JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Szkocja

FORTH BRIDGE, FORTH ROAD BRIDGE - mosty

 

1. Informacje ogólne

2. Forth Bridge

3. Forth Road Bridge

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Forth Bridge i Forth Road Bridge - mosty znajdujące się w Wielkiej Brytanii, w Szkocji, nad zatoką Firth of Forth. Łączą północne i południowe Queensferry.

 

2. Forth Bridge

Most kolejowy o łącznej długości 2,5 km i wadze 53 000 ton. Składa się z trzech masywnych filarów, które podtrzymują konstrukcję kratownicową oraz cztery mniejsze wiadukty.

Już w XII wieku między Queensferry a południową Szkocją kursowały regularnie promy. W XVIII wieku trasę uznano za najbardziej ruchliwą, która łączyła północną - wschodnią część kraju, z Edynburgiem na południu. Z biegiem czasu zaczęto tworzyć plany związane z połączeniem brzegów. Było to trudne zadanie ze względu na zmieniające się warunki pogodowe na morzu. W 1849 roku przybył młody inżynier Thomas Bouch, który postanowił rozwiązać ten problem. Zaprojektował w 1871 roku most wiszący Tay Bridge. Kamień węgielny pod jego budowę wkopano w 1873 roku. Jednak trzy dni przed Bożym Narodzeniem w trakcie sztormu w 1879 roku część mostu zawaliła się. Zginęło wówczas 75 osób. Tragedia oznaczała kres dalszej budowy mostu według Bouch'a, który rok później zmarł. Ruch na trasie wzmagał się. Oznaczało to dążenie do nowych projektów. John Fowler i Benjamin Baker opracowali projekt budowy mostu, który został przedłożony Forth Bridge Company w maju 1881 roku, a parlament przegłosował jego budowę w 1882 roku. W następnym - 1883 rozpoczęto prace nad Forth Bridge, który do dziś znany jest jako cud inżynierii i znany jest na całym świecie.

W punkcie kulminacyjnym budowy pracowało 4 600 ludzi, a 57 osób zginęło, choć niektóre źródła podają, że 63 osoby utraciły życie podczas budowy. Jeśli chodzi o wypadki przy pracy to dziennik wypadków zanotował ich 26 000! A mimo to starano się dbać o pracownika. Łodzie posiadały kamizelki ratunkowe, mężczyzn pracujących przy fundamentach zaopatrywano w grube wełniane kurtki, kombinezony i wodoodporne buty. Stołówki były podgrzewane, powstał nawet fundusz pracowniczy, chorobowy i wypadkowy, a płace były wyższe od średniej płacy klasy robotniczej.

W ciągu 7 lat budowy mostu prace zaczęto ze 100 stóp pod powierzchnią wody, a skończono na 300 nad jej powierzchnią (prace nad powierzchnią rozpoczęto w 1886 roku).

Most ukończono w grudniu 1889 roku. Po miesiącu przeszedł testy obciążeniowe. Dwa pociągi - każdy zawierał 3 lokomotywy i 50 załadowanych wagonów - w sumie 1880 ton. Przejeżdżały powoli przez most zatrzymując się co chwila na pomiary. 4 marca 1890 roku został oficjalnie otwarty przez księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII.

 

3. Forth Road Bridge

Most drogowy, stalowy, ukończony w 1964 roku, był w tym czasie najdłuższym zawieszonym mostem w Europie. Do budowy zużyto 40 000 ton stali i 125 000m3 betonu. Pełna długość mostu wynosi 2,5 km.

Potrzeba budowy mostu drogowego wyszła na jaw w 1920 roku, kiedy popularność samochodów osobowych znacznie wzrosła. Pierwsze propozycje planów mostu pojawiły się w 1923 roku. Ministerstwo Transportu wyraziło zgodę budowy jednak Wielki Kryzys w 1930 roku i nadejście II wojny światowej zatrzymały realizację wybranego projektu. Wreszcie we wrześniu 1958 roku rozpoczęto jego wznoszenie. Prace powierzono trzem największym firmom inżynieryjnym w Wielkiej Bryatnii. Sir William Arrol & Company, Most w Cleveland i & Engineering Company Dorman Long (Bridge & Engineering) Ltd - połączyli siły, tworząc konsorcjum znane jako ACD Bridge Company Ltd.

W 1964 roku oddano most do użytku, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 września 1964 roku przez Królową Elżbietę II.

W 1990 roku most przeszedł remont - dwie główne wieże mostu zostały usztywnione i wzmocnione, aby obsługiwać coraz większe i cięższe pojazdy przejeżdżające przez most.

 

4. Ciekawostki

  • Forth Bridge był pierwszym mostem wspornikowym, stalowym w Wielkiej Brytanii;
  • przez Forth Bridge przejeżdża ok 200 pociągów na dobę;
  • renowacja Forth Bridge rozpoczęła się w 2002 roku i trwała 10 lat;
  • 240 000 litrów farby użyto w pierwszym, pełnym malowaniu mostu;
  • corocznie przez Forth Road Bridge przejeżdża 24 000 000 pojazdów.

 

5. Opinia

No cóż... Będzie krótko :-) Most i jeden i drugi dostarcza pozytywnych emocji. Nie da się również ukryć faktu, że oby dwa są cudem inżynierii! (Swoją drogą jaką trzeba było mieć wyobraźnię, żeby stworzyć Forth Bridge?!) Jednak mój ulubiony to Forth Road Bridge! Czemu? Patrząc na niego ma się wrażenie, że to Golden Gate :-)

 

6. Bibliografia

www.forth-bridges.co.uk

 

7. Mapa

Odsłony: 1476

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież