JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Walia

RAGLAN - zamek

1. Informacje ogólne

2. Historia zamku

3. Legenda

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

1. Infromacje ogólne

Zamek położony w miejscowości Raglan, w hrabstwie Monmountshhire, w południowo – wschodniej Walii. Zbudowany z różnego rodzaju piaskowca- żółtego z Redbrook i czerwonego – Old Red Sandstone.

Adres zamku:

Raglan

NP15 2BT

2. Historia zamku

Zamek zbudowano między XV a XVII stuleciem. Całe przedsięwzięcie rozpoczął Sir William Thomas - Błękitny Rycerz Gwent, który walczył w bitwie pod Agincourt z królem Henrykiem V w 1415, po zakupie ówczesnego dworu. Prace budowlane rozpoczęto od Wielkiej Wieży zwanej również jako Yellow Tower of Gwent w 1435 roku. W 1460 roku syn Williama (który zmarł w 1445) – William Herbert wykorzystał swoje bogactwo by przebudować zamek na znacznie większą skalę podkreślając w ten sposób swój nowy status społeczny. Baron Herbert dodał luksusowe apartamenty, pokoje rozmieszczone zostały wokół dziedzińca z fontanną, a ponadto zbudował ogromną stróżówkę. Wówczas całą budowlę otaczały liczne stawy rybne, sady i parki. Herbert został ścięty po jego klęsce w bitwie pod Edgecote w 1469, a budowę przejął jego syn, który posiadał takie samo miano – William Herbert. W 1492 zamek przeszedł w ręce jego córki – Elizabeth, która poślubiła Sir Charlesa Somerseta. Podczas panowania nowej rodziny zamek przeszedł kilka przebudowań. W XVII wieku skupiono się głównie na obszarze wokół zamku. Stworzono ogrody (które są nadal widoczne w postaci kilku długich tarasów położonych na północ od zamku), ścieżki spacerowe wzdłuż fosy, a dziedziczenie przeszło na Henrego Somerseta. W 1642 roku wybuchła wojna domowa pomiędzy zwolennikami Parlamentu i Króla Karola. W chwili wybuchu wojny Raglan został garnizonem dla króla. Sytuacja pogarszała się coraz bardziej. Siły parlamentarne zaczęły oblegać zamek. Henry Somerset, który próbował bronić zamku, wiedział, że jego wysiłki były daremne i w wyniku beznadziejnej sytuacji poddał się. Upadek Raglan praktycznie oznaczało koniec wojny domowej. Sir Thomas Fairfax nakazał zniszczyć zamek. Fortyfikacja jednak okazała się zbyt silna i tylko kilka ścian zostało zniszczonych. W pierwszej połowie XVIII w. sytuacja zamku pogarszała się. Duża część materiału, z którego został zbudowany zamek została rozgrabiona przez miejscowych ludzi do naprawy swoich domostw. Po długim okresie, a mianowicie po dwóch dekadach od zakończenia II wojny światowej nastąpiły rozległe działania ochronne prowadzone by utrzymać zamek w takim stanie aby umożliwić turystykę. Dziś obiekt jest utrzymywany przez CADW.

3. Legenda

Uważa się, że w skrzydle zamku gdzie niegdyś znajdowała się biblioteka pojawia się duch bibliotekarza, który podczas oblężenia ukrył cenne książki i rękopisy w tajnym tunelu pod zamkiem w obawie przed zniszczeniem. Jego obawy okazały się słuszne, gdyż jednym z pierwszych aktów przemocy ze strony wroga było zniszczenie wspomnianej biblioteki. Los bibliotekarza jest nieznany, ale jego duch - strażnik nadal czuwa nad ukrytymi literackimi skarbami.

4. Ciekawostki

  • Zamek w Raglan nie został zbudowany, jak inne walijskie zamki w celach obronnych. Został zaprojektowany i zbudowany jako wyrażenie bogactwa i wpływów (chociaż przetrwał jedno z najdłuższych oblężeń wojny domowej);
  • niedawno (dane z 2014 roku) powstała nowa inicjatywa Bluetooth, która pozwala odwiedzającym na pobranie opowieści audio MP3 na ich telefony komórkowe za darmo. Historie opowiadają o życiu na zamku podczas oblężenia w 1646 (wojna domowa).

5. Opinia

Dobrze zachowane majestatyczne ruiny dostarczają fajnych wrażeń. Widoczne są już z daleka. Uwagę przykuwają ciekawe, staranne zakończenia kanciastych wież, liczne otwory po oknach, a także przepiękna fosa, którą porastają lilie wodne. Widok z wielkiej wieży jest niesamowity i nie chodzi mi tylko o horyzont bo resztki budowli w dole i „kolorowa” fosa wyglądają genialnie. Jest to dobre miejsce na wypoczynek dla ludzi, którzy nie lubią tłocznych miejsc. Jest dużo miejsca na to by usiąść i odpocząć oraz napawać się tym sympatycznym miejscem. Dla dzieci mnóstwo miejsca na bieganie, a w sezonie- widowisko walk na miecze.

6. Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/walia/raglan#sigFreeIdc82d445332

7. Bibliografia

 www.cadw.wales.gov.uk

www.castlewales.com

www.great-castles.com

www.bbc.co.uk

www.breconbeaconstourism.co.uk

www.britainexpress.com

"Haunted Castles of Britain and Ireland" by Richard Jones

8. Mapa

Odsłony: 1991

Komentarze   

0 #1 Rodrigo 2017-09-10 11:35
Great blog here!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież