JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Włochy

WENECJA - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Ciekawe miejsca

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Wenecja – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem. Położone na małym skrawku ziemi, wśród przestrzeni wodnych, jest od wielu wieków nieustannie zagrożone przez żywioł morski. Brak przestrzeni wymógł gęstą zabudowę, w wąskie uliczki i niewielkie place. Liczne kanały nie mają w ogóle nadbrzeży, a fasady domów wznoszą się wprost z wody, także do drzwi frontowych można przybić jedynie gondolą. Wenecja zbudowana została na 118 maleńkich wysepkach i połączona jest z leżącymi na stałym lądzie dzielnicami, m.in. Mestrer, Marghera, za pomocą biegnącej do grobli drogi i kolei. Przez środek miasta przepływa główny kanał – Canale Grande, dzielący je na dwie części.

 

2. Historia

Wenecja jako miasto została założona w roku 452 przez uciekinierów z sąsiedniej Akwilei, którzy postanowili wśród bagien i wysp schronić się przed najazdami barbarzyńców, nękających upadające Cesarstwo Rzymskie. Położenie w bezpiecznym, ale również ważnym strategicznie miejscu dało Wenecjanom możliwość znacznej samodzielności. Nowy rozdział w historii Wenecji rozpoczął się wraz z powstaniem ruchu krucjatowego. Dysponująca znaczną flotą Wenecja stała się ważnym partnerem dla wodzów kolejnych wypraw krzyżowych. Mieszczanie weneccy wykorzystali swą pozycję w bardzo pragmatyczny sposób: transport rycerstwa na wschód był słono opłacany, ponadto Wenecjanie zagwarantowali sobie liczne przywileje handlowe i udział w łupach. Bezwzględna supremacja Wenecji we wschodniej części Morza Śródziemnego została podważona po upadku Cesarstwa Łacińskiego (1261). Odrestaurowane Bizancjum poczęło energicznie wspierać wrogich Wenecji Genueńczyków nadając im w traktacie w Nifeo szerokie przywileje i dostęp do Morza Czarnego, a nad samym Bosforem oddając im silną bazę w postaci Galaty. Koniec wieku XIV przyniósł z kolei liczne wojny w północnych Włoszech. Rządzący Mediolanem Gian Galeazzo Visconti rozpoczął budowę silnego państwa kosztem swych sąsiadów. Wywołało to w latach 1388-1402 nieprzerwany ciąg wojen między Mediolanem, Padwą, Mantuą, Ferrarą i Wenecją. Zaangażowanie się Wenecji w rywalizację państewek włoskich osłabiło jej pozycję na szerszej scenie politycznej Europy i przyczyniło się do zaniedbania ze strony Republiki problemu zagrożenia tureckiego. Wzrost potęgi i aktywności Turków niepokoił Wenecjan, jednak z drugiej strony antagonizm z Bizancjum i rywalizacja z Genuą często oddalały Republikę od działań antytureckich. Stąd Republika starała się zabezpieczyć swój handel i stan posiadania na Wschodzie także poprzez układy z sułtanami tureckimi. Przyczyną tej polityki był również fakt relatywnej słabości Wenecji wobec potęgi Turków. Nie uchroniło to jednak wielu weneckich posiadłości od agresji tureckiej. Gdy w roku 1423 podupadające Bizancjum odsprzedało Wenecji ważne miasto Thessaloniki, Turcy niemal od razu postanowili je odbić z rąk Włochów. Po długim i krwawym oblężeniu Wenecjanie musieli w 1430 skapitulować i oddać Muradowi II to największe po Konstantynopolu greckie miasto. W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona. Po pokoju w Campo Formio Wenecja została włączona do Austrii. Była najdłużej istniejącą republiką w dziejach. Podczas Wiosny Ludów17 marca 1848 r. proklamowano na krótko niepodległość. W XIX wieku Wenecja została włączona do nowo powstałego Królestwa Włoch.

 

3. Ciekawe miejsca

 • Bazylika dei Frari - (Basilica dei Frari) - historia tej zabytkowej i artystycznej budowli ma swoje korzenie ok 1200 roku, kiedy po raz pierwszy pojawili się pierwszy mnisi, wyznawcy Franciszka z Asyżu. Z zewnątrz i w środku kościół z cegły pozbawiony jest dekoracji. Prostota budynku wynika bezpośrednio z reguły zakonu franciszkańskiego. W centralnym punkcie kościoła, przy ołtarzu głównym, znajduje się obraz Wniebowzięcie Tycjana. Na prawo od ołtarza głównego umiejscowiono wejście do kaplicy rodowej rodziny Pesaro, służąca jako zakrystia. W południowej (prawej) nawie znajduje się grobowiec Tycjana, wzniesiony trzy wieki po jego śmierci. W kościele zachwycić mogą wspaniałe XV-wieczne stalle z płaskorzeźbami, które przedstawiają świętych oraz Wenecję.

ADRES:

San Polo 3072

30125 Venezia

Włochy

 • Bazylika św. Marka – miała być najpiękniejszym kościołem świata. O gustach się nie dyskutuje, ale chyba nie znajdzie się nikt, na kim świątynia nie zrobiłaby kolosalnego wrażenia. Od lśniących złotem mozaik aż mieni się w oczach, co kontrastuje z powagą spoglądających ze ścian świętych postaci. W opiece mają doczesne szczątki św. Marka, które zostały zrabowane z Aleksandrii w IX w. przez Wenecjan. Okryli oni ciało mięsem wieprzowym co uniemożliwiło w 828 r.n.e. muzułmanom interwencję. Cała historia kradzieży jest uwieczniona na mozaice na świątyni. Świątynia łączy w sobie najlepsze tradycje budowlane Wschodu i Zachodu. Zastąpiła kaplicę dożów, w której przechowywano relikwie patrona Wenecji - Św. Marka. Zbudowano ją w latach 1063-1094, ale zmiany w wystroju trwały jeszcze ponad trzy wieki. Budowla wzorowana na konstantynopolskim kościele św. Apostołów została zaprojektowana w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami rozmieszczonymi nad nawami w ramionach krzyża i nad polem w przecięciu się naw. Od strony Placu św. Marka kościół zdobi szeroka fasada z pięcioma portalami zwieńczonymi półkolistymi tympanonami ozdobionymi barwnymi mozaikami. Przedstawiają one historie Świętego Marka, a także sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Wnętrze bazyliki prezentuje się bardziej jednolicie, jest podzielone rzędami marmurowych kolumn o złoconych, korynckich głowicach. Nad nawami bocznymi umieszczono empory otwarte do wnętrza kościoła.

ADRES:

San Marco

328 Venezia

Włochy

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/wlochy/wenecja#sigFreeIda8e4d2dfab

 • Dzielnica Murano – grupa siedmiu małych wysp włoskich połączonych mostami . Powstaje tu najsłynniejsze na cały świat szkło weneckie. Pod koniec XIII wieku wszystkie piece szklarskie z Wenecji przeniesiono dla bezpieczeństwa na Murano ze względu na zagrożenie pożarem. Ciekawostką jest, że 700 lat temu miejscowi szklarze mieli monopol na produkcję luster. Również w Warszawie znany jest motyw Murano. W roku 1685 Józef Szymon Bellotti, z pochodzenia Włoch, wybudował sobie pałac o tej nazwie. Pałac, który był związany z jego rodzimym Murano. Dlatego ta nazwa przywędrowała do naszej stolicy.
 • Kampanila – Dzwonnica św. Marka (Campanile) – najwyższy budynek w Wenecji (wysoki na 98,5m), jest znanym punktem widokowym. Rozciąga się stąd jeden z najbardziej porywających i malowniczych widoków w Europie. Zbudowana w 912 r. Kampanila miała być dzwonnicą Bazyliki św. Marka, a także umożliwiać widok na port i służyć jako latarnia dla statków znajdujących się na pełnym morzu. Z biegiem czasu wprowadzono najrozmaitsze, ale w gruncie rzeczy drobne zmiany, niestety, żadna z nich nie objęła fundamentów, które sięgały zaledwie do głębokości 20m. Smagana wiatrem i deszczem, korodowana słoną wodą, wielokrotnie rażona piorunami, konstrukcja wieży słabła. Kiedy w końcu zawaliła się 14.07.1902r., dziwiono się tylko, dlaczego nie nastąpiło to wcześniej. W katastrofie nie było ofiar, a to dzięki temu, że pęknięcia ostrzegały o zbliżającym się niebezpieczeństwie (jedyną ofiarą był kot dozorcy). Po kilku godzinach rada miejska przysięgła, że odbuduje wieżę „dov’ era e com’ era” (tam gdzie była i taka jak była). Zostało to urzeczywistnione w 1912 roku. Wzniesiono nową wieżę, ale o 600 ton lżejszą i lepiej posadowioną. Inauguracja odbyła się w dniu św. Marka (25.04), po upływie 1000 lat od wzniesienia pierwszej kampanili.

ADRES:

Piazza San Marco

30124 Venezia

Włochy

 • Kanał Grande (Canal Grande) - zwany Canalazzo, jest największą i najważniejszą arterią wodną Wenecji. Ma kształt odwróconej litery S. Przecina całe miasto dzieląc je na dwie części, połączone ze sobą mostami: Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto i Ponte del’Accademia. Z kanału głównego odchodzi 45 kanałów bocznych, zwanych rio. Długość Kanału ok. 4 km, szerokość od 30-70 m, średnia głębokość 5 m. Po obu stronach wynurza się z wody ponad 150 marmurowych pałaców, wzniesionych w wiekach XII - XVIII, głównie w stylu gotyku weneckiego, jak również renesansowym, barokowym, a najczęściej stanowiącym mieszankę kilku stylów. Stanowiły one reprezentacyjne siedziby bogatych rodów patrycjuszowskich, które ubiegały się o miejsce nad Kanałem i rywalizowały między sobą w wystawianiu coraz świetniejszych rezydencji, tworząc w ten sposób unikalną w świecie ulicę wodną o fantastycznym kształcie i bajkowej architekturze. Nad Kanałem umieszczano przedstawicielstwa handlowe i magazyny (jondachi) krajów utrzymujących stosunki z Republiką Wenecką, a wokół mostu Rialto skupiały się targowiska miejskie, zaopatrywane obficie w różnorodne towary, przywożone codziennie drogą morską.

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/wlochy/wenecja#sigFreeId0548036f0c

 • Kościół Santa Maria delle Salute - ta wspaniała barokowa świątynia została wzniesiona w latach 1631-87 według wyłonionego w konkursie projektu weneckiego architekta Baldassare Longheny. Wenecjanie budowali tę świątynię jako wotum dziękczynne dla Matki Boskiej za położenie kresu zarazie, która szalała w mieście w latach 1629-30. Budowla składa się z ośmiobocznej części nawowej z obejściem i sześcioma kaplicami oraz z prostokątnego prezbiterium, z dobudowanymi po bokach dwiema apsydami i wieżyczkami. Wnętrze kościoła podzielone jest w dolnej części kolumnami, przechodzącymi wyżej w postumenty dla potężnych posągów. Ołtarz główny został zaprojektowany przez Longhenę, w jego skład wchodzi grupa rzeźb z Matką Boską z Dzieciątkiem, mającą ochraniać Wenecję od zarazy.

ADRES:

Fondamenta Salute

30123 Venezia

Włochy

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/wlochy/wenecja#sigFreeIde8247c76c8

 • Kościół św. Sebastiana (San Sebastiano) - kościół rzymskokatolicki, znajduje się na terenach dawnego hospicjum założonego w 1393 r. W roku 1396 powstał również pierwszy kościół, który po rozbudowie w 1468 r zyskał nowego patrona, męczennika św. Sebastiana, który w Europie uznawany był za świętego chroniącego od zarazy. Kościół ten jest jednym z pięciu kościołów wotywnych powstałych w Wenecji po wielkiej epidemii dżumy. Obecny wygląd kościoła zawdzięczamy przebudowie jaka miała miejsce w latach 1506  - 1562. Znany jest on dzisiaj z licznych obrazów Paolo Veronese. Znajdują się w nim również dzieła Tintoretta i Tycjana. 

ADRES:

Campo San Sebastiano Loc. Dorsoduro

Venezia

Włochy

 • La Zecca – miejska mennica, projektu Jacopa Sansovina, wybudowana w 1545 roku. Jeden z kilku budynków w mieście, które w obawie przed pożarem zbudowano wyłącznie z kamienia. La Zecca ustawiona jest frontem do morza i przylegająca do Biblioteki Sansovina jest dziełem J.Sansovina. Jednostką monetarną Wenecji był złoty cekin (zecckino) zwany również dukatem, który dzielił się na 20 soldów, a te z kolei na 12 denarów. Obecnie mieści się tu Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nazionale Marciana) uważana za jedną z najbogatszych bibliotek Włoch. Zbiory zapoczątkował Petrarka, składając w darze Republice Weneckiej swoje księgi w 1362 r.

ADRES:

B&B San Marco

30122 Venice

Włochy

 • Most Rialto (Ponte di Rialto) – znany most biegnący nad Kanałem Grande. Początkowo był to most pontonowy, następnie zastąpiono go konstrukcją drewnianą, która podczas rebelii w 1310 została zburzona. Obecny most – kamienny łuk – został zbudowany pod nadzorem Antonio da Ponte w latach 1588 – 1591. Budowę utrudniała wysokość dna morskiego i duża niestabilność terenu. Struktura, bardzo podobna w stylu do poprzedniego drewnianego mostu, składa się z dwóch nachylonych ramp. W budowli umieszczone były liczne kramy kupieckie rozdzielone widocznymi z daleka łukami arkad. Dziś Most Rialto jest jednym z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta ...

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/wlochy/wenecja#sigFreeId11117a23df

 • Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) – najbardziej znany most w Wenecji, zaprojektowany przez Antoniego Contino. Most łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia zbudowanym na przełomie XVI i XVII wieku. Most to połączenie więzienia i obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do cel, gdzie mieli odsiedzieć swój wyrok. Nazwę zawdzięcza XIX- wiecznym pisarzom. Wyobrażali sobie, że przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknie wzdychać do swych ukochanych pozostających na wolności i do "wolnego świata", który widzieli ostatni raz przed odbyciem kary; niektórzy - w ogóle ostatni raz w życiu.

ADRES:

Piazza San Marco 1

Venezia

Włochy ‎

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/wlochy/wenecja#sigFreeId7b07c64aee

 • Pałac Dożów - miejsce gdzie toczyło się życie polityczne Wenecji, a składa się on z wielu pomieszczeń – Sali Rady, Sali Głosowań, rezydencji Dożów oraz rządu w czasach Republiki Weneckiej. Historia pałacu, podobnie jak sąsiadującej z nim świątyni, sięga I poł. IX w. To właśnie wtedy, na nabrzeżu Kanału San Marco, wzniesiono pierwszą twierdzę, z której jednak wskutek licznych pożarów nic się do dziś nie zachowało. Obecny kształt uzyskała budowla na przełomie XIV i XV w., gdy przebudowana została Sala Wielkiej Rady (wł. Sala del Maggior Consiglio), a także fasady od strony nabrzeża i Placyku św. Marka (obie są dziś uważane za jedne z najwspanialszych gotyckich fasad na świecie). W kolejnych wiekach w pałacu prowadzono jeszcze liczne prace budowlane, które jednak nie zmieniły zasadniczej bryły budowli. W XV w. w północno – zachodnim narożniku pałacu powstała reprezentacyjna brama Porta della Carta, natomiast w północnej części dziedzińca Arco Foscari zbudowane zostały przez Antonio Rizzo słynne Schody Gigantów. Można tu zobaczyć dzieło zatytuowane “Raj”, które zajmuje całą szerokość ściany w Sali Rady i jest prawdopodobnie jednym z największych na świecie. Obraz został namalowany przez Tintoretto między 1588 a 1592 rokiem i jest jednym z religijnych malowideł tego weneckiego artysty.

ADRES:

San Marco 1

30124 Venezia

Włochy

 • Pałac Grassi (Palazzo Grassi )- położony w Campo San Samuele i z widokiem na Canal Grande, przedstawia zmienne, wystawy czasowe, z których niektóre są oparte w całości lub w części na Pinault Collection. Pałac to ostatni budynek zbudowany na Canal Grande przed upadkiem Republiki Wenecji w 1797. Jego szlachetność podkreśla historyczne znaczenie arcydzieł kolekcji oraz dialog między neoklasycystyczną architekturą oraz nowoczesną aktualizacją rozwiązania opracowaną przez architekta Tadao Ando. Pałac Grassi jest interesującym miejscem dla koneserów współczesnych stylów architektonicznych, jak również tych, którzy chwalą ich harmonię.

ADRES:

Campo San Samuele 3231

30124 Venezia

Włochy

 • Plac św. Marka (Piazza San Marco) – to „Najpiękniejszy salon w Europie” – powiedział Napoleon o słynnym weneckim placu, na którym znajdują się tylko dwie najwspanialsze zabytkowe budowle miasta – Bazylika św. Marka i Pałac Dożów. Znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jego historia zaczyna się w IX wieku i wiąże się z budową pierwszej bazyliki św. Marka. W tym czasie plac ograniczał się do niewielkiego obszaru znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Przez teren obecnego placu przepływał jeden z kanałów weneckich, dzieląc go na dwie części, z których jedną zajmował sad klasztoru św. Zachariasza. Pod koniec XII wieku plac został powiększony do obecnych rozmiarów. Plac św. Marka połączony jest z Piazzettą San Marco. Ograniczają je budynki pałacu Dożów i bazyliki św. Marka. Na wprost bazyliki znajduje się klasycystyczny budynek skrzydła Napoleona. Budynek łączy ze sobą budynki Starej i Nowej Prokuracji. Napoleon Bonaparte był zachwycony architekturą placu św. Marka. Polecił wybudować skrzydło zamykające zabudowę placu i uznał plac za najpiękniejszy salon Europy. Dawniej plac św. Marka miał symbolizować majestat i potęgę państwa-miasta weneckiego, dziś pod okalającą plac kolumnadą mieszczą się banki, sklepy z biżuterią, słynne restauracje i butiki. Mniejszymi zabytkami pod względem wielkości są dwie kolumny sprowadzone w 1170 r. ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Na jednej umieszczony jest lew św. Marka, na drugiej – jeden z patronów Wenecji, św. Teodor w towarzystwie dziwnego stworzenia. Między kolumnami wykonywano kiedyś egzekucje. Wenecjanie nadal uważają, że przejście między kolumnami przynosi pecha.

ADRES:

Piazza San Marco

Venezia

Włochy

 • Torre dell’Orlogio – wieża z zegarem, jedna z najbardziej znanych zabytków architektury w Wenecji; łaciński napis głosi: „Liczę tylko godziny szczęśliwe”. Ze względu na pokrywającą ją ciemną patynę, dwie figury z brązu nazwane są „I Mori” – Maurowie. Legenda głosi, że wenecjanie oślepiali twórców zegara na Torre dell’Orlogio, aby wykonanie podobnego dzieła w miastach konkurujących z Wenecją było niemożliwe. Wieża zegarowa to zarówno połączenie różnych elementów architektury Placu Św. Marka. W skrócie - wieża i jej duży zegar astronomiczny (pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku), arcydzieło technologii i inżynierii, stanowią istotną część samego obrazu Wenecji.

ADRES:

Piazza San Marco

30124 Venezia

Włochy

 • Wyspa Burano – wyspa koronek i haftów. Turyści odwiedzający wyspę są zaintrygowani ilością i różnorodnością barw domów na wyspie, które znajdują odzwierciedlenie w zielonych wodach kanałów. Starożytna legenda opowiada, że rybacy malowali swoje domy, aby zobaczyć je z daleka, gdy byli daleko na rybnych połowach. Na wyspie można kupić wszystko: począwszy od świeżych ryb, po ciasta i przepiękne koronki (zresztą na wyspie znajduje się muzeum poświęcone tym rękodziełom).
 • Złoty Dom (Ca’ d’Oro)- to najwspanialszy pałac nad Kanałem Grande zbudowany miedzy 1421-40, arcydzieło mistrzów weneckich i lombardzkich, wg proj. M. Ravertiego i braci Bon. Od typowej weneckiej budowli pałacowej różni się tym, że fasada jego jest niesymetryczna. Nazwa pochodzi od złoceń, które niegdyś zdobiły fasadę. Budynek 3-kondygnacyjny, ozdobiony portykiem i dwoma piętrami loggii o ażurowym wystroju, nadającym budowli niezwykłą lekkość. Szczyt wieńczy pełna wdzięku koronka z marmuru. Pałac został wzniesiony dla Marino Contariniego, prokuratora św. Marka. Dziś jest siedzibą Galerii Kranchetti.

ADRES:

Cannaregio 3932

30121 Venezia

Włochy

 

4. Ciekawostki

 • Miasto nazywane jest z uczuciem La Serenissima – Najjaśniejsza;
 • karnawał rozpoczęto w 1094 r. jako impreza na pożegnanie zimy. Ulubionymi zabawami było strzelanie żywymi psami z armat i bicie kotów na śmierć. W XVII w. Napoleon zakazał urządzania karnawału. Tradycja została przywrócona w latach 70-tych aby przyciągnąć turystów. Luty to był jedyny miesiąc kiedy w hotelach było niewiele gości. Obecnie nie ma już tego problemu;
 • w karnawale najważniejsze są maski. To wyzwanie dla wyobraźni, obiekt pożądania i symbol najsłynniejszej imprezy we Włoszech;
 • w dawnych czasach w karnawale przebranie zapewniało anonimowość, znosiło podziały klasowe, ułatwiało intrygi i romanse. Kres szaleńczym zabawom położyły dwieście lat temu rządy, które odebrały miastu niepodległość. Bonaparte, a później Austriacy, bali się, by maski nie skrywały spiskowców. Dopiero ćwierć wieku temu wenecki karnawał się odrodził;
 • patronem miasta jest św. Marek Ewangelista, którego relikwie spoczywają tu od IX w., a herbem – symbolizujący go uskrzydlony lew. Wizerunek lwa można w Wenecji spotkać w wielu miejscach. Zwykle trzyma on otwartą księgę ze słowami: „Pax tibi Marce, Evangelista meus” (Pokój z tobą Marku, mój ewangelisto);
 • gondole- niewiele symboli miasta ma tak tajemnicze pochodzenie, niezmienny do dziś kształt oraz długą i pokrętną historię jak one. Obecnie gondole są ujednolicone: wszystkie ważą ok. 700 kg, składają się z 280 części, robione są z ośmiu gatunków drewna: lipy, modrzewia, dębu, świerku, wiśni, orzecha, wiązu i mahoniu. Mają bukowe wiosła i „forcola”, czyli rzeźbione dulki, każda jest robiona indywidualnie, zgodnie z wymaganiami gondoliera i umożliwia wykonanie ośmiu różnych manewrów. Długość ich wynosi 10,87m, a szerokość 1,42m, jeden bok mają dłuższy o 24cm. Ta ostatnia dziwna cecha jest wynikiem jednej z ostatnich zmian w ewolucji łodzi. Szkutnicy wprowadzili ją w XIX w., aby zrównoważyć masę gondoliera; różnica ta nadała gondoli smukły, ale wyraźnie przekrzywiony kształt.

 

5. Opinia

Wenecja – bardzo piękne i romantyczne miasto, o niepowtarzalnym klimacie. To prawdziwy azyl dla artystów, poetów, zakochanych (których jest bardzo dużo). Włosi żyją aby cieszyć się jedzeniem i piciem, dlatego możemy na każdym rogu zasmakować doskonałej kuchni lub napić się super mocnego espresso. Włochy to szalony kraj, a jego mieszkańcy potrafią żyć pełnią życia, przyjeżdżając tu zarazicie się od nich niezwykłą energią. Minus (muszę to zrobić) – byłam w Wenecji w maju, czyli na początku letniego sezonu, kiedy jeszcze nie było wielkich tłumów turystów i co mnie „uderzyło” – odpadające tynki ze ścian, zagrzybiałe fundamenty i pojawiający się już wtedy mały smrodek, który ulatniał się w wąskich zaułkach miasta. Plus – gołębie na placu św. Marka [chociaż dla niektórych to też minus ;-) ], oswojone, ciekawskie. Na placu znajdują się stoiska, na których można kupić ziarno dla nich. W momencie otworzenia torebki i wysypania ziarna na rękę zlatują się ze wszystkich stron i delikatnie zjadają pokarm z dłoni. Niezła frajda zwłaszcza dla maluchów ;-)

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/wlochy/wenecja#sigFreeId0f76935011

 

6. Bibliografia

„500 cudów świata”, wyd. Publicat

„Cuda świata - Włochy”, wyd. Rzeczpospolita

www.basilicasanmarco.it

www.wenecja24.info

www.torreorologio.visitmuve.it

www.italyguides.it

www.basilicadeifrari.it

www.tvnwarszawa.tvn24.pl

www.zabytkowekoscioly.net  

www.isoladiburano.it

www.churchesofvenice.co.uk

www.palazzoducale.visitmuve.it

www.newvenicetravel.com

 

7. Mapa

Odsłony: 1957

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież