JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

TUM - KOLEGIATA ROMAŃSKA

 

1. Informacje ogólne

2. O kolegiacie

3. Historia

4. Legenda

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Tum - wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty. Miejscowość nazwę wzięła od kolegiaty. Łacińskiego słowa „tum” używano w średniowieczu na określenie kościoła katedralnego lub kolegiaty.

 

2. O kolegiacie

Jest to kościół trójnawowy, orientowany. Wybudowany z kamienia polnego i z drobnej kostki granitowej, użytej jako licówka murów. Jako obramienia okien i narożnych wież zostały użyte duże bloki kamienne. Sklepione kolebkowo prezbiterium i nawy boczne przekryte sklepieniem krzyżowym zakończone są apsydami. Nawy boczne z emporami, są otwarte do nawy głównej gotyckimi arkadami ostrołukowymi wspartymi na ośmiobocznych ceglanych filarach. Część zachodnią kościoła flankują dwie kwadratowe wieże. Do nawy północnej została dobudowana barokowa kruchta osłaniająca romański portal z tympanonen ukazującym Matkę Bożą z Dzieciątkiem i dwoma aniołami. W apsydzie zachodniej znajduje się romańska polichromia ukazująca Chrystusa w mandorli, w otoczeniu Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela i cherubinów. W zachodniej części znajduje się prezbiterium, za nim zakrystia, a od wschodu kruchta. Dach dwuspadowy gontowy a na nim również kryta gontem wieżyczka na sygnaturkę. Kościół ten posiada trzy ołtarze; główny z obrazem św. Mikołaja w typie ikony oraz dwa boczne, Matki Bożej Niepokalanej i św. Andrzeja. W nawie południowej umieszczono granitową płytę nagrobną, datowaną na przełom wieku XII i XIII, z przedstawieniem postaci męskiej z drzewem pod stopami, stojącej pod smukłą arkadą, nad którą unosi się anioł z duszą ukazaną pod postacią dziecka. Płyta ta pierwotnie znajdowała się w posadzce kościoła, o czym świadczy silnie starta i zniszczona jej powierzchnia.

 

3. Historia

Prastare grodzisko należące do plemienia Łęczycan. Przy nim przed rokiem 1097 istniała benedyktyńska ?abbacja?. W latach 1141 ?1160 w miejscu tej ?abbacji? została wzniesiona obecna dwuchórowa bazylika, którą dnia 21 maja 1161 roku konsekrował arcybiskup gnieźnieński Jan Janik . Spalony przez Litwinów (1294 r.) a następnie przez Krzyżaków (1331) kościół, został odbudowany w stylu gotyckim. W XVIII wieku świątynia została zbarokizowana. W czasie działań wojennych w 1939 roku kościół był zniszczony.
Odbudowany pod kierunkiem Jana Koszczyc-Witkiewicza odzyskał swój romański charakter.

 

4. Legenda

Legenda głosi, że w kolegiata Tumie znalazła się za sprawą diabła Boruty, który porwał ją z centrum Łęczycy i upuścił na polach nad Bzurą. Świadczyć o tym mają ślady diabelskich pazurów na ścianie wieży kościoła.

 

5. Ciekawostki

  • O tym jakie znaczenie miała bazylika NMP i św. Aleksego w Tumie świadczy zdarzenie z 1161 roku. Na uroczyste poświęcenie świątyni przybyli władcy dzielnic Polski utworzonych zgodnie z testamentem Bolesława Krzywoustego;
  • w przęśle prezbiterialnym zastosowano prawdopodobnie po raz pierwszy na terenie Polski w takiej rozpiętości i wysokości sklepienie kolebkowe na pasach.

 

6. Opinia

Do kolegiaty tumskiej zawitaliśmy przez przypadek w drodze do Łęczycy. I nie żałowaliśmy!!!! Wzniesiona w XII wieku tumska świątynia po dziś dzień emanuje tajemniczą wspaniałością. Ta monumentalna budowla z kamienia dosłownie poraża ogromem rozmiarów. Człowiek patrząc na nią zaczyna wierzyć w legendę o Borucie ;-) Polecam obejrzeć kolegiatę nie tylko z zewnętrz, trzeba wejść do środka, zobaczyć, poczuć i wsłuchać się w tę romańską świątynię.

 

7. Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/polksa/lodzkie/tum#sigFreeIdaf8aad6aab

 

8. Bibliografia

www.diecezja.lowicz.pl

www.polskaniezykla.pl

 

9. Mapa

Odsłony: 1721

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież