JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

OPORÓW - zamek

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Legenda

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

ADRES ZAMKU:

MUZEUM - ZAMEK W OPOROWIE

Oporów 34

99-322 OPORÓW

Oporów - wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w gminie Oporów, znana głównie z miejscowego zamku, w którym po II wojnie światowe urządzono muzeum.

W muzeum mieszczą się m.in.: skarbczyk, sala duża, sypialnia, jadalnia oraz sala rycerska z bogatą kolekcją militariów. W dawnych komnatach wyeksponowano meble, tkaniny, obrazy, srebra oraz porcelanę, pochodzące z różnych epok. Niektóre eksponaty wiążą się bezpośrednio z historią zamku w Oporowie. Należą do nich pistolety pojedynkowe rodziny Orsettich, portrety rodzinne rodu Sołłohubów, a także płaskorzeźby sygnowane herbem Oporowskich – Sulima oraz insygniami arcybiskupa Władysława. Reszta to sprowadzane dzieła sztuki – głównie obrazy i rzeźby, a także zabytkowe meble – m.in. klasycystyczny stół z I połowy XIX wieku oraz charakterystyczna kanapa zwana rekamierką (od nazwiska Madame Recamier, słynnej damy epoki napoleońskiej, sportretowanej na takiej kanapie przez Davida).

Na początku XVIII wieku zamek został otoczony rozległym parkiem krajobrazowym. W XIX wieku park przekomponowano w stylu angielskim. Do dziś rosną tu rzadkie gatunki drzew, m.in. dąb błotny i czarny orzech. Dwa stawy w parku łączą się z fosą kanałami, które odprowadzają wodę do pobliskiej rzeki Słudwi. Do zamku prowadzi wysadzana kasztanowcami aleja wjazdowa, a tuż za nią znajduje się okrągły gazon i drewniany most przerzucony nad fosą, usytuowany na wprost ostrołukowej bramy.

 

2. Historia

Powstanie zamku łączy się z jednym z czołowych rodów ziemi łęczyckiej – Oporowskich herbu Sulima. Przed 1425 rokiem wojewoda łęczycki, Mikołaj Oporowski, rozpoczął budowę zachowanego do dziś zamku, zakończył ją przed 1450 rokiem jego syn, Władysław, późniejszy prymas i arcybiskup gnieźnieński. Był zaufanym doradcą dwóch pierwszych Jagiellonów, autorem polityki polskiej wobec Krzyżaków. W początku XVII wieku zamek przeszedł jako posag w ręce Tarnowskich, zaś w 1725 roku kupiła go, robiąca karierę u schyłku Rzeczypospolitej, żmudzka rodzina Sołłohubów. Potem jeszcze należał do Pociejów, Oborskich, Orsettich, Karskich, aż wreszcie w 1949 roku został odebrany przez państwo.

Budowlę ulokowano na wyspie, powstałej z uregulowania kępy rzecznej. Można sobie wyobrazić, jak niepewnym fundamentem jest taki niewielki skrawek terenu, zewsząd otoczony wodą. Średniowieczni budowniczowie poradzili sobie, wbijając głęboko w ziemię dębowe pale, które umocniły grunt pod zamkiem. Oporów na pierwszy rzut oka ma walory militarne – mury, fosy, strzelnice, ale służyły one raczej wypełnianiu ówczesnych standardów bezpieczeństwa, zaś oddalona od siedzib ewentualnych wrogów budowla została zaprojektowana przede wszystkim jako rezydencja.

Badania architektoniczne, przeprowadzone w warowni w 1958 roku, wykazały że pozornie jednolity zespół zamkowy powstawał etapami. W 2.etapie rozbudowy warowni (przypuszczalnie w latach 1449-53) powstał rozległy dom mieszkalny, ustawiony na zewnątrz południowego odcinka muru obwodowego i obejmujący wzniesioną wcześniej wieżę mieszkalną. Dom został zbudowany z cegły, jest podpiwniczony i ma dwie kondygnacje. Na pierwszym piętrze znajdował się drewniany ganek komunikacyjny, który został odtworzony podczas renowacji zamku w 1960 roku. Wszystkie późniejsze przekształcenia, jak np. nadbudowa wielobocznej kaplicy na półokrągłej baszcie czy zbudowanie sieni przejazdowej, nie zmieniły ogólnego wyglądu rycerskiej siedziby z połowy XV wieku.

Zamek ma plan czworoboku, na który składają się dom mieszkalny, baszta obronna mieszcząca także kaplicę, wieża oraz dopełniające zamknięcia dziedzińca mury. Warto pamiętać, że zachował się tu oryginalny układ pomieszczeń. Mamy zatem kilka komnat mieszkalnych, skarbczyk, salę reprezentacyjną i jak przystało na średniowieczny zamek – głębokie, dwukondygnacyjne piwnice pod wieżą. Jedynymi istotniejszymi późniejszymi innowacjami są wspaniałe siedemnastowieczne polichromowane stropy, a także kilkakrotnie przekomponowywany park. Były także elementy barokowe, klasycystyczne i neogotyckie, ale wiele z nich usunięto podczas powojennej konserwacji w początku lat 60-tych XX wieku.

 

3. Legenda

Władysław Oporowski ponoć wybudował podziemne przejście łączące zamek z pobliskim klasztorem Paulinów. Po latach odkryła je kasztelanka oporowska i wykorzystywała go… do tajnych miłosnych spotkań z przeorem tegoż klasztoru. Pewnego razu przejście zawaliło się, grzebiąc kochanków. Nie wiadomo, czy za sprawą gniewu Bożego, czy mężowskiego – tu legendy nie są jednomyślne. Do dziś można usłyszeć jęki nieszczęsnych dochodzące zza ścian kaplicy zamkowej, gdzie miało znajdować się wejście do tunelu. Duchy kasztelanki i przeora jawią się też nocą pod murami zamku lub wędrują klasztornymi korytarzami. W miejscu tragicznego zdarzenia, na tzw. zapłociu, leży olbrzymi głaz.

 

4. Ciekawostki

– Władysława Oporowskiego pochowano w oporowskiej świątyni. Nie ma tam jednak śladów grobu. W latach szwedzkiego potopu przeor klasztoru, ukrywając skarbiec paulinów, ukrył również trumnę fundatora i mimo straszliwych tortur zadanych mu przez najeźdźcę nie ujawnił tajemnicy tej kryjówki. Do tej pory nie wiadomo, gdzie go szukać;

- panem na Oporowie był pełen fantazji i animuszu szlachcic litewski Jan Sołłohub. Jako porucznik podczas wojny północnej gościł we dworze Szamowskich pod Kutnem, u kasztelana gostyńskiego. Jak przystało na czasy saskie podejmowany był hucznie, a przed odjazdem zmuszony do wypicia rozchodnika. Na jego prośbę strzemiennego wypiła z nim córka gospodarza Helena, a sprytny młodzian z ułańską fantazją roztrzaskał swój pusty już kielich strzałem z pistoletu na łbie własnego konia i poprosił… o rękę panny. Wszystkie zainteresowane strony przyklasnęły temu pomysłowi, pewne, że wraz z alkoholem wyparuje on z głowy porucznika. Tymczasem Sołłohub potraktował oświadczyny serio, ożenił się z Heleną i kupił dobra oporowskie, czyniąc z nich rodowe gniazdo;

- jednym z gości w Oporowie w okresie międzywojennym był prezydent Ignacy Mościcki, który przyjeżdżał tu na polowania;

- w Oporowie rówieśnikiem zamku jest kościół i klasztor oo. Paulinów – w XVII w. przeorem był tu ojciec Augustyn Kordecki, znamy czytelnikom „Potopu” obrońca Jasnej Góry;

- z Oporowa pochodzili znani niegdyś ludzie – tu urodziła się Maria Napieralska (1869-96), literatka zaprzyjaźniona z Elizą Orzeszkową; poeta i dziennikarz Roman Tadeusz Wilkanowicz (1886 – 1933); a także kompozytor i dyrygent Ludwik Płoskajkiewicz (1859 – 1926).

 

5. Opinia

Niewielu ludzi zwiedzających woj. łódzkie przypuszcza, że znajduje się tu tak uroczy, ładny i przyjemny zamek z mini dziedzińcem wewnętrznym (właściwie powinnam napisać, że to twierdza w miniaturze)! Dotarłam do niego w maju 2008 roku. Stary park wokół zamku prezentował się rewelacyjnie – soczysta, równo skoszona trawa, drzewa ubrane w różne odcienie zieleni, a na ich tle „małe” cudo otoczone fosą, wyglądające jak budowa z klocków. POLECAM BARDZO GORĄCO to miejsce!

 

6. Galeria

 

 

7. Bibliografia

www.zamekoporow.pl

Dydlewski A., Najpiękniejsze zabytki Polski, Świat Książki, Warszawa 2006

Przewodnik „Polska na weekend i na wakacje z rodziną”

 

8. Mapa

Odsłony: 1866

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież