JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Szkocja

CARTER BAR - punkt widokowy na granicy angielsko - szkockiej

 

1. Informacje ogólne

2. Trochę historii

3. Ciekawostka

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Miejsce przez które przebiega granica między Szkocją i Anglią (droga nr A68). Dla turystów, po obu stronach drogi znajdują się wielkie głazy (pochodzące od lokalnego kamieniarza) - witacze, na których widnieją napisy- (w zależności od tego z której strony się jedzie) England, Scotland.

 

2. Trochę historii

Carter Bar, kiedyś znany jako "Red SWIRE", ma długą i burzliwą historię. 5 mil na wschód od tego miejsca w 79 r. n.e. miało miejsce najechanie przez Rzymskie legiony. Stłumili rodzime, brytyjskie plemiona spychając je do muru Hadriana. Lata później, władzę nad tymi wzgórzami przejął wraz ze swoimi wojownikami król Mynyddog z plemienia Gododdin. Ci Celtyccy wojownicy polegli w heroicznej walce z wielką inwazją armii Sasów z Catterick. Granice plemienne przez wieki były regularnie zacierane przez gaelicką (szkocką) armię króla Malcolma III, który zdecydowanie wygrał bitwę z Anglosasami w Carham-on-Tweed w 1018 roku. Oficjalna granica angielsko-szkocka została potwierdzona przez Traktat podpisany przez obie strony w Jorku w 1237 roku. Śmierć Aleksandra III w 1286 roku, króla Szkocji doprowadziła do konfliktu trwającego trzy wieki. Towarzyszyły temu częste najazdy, wojny i ogólna anarchia. W 1388 roku szkocka armia przeszła przez Carter Bar do wielkiej bitwy w Otterburn. To była era granicznych bandytów, bezprawia, rodzinnych najazdów tam i z powrotem ze względu na skąpe życia, nawet przemieszczania królów, którzy oddali granicę pod władanie, jak sie później okazało, nieskutecznej kontroli “Wardens of the Middle March”. Spotkanie tych szkockich i angielskich strażników w 1575 roku spowodowało ostatnią śmiertelną potyczkę graniczną. Unia z 1603, a później w 1707 ostatecznie położyły kres konfliktowi zbrojnemu między tymi dwoma krajami.

 

3. Ciekawostka

W 1575 roku Carter Bar był świadkiem jednej z ostatnich bitew na dużą skalę między Anglikami a Szkotami, najazdu z Redeswire.

 

4. Opinia

Przejeżdżałam przez Carter Bar w drodze do Edynburga w lipcu 2009 roku. Co mogę napisać?, Bardzo dobrze przygotowany parking dla turystów z możliwością zrobienia pamiątkowych fotek, głazy - giganty z witaczami, jak okiem sięgnąć wzgórza i doliny, żadnych zabudowań na horyzoncie - po prostu sielska przeprawa przez granicę angielsko-szkocką.

 

5. Galeria

 

6. Bibliografia

www.scotlandinfo.eu

 

7. Mapa

Odsłony: 1479

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież