznie ponowił krytyk muzyczny "Życia Warszawy" Zdzisław Sierpiński. Wkrótce potem znany pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania  Atmy. W 1974 roku dom przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku udostępniono willę publiczności, na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z Tatrami i Zakopanem. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. Willa Atma powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom.

ADRES:

Kasprusie 19

34-500 Zakopane

 • Willa „Koliba” (Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza) - Willa Koliba - pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza - położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. Gdy w Zakopanem w drugiej połowie XIX wieku zaczęła się pojawiać, tak jak w wielu uzdrowiskach krajowych, architektura w stylu szwajcarskim czy tyrolskim, stało się dla Witkiewicza jasne, że aby uchronić Podhale od obcych stylowo budowli, należy stworzyć styl wyrosły z zastanej sztuki budowania. Batalię o styl toczył Witkiewicz na łamach prasy. W swoich reportażach i artykułach nawoływał do wykorzystywania motywów miejscowych we wznoszonych przez "panów" i "gości" willach.

W tym czasie rozmiłowany w góralszczyźnie kolekcjoner Zygmunt Gnatowski, ziemianin z Jakimówki na Ukrainie, zapragnął wybudować sobie dom letni w Zakopanem. Początkowo miała to być góralska chałupa. Witkiewiczowi udało się jednak namówić Gnatowskiego, aby wybudował willę w stylu zakopiańskim. Kolibę (nazwa koleba oznacza rodzaj szałasu pasterskiego) budowali w latach 1892/93 miejscowi budarze. Jej wnętrze było również stylowo wyposażone w meble i sprzęty, a także specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty kowalskie, jak klamki i wykładki zamków.

Pierwotnie Koliba wyglądała inaczej niż dzisiaj - w 1901 r. Gnatowski dobudował od strony zachodniej potężne skrzydło, które przekształciło zamysł Witkiewicza przez zmianę bryły budynku. Zygmunt Gnatowski zmarł w roku 1906 w rodzinnej Jakimówce. Nie pozostawił spadkobierców i Koliba została sprzedana. Kolekcja etnograficzna - którą Gnatowski umieścił w tzw. góralskiej izbie Koliby - zgodnie z jego ostatnią wolą, znalazła się w Muzeum Tatrzańskim. Kolejni właściciele, zmieniający się kilkakrotnie, nie doceniali wartości tego obiektu i nie dbali o jego stan. W czasie okupacji willa była siedzibą Hitlerjugend i przetrwała ten okres bez zniszczeń. Po wojnie była kolejno domem wypoczynkowym a później, do grudnia 1981 r., domem dziecka. W roku 1984 Muzeum Tatrzańskie wykonało remont zabezpieczający opuszczonego domu, a w roku 1987 przystąpiło do remontu konserwatorskiego, następnie do urządzania wnętrz willi. Sto lat bez mała po wybudowaniu "Koliby" w grudniu 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Muzealne wnętrza aranżował Władysław Hasior. Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.

ADRES:

Ul. Kościeliska 18

34-500 Zakopane

 • Willa „Opolanka” (Muzeum Kornela Makuszyńskiego) - Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim po Kasprowiczowskiej Harendzie. Mieści się w willi "Opolanka", gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich zostały zniszczone w czasie II wojny w Warszawie. To, co dzisiaj znajduje się w Muzeum, jest zaledwie cząstką dorobku pisarza - kolekcjonera dzieł sztuki i przyjaciela wielu wybitnych artystów. Muzeum powstało w roku 1966 ze zbiorów ofiarowanych społeczeństwu przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską (1896-1972) wdowę po pisarzu.

ADRES:

ul. Kazimierza Tetmajera 15

34-500 Zakopane

 • Willa „Pod Jedlami” – autorstwa Witkiewicza, klasyczny przykład stylu zakopiańskiego. Stoi na wysokiej skarpie, z której rozciąga się widok na Zakopane. Wzniesiono ją w latach 1896-97 z drewna, na kamiennej podmurówce. Od 100 lat należy do rodziny Pawlikowskich. Niegdyś mieszkała w nim wraz z rodziną słynna polska poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

ADRES:

Koziniec 1

34-500 Zakopane

 

5. Ciekawostki

 • Na terenie Rowu Podtatrzańskiego i samego Zakopanego panują niezbyt korzystne warunki klimatyczne. Na wciśnięte między Tatry a Pasmo Gubałówki na miasto zimą często spływa ciężkie, zimne powietrze. Można wówczas obserwować zjawisko inwersji, polegające na tym, że w dolinie jest chłodniej niż w otaczających je górach;
 • Zakopane jest miastem nietypowym – nie posiada jednoznacznie wydzielonego rynku. Jego funkcję pełni natomiast słynna w całej Polsce ulica Krupówki;
 • w 1886 roku Zakopane zostało uznane za uzdrowisko;
 • w 1925 roku zaczęła się budowa skoczni narciarskiej Wielka Krokiew;
 • w 1938 roku odbyły się pierwsze narciarskie Mistrzostwa Świata;
 • jednym z najbardziej znanych symboli Tatr i Zakopanego jest Giewont (1894 m.n.p.m.). Na jego szczycie w 1901 roku dla uczczenia nowego stulecia ustawiono ogromny, 15-metrowy żelazny krzyż. Od tego czasu góra jest celem licznych wycieczek. Ze względu na charakterystyczny kształt Giewont jest nazywany niekiedy Śpiącym Rycerzem;
 • Stanisław Witkiewicz jest twórcą tzw. stylu zakopiańskiego, zaprojektował wiele podziwianych do dziś budynków.

 

6. Opinia

Do Zakopanego przyjechałam na urlop w lipcu 2016 roku po kilkunastoletniej przerwie. Miasto typowo nastawione na turystę. Jeśli chcecie odpocząć z dala od ludzi i nacieszyć się widokiem gór to na pewno nie w Zakopanem!!! :-)

Owszem – widoki – REWELACJA!!! Ale….. jeżdżąc po mieście i chcąc gdziekolwiek zaparkować musicie nastawić się na opłaty (często niemałe…); pamiątki – cena zdecydowanie nieadekwatna do jakości (większość to po prostu buble z Chin); sprzedawane na Krupówkach produkty regionalne typu dżemy tak naprawdę pochodzą z popularnego supermarketu (byłam świadkiem kiedy pan za ladą drapał etykiety i naklejał swoje własne…); jeśli chodzi o samych górali to zachowanie niektórych (podkreślam - NIE WSZYSTKICH!!!) również pozostawia wiele do życzenia….. itd…..

Z drugiej strony - prawda jest taka, że Zakopane było, jest i będzie miastem na topie; będzie miastem do którego będą ciągnąć turyści nie tylko z Polski ale i z Europy czy świata bo piękno i bliskość gór oraz długotrwała i śnieżna zima umożliwia uprawianie zimowych sportów przez kilka miesięcy w roku.

Pomimo wielu wad Zakopane ma „to coś” w sobie… Dlatego wielu z Was nie wyobraża sobie wakacji bez Zakopca ;-)

 

7. Bibliografia

www.witkacy.pl 

www.swrodzina.net 

www.muzeumtatrzanskie.pl

www.e-zakopane.pl

www.polskatradycja.pl

www.mnk.pl

www.tatrzanskieatrakcje.pl

www.pkl.pl

www.myzakopane.pl

 

8. Mapa

Odsłony: 503

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież