JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

PRÓBA - zbiornik wodny

 

1. Informacje ogólne

2. Historia budowy zbiornika

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Zbiornik małej retencji Próba położony na rzece Żeglinie (dopływ Warty) położony w gminie Brzeźnio (powiat sieradzki) na polach wsi: Próba, Stefanów Ruszkowski i Ruszków o powierzchni lustra wody 21,4 ha, długości 1,7 km i średniej głębokości 1,5 m. Zapora jest długa na 370 m, a jej wysokość od podstawy wynosi 5 m. Jego zdolność retencyjna to 390 tys.m3. Zbiornik, obok funkcji retencyjnych, pełni także funkcje rekreacyjne i przeciwpowodziowe.

 

2. Historia budowy zbiornika

Szczegółowych informacji dotyczących samej budowy niestety nie znalazłam. Historia ogranicza się tylko do informacji ogólnych związanych z tą inwestycją. Wybudowany został w latach 1998 – 2000. Głównym inwestorem był Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń w Łodzi, natomiast projekt dostarczyła Pracownia Melioracyjna „Melioprojekt” w Sieradzu. Jeśli chodzi o budżet inwestycji to zbiornik wodny „Próba” został sfinansowany przez: Budżet państwa; Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie; Zarząd Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

3. Ciekawostki

Podczas budowy zbiornika odkryto istnienie na jego brzegach osady otwartej kultury łuzyckiej (VII - VI w.p.n.e. - okres halsztacki) oraz ślady osadnictwa z VIII - II w.p.n.e. i z okresu rzymskiego (I - II w.n.e.).

 

4. Opinia

W okresie letnim frekwencja wypoczywających osób nad zbiornikiem Próba sięga do kilkuset osób. Lokalizacja zbiornika jest bardzo dobra, dzięki czemu przybywają tu ludzie z ościennych miast (nie wspominając tutejszych). Dodatkowymi atrakcjami są kajaki i rowery wodne, które można wypożyczyć w sezonie letnim. To również miejsce wypoczynku amatorów wędkowania. Po wschodniej stronie zbiornika rozwija się budownictwo letniskowe, latem funkcjonuje kąpielisko. Pod laskiem stoją dwie altany wyposażone w stoły, ławy i stojaki na rowery. Wokół zalewu wydzielone są miejsca parkingowe. Jako minus - wciąż nie jest dostatecznie przystosowana dla potrzeb rekreacji baza obsługi.

 

5. Galeria

 

6. Bibliografia

www.brzeznio.finn.pl

www.brzeznio.pl

"Na sieradzkich szlakach", nr 3/115/2014/XXIX

 

7. Mapa

 

Odsłony: 1461

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież