JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Małopolskie

WYGIEŁZÓW - Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec

 

1. Informacje ogólne

2. Historia Parku Etnograficznego

3. Obiekty w skansenie

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Wygiełzów – wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Babice.

W pięknym parkowym założeniu stoją obiekty będące świadectwem kultury i przeszłości terenów pogranicza śląsko-małopolskiego - chaty, zabudowania gospodarcze i tak zwana mała architektura (kapliczki, krzyże, studnie) z terenu po obu stronach Wisły na zachód od Krakowa, aż po Przemszę.

Adres skansenu:

Podzamcze 1

32-551 Babice

 

2. Historia Parku Etnograficznego

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zostało utworzone 1 stycznia 2007 r. Początki parku etnograficznego sięgają  jednak 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować skansen, a wraz z zakończeniem konserwacji Zamku w formie trwałej ruiny i udostępnieniem go dla ruchu turystycznego, z dniem 7 kwietnia 1970 r. powołano przy Muzeum w Chrzanowie oddział „Ruiny Zamku Lipowiec – Park Etnograficzny”. Skansen udostępniono do zwiedzania 15 października 1973 r. Można było wówczas zobaczyć tutaj 3 obiekty. Dziś na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury.

 

3. Obiekty w skansenie

Skansen w Wygiełzowie - Lipowcu prezentuje tradycyjną kulturę ludową Krakowiaków Zachodnich. Na obszarze około 5 ha. rozmieszczono 25 obiektów stanowiących przykłady architektury wsi nadwiślańskiej: zagrody chłopskie, zabudowania związane z przemysłem wiejskim oraz kompleksy sakralny, małomiasteczkowy i dworski. Na zespół kościelny składa się XVI w. Kościół z Ryczowa z piękną polichromią oraz dzwonnicą z Nowej Góry datowaną na 1770 rok.

Kilka z tych obiektów zasługuje na szczególną uwagę - zaraz po wejściu na teren skansenu przeniesiemy się do małego miasteczka. Uwagę przyciągają podcieniowy dom z Alwerni, w którym urządzono sklepik, czy też dom z Chrzanowa. Wszystkie obiekty są autentykami, a nie tylko rekonstrukcjami.

Wśród zabudowań wiejskich cieszy oko piękna modrzewiowa chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z bogatym wnętrzem wyposażonym w oryginalne sprzęty, czy też dom mieszkalny pochodzący z Przeciszowa ze składzikiem i warsztatem szewskim w kuchni. Sztukę wikliniarstwa, które dawało możliwość zarobienia paru groszy mieszkańcom doliny Wisły w rejonie Zatora, podpatrzeć można z bliska w domu z Przeciszowa. Z kolei we wschodniej części skansenu znajduje się zagroda w typie około z 1855 r., przeniesiona ze Staniątek - położonych już na wschód od Krakowa. Wśród wielu pamiątek tu prezentowanych niezwykłą wydać się może historia tragacza - małego wózka do przewozu podręcznych pakunków, opartego niepozornie o jedną ze ścian.

Do skansenu trafił wypatrzony przez bystre oko jednego z pracowników w czasie wizyty w Podolszu. Kupiony w czasie okupacji przez uciekającą na wschód rodzinę, przeszedł z nią całą drogę powrotną - kiedy okazało się, że uciekać  w tym kierunku nie warto. Kosztował pięć przedwojennych złotych i potrafił przewieźć cały dobytek, jaki ze sobą wzięła rodzina. 130 kilometrów przez zakurzone wrześniowe drogi - spod Bochni aż pod Zator. Później wożono nim siano i drewno, trawę dla krów... Czasami aż trudno uwierzyć, że przychodzą takie momenty w życiu człowieka, kiedy jego powodzenie, uratowanie najcenniejszych dla siebie przedmiotów, czasami wręcz dorobku życia, zależeć może od tak prozaicznego pojazdu...

Zdecydowanie najcenniejszym obiektem w skansenie jest drewniany kościół, pochodzący z położonego po drugiej stronie Wisły Ryczowa, pochodzący z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem. Są to m. in. trzy ołtarze, w tym główny o wystroju barokowym z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego, piękna polichromia z 1930 roku projektu Jerzego Fedkowicza, ucznia samego Józefa Mehoffera, oraz cenne organy.

Przy końcu skansenu wznosi się dwór. Ten typowo polski dwór został zbudowany w 1730 roku w Drogini, niedaleko Myślenic. Należał do rodziny Jordanów, Brzechwów, a potem do Dominika Dębskiego, którego w czasie rabacji w 1846 roku miejscowi chłopi przerżnęli piłą na pół... Po jego śmierci dworek trafił w ręce rodziny Bzowskich, którzy posiadali go aż do 1945 roku. W rękach tej możnej i zasłużonej dla historii regionu rodziny, majątek kwitł - po znacjonalizowaniu w ciągu kilkunastu lat, mimo wykorzystywania (a może właśnie dlatego) dworku jako magazynu i przedszkola, znacznie podupadł. W 1985 roku wiedziano już, że tereny dworskie zaleją wody powstającego Jeziora Dobczyckiego. Dwór rozebrano, co mniejsze elementy spakowano w skrzynie, większe - złożono pod prowizoryczną wiatą w Osieczanach. Początkowo był plan, by stał się ośrodkiem wypoczynkowym (po złożeniu w innym miejscu), ale pomysł upadł. W końcu w 1996 roku za sumę 500 zł został zakupiony do skansenu w Wygiełzowie. Ale jeszcze ponad 10 lat musiano czekać na to, by został udostępniony zwiedzającym. Ekspozycja wnętrz dworskich obejmuje salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnię i gabinet pana. Z dawnego wyposażenia dworu zachowało się niewiele -  portyk kamienny, część belek stropowych, framugi okien i drzwi oraz trzy piece kaflowe z początku XX wieku. Jednak całe wyposażenie pochodzi z epoki.

 

4. Opinia

4 lipca 2016 w drodze powrotnej z zamku Lipowiec natknęłam się na skansen. Nie wchodziliśmy do środka, obejrzeliśmy skansen jedynie zza ogrodzenia ze względu na goniący nas czas... Park Etnograficzny robi dobre wrażenie. Całość znajduje się w parku, co dodatkowo wzmacnia atrakcyjność tego miejsca. Na pierwszy rzut oka obiekty bardzo ładnie wyeksponowane i odrestaurowane.

Jeśli ktoś był w środku zapraszam do podzielenia się wrażeniami w komentarzach!

 

5. Galeria

 

6. Bibliografia

www.babice.waw.pl

www.podroze.onet.pl

www.mnpe.pl

 

7. Mapa

Odsłony: 129

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież