JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

WINDSOR - zamek króewski

 

1. Informacje ogólne

2. Historia zamku

3. Legenda

4. Co warto zobaczyć w zamku?

5. Otoczenie zamku

6. Order Podwiązki

7. Ciekawostki

8. Opinia

9. Galeria

10. Bibliografia

11. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Windsor – miasto położone w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Berkshire.

ADRES ZAMKU:

Windsor

SL4 1NJ

Wielka Brytania

 

2. Historia zamku

Jego budowę zapoczątkował Wilhelm Zdobywca w 1070 roku, a zakończył przed 1086 rokiem. Jako miejsce pod budowę twierdzy, przekształconej z czasem w zamek Windsor, obrano strome wapienne wzgórze, na którym została wzniesiona pierwsza drewniana budowla. Budowla miała być jednym z ogniw w łańcuchu zamków zbudowanych wokół Londynu (każdy zamek znajdował się w odległości od 30 do 50 km od siebie i w zasięgu jednego dnia marszu od Londynu). Miała również chronić Norman i ich zdobyte tereny po inwazji w 1066 roku. Zamek jako jedyny z całego łańcucha przetrwał do dzisiejszych czasów w stanie nienaruszonym. Zamek składa się z dwóch części: górnego i dolnego zamku.

Na przestrzeni 40 lat młodszy syn Wilhelma Zdobywcy, król Henryk I znacznie rozbudował istniejącą już twierdzę, lecz pierwsze królewskie apartamenty wybudowane z kamienia powstały dopiero w połowie 12 wieku, w okresie panowania Henryka II Andegaweńskiego. Zbudował dwa rodzaje apartamentów w dolnym zamku i mały pensjonat rodzinny w górnym zamku. Dobudował również Round Tower w 1170 roku. Po śmierci Henryka II zamek Windsor w dalszym ciągu umacniano i przebudowywano. W wyniku tego powstał otaczający go, rozciągający się z trzech stron wzgórza, kamienny mur o długości 800 metrów, wyposażony w około 20 wież, z których część przetrwała do dziś.

Edward III (1327-77), znany z długich kampanii we Francji podczas wojny stuletniej, wydał 50 000 funtów na przebudowę Windsoru z militarnej fortyfikacji na gotycki pałac.

W połowie XV wieku, za czasów panowania króla Edwarda IV, w zamku rozpoczęto budowę kaplicy Świętego Jerzego. Trwała ona niemal jeden wiek a jej zakończenie miało miejsce dopiero za panowania króla Henryka VIII, znanego w historii głównie ze względu na swój sześciokrotny ożenek. W kaplicy tej pochowano dziesięciu angielskich monarchów, w tym także Karola I Stuarta, imię którego przywołuje najbardziej krwawy moment w historii zamku Windsor, na który w 1648 roku napadły wojska parlamentarzystów. I to właśnie tu, w kaplicy Świętego Jerzego pochowano króla Karola I, ściętego w styczniu 1649 roku z rozkazu przywódcy parlamentarzystów Olivera Cromwella.  

W 1533-34 roku król Henry VIII wybudował wzdłuż północnego muru górnego zamku taras z altaną, który posłużył mu do obserwacji polowań w parku znajdującym się poniżej. Taras służył mu również do ćwiczenia strzelania do celu. Henry VIII został pochowany w kaplicy St. George obok swojej ukochanej żony Jane Seymour.

Podczas panowania Elżbiety I wiele części zamku potrzebowało naprawy. Szeroko zakrojone budowy rozpoczęto w 1570 roku. Przebudowie uległy m.in. taras zbudowany przez Henryka VIII czy królewska biblioteka.

W 1642 roku wybuchł konflikt pomiędzy koroną królewską a parlamentem. Wiele zamków królewskich przeszło w ręce parlamentarzystów. Jeśli chodzi o zamek w Windsor to wojsko dostało rozkaz aby objęło zamek specjalną troską. Kaplicę St. George splądrowano.

Zamek stał się siedzibą parlamentarzysty Olivera Cromwella, który urządził tu więzienie dla funkcjonariuszy królewskich.

Po odbudowie monarchii w 1660 roku życie na zamku powoli wracało.

W 1668 roku książę Rupert został konstablem zamku Windsor. Stworzył również program odnowy zamku.

Charles II to osoba, która była zdeterminowana by przywrócić dawną świetność zamkowi. Zatrudnił architekta - Hugh May, który w 1673 roku zmodernizował królewskie apartamenty na tyle by stać się najwspanialszymi barokowymi apartamentami w Wielkiej Brytanii. Prace trwały aż 11 lat. Wraz z architektem w późniejszych latach pracował włoski malarz Antonio Verrio. To on pomalował 23 sufity, królewskie apartamenty w mitologiczne symbole nawiązujące do dynastii, a także północną ścianę (33,5 m) w Sali St. George. Apartamenty za panowania Charles’a II przetrwały w niezmienionej formie do końca XVIII wieku.

Charles II wraz ze swoją małżonką królową Catherine of Braganza wprowadzili do zamku straż, która miała chronić rodzinę królewską. Przy każdym królewskim pokoju stał uzbrojony żołnierz.

Kolejnym władcą został George III. W tym czasie Windsor stało się kolejny raz ważnym ośrodkiem życia królewskiego. George III również wprowadził kilka zmian w wyglądzie zamku. Królewskie apartamenty z barokowych wnętrz przekształcił na wystrój neoklasycystyczny. Zmianom przychylny był główny inspektor prac James Wyatt. Przekonał on króla by włączyć również do architektury elementy gotyku (widoczne elementy w głównej klatce schodowej).

W 1820 roku tron objął George IV i natychmiast zaczął kontynuować gotycką transformację zamku. Wraz z Sir Charles Long przebudował północną stronę apartamentów i wyodrębnił pomieszczenie nazwane później Izbą Waterloo. Upamiętnia ona klęskę Napoleona Bonaparte w 1815 roku. Wszystkie prace zostały prowadzone pod okiem James Wayatt’a oraz jego siostrzeńca Jeffry Wayatt’a. Zmianie uległy również meble, zasłony, dywany, a to niebagatelną sumę 300 000 funtów. Król zmarł w czerwcu 1830 roku w wieku 67 lat.

Złoty wiek dla zamku to czasy długiego panowania królowej Wiktorii. Stworzono wspaniałe ogrody, park, sady i warzywniaki, które dostarczały świeże warzywa i owoce dla rodziny królewskiej. Przeorganizowała również królewską bibliotekę i stworzyła salę, w której znajdowały się wspaniałe dzieła Raphael’a. Królowa Wiktoria chętnie spędzała czas w zamku Windsor. Wszystkie wesela jej dzieci odbyły się właśnie w tym zamku.

To właśnie ona w 1840 roku otworzyła komnaty zamku dla zwiedzających.

W 1901 roku zasiadł na tronie król Edward VII. Modernizacja za jego panowania to przede wszystkim wprowadzenie elektryczności do zamku, również centralnego ogrzewania i kanalizacji. 20 listopada 1992 roku nadeszła wielka katastrofa. Wielki pożar, który rozpoczął się w prywatnej kaplicy królowej Wiktorii. Światło reflektora wywołało iskrę, która zetknęła się z kurtyną i spowodowało to zapalenie materiału. Po 15 godzinach, 200 strażaków z 7 brygad ugasiło płomienie. Dziewięć głównych pokoi i ponad 100 innych pomieszczeń o powierzchni ponad 9000 metrów kwadratowych zostały uszkodzone lub zniszczone przez ogień. Rekonstrukcja i naprawa rozpoczęła się natychmiast po pożarze. Na szczęście większość eksponatów wyniesiono wcześniej z tej części zamku gdyż planowano wymianę kabli elektrycznych. Prace zakończono 20 listopada 1997 roku – dokładnie 5 lat po wybuchu pożaru, w złotą rocznicę ślubu królowej Elżbiety i księcia Filipa. Większość pieniędzy pochodziła z biletów wstępu do pałacu Buckingham, którego otwarto dla turystów w 1993 roku.

 

3. Legenda

Długo wierzono, że rzeźbiarz, który stworzył miedzianego konia górującego nad aleją Long Walk prowadzącą do zamku, popełnił samobójstwo ze wstydu, ponieważ… zapomniał umieścić strzemion na koniu. W rzeczywistości była to tylko legenda, a autor rzeźby żył blisko 70 lat.

 

4. Co warto zobaczyć w zamku?

 • Queen Mary’s Dolls’ House (Domek dla lalek)największego, najpiękniejszego i najbardziej znany dom dla lalek. Zbudowany dla królowej Marii przez wiodącego brytyjskiego architekta Sir Edwin Lutyens’a w latach 1921 – 1924. To doskonała replika arystokratycznego domu w miniaturze. Domek o wymiarach 1,5 metra wysokości, 2,6 metra szerokości, ważący 4,5 tony przedstawia ówczesną rodzinę królewską w skali 1:12. Nad jego budową, przez około trzy lata pracował architekt Edwin Lutyens oraz ponad 150 malarzy, rzemieślników i innych mistrzów, którzy ze zdumiewającą dokładnością zadbali o każdy szczegół tej miniaturowej rezydencji królewskiej. Dom lalek zawiera elektryczność, bieżącą wodę: ciepłą i zimną oraz spłukiwanie w toalecie. W 1924 roku ów Domek dla lalek został przedstawiony na międzynarodowej wystawie „British Empire Exhibition”, gdzie też od razu przyciągnął uwagę publiki – podczas wystawy nacieszyć się jego widokiem zdążyło ponad 1,5 miliona zwiedzających. W 1925 roku domek ten został przeniesiony do zamku Windsor, gdzie też od wielu dziesięcioleci stanowi obiekt zachwytu turystów z całego świata. Co ciekawe, specjalnie dla jego biblioteczki powstały minuaturowe książki stworzone przez najwybitniejszych i najbardziej znanych autorów tej epoki (Kipling, Milne, Conan Doyle i in.), którym to przyszło napisać niezwykle lakoniczne dzieła liczące 500-800 słów.
 • Drawings Gallery (galeria rysunków) - pokazuje zmieniające się wystawy materiałów z Biblioteki Królewskiej w zamku Windsor. Znajdują się tu prawdziwe skarby, chociażby rysunki Leonarda da Vinci.
 • Grand Staircase and Grand Vestibule (główna klatka schodowa i główny przedsionek) – klatka schodowa zaprojektowana przez Jeffry Wyatville w stylu gotyckim, przetrwała przebudowę w 1860 roku. Można tu podziwiać liczne zbroje rycerskie. Jeśli chodzi o przedsionek uległ licznym przebudowom przez ostatnie stulecia. Obecnie znajdują się tam liczne witryny z dużą liczbą broni, które również, oprócz obrazów, zdobią wysokie ściany.
 • Waterloo Chamber (izba poświęcona bitwie pod Waterloo) – ta ogromna sala została zaprojektowana przez Jeffry Wyatville dla króla George’a IV, ale skompletowana i oddana za czasów panowania William’a IV. Ekspozycja zawiera portrety Sir Thomas’a Lawrence namalowane na okazję zwycięstwa w bitwie pod Waterloo w czerwcu 1815 roku. Ściany izby są rzeźbionymi panelami z drzewa cytrynowego, większość z nich pochodzi z 1680 roku, wykonane przez Grinling Gibbons. Kunsztowny sufit z licznymi zdobieniami. Indyjski dywan leżący na podłodze został utkany przez więźniów dla królowej Wiktorii na złoty jubileusz w 1894 roku. To największy bezszwowy dywan ważący 2 tony. Podczas pożaru w 1992 roku zwijało go i wynosiło 50 żołnierzy.
 • State Apartments (państwowe apartamenty) – kolejne pokoje w stylu barokowym budowane dla Charles’a II i jego żony Cathrerine of Baraganza w latach 1675-78. Malowane ściany, sufity, ornamenty, gzymsy i rzeźbione panele do połowy ścian, które z czasem zostały zastąpione przez jedwabne draperie (za panowania Georg’a III).
 • King’s Drawing Room (królewski salon) – to tu król Charles II przyjmował ważnych i wpływowych gości. Pokój leżał pomiędzy częścią publiczną, przedpokojem na wschodzie, a częścią prywatną na zachodzie. Dworzanie i służba zbierali się tu codziennie by oddać pokłon królowi.  
 • Queen’s Drawing Room (salon królowej) – pokój zaprojektowany przez Hugh May dla królowej Catherine of Baraganza. Salon wraz z prywatnymi pokojami znajdowały się oryginalnie w części wschodniej. Tak jak w apartamentach króla tak tu znajdowały się niesamowite gobeliny, a na suficie malowidła.
 • King’s Dining Room (jadalnia królewska) – jadalnia króla Karola II. Sufit – jeden z trzech – namalowany przez Antonio Verrio, uchował się od 1670 roku; przedstawia ucztę bogów. Pokój leży pomiędzy apartamentami króla i królowej, dlatego posiłki mogli spożywać razem.
 • Queen’s Balllroom (sala balowa) – zbudowana dla księżnej Catherine of Baraganza. Przebudowana przez Wyatwille, który przemalował sufit i zdjął dębowe panele ze ścian. Żyrandole z czasów królowej Wiktorii, a także wspaniałe obrazy autorstwa Antoniego van Dyck.
 • St. George’s Hall (sala św. Jerzego) – ta przecudowna sala o wymiarach 55m x 9m została stworzona dla króla Jerzego IV przez Wyatville. Połączono dwie sąsiadujące ze sobą izby: St. George’s Hall oraz Royal Chapel. Wnętrze barokowe, z sufitami malowanymi przez Verrio oraz rzeźbami Grinling Gibbons (w późniejszym czasie zdemontowane przez Wyatwille). Na ścianach wyeksponowane zbroje rycerskie zakonu Rycerzy Orderu Podwiązki. Podczas wielkiego pożaru w 1992 roku sufity, dach oraz wschodnia część ścian uległy zniszczeniu. Podczas renowacji podjęto decyzję aby zamiast sufitu pozostawić jedynie belki dachu. Wokół sali widoczne są nazwiska przeszłych oraz obecnych rycerzy z ich herbami oraz datami przyjęcia. Co roku w czerwcu królowa Elżbieta, książę Filip i 24 rycerzy zbierają się tu i razem wyruszają w procesji do kaplicy św. Jerzego na coroczne uroczystości. Sala ta również miejscem gdzie organizowane są bankiety. Stół, który jest nakrywany dla 160 gości mierzy bagatela 47,5 metra.
 • Lantern Lobby – ośmiokątne pomieszczenie stworzone po pożarze w 1992 roku w miejscu dawnej prywatnej kaplicy królowej Wiktorii. Jest łącznikiem między państwowymi a „półpaństwowymi” apartamentami. Lobby zaprojektowane przez Giles Downes w stylu gotyckim, a inspirowana m.in. katedrą w Ely. Kolumny, sklepienie i balustrady wykonane z laminowanego dębu. Na podłodze płytki kamienne, na środku zaś krzyż ułożony z czerwonych kamiennych płytek – dar od księcia Devonshire.
 • China Corridor – korytarz, w którym można podziwiać w szklanych gablotach chińską i japońską porcelanę z XVII i XVIII wieku. Wystawiona na pokaz przez królową Marię w 1902 roku. Oprócz porcelany podziwiać można angielskie i francuskie zestawy obiadowe z XVIII i XIX wieku.
 • Grand Reception Room – ze wszystkich apartamentów stworzonych dla George’a IV właśnie ten najbardziej odwzorowuje jego miłość do Francji. Pokój w stylu rokoko; ściany łączą XVIII – wieczną francuską boazerię i bogatą sztukaterię Francis Bernasconi’ego. Podczas pożaru ściany i sufit uległy częściowemu spaleniu oraz częściowemu zalaniu przez wodę do gaszenia. Jedynie podłoga nie uległa zniszczeniu. Z Grand Reception Room była możliwość wejścia do królewskich apartamentów w północno-zachodniej części i do kaplicy na południu.
 • Carter Throne Room (Sala Tronowa) – w tej sali Rycerze Orderu Podwiązki zostają odznaczeni przez królową. Początkowo były tu dwa odrębne pomieszczenia. Boazeria na ścianie i gzymsy pochodzą z XVII wieku, jednak zamontowano je dopiero w 1920 roku na rozkaz królowej Mary.
 • St. Geroge’s Chapel (kaplica św. Jerzego) – kaplica ufundowana przez Edwarda III w roku 1348 jako samorządowa społeczność złożona z księży i ludzi świeckich, których zajęciem, do dnia dzisiejszego, są codzienne modlitwy za monarchę i wszystkich wiernych.

Praca przy budowie została rozpoczęta przez Edwarda IV w roku 1475 i zakończona ponad 50 lat później przez Henryka VIII.

Smukłe kolumny i wachlarzowe łuki sklepienia są charakterystyczne dla angielskiego stylu „prostokątnego”, który był uwieńczeniem architektury gotyckiej.

Kolorowe ornamenty na bogato rzeźbionym sklepieniu noszą herby i rodowe insygnia Henryka VII i członków jego rodziny i dworu.

Ciekawe jest tudorskie drewniane okno wykuszowe, które wybudowano za Henryka VIII jako galeria dla jego pierwszej żony Katarzyny Aragońskiej. Kontrast między tym oknem i jemu sąsiadującym zrobionym z kamienia pokazuje przejście z Gotyku na styl Renesansowy.

W kaplicy pochowano m.in. króla George’a V, królową Mary, króla George’a VI, królową Elżbietę (królową Matkę), króla Edwarda IV, króla Henry’ego VIII, króla Henry’ego VI, króla Edwarda VII.

 

5. Otoczenie zamku

Od południa zamku rozciąga się rozległy park o powierzchni 2000 hektarów. Pierwotny park istniał tu już za czasów podbojów normandzkich. Stworzony z myślą o królach i ich miłości do polowań. W 1608 roku za panowania Karola II posadzono drzewa wzdłuż 4 kilometrowej ścieżki prowadzącej do zamku; w 1945 roku odnowiono ścieżkę ze względu na obumarcie poprzednich okazów.

Bezpośrednio wokół zamku, od strony wschodniej, południowej i północnej znajduje się tzw. Home Park – wewnętrzny, „prywatny” park za murami zamku.

 

6. Order Podwiązki

W latach 60. XIV wieku urodzony tu król Edward III rozbudował zamek, wznosząc m.in. St. George’s Hall – wielką salę dla Rycerzy Podwiązki, bowiem zafascynowany legendą asturiańską założył w 1348 roku zakon Rycerzy Orderu Podwiązki. Damska podwiązka stała się rycerskim atrybutem za sprawą księżnej Salisbury, która tańcząc na balu, ku wesołości obecnych, a swojej konsternacji, zgubiła ten szczegół garderoby. Król podniósł podwiązkę, zawiązał ją na władnej nodze i wypowiedział obowiązującą wciąż dewizę orderu: „Honi soit qui mal y pense” („Hańba temu, kto źle o tym myśli”). Ów atrybut jest do dziś noszony przez kawalerów orderu na nodze, a przez damy – na ramieniu. Inne atrybuty, jak łańcuch ze złota i emalii, odznaka i gwiazda podlegają zwrotowi do Windsoru po śmierci odznaczonego. W St. George’s Chapel wiszą flagi i tarcze herbowe rycerzy Orderu Podwiązki, które zaszczyceni przygotowują na własny koszt. Warto wiedzieć, że kawalerami Orderu Podwiązki byli królowie Polski Kazimierz IV Jagiellończyk (1450 rok) i Henryk Walezy (1575 rok).

 

7. Ciekawostki

 • Zamek Windsor jest największym (45 000 m²), a zarazem najstarszym zamieszkałym zamkiem na świecie;
 • 9 września 2015 r. Elżbieta II pobiła rekord praprababki Wiktorii, która na brytyjskim tronie spędziła 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni;
 • 20 listopada 1992 roku (w 45. rocznicę ślubu Elżbiety II i księcia Filipa), około godziny 11 przed południem, na zamku wybuchł pożar, który trwał prawie 15 godzin i zniszczył jedną piątą całej zabudowy. Wszystko zaczęło się od iskry, od której zapłonęła zasłona w prywatnej kaplicy na terenie wardu górnego, po czym płomienie rozprzestrzeniły się na organy o dach. Zniszczeniu uległo dziewięć ważnych salonów oficjalnych, włącznie z zabytkową budowlą Orderu Podwiązki – St. George’s Hall. 200 strażaków w walce z ogniem zużyło półtora miliona galonów wody, aby ugasić pożar. W celu zebrania funduszy na odbudowę Windsoru, otwarty został dla zwiedzających pałac Buckingham. Roboty restauracyjne trwały 5 lat i ich koszt wyniósł 40 milionów funtów. Prace zakończono dokładnie na jubileusz pięćdziesięciolecia małżeństwa królowej i księcia Filipa;
 • Królowa spędza tutaj każdy weekend, ale także podejmuje królewskie obowiązki jak Easter Court. Wydawane są też przyjęcia ‚dine and sleep’, kiedy to zaproszeni goście mogą spędzić noc na zamku, a także monarchini podejmuje tu ważnych gości. W czerwcu królowa przyjeżdża do Windsoru na uroczystości Orderu Podwiązki, a także nocuje tu wtedy, gdy odbywają się wyścigi konne w Ascot;
 • w kaplicy św. Jerzego znajduje się miecz Edwarda III (o długości ponad 2 metrów używany podczas bitew) – fundatora orderu Podwiązki i Kolegium św. Jerzego;
 • w Windsorze zmarł na tyfus w 1861 roku ukochany mąż królowej, książę Albert. Wiktoria pochowała go nie w kaplicy, ale w parku, w specjalnie w tym celu wzniesionym mauzoleum;
 • Król Edward III rozbudował posiadłość o kaplicę św.Jerzego, która jest główną siedzibą Orderu Podwiązki – najstarszego do dzisiaj zakonu rycerskiego świata (którego założycielem był również król Edward III) . Odznaczenia nadawane przez Order Podwiązki są trzecim co do ważności odznaczeniem państwowym w Wielkiej Brytanii;
 • Edward VII, który zasiadł na angielskim tronie w 1901r., był władcą który zmodernizował zamek zgodnie z ówczesnym postępem techniki – z jego polecenia zainstalowano oświetlenie elektryczne oraz centralne ogrzewanie w większości pokoi, zainstalowano linie telefoniczne i wybudowano garaże dla automobili, których pierwsze egzemplarze dopiero co pojawiły się na świecie;
 • w 2005 roku w kaplicy św. Jerzego odbył się ślub księcia Karola i Kamili Parker Bowles;
 • w górnym zamku znajduje się 951 pomieszczeń, z czego 225 to sypialnie;
 • przeszło 160 osób mieszka w obrębie zamku, a 200 osób na zamku pracuje (m.in. gospodynie domowe, portierzy, zegarmistrz, stajenni, stangreci, konserwatorzy mebli, chórzyści, księża, policjanci, żołnierzy, strażnicy, bibliotekarze, introligatorzy, konserwatorzy, archiwiści);
 • tzw. Wielka Kuchnia w zamku Windsor służyła 32 monarchom i będąc w ciągłym użytku od ponad 750 lat, jest bezsprzecznie najstarszą kuchnią w Anglii. W królewskiej kuchni pracuje blisko 70 osób, a znajdujące się w niej zegary zawsze śpieszą się o pięć minut, aby jedzenie nigdy nie zostało przyniesione za późno;
 • największym pokojem w zamku jest Sala Św. Jerzego, która mierzy 55,5m długości i 9m szerokości;
 • the Great Kitchen – Królewska Kuchnia z XIV – wiecznymi świetlikami w suficie jest najstarszą, działającą do dziś kuchnią w Anglii;
 • najstarsze szklane okno, jakie zachowało się w zamku, pochodzi z ok. 1236r. i najprawdopodobniej było prezentem ślubnym od króla Henryka III dla jego żony Eleonory Prowansalskiej.

 

8. Opinia

Przyjechałam do zamku w Windsor 06-01-2016 roku. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że zamek znajduje się …. w centrum miasta… :-) dosłownie w centrum miasta! Wyglądało to tak: mury zamku -> ulica -> puby, sklepy, domy…

Jeśli chodzi o sam zamek to turyści nie mają wstępu do prywatnych komnat królowej oraz jej rodziny. Reszta zamku jest udostępniona zwiedzającym, którzy NIESTETY NIE MOGĄ robić zdjęć… Przechodząc z komnaty do komnaty za każdym razem uderzało mnie bogactwo i przepych tego miejsca. W pewnym momencie miałam wrażenie, że złoto (które było wszędzie - spływało z sufitu, wychodziło z każdego krzesła) tak przygniotło mnie do super-wypolerowanej, kamiennej podłogi, że nie będę mogła się podnieść!!!

Ale odchodząc od tematu „królewskości” tego miejsca muszę napisać, że znajduje się tu całe mnóstwo interesujących i godnych obejrzenia pomieszczeń, mieszczących w sobie bogate zbiory zabytkowych mebli, porcelany, obrazów wybitnych malarzy jak Raphael, Canaletto, Leonardo da Vinci i przede wszystkim sufity – każdy niepowtarzalny i idealny!!!!

Osobiście zakochałam się w tym miejscu!!!! Uważam, że każdy powinien zobaczyć ten niezwykle wyjątkowy zamek i zapoznać się z historią tej angielskiej dumy!!!

 

9. Galeria

 

10. Bibliografia

Oficjalny przewodnik „Windsor Castle”

Przewodnik „Cuda świata – Wielka Brytania”

www.castles.today

www.topnaj.pl

www.royalcollection.org.uk

www.royal.uk

www.royalcollection.org.uk

 

11. Mapa

Odsłony: 756

Komentarze   

0 #1 Madeline 2017-10-31 18:02
Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am
impressed! Very helpful info specifically the ultimate
section :) I handle such information a lot.
I was looking for this certain information for a long time.
Thank you and good luck.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież