JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Szkocja

NORTH QUEENSFERRY - Akwarium Deep Sea World

 

1. Informacje ogólne

2. O akwarium

3. Opinia

4. Galeria

5. Bibliografia

6. Mapa

 

1. Informacje ogólne

North Queensferry - miejscowość w Szkocji, na północnym brzegu zatoki Fifth of Forth.

ADRES AKWARIUM:

North Queensfery

Forthside Terrace

Fife KY11 1JR

 

2. O akwarium

Deep Sea World otwarto w 1993 roku. Znajduje się pod mostem kolejowym i jest jednym z największych atrakcji turystycznych Szkocji. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą zachwyceni spoglądając w kolekcję tropikalnych ryb i stworzeń morskich, od lokalnych krabów do egzotycznych piranii. Ponad 40 tematycznych zbiorników jest domem dla ponad 2000 stworzeń - począwszy od fok i płaszczek, po koniki morskie i rekiny tygrysie. Deep Sea World to niesamowita podróż odkrywcza przez rzeki, jeziora i oceany. Podzielony został na kilka obszarów tematycznych:

- Krakatoa - wulkan Krakatoa wybuchł z wyniszczającą siłą 27 sierpnia 1883 roku. Spowodował tsunami pędzące z siłą 700 mil na godzinę. W tym dziale można obejrzeć egzotyczne stworzenia zamieszkujące legendarne podwodne ruiny, pozostałe po katastrofie (rogatnica paskowana, ang. Batfish, Yellow Tang, Bannerfish)

-Coral Farm- istnieje wiele odmian koralu: od twardego jak skała, po miękki jak galaretka. Rafy koralowe należą do najpiękniejszych cudów przyrody na całym świecie. Rozwijała się przez miliony lat. W ostatnich latach 20% istniejącej rafy zginęło, a 50% pozostałej jest w niebezpieczeństwie. Przyczynia się do tego globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska, wzrost temperatury. W tym sektorze można obejrzeć m.in. błazenki, pokolce królewskie.

-Amazonia- prezentuje stworzenia związane z dorzeczem Amazonki, m.in. piranie, ang. Granulated Dora, Black Pacu, Redtail Catfish.

-Poison Fish Tank- przedstawiono płazy, które wydzielają śmiercionośny śluz. Ciekawostką jest, że trucizna z prezentowanych płazów potrafiłaby zabić 20 dorosłych ludzi!

-Underwater Safari- najważniejsza atrakcja - ogromne akwarium, które może się poszczycić najdłuższym w Europie podwodnym 112-metrowym tunelem. Jego pojemność wynosi 4,5 miliona litrów wody. 3-metrowe rekiny oraz inne stworzenia można oglądać z ruchomego chodnika. Krzywizna akrylowej ściany o grubości 6,5 cm sprawia, że wszystko co sie pojawia jest o ok. 30% mniejsze niż jest w rzeczywistości! W tej prezentowanej części możemy podziwiać: strzęple, kraby, cefale, ang. Ballan Wrase, Cuckoo Wrase,

-Seal Pool- basen, w którym pływają foki. Deep Sea World i szkockie SPCA współpracują ze sobą w celu leczenia i rehabilitacji opuszczonych i osieroconych szczeniąt foczych przed uwolnieniem ich z powrotem na wolność.

 

3. Opinia

Skojarzenia z Deep Sea World: kolorowo - za sprawą ryb, które wyglądają jak wyjęte z bajki; trochę strasznie - za sprawą rekinów, które pływają nad głowami dostojnie prezentując swoje uzębienie; tłoczno - bo każdy chce zwiedzić to niebywałe miejsce; głośno - za sprawą dzieci, które pokazują na każdym kroku ile oktaw mają w głosie ;-)

 

4. Galeria

 

5. Bibliografia

www.visitscotland.com

www.deepseaworld.com

 

6. Mapa

Odsłony: 1822

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież