JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

KOŁACINEK - Park Jurajsko – Botaniczny „Dino-Park”

 

1. Informacje ogólne

2. Historia powstania parku

3. Atrakcje parku

4. Ciekawostki

5. Kraina św. Mikołaja

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Kołacinek – wieś w województwie łódzkim, powiecie brzezińskim, gminie Dmosin.

ADRES DINO-PARKU:

Kołacinek 21

95-061 Dmosin

 

2. Historia powstania parku

Dino-Park otwarto 28 kwietnia 2007 roku. Jak mówił właściciel w rozmowie dla „Dziennika łódzkiego”: „w ubiegłym roku zobaczyłem park dinozaurów w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Urzekły mnie figury z żywic epoksydowych. Byłem oczarowany ich wielkością i wyglądem, zgodnie z ustaleniami nauki. Od razu spostrzegłem, że wiele można jeszcze udoskonalić w sposobie prezentacji dinozaurów.” Wojciech Węgrzynowski i jego żona Jolanta Jakubowska mają malowniczo położoną działkę, której atutami są podworski starodrzew i pofałdowany teren, opadający tarasami nad staw. Wytyczyli półkilometrową ścieżkę edukacyjną, biegnącą zakolami przez park i aleję leszczynową. Wzdłuż alei ustawili 20 stworzonych, zaprojektowanych i wylepionych z żywic przez Krzysztofa Kuchnio, paleorzeźbiarza, który z wykształcenia jest … technikiem budowlanym.

 

3. Atracje parku

  • Spacer po ścieżce ery mezozoicznej - W galerii dinozaurów Kołacińskich największy jest 9-metrowy, roślinożerny triceratops, żyjący 67 mln lat temu. Jego skamieniałe szczątki odnaleziono w Ameryce Północnej. Oryginał ważył 6 ton, czyli mniej więcej tyle, co słoń afrykański. Natomiast model triceratopsa waży 350 kg. Przyniosło go 15 mężczyzn. Na stawie wzrok przyciąga ogromne gniazdo latającego cearadaktyla. W obawie przed wichurami trzeba było zakotwiczyć ją w gruncie stalowymi linami.
  • Wystawa geologiczno – paleontologiczna – zbiór skamieniałości. Najcenniejszy jest 300 kilogramowy amonit o średnicy 140 cm. Z samochodu przydźwigało go bez trudu ośmiu mężczyzn. Zobaczymy tu również kości dinozaurów, amonity, trylobity, gąbki, strzałki a także ogromny minerał HALITU - bryła soli z kopalni soli "Kłodawa".
  • Folwark Kołaciński - możliwość obejrzenia zabytkowych maszyn, których w dawnych czasach używano do pracy w polu, kopia dawnej studni tzw. „żurawia” do czerpania wody oraz stylizowane chaty kryte strzechą z trzciny.
  • Place zabaw dla dzieci - na terenie parku do woli można szaleć na placach zabaw, które przystosowane są dla różnych grup wiekowych dzieci (od 3 do 15 lat).
  • Piaskownica ze szkieletem dinozaurów - w piasku kryje się szkielet ogromnego dinozaura. Każde dziecko może sprawdzić, jaki, to dinozaur.
  • Bajkowa ścieżka - przedstawia postacie i sceny ze znanych i lubianych bajek w kolorowej scenerii. Przewodnik przypomina treść bajek oraz płynące z nich morały.
  • Piaskownica ze „złotem” - W specjalnym miejscu za pomocą sit, dzieci poszukują drobinek złota. W nagrodę za znalezione złoto otrzymują pamiątkową monetę oraz dyplom „Poszukiwacza złota”. Pracownik obsługujący zabawę opowiada dzieciom jak wiele wieków temu wybijano monety.

 

4. Ciekawostki

  • Kołacinek ma własne Loch Ness z wyłaniającą się głową plezjozaurusa;
  • piaskownica „gorączka złota” – dla poszukiwaczy złota. Zamiast tego cennego świecidełka dzieci mogą znaleźć piryt, nazywany złotem głupców, bo ładnie się świeci, ale zawiera tylko nieznaczne ilości czystego złota.

 

5. Kraina św. Mikołaja

Kraina otwarta w listopadzie i grudniu na terenie Dino - Parku. Atrakcje jakie przewidziano na ten okres to: odwiedziny w domu św. Mikołaja i Dziadka Mroza, poszukiwanie magicznej gwiazdki, spacer po bajkowej ścieżce. Nietypową atrakcja jest Młyn do mielenia złych postępków dzieci: dziecko na kartce pisze swoje złe postępki, a następnie za pomocą maszyny niszczy grzeszki ;-) W mennicy św. Mikołaja pokazane jest jak dawno temu wybijano monety. Każde dziecko na pamiątkę otrzymuje monetę – 1 śnieżek. W Krainie św. Mikołaja można również zobaczyć szopkę bożonarodzeniową – naturalnej wielkości, kryta strzechą z figurami ludzi i zwierząt.

 

6. Opinia

Do Kołacinka przyjechaliśmy 18 września 2015 roku. Dino – Park świecił pustkami ;-) wielkim plusem takiego stanu rzeczy był przewodnik na wyłączność!!! Genialna Pani, która potrafiła zaciekawić naszą małą chrześnicę { i nas ;-) } różnymi ciekawymi faktami z życia dinozaurów, opowieściami i ciekawostkami! Niezwykle kompetentna osoba nie tylko pod względem wiedzy, ale również podejścia do dziecka. Poza tym odpowiadała na wszystkie pytania! Sam park jest stosunkowo nieduży, ale dzięki temu dziecko nie miało czasu się znudzić. Ścieżka dydaktyczna przechodzi przez zadrzewiony teren dzięki temu nie „smażyliśmy się jak na patelni” ;-) place zabaw, piaskownice z zakopanym szkieletem dinozaura to idealne miejsca gdzie dziecko może się zabawić, a rodzic odpocząć. W razie deszczu pod ogromnym namiotem znajdują się baseny z piłeczkami, gry i zabawy, a także małe karuzele. Można tu również zjeść małe co nie co.

Jedyny minus – za niektóre atrakcje trzeba dodatkowo płacić… niestety (moim zdaniem) nie mało….

 

7. Galeria

 

8. Bibliografia

„Dziennik łódzki” 2007.

www.dino-park.pl

www.krainamikolaja.pl

 

9. Mapa

Odsłony: 325

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież