JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

WALEWICE - pałac

 

1. Informacje ogólne

2. O pałacu

3. Historia

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Walewice - miejscowość w województwie łódzkim, powiat Łowicz, gmina Bielawy, w dolinie rzeki Mrogi, w pobliżu jej ujścia do Bzury, w zachodniej części Równiny Łowicko-Błońskiej, o której mówi się, że leży "między piątkiem a sobotą". Po raz pierwszy była wzmiankowana w 1316 roku.

ADRES PAŁACU:

Walewice

99-423 Bielawy

 

2. O pałacu

Piętrowy budynek z imponującym portykiem kolumnowym i frontonem wzniesiono na rzucie prostokąta; jest to jedna z pierwszych tego typu budowli w Polsce. Parterowe galerie łączą pałac z pawilonami bocznymi. Park o powierzchni 13,5 ha zaprojektowany w 1886 roku przez Waleriana Kronenberga początkowo był utrzymany w stylu francuskim, a więc w układzie regularnym, następnie zmieniony na krajobrazowy styl angielski. W parku można podziwiać barokowe i klasycystyczne rzeźby wykonane z piaskowca: Marsa i Wenus, Dianę, wojownika w stroju antycznym. Bogata jest też flora parku reprezentowana przez ponad 70 gatunków i odmian drzew i krzewów. W północnej części parku znajdują się stawy z rybami.

Od frontu na pałacowym portyku widnieje kartusz z herbem Pomian rodziny Grabińskich.

Spośród XVIII- wiecznych budynków gospodarczych, częściowo przebudowanych w XIX i XX wieku, warto zobaczyć dawne stajnie, powozownię i spichlerz. W parku stoją do dziś pseudoantyczne figury i posągi amorków z białego kamienia, a ponadto rośnie wiele rzadkich okazów drzew i krzewów.

 

3. Historia

Klasycystyczny pałac w Walewicach został zbudowany w roku 1783 na zamówienie rodziny Walewskich na miejscu wcześniejszego, drewnianego dworu, według projektu Hilarego Szpilowskiego. W I połowie XIX wieku pałac zakupił generał Stanisław Wojciech Grabiński. W skład majątku wchodziła wówczas ziemia orna, folwark leśny, łąki, stawy rybne oraz park krajobrazowy. Pałac pełnił wówczas kilka funkcji - był domem mieszkalnym dla rodziny, rezydentów, służby i nauczycieli dzieci, a równocześnie był ośrodkiem kultury, ponieważ meble i pamiątki po Marii Walewskiej i Napoleonie pragnęło obejrzeć wiele osób. Gośćmi rodziny Grabińskich były takie znakomitości, jak Henryk Sienkiewicz, a także nuncjusz papieski w latach 30. XX wieku Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, który w 1918 roku odprawił mszę w zamkowej kaplicy.

Pałac był także siedzibą dobrze prosperującej firmy, zajmującej się w okresie międzywojennym nie tylko gospodarką leśną i rolną, lecz także hodowlaną i przemysłową. Walewice zyskały wtedy sławę jednego z najlepiej gospodarowanych majątków ziemskich w centralnej Polsce. Oprócz hodowli koni i bydła znajdowało się tu gospodarstwo rybne, a także młyn i fabryka krochmalu. Hodowano m.in. konie dla polskiej armii oraz klacze zarodowe rasy angloarabskiej.

W styczniu 1945 roku do wsi wkroczyli Kozacy, którzy rozniecili ogień na gazonie przed pałacem i spalili znaczną część walewickiego księgozbioru. W lutym tego roku dowództwo sowieckie nakazało rodzinie Grabińskich opuścić Walewice i zamieszkać w odległości nie mniejszej niż 30 km od wsi. Przetrwali - o czym po latach wspomniała prawnuczka gen. Grabińskiego Róża z Grabińskich Krzyżanowska - dzięki pomocy dawnych sąsiadów i jednocześnie pracowników w gospodarstwie jej rodziców. Mieszkający we Francji brat pani Róży ufundował w latach 90. XX wieku nową kaplicę w pałacu walewickim, ponieważ poprzednia została po wojnie zamieniona na pokój partii.

 

4. Ciekawostki

  • Pałac w Walewicach był miejscem tajemnych spotkań Napoleona i jego kochanki - hrabiny Marii Walewskiej;
  • Marię, i jej dwóch braci wychowywał ojciec Fryderyka Chopina, Mikołaj;
  • W Walewicach urodził się w 1810 r. syn Marii i Napoleona, hrabia Aleksander Florian Joseph Colonna Walewski, późniejszy dyplomata, ambasador i minister spraw zagranicznych Francji. Polska małżonka Napoleona, jak Marię nawali historycy francuscy, wyjechała statecznie do Paryża. Właśnie tam w 1816 r., czyli dwa lata po śmierci szambelana Anastazego Walewskiego, powtórnie wyszła za mąż za generała Philippe'a Antoine'a d'Ornano. Zmarła we Francji w 1817r. Po śmierci spoczęła w krypcie kościoła św. Małgorzaty, w miejscu urodzenia - Kiernozi. Urnę z sercem Marii Walewskiej złożono na słynnym cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu;
  • w 1966 roku realizowano tu zdjęcia do filmu komediowego "Marysia i Napoleon", a w 1979 roku do serialu "Rodzina Połanieckich".

 

5. Opinia

W Walewicach byłam 12.11.2010. Pałac całkiem fajny, w środku znajdują sie pokoje hotelowe, a na zewnątrz po pastwisku biegają konie. Za dodatkową opłatą można zwiedzić apartament, w którym przebywał Cesarz Napoleon Bonaparte - z oryginalnymi tapetami. Ponadto sporo miejsca na spacery z ukochaną osobą ;-)

 

6. Galeria


 

7. Bibliografia

Przewodnik "Polska na weekend i na wakacje"

www.walewice.republika.pl

www.walewice.pl

 

8. Mapa

Odsłony: 1645

Komentarze   

0 #1 Elana 2017-05-11 02:21
Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that
I have really loved browsing your weblog posts.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież