JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

PARCICE - ruiny dworu Nekandów – Trepków

 

1. Informacje ogólne

2. Architektura dworku

3. Otoczenie dworu

4. Historia w pigułce

5. Legendy

6. Ciekawostki

7. Opinia

8. Galeria

9. Bibliografia

10. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Parcice – wieś w województwie łódzkim, powiecie wieruszowskim, w gminie Czastary.

Dokładna data powstania wsi w tym miejscu nie jest znana. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od "parczewia" - kęp sitowia i krzewów mających niegdyś porastać tą okolicę. Pierwsza potwierdzona historycznie wzmianka o wsi pochodzi z 1403 r. Wówczas wspomniano Parcice w dokumencie wydanym dla bractwa żebraczego w Bolesławcu.

Wioską władał wówczas Jan z Parcic.

ADRES RUIN DWORU:

Parkowa 3

98-410 Parcice

 

2. Architektura dworku

Zbudowany został w stylu klasycystycznym, z czterokolumnowym portykiem i owalnym salonem na osi. W pałacu podziwiać można było stylową stolarkę, posadzki, kominki i sztukaterię: znaleziono i uratowano stylowe piece kaflowe, które znajdują się w Muzeum w Ożarowie (5 pieców).

 

3. Otoczenie dworku

W obrębie parku z 4. Ćw. XVIII stulecia rosną dwa, unikalne w skali krajowej platany kalifornijskie o obwodach 428 i 418 cm, kilkusetletni dąb szypułkowy (którego obwód wynosi 6,25 m.) oraz wiąz o obwodzie 300 cm.

 

4. Historia w pigułce

Historia dworu z Parcicach wiąże się nierozłącznie z historią samej miejscowości. W XVI w. odnotowano już wzmiankę o ówczesnych właścicielach majątku – Madalińskich. Kolejni właściciele byli wyznania kalwińskiego, co spowodowało, że wieś zasłynęła jako ośrodek tego wyznania protestanckiego. Wśród wielu następnych właścicieli dworu należy wymienić także Elżbietę Czartoryską. W XVIII w. majątek objęła we władanie rodzina Trepków. Jej ostatni przedstawiciel, hrabia Leopold, zmienił pod koniec życia wyznanie z kalwińskiego na katolickie i stał się fundatorem kościoła w Czastarach. On również wybudował budynek, który stoi w obecnym miejscu. Parcice zostały sprzedane następnie rodzinie Magnuskich, którzy przyczynili się do przebudowy parku w stylu francuskim. Jak wynika ze wspomnień lokalnych mieszkańców, Bolesław Magnuski sprowadził specjalnie w tym celu do Parcic francuskich inżynierów.

Po rodzinie Magnuskich przez krótki czas właścicielami dworu była trójka Żydów z Wielunia, którzy kupili dwór na początku XX wieku. W 1925 roku majątek został kupiony przez Witolda Nowickiego - wtedy jeszcze dwór znajdował się w dobrym stanie technicznym. Nowicki był odpowiedzialny za rozbudowę budynku – zachodnia dobudówka powstała specjalnie dla jego schorowanej żony Anieli, której lekarz zalecił zmianę klimatu. Witold Nowicki był dobrym gospodarzem, na terenie parku urządzał polowania na bażanty, które sam wyhodował. Jeszcze przed wojną podjął się również budowy szkoły w Parcicach. W dworze zgromadził imponujących rozmiarów bibliotekę, została jednak zniszczona w trakcie okupacji hitlerowskiej. W 1940 majątek przejęli Niemcy. Zarządcą dworu został Paul Tingenthal, który zamieszkał w nim wraz ze swoją córką Dorotą. Z zastanych 29 hektarów „powiększył” ziemie do ponad 100 hektarów, wywłaszczając okolicznych rolników.

Po wojnie do dworu wróciła rodzina Nowickich, wtedy też przez kilka lat działała tam szkoła podstawowa. Po śmierci Witolda Nowickiego w 1955 majątek stał się własnością jego córki Zofii, która próbowała przez kilka lat samodzielnie gospodarować majątkiem, jednak było to ponad jej siły.

W 1989 roku majątek od Gminy Czastary (która stała się pełnoprawnym właścicielem dworu po nieodpłatnym przekazaniu go Skarbowi Państwa przez Polmo), kupiła Krystyna Gancarczyk-Hjorth. Jednym z warunków kupna było podjęcie się odbudowy dworu, niestety właścicielka w 1991 rozpoczęła „budowę”, która doprowadziła do ostatecznej ruiny całego majątku. Ekipa budowlana weszła do dworu, rozebrała dach i zaczęła wykopy w środku budynku, które poważnie naruszyły fundamenty. Wyglądało to jak poszukiwanie skarbów i wielu mieszkańców było przekonanych, że właśnie o to chodziło w tej „przebudowie”. W 1992 roku ekipa budowlana zniknęła, podobnie jak właścicielka majątku. Mimo wielu wezwań sądowych nigdy więcej nie pojawiła się już w Parcicach.

Jeszcze do 1990r. można było wejść na piętro, przespacerować się po pokojach, mury były w większości nienaruszone.

W latach 80-tych istniało pomieszczenie wziemne czyli chłodnia, która pochodziła z okresu funkcjonowania dworu. Za nią stała prawdopodobnie stodoła. Niestety, pogoda, złodziejstwo, wandalizm, a także bezmyślność i głupota właścicielki doprowadziły do jego ruiny.

 

5. Legendy

Fundamenty wokół dworu są okopane ze wszystkich stron, a to ze względu na rzekomo znajdujące się w piwnicach lub też pod fundamentami skarby.

 

6. Ciekawostki

  • Leopold Trepka należał do rodu Nekandów-Trepków. Jak wspomina Andrzej Trepka, autor powieści fantastyczno-naukowych, potomek rodu mieszkający przez wiele lat w Rychłocicach nad Wartą, na północ od Osjakowa, w rękach rodziny w XIX w. pozostawało wiele majątków powiatu wieluńskiego i ościennych gmin;
  • na początku XX w. w parku dworskim odnaleziono grób Elżbiety Czartoryskiej z nagrobkiem z 1623 r. Pod płytą mieściły się dwie trumny, które przeniesiono na cmentarz w Czastarach (znajdują się tam do dziś);
  • od XVI stulecia Parcice stały się znaczącym ośrodkiem kalwinizmu. Fakt ten potwierdzają akta zgromadzone w Archiwum Diecezjalnym w Częstochowie. W czasie okupacji hitlerowskiej wieś nosiła nazwę Kalwinsdorf;
  • w Parcicach hodowano konie półkrwi angielskiej. W roku 1900 w Kaliszu, na wystawie koni, klacz "Kokietka" Bolesława Magnuskiego z Parcic nagrodzona została srebrnym medalem.

 

7. Opinia

Do Parcic trafiłam zupełnie przypadkowo 25 maja 2017 roku… To co zobaczyłam po prostu mnie przeraziło!!! Z przepięknego dworu zostało niewiele…. Gołe, odrapane mury; w miejscach gdzie powinny znajdować się okna, znajdują się puste dziury; w środku zamiast posadzek znajdują się kępy traw i chwastów, a zamiast stropów i dachu widać niebo…. Żal, żal, żal, że taka wspaniała niegdyś posiadłość już ledwo istnieje…. I do tej pory nie wiem czyja to wina: czy byłej właścicielki, która doprowadziła do tego stanu, czy też urzędników, którzy jej na to pozwolili….

 

8. Galeria

 

 

9. Bibliografia

www.kultura.lodz.pl

www.powiat-wieruszowski.pl

lodzkie.travel

www.historiawielunia.fora.pl

www.wikipedia.pl

www.czastary.pl

 

10. Mapa

Odsłony: 138

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież