JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

NIEBORÓW - pałac

 

1. Informacje ogólne

2. Historia 

3. Legenda

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Adres pałacu:

Muzeum w Nieborowie i Arkadii  

Nieborów 232  

99-416 Nieborów

Nieborów - wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Nieborów. Kompleks pałacu i dwóch parków, składających się na dawną podwarszawską siedzibę Radziwiłłów mieści cenne zbiory muzealne, ale także dobrze zachowane założenia ogrodowe, w swoich klasycznych formach obrazujące przejście od baroku i odpowiadającej mu szkoły francuskiej do romantyzmu i stylu angielskiego.

W pałacu na parterze jest udostępniana do zwiedzania Sień Główna, w której znajduje się m.in. antyczna głowa Niobe, uwieczniona w poemacie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na pierwsze piętro wiedzie reprezentacyjna główna klatka schodowa z charakterystycznymi kobaltowymi płytkami pochodzącymi z manufaktury w Harlingen, filii Delft, dalej znajdują się: balowa Sala Biała, Gabinet Żółty, Zielony, Czerwony i Biblioteczny, Sypialnia Wojewody, Mała Jadalnia oraz Biblioteka z galerią władców Europy z XVIII wieku i weneckimi globusami Vincenza Marii Coronellego z końca XVII wieku. Trafiły do Nieborowa z Wersalu, jako forma częściowej spłaty pożyczki, której król Francji Ludwik XVIII nie był w stanie zwrócić Michałowi Hieronimowi Radziwiłłowi.

 

2. Historia

Nieborów stał się ośrodkiem majątku szlacheckiego już w XII wieku. Pierwotny wzór musiał być budowlą drewnianą. Na początku XVI wieku ówcześni właściciele, Nieborowscy, zastąpili go budynkiem gotycko-renesansowym, który nabył od nich w 1694 roku kardynał Michał Stefan Radziejowski. Nowy właściciel wzniósł do 1696 roku na zrębach poprzedniej budowli barokowy pałac, zrealizowany wedle projektu Tylmana z Gameren. Jest to zachowany do dziś budynek na planie prostokąta z dwiema wieżami alkierzowymi od strony podjazdu. Wyznacza on oś założenia, w skład którego weszły jeszcze ogród regularny, a później – dwie oranżerie, wozownie, stajnie i browar.

Majątek przechodził potem przez ręce wielu właścicieli, z których jeden, hetman wielki litewski Michał Kazimierz Ogiński przebudował wnętrza w stylu rokoko (1766-1768). W 1774 roku rezydencję kupił książę Michał Hieronim Radziwiłł. Ten niezwykle bogaty człowiek przeniósł tutaj swoje zbiory sztuki – dziesiątki obrazów najwybitniejszych twórców niderlandzkich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich, galerię portretów, starodruki, meble. Zaprosił także wziętego warszawskiego architekta Szymona Bogumiła Zuga, który w 1784 roku przebudował po raz kolejny wnętrza, tym razem w stylu wczesnoklasycystycznym.

Wybitnym dziełem Zuga jest zaprojektowany w latach 60-tych XVIII wieku ogród regularny. Realizuje on plan tzw. szkoły ogrodowej Le Notre’a. Możemy tu znaleźć wszystkie elementy francuskiej architektury ogrodowej: partery kwiatowe, labirynty bukszpanowe. Na osi pałacu wytyczono aleję lipową z trawnikiem dywanowym.

Złota epoka Nieborowa skończyła się wraz ze śmiercią Michała Hieronima Radziwiłła. Spadkobiercy zajęli spore o sukcesję, zaś dobra podupadły. Na dodatek jeden z dziedziców, wnuk hetmana, książę Zygmunt Radziwiłł, okazał się utracjuszem, utrzymującym się z wyprzedaży majątku przodków. W efekcie Nieborów stracił najcenniejsze dzieła sztuki, a z 50 tys. egzemplarzy zostało w bibliotece ponad tysiąc. Rezydencja odrodziła się po 1879 roku, wraz z przejęciem Nieborowa przez Michała Radziwiłła, któremu marnotrawca na szczęście odstąpił majątek. Nowy właściciel znalazł sposób na to, by Nieborów przyniósł dochód, uruchamiając w 1881 roku produkcję mebli i majoliki. Majolika z manufaktury pałacowej szybko zyskała powszechne uznanie. Produkcję kontynuowano do 1897 roku, choć na skutek zmiany upodobań i wahań rynku nie udało się powtórzyć sukcesów z pierwszych pięćdziesięciu lat działalności. Produkcją majoliki kontynuowana jest do dziś, organizuje się także plenery ceramiczne.

Kolejny właściciel, książę Janusz Radziwiłł, okazał się gorszym gospodarzem od poprzednika i z pomocą cenionych architektów, Kazimierza Skórewicza i Romualda Gutta, zamienił pałac w efektowną rezydencję. W latach 1922 – 1929 dokonano ostatniej przebudowy – nadbudowano gmach, dokonano też przekształceń wnętrz, m.in. Sali Weneckiej i Palarni. Radziwiłłowie nieborowscy brali czynny udział w ruchu oporu pod okupacją niemiecką – należeli do okręgu łowieckiego Armii Krajowej, za co zapłacili pobytem w więzieniu najpierw hitlerowskim, potem NKWD, a wreszcie zesłaniem. Od 1945 roku pałac i park w Nieborowie są oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

3. Legenda

Ozdobą Czerwonego Salonu jest portret Anny Orzelskiej, ukochanej nieślubnej córki Augusta II. Anusię uważano za najpiękniejszą Polkę doby baroku. Podobno wieczorami schodzi ona z obrazu i wędruje wraz ze swym pieskiem po pałacu.

 

4. Ciekawostki

– Pałac niejednokrotnie wykorzystywano na potrzeby filmu. Tu kręcono m.in. niektóre fragmenty „Wielkiej miłości Balzaka” i „Akademię Pana Kleksa”, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”;

- w księdze gości Nieborowa figuruje wiele nazwisk polskich i zagranicznych, m.in. Artur Rubinstein, George Bush, Anna Seghers, Leopold Stokowski;

- główna klatka schodowa wyłożona jest prawie 10 tysiącami XVIII-wiecznych kafli holenderskich, ręcznie zdobionych, każdy innym wzorem.

 

5. Opinia

Pałac okazały z ładnymi wnętrzami. Otoczony dobrze utrzymanym parkiem. Szczerze mówiąc: trochę nudny…. Nie ma „elementu zaskoczenia”, dzięki którym bym go zapamiętała - dlatego jest mi obojętny. Byłam tam w maju 2008 roku i szczerze mówiąc nie mam ochoty tam ponownie wrócić. Może Wy macie lepsze skojarzenia z tym miejscem…

 

6. Galeria

 

 

7. Bibliografia

Dydlewski A., Najpiękniejsze zabytki Polski, Świat Książki, Warszawa 2006

100 najpiękniejszych miejsc w Polsce, wyd. Publicat

www.nieborow.art.pl

 

8. Mapa

Odsłony: 1825

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież