JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Małopolskie

PIESKOWA SKAŁA - zamek

 

1. Informacje ogólne

2. O zamku

3. Historia

4. Legenda

5. Maczuga Herkulesa

6. Ciekawostki

7. Opinia

8. Galeria

9. Bibliografia

10. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Zamek w Pieskowej Skale leży w województwie małopolskim, w Dolinie Prądnika, na terenie wsi Sułoszowa.

ADRES ZAMKU:

Pieskowa Skała

32-045 Sułoszowa

 

2. O zamku

Główne wejście na dziedziniec zewnętrzny zamku znajduje się od strony wsch., w kurtynie łączącej dwa bastiony. W jednym z bastionów, na lewo od wejścia mieści się stylowa kawiarnia "Zamkowa", otwarta w 1970 r. Z jej tarasu malownicza panorama Doliny Prądnika i widok na zamek. Z bramy wejściowej o rustykowanym obramieniu wchodzi się na obszerny dziedziniec zewnętrzny; w głębi jest widoczny budynek zamku ujęty po prawej stronie okrągłą gotycką basztą, zbudowaną z wapienia jurajskiego najprawdopodobniej pod koniec XV w., w której na dziesięciu poziomach jest rozmieszczonych 57 otworów strzelniczych, a po lewej wieżą zegarową (nakrytą zrekonstruowanym hełmem barokowym) i ryzalitowo wysuniętą dwukondygnacyjną loggią renesansową zwieńczoną attyką.

Przez ostrołukowy gotycki portal w bramie wchodzimy do sieni założonej na kole o średnicy ok. 6 m. Jest to dolna kondygnacja XIV-wiecznej baszty, z zachowanym do dziś piecem chlebowym, której wyższa część została przebudowana w XVI w. Naprzeciwko pieca jest wmurowana tablica upamietniajaca przemarsz wojsk z Piłsudskim na czele w 1914 r. W gotyckiej arkadzie na poziomie parteru znajduje się wykuta w skale studnia o głębokości 45 m, sięgająca dnem poziomu Prądnika, pochodząca prawdopodobnie z XIV w. Wg legendy ponieśli w niej śmierć powstańcy w 1863 r. Drewnianą obudowę studni, w tym także zębate koło umożliwiające czerpanie wody, wykonano w ramach prac restauracyjnych już po II wojnie światowej.

We wnętrzu zamku, w trakcie wsch., pd. i zach., mieszczą się amfiladowo połączone komnaty, do których z dziedzińca arkadowego prowadzi do głównego wejścia dębowa klatka schodowa obramiona żelazną kratą z XVIII w. Komnatom oraz ościeżom okiennym i drzwiowym przywrócono kształty i wymiary z okresu renesansu. Do narożnych komnat obu pięter od strony wsch. przylega loggia renesansowa, z której roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika i na maczugę Herkulesa.

Z krużganków II piętra prowadzi wejście do kaplicy św. Michała, zbudowanej na rzucie kwadratu, sklepionej półkolistą kopułą z latarnią u szczytu. Polichromia pochodzi z okresu międzywojennego. Przedsionek kaplicy ma doskonałe właściwości akustyczne; szepty wypowiadane w jednym jego końcu można słyszeć w drugim, stąd nazwa "sień podsłuchowa".

 

3. Historia

Pierwsze wzmianki o istnieniu w okolicy umocnień, noszących pierwotnie niemiecką nazwę Peskenstein pochodzą z roku 1315, kiedy to Władysław Łokietek zezwala niejakiemu Mikołajowi lokować wieś między Kosmolowem, Sułoszową a zamkiem w Pieskowej Skale.. Murowany zamek, wybudowany przez Kazimierza III Wielkiego, został posadowiony na skalistym cyplu górującym nad doliną Prądnika. W 1377 roku król Ludwik Węgierski przekazał go w dzierżawę Piotrowi Szafrańcowi jako zadośćuczynienie zniewagi i ran zadanych Piotrowi przez węgierskiego żołnierza należącego do królewskiego orszaku.

Syn Piotra Szafrańca, także Piotr, wsławił się w 1410 roku jako dowódca jednej z chorągwi w czasie bitwy pod Grunwaldem, a w 1422 roku rozbił wojska krzyżackie pod Tucholą. Nagrodą za to stał się przekazany na własność rodzinie Szafrańców przez Władysława II Jagiełłę zamek w Pieskowej Skale. Ale już jego syn, kolejny Piotr, a szczególnie wnuk Krzysztof, niewiele mieli wspólnego z tradycją rycerską. Byli sławnymi w okolicy rozbójnikami, napadającymi na kupieckie tabory ciągnące doliną Prądnika.

Pierwotnie gotycki zamek został w XV wieku znacznie rozbudowywany. Powstały wówczas istniejące do dziś budynki w zachodniej i południowej części zamku, tzw. zamek stary oraz dwie wieże - bramna i północno-wschodnia, okrągła. W XVI wieku dokonano kolejnej jego rozbudowy, zakończonej ok. 1578 roku. Wówczas zamkowe zabudowania i dziedziniec otoczono na wzór wawelskiego zamku arkadowymi krużgankami. Gmach został ozdobiony herbami i maszkaronami, rzadkimi w Polsce, zaczerpniętymi z renesansu niderlandzkiego. Wnętrza zamkowe, zgodnie z panującym stylem renesansu, zostały przyozdobione arrasami, kominkami, polichromiami i stylowymi meblami.

Po 1608 roku kolejnymi właścicielami zamku zostali Łubniccy. Wzmocnili oni wschodnią stronę Pieskowej Skały, tworząc rodzaj podgrodzia z dwoma bastionami otoczonymi murami. Wjazdową bramę wyposażono w przerzucany nad fosą zwodzony most.

Przebudowana twierdza nie uchroniła zamku przed Szwedami, którzy zajęli go w 1655 roku. Zniszczenia przez nich pozostawione rozpoczęły epokę upadku Pieskowej Skały. Po licznych zmianach właścicieli, pożarach, działaniach wojennych, a nawet osunięciu się do przepaści najstarszej części z wieżą z XIV wieku, budowla zmieniła się w ruinę.

S. A. Mieroszewski w l. 1863-77 dokonał odbudowy zamku po pożarach przywracając mu stan z czasów Wielopolskich. Wnętrza uzyskały wtedy, jak się przypuszcza, wygląd eklektycznym. W tym czasie zbudowano także dwie dekoracyjne neogotyckie wieże w narożach bastionów od strony dziedzińca zewnętrznego, drewnianą altanę w Parku Zamkowym, kilka wieżyczek obserwacyjnych w bastionach i nadbudowano wieżę obok bramy wjazdowej, wieńcząc ją ostrosłupowym dachem (ponad dzisiejszą loggią). Zamek w tym stanie znalazł się w 1887 r. w rękach ostatniego z członków rodziny Mieroszewskich - Krzysztofa, który już w 1896 r. sprzedał dobra pieskoskalskie Michałowi Wilczyńskiemu z Warszawy, wywożąc cenniejsze sprzęty i dzieła sztuki do Krakowa. Był to w zasadzie koniec świetności dawnej rezydencji magnackiej.

Zmiana sytuacji nastąpiła w 1902 roku, gdy losami efektownej pozostałości zajęła się opinia publiczna za sprawą pisarza Adolfa Dygasińskiego. Zamek wykupili miłośnicy zabytków, zjednoczeni w spółkę Zamek w Pieskowej Skale. W murach urządzono niezwykle modny przed wojną pensjonat. Po nacjonalizacji, w latach 1948 - 1968 dokonano gruntownej rekonstrukcji, która przywróciła w miarę możliwości oryginalną, renesansową postać zabytku.

W 1970 r. w odrestaurowanych komnatach staraniem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu otwarto muzeum, którego profil ekspozycyjny i prezentowana tematyka wystawowa nie miały żadnego związku z historią zamku. Było to muzeum poświęcone przemianom stylowym w sztuce europejskiej od XIV do poł. XIX w. (rzeźba, malarstwo, meblarstwo, tkactwo, ceramika, wyroby przemysłu artystycznego). W zamku znajduje się ponadto biblioteka Sapiehów z Krasiczyna, licząca ok. 28 tys. tomów.

 

4. Legenda

Ze średniowiecznym zamkiem gotyckim wiąże się legenda, która wspomina, że w jego baszcie była więziona jedna z córek Toporczyków, Dorotka, kochająca giermka - lutnistę, przemocą wydana za starego Szafrańca. Po pewnym czasie zjawił się wybawca kochanek, przebrany w zakonny habit, pragnąc ją stamtąd wydostać. Obydwoje zostali jednak schwytani przez służbę i otrzymali średniowieczne wyroki: giermka rozszarpały konie, włócząc go po stokach góry, a Dorotka znalazła śmierć głodową w baszcie zamkowej. Podobno przez pewien czas jej ulubiony pies, wiedziony instynktem, z trudem wdrapywał się na wysoką skałę (nazywaną w związku z tym niekiedy - Pieskową) i do baszty przynosił resztki jedzenia. Miejsce, na którym znajdowało się legendarne więzienie nazywa się Skałą Dorotki.

 

5. Maczuga Herkulesa

Jest najbardziej osobliwą skałką na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, powstałą w wyniku krasowej działalności wód i nierównomiernej odporności na wietrzenie wapienia skalistego. Maczuga wyróżnia się w krajobrazie swą oryginalną, izolowaną formą i stanowi bodaj najpiękniejszy akcent krajobrazowy w całej Dolinie Prądnika. Maczuga stoi na niewielkim spłaszczeniu, odpowiadającym poziomowi najniższej terasy skalnej, której wysokość w Pieskowej Skale wynosi ok. 8-12 m. Spłaszczenie to nazywa się Fortepian. Szczyt Maczugi znajduje się nieco poniżej poziomu wierzchowiny jurajskiej, a jej wysokość wynosi ok. 25 m. Była ona trzykrotnie zdobyta w l. 1933, 1935, 1936. Pierwsze wejście na jej szczyt, którego w lipcu 1933 r. dokonał Leon Witek z Katowic, zostało upamiętnione przez zdobywcę postawieniem metalowego krzyża o wysokości 2 m.

Z Maczugą wiąże się legenda: otóż, wysoka "broń" była też nazywana Czarcią Skałą, gdyż w taki właśnie sposób - cieńszym końcem ku dołowi, miał postawić diabeł wielki blok skalny na zlecenie Pana Twardowskiego.

 

6. Ciekawostki

  • Według Długosza pierwszy właściciel Pieskowej Skały parał się alchemią i czarną magią - owe tajemnicze eksperymenty przeprowadzał właśnie w swojej siedzibie;
  • w Pieskowej Skale były kręcone sceny do filmów takich jak: "Podróż za jeden uśmiech", "Janosik", "Ogniem i mieczem", "Stawka większa niż życie"......

 

7. Opinia

Zamek w Pieskowej Skale jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w Polsce. Przekonałam się o tym 1 maja 2012 roku, kiedy w pierwszy, długi weekend majowy postanowiliśmy wybrać się w Małopolskę. Ale nie tylko my o tym pomyśleliśmy ;-) przed zamkiem, pod Maczugą Herkulesa, wszędzie były tłumy ludzi!!!!!!!! Owszem - miejsce jest naprawdę urocze, widok na Dolinę Prądnika wywiera duże wrażenie, a Maczugę - malowniczo położonej koło zamku, nie sposób ominąć, ale .......... przy takiej dużej ilości turystów ciężko było zrobić fajne zdjęcie, nie mówiąc o spokojnym zwiedzaniu. Ktoś mnie szturchnął, ktoś popchnął, ktoś klną jak przysłowiowy szewc, młodzież krzyczała i piszczała..... Cóż mogę napisać.... - miłe miejsce, ale nie na majowy weekendowy wypad....

 

8. Galeria

 

9. Bibliografia

Adam Dylewski, "Najpiękniejsze zabytki Polski", wyd. Świat Książki, Warszawa 2006

Przewodnik "Polska na weekend i na wakacje", 2012

"100 najpiękniejszych miejsc w Polsce", wyd. Publicat

www.pieskowaskala.pl

 

10. Mapa

Odsłony: 1863

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież