JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

ŁĘCZYCA - zamek

 

1. Informacje ogólne

2. O ekspozycji zamkowej

3. Historia

4. Legenda

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Łęczyca leży w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą, na skraju Równiny Łowicko - Błońskiej.

ADRES ZAMKU:

ul. Zamkowa 1
99-100 Łęczyca

 

2. O ekspozycji zamkowej

Większość prezentowanej ekspozycji związana jest z regionem łęczyckim. W zbiorach historycznych do najciekawszych zabytków należy iluminowany kancjonał z XV wieku, przedmioty liturgiczne z Tumu z XII wieku, spora kolekcja broni białej i przedmioty cechowe - pieczęcie, skrzynie, księgi, dyplomy. Zbiory etnograficzne prezentują rzeźbę ludową, kowalstwo artystyczne, plecionkarstwo i tkaniny. Jedna z ekspozycji, pod nazwą "Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach" ukazuje łęczyckiego czarta w różnych wcieleniach. Poprzez specjalny dobór i ustawienie rzeźb zilustrowano na niej najpopularniejsze opowieści o tym diable, m.in. o początkach historii Boruty w Łęczycy, budowie kolegiaty w Tumie, o diabelskiej majówce. Wystawę zaaranżowano w specjalnej dekoracji, tematycznie nawiązującej do zabytkowych budowli i charakterystycznego krajobrazu łęczyckiego. Na ekspozycji prezentowanych jest 170 rzeźb z liczącej ponad 400 eksponatów, najbogatszej w Polsce muzealnej kolekcji figur o tematyce demonicznej. Powstawała ona na przestrzeni ostatnich 50 lat i składają się nań głównie prace łęczyckich twórców ludowych, choć w zbiorach są również rzeźby, pochodzące z innych regionów kraju. Najwięcej jest rzeźb wykonanych w drewnie lipowym lub topolowym, ale są także diabły ceramiczne, kamienne i kute z żelaza. Najmniejsze mają kilka centymetrów, największa blisko 2 m.

 

3. Historia

W 1180 roku za panowania Kazimierza II Sprawiedliwego, odbył się w Łęczycy pierwszy zjazd powszechny książąt, biskupów i znakomitych mężów, na którym zakazano m.in. zabierania gwałtem żywności od włościan (taką polityką król zasłużył na swój przydomek).

Z kolei Kazimierz III Wielki postanowił zabezpieczyć Łęczycę przed najeźdźcami, których wówczas nie brakowało. Obwiódł ją wysokim murem, a zamek na wzgórzu otoczył podwójnymi murami i fosą z mostem zwodzonym. W tym zamku w 1409 roku Władysław II Jagiełło radził z reprezentantami narodu, jak ukrócić butę i zuchwałość Krzyżaków. W wyniku tych obrad w następnym roku stoczono bitwę pod Grunwaldem.

Mimo, że wielkie pożary w drugiej połowie XVI w. zniszczyły zamek, miasto, kolegiatę i przyległe domy duchownych, Łęczyca powróciła do życia. W 1589 roku - pod nieobecność Zygmunta III Wazy, który gościł w Szwecji - w obliczu najazdu wojsk tureckich na Podole prymas królestwa właśnie w Łęczycy zwołał sejm.

W XVII wieku Łęczyca podupadła. Przyczyniła się do tego polska szlachta i szwedzki potop. Szlachta z rokoszu sandomierskiego otoczyła miasto podczas jarmarku i zażądała od kupców kontrybucji. Gdy spotkała się z odmową, zniszczyła zabudowę ogniem. Szwedzi zaś spalili miasto, a zamek obrócili w ruinę.

Muzeum Ziemi Łęczyckiej, znajdujące się w zrekonstruowanych pomieszczeniach zamkowych, powstało w roku 1936 z inicjatywy miejscowych działaczy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Pierwsze zbiory muzealne, pochodzące z grodziska zaginęły w czasie II wojny światowej. W 1949 roku staraniem tego Towarzystwa działalność muzeum reaktywowano.

 

4. Legenda

Gdy Szwedzi spalili miasto, z zamek obrócili w ruinę, ruiny zamku miały odtąd tylko jednego mieszkańca - byłego wojewodę, który ponoć za życia służył potajemnie szatanowi i pozostał na ziemi jako diabeł Boruta. Liczne legendy krążyły o nim i o jego nieprzebranych skarbach, które miał zgromadzić w zamkowych podziemiach. Ukrył je jednak tak dobrze, że wciąż czekają na odkrywcę.

 

5. Ciekawostki

Boruta wywodzi się z dawnych, przedchrześcijańskich demonów leśnych, a imię swe bierze od boru. Miasto od dawien dawna położone wśród podmokłych łąk i niedostępnych bagien, często osnuwały mgły i opary. Wśród nich Łęczycanie widywali różnego rodzaju nieziemskiej istoty jak strzygi, zmory, południce i widma. Postacią pojawiającą się jednak najczęściej był diabeł Boruta.
Czart ten, niesłychanie sprytny przebiegły, potrafi w zależności od działalności, miejsca i sytuacji, w której przyszło mu działać - przybierać różne postaci. Jako "szlachcic" w kontuszu i z szablą przy boku spaceruje po zamkowym dziedzińcu. W postaci "sowy" pilnuje lochów w zamku i skarbów w nich zgromadzonych. Jako ptak z ogromnymi skrzydłami widywany bywa na podłęczyckich łąkach, a ludzie mówią wtedy o nim: "błotny". Jako Boruta "topielec", przyjmuje kształt wielkiej ryby z rogami i pojawia się w wodach Bzury. Boruta "czarny" z ogonem" i widłami krąży w pobliżu romańskiej kolegiaty w Tumie. W tumanie kurzu na polnych drogach tańczy Boruta "wietrzny", zaś Boruta "bartnik" podkrada pszczelarzom miód z uli. Boruta "młynarz" mieli mąkę w opuszczonym młynie, zaś Boruta "koń" galopuje nocami po polach.

 

6. Opinia

Zawitałam do Łęczycy w listopadzie 2010 roku. Żeby obejrzeć całą ekspozycję zamkową nie potrzeba zbyt wiele czasu. Moim zdaniem najlepiej do łęczyckiego zamku "wstąpić po drodze". Tzn. nie warto jechać tam specjalnie bo obiekt ten nie należy (moim zdaniem) do rewelacyjnych atrakcji, które zapierają dech w piersiach. Niewątpliwie fajnym motywem promującym miasto są figurki Boruty, który jednoznacznie kojarzy się z Łęczycą.

 

7. Galeria

 

8. Bibliografia

www.zamek.leczyca.info.pl

"Przewodnik Polska na weekend i na wakacje"

 

9. Mapa

Odsłony: 1600

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież