JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Łódzkie

JEZIORSKO - zbiornik wodny

 

1. Informacje ogólne

2. Historia budowy zbiornika

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Galeria 

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Zbiornik zalewowy Jeziorsko położony na północ od miasta Warta, w pradolinie rzeki Warty. Jest największym akwenem wodnym w regionie łódzkim. Położony na pograniczu powiatów poddębickiego, sieradzkiego oraz tureckiego (województwo wielkopolskie). Jego powierzchnia stanowi 42,3 km² i 202,8 mln m³ wody. Ma długość 17 km i szerokość dochodzącą do 3 km, a południową jego część zajmuje rezerwat ptaków wodnych i błotnych; ornitolodzy doliczyli się tu aż 230 gatunków. Pośród lęgowych do najczęstszych należą: mewa śmieszka i rybitwa zwyczajna, rycyk i zausznik, czajka i kormoran czarny; rzadsze są: czapla biała i purpurowa, błotnik łąkowy.

 

2. Historia budowy zbiornika

Koncepcja budowy zbiornika retencyjnego na rzece Warcie sięga przełomu lat 50-tych i 60-tych. Pierwsze informacje o zamiarach budowy zbiornika, które dotarły do mieszkańców wywołały wśród nich mały niepokój, jak to zwykle bywa, gdy nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, a sądy formułuje się na podstawie plotek i strzępków informacji zasłyszanych z różnych źródeł. Konieczność jego budowy wynikała z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej doliny Warty. W rejonie Doliny Konińsko-Pyzderskiej prawie każdego roku od lutego do maja na obszarze około 25 tys. ha tworzył się naturalny zbiornik powodziowy o pojemności 150-200 mln m3, powodując duże straty w rolnictwie, a sytuacja powodziowa na rzece była również zagrożeniem dla położonych na jej brzegach miast. Wody rzeki Warta miały go wypełnić w 1981 roku, ale przełożono to na 1984. Jednak również i wtedy nie doszło do wypełnienia wodą ogromnej dziury w ziemi. Ostatecznie zrobiono to w 1986 r. przez spiętrzenie środkowego biegu Warty dwunasto - metrową zaporą betonową, w celu regulacji przepływów rzeki i nawadniania terenów rolnych. Ponadto zbiornik spełnia funkcje rekreacyjne i energetyczne. Zapora czołowa na Jeziorsku została wykorzystana do wytwarzania energii w elektrowni wodnej o charakterze przepływowym o mocy 4,89 MW.

 

3. Ciekawostki

Na zbiorniku w 1999 były przeprowadzone motorowodne mistrzostwa Polski, a w 2001 miały miejsce eliminacje do motorowodnych mistrzostw Europy w klasie O-500

 

4. Opinia

W sezonie letnim sporo turystów i miejscowych gdyż miejsce jest idealne na ucieczkę z miasta w upalne i ciepłe dni. Obrzeża zbiornika zabudowane są domkami letniskowymi i polami namiotowymi przez co jest wiele miejsc biwakowych. Żeglarze mogą korzystać z przystani, a płaskie ukształtowanie terenu wokół północnej części zalewu powoduje powstanie silnych wiatrów przez co żeglowanie jest czystą przyjemnością. Dla wędkarzy również coś miłego – południowa część jest zasobna w ryby: karpie, amury, leszcze, karasie, płocie itd. Jesienią w pobliskich lasach, aż do Rososzycy, jest wysyp podgrzybków i borowików. Dla turystów - liczne punkty widokowe na krawędzi pradoliny Warty, po obu stronach zbiornika, pozwalają podziwiać rozległe widoki.

 

5. Galeria

 

 

6. Bibliografia

www.gimwarta.pl

www.staf.amu.edu.pl

www.powiat.turek.pl

www.gazetaregionu.pl

 

7. Mapa

Odsłony: 1773

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież