JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

MAURZYCE - Skansen Wsi Łowickiej

 

1. Informacje ogólne

2. Historia powstania

3. Obiekty w skansenie

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Maurzyce – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Zduny. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od jakiegoś Maura (Maurza). Wówczas imię to było bardzo rzadkie, a najbardziej znany tego okresu (XI/XII w.) Maur był biskupem krakowskim (inna wzmianka o pochodzeniu nazwy mówi, że pochodzi od rośliny marzyca występującej na torfowiskach).

 

2. Historia powstania

Jego początki datowane są na połowę lat siedemdziesiątych XX wieku. Za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Łowiczu rozwinęła się idea stworzenia miejsca, które pokazywałoby dorobek materialny księżackiej wsi (Książakami nawet dziś nazywani są mieszkańcy Łowicza i okolic). I tak przez następne lata pozyskiwano kolejne obiekty. W 2005 r. rozpoczęły się prace nad przeniesieniem zespołu sakralnego z 2 poł. XVIII w. z Wysokienic, wsi położonej na południowych terenach Księstwa Łowickiego. W latach 2006 - 2011 dokonano translokacji drewnianej świątyni datowanej na 1758 r. oraz dzwonnicy z 1774 r., renowacji poddano wyposażenie kościoła (ołtarze, ambona, chrzcielnica, Grupa Pasji) oraz ściany i malowidła na sklepieniu. W 2011 roku rozpoczęto prace związane z przeniesieniem plebanii z Pszczonowa, budynku z XIX/XX w.

 

3. Obiekty w skansenie

Obecnie w skansenie znajduje się blisko 40 obiektów, które zlokalizowane są według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do poł. XIX w., o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - ulicówki, powszechnej w II poł. XIX w. Według tych założeń usytuowano gospodarstwa (budynki mieszkalne oraz inwentarskie), prezentując w nich charakterystyczne dla wspomnianych okresów wyposażenie wnętrza i sposoby jego dekoracji. W obrębie starej wsi znajdują się trzy gospodarstwa: zagroda zamknięta - tzw. okólnik, typowy dla wsi łowickiej od poł. XIX w. W skład zagrody wchodzi budynek mieszkalny z II poł. XIX w., przeniesiony ze Złakowa Borowego. Mieszkała w nim słynna wycinankarka łowicka, Justyna Grzegory. Równolegle do chałupy usytuowana jest obora kamienna, będąca rekonstrukcją obiektu znajdującego się w Złakowie Kościelnym. Stanowi ona północną pierzeję zagrody. Po stronie wschodniej - wjazdowej znajduje się drewniany lamus ze wsi Boczki Chełmońskie, zaś po stronie zachodniej - otwarty od strony podwórza bróg. Siedlisko zamyka stojąca w odległości kilkunastu metrów stodoła ze wsi Wicie (pocz. XX w.) o konstrukcji zrębowej, czterospadowym dachu wspartym na krokwiach, krytym strzechą. W jej prawym sąsieku prezentowane są chłopskie pojazdy wyjazdowe oraz wiejski wóz strażacki, natomiast w lewym - maszyny do obróbki ziarna. Obok tej zagrody znajduje się chałupa z poł. XIX w., przeniesiona ze wsi Skowroda, o podobnym układzie wnętrza, lecz bez komór szczytowych. Obok szkoły znajduje się zagroda, którą tworzą: budynek mieszkalny ze Złakowa Borowego z poł. XIX w., stodoła ze Złakowa Kościelnego z pocz. XX w., lamus z Radziejowic z XIX w., obora kamienno - ceglana z 1930 r. oraz zlokalizowany po przeciwnej stronie drogi piec chlebowy. Szerokofrontowa, kryta strzechą chałupa o zrębowej i sumikowo - łątkowej konstrukcji ścian, reprezentuje powszechny w XIX w. podział wnętrza na izbę świąteczną i roboczą, z dwiema komorami szczytowymi. Uzupełnieniem gospodarstw w skansenie są przykłady tzw. małej architektury (studnie, kapliczki przydrożne) oraz budynki związane z wiejskimi rzemiosłami: kuźnia i wiatrak. W skansenie znajdują się także budynki związane ze strażą pożarną: zrekonstruowana kamienno - ceglana strażnica ze Złakowa Borowego oraz bróg, gdzie przygotowano ekspozycję sprzętu strażackiego.

 

4. Ciekawostki

W Maurzycach znajduje się również inny ciekawy zabytek. Jest nim most spawany na rzece Słudwi z 1929, pierwszy na świecie drogowy most spawany, zbudowany wg projektu inż. Stefana Bryły.

 

5. Opinia

Polecam miejsce zwłaszcza dla osób podróżujących z dziećmi. To idealne miejsce do rodzinnego spaceru i edukację poprzez pokazanie swoim pociechom jak dawniej budowano wsie, jak sobie w niej radzono, jak działały maszyny i narzędzia rolnicze, a także jak wyglądały wozy strażackie wyjeżdżające do pożaru. Wszystkie te ciekawostki znajdują się wśród kolorowych domków z bajkowymi wzorami wycinanek ludowych.

 

6. Galeria

 

 

7. Bibliografia

www.dzienniklodzki.pl

www.muzeumlowicz.pl

„Polska na weekend i na wakacje z rodziną”

 

8. Mapa

Odsłony: 1516

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież