JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

WARWICK - zamek

1. Informacje ogólne

2. Historia zamku

3. Zamek

4. Otoczenie

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

1. Informacje ogólne

Warwick – miasto w hrabstwie Warwickshire w Anglii leżące nad rzeką Avon.

Adres zamku:

Warwick

CV34 4QU

2. Historia zamku

Zamek wybudowany w 1068 roku przez Wilhelma Zdobywcę. Od 1088 roku należał tradycyjnie do hrabiów Warwick, a od 1153 był używany głównie jako więzienie. Od wybudowania zamek poddawano wielu zmianom i przebudowaniom. Do 1978 roku zamek należał do rodu Greville. W tym samym roku odkupiła go tzw. The Tussauds Group, która otworzyła po generalnym remoncie obiekt turystom do zwiedzania. W 1994 roku otworzono tzw. Kingmaker.

3. Zamek

We wnętrzu zamku znajduje się:

 • Duża sala (the Great Hall)- największa w zamku. Zbudowana w XIV w., przebudowana w XVII., a następnie odrestaurowana w 1871 roku po wielkim pożarze jaki nawiedził zamek. We wczesnym średniowieczu podłoga była pokryta słomą i sianem. To tu szlachta jadła, piła i spała. Ponadto można obejrzeć piękne zbroje, najmniejsza – stworzona została dla 4-letniego syna Roberta Dudley’a, hrabiego Leicesteru.
 • Jadalnia – stworzona w 1763 roku na zlecenie Franciszka Greville. Do tej pory szykowane są tu wystawne kolacje, na których jadali m.in. Jerzy IV, Edward VII, królowa Wiktoria i książę Albert.
 • Komnata czerwona (The Red Drawing Room)– nazwa pochodzi od koloru ścian. Odnowiona gruntownie w XVII w. W środku znajdują się malowidła m.in. Ambrosio Spinola.
 • The Cedar Drawing Room – pokój w stylu włoskim zakończono w 1670 roku. Wśrodu imponujący XIX wieczny francuski dywan
 • Komnata zielona (The Green Drawing Room) – nazwa pochodzi od zielonych ścian. Tematem przewodnim obrazów jest życie podczas angielskiej wojny domowej. Sufit kasetonowy z XVIII w.
 • Sypialnia Królowej Anny (The Queen Anne Bedroom) – nazwa nie pochodzi od imienia królowej tylko jej łóżka, który jest głównym elementem pokoju. Zgodnie z tradycją królowa Anna miała odwiedzić zamek w 1704 roku. Z tego powodu wysłano z Windsoru jej łóżko jednak planowana podróż została odwołana. Łóżko zostało, a w 1773 roku król Jerzy III podarował je Franciszkowi – ówczesnemu hrabiemu Warwick.
 • The Blue Boudoir – formalnie garderoba. Odnowione w XIX wieku ściany ozdobione są jedwabiem z Lyonu. Dominujący obraz – portret króla Henryka VIII po czterdziestce.
 • Kaplica – wybudowana na początku 1600 roku, zainicjowana przez sir Fulke Greville.

Zamek składa się również z kilku obiektów:

 • ściana osłonowa – główny mur łączący wszystkie wieże i struktury zamku. Pod murem budowano chodniki, dzięki którym łucznicy mogli bez trudu i szybko przemieścić się z wieży do wieży. Każda ze wspomnianych wież miała otwory, przez które wojska obrony mogły rzucać w oblegających kamieniami lub oblewać ich wrzątkiem.
 • Wieża Cezara (Cesar’s Tower) – najwyższa wieża na zamku (44,8 m wysokości) składa się z trzech kondygnacji. Została zbudowany na polecenie Thomasa de Beauchamp w XIV w i jest doskonałym przykładem architektury militarnej. Ma nieregularny kształt koniczyny.
 • więzienie – znajdujące się przy lochu zajmuje najniższe partie wieży Cezara. W środku, na ścianach znajdują się oryginalne napisy więźniów przetrzymywanych tu kilkaset lat temu.
 • Kingmaker – to swego rodzaju wycieczka w średniowiecze wszystkimi zmysłami. Woskowe postaci ze sobą rozmawiają, od pieca grzeje ciepło, a w stajni czuć końskie odchody…
 • Kopiec (the Mound)- najstarsza część zamku, zbudowana w 1068 roku na rozkaż Wilhelma Zdobywcy. Stanowiła najważniejszą część systemu obronnego. Dziś to doskonały punkt obserwacyjno – widokowy. Przy ładnej pogodzie można dostrzec miasto Szekspira – Stratford-upon-Avon.
 • Bear & Clarence Towers – bliźniacze, karłowate wieże w centrum północnej ściany zaczęto budować w 1478 roku. Według planów miały osiągnąć wysokość Guy’s Tower i zostać zamieszkane przez Richard’a Gloucester’a (przyszłego króla Anglii). Zaniechano budowy wież w 1485 roku kiedy to Gloucester został zamordowany w Bosworth. Nazwa Clarence Tower pochodzi od imienia brata Richarda, natomiast w Bear Tower trzymano niedźwiedzie używane do przynęty.
 • Guy’s Tower – zbudowana w XIV w. na planie dwunastokąta. Ma 39 m wysokości i ma pięć kondygnacji. Na czterech znajdowały się komnaty i toalety. Piąta kondygnacja była dostosowana do obrony zamku podczas wojny domowej. Okna powiększono aby można było obsługiwać armaty ręczne.

4. Otoczenie

 • Teren wokół zamku (64 hektary) przekształcono na zielone tereny dopiero na początku XVII w. Na jego obszarze znajdują się dwa ogrody: pawi, gdzie spacerują jak nazwa wskazuje pawie. Tą część zaprojektował wiktoriański architekt krajobrazu Robert Marnock. Znajdują się tu oprócz wspomnianych królewskich ptaków piękny staw z fontanną oraz poprzycinane starannie żywopłoty. Drugi ogród - różany, który osobiście otwierała Lady Diana w 1986 roku, a w którym możemy zobaczyć ogromną ilość przepięknie kwitnących róż również został zaprojektowany przez Roberta Marnock’a. Rosarium z 1868 roku został zniszczony podczas II wojny światowej. Obecny ze wspomnianego 1986 roku został odtworzony po znalezionych rysunkach Marnock’a;

 • dla najmłodszych został zaprojektowany plac zabaw (Pageant Playground) z huśtawkami i zjeżdżalniami, aby mała księżniczka lub książę odreagowali po całym dniu wrażeń;

 • katapulta – największa i najgroźniejsza broń z maszyn oblężniczych. Ogromne pociski użyte w katapulcie mogły naruszać mury zamku. Główną amunicją były olbrzymie głazy i skały. Istnieją jednak dowody na to iż używane były również martwe zwierzęta i obornik, aby rozprzestrzenić wewnątrz obleganego zamku epidemie. Bardzo często używano świń;

 • odrestaurowany wiktoriański młyn wodny – jest świetnym przykładem innowacyjności w danych czasach i sposobem dostarczenia energii elektrycznej do zamku. Położony jest w południowej części zamku nad rzeką Avon.

5. Ciekawostki

 • w Warwick mieszkała ukochana i przyszła żona Tolkiena; 
 • dla upamiętnienia powtórnego otwarcia ogrodu różanego na podzamczu został wyhodowany nowy gatunek róży „Warwick Castle”;
 • Na końcu zamkowej jadalni wisi słynny portret Karola I na koniu autorstwa Sir Anthony’ego Van Dycka. Dla fanów „Downton Abbey”, replikę tego obrazu można zobaczyć w domu rodziny Crawley.

6. Opinia

Gorąco polecam to wyjątkowe miejsce!!! Wchodząc na dziedziniec wita nas strażnik, który wita się w kilku językach, wystarczy tylko powiedzieć skąd się jest. Najlepiej zaplanować sobie cały dzień na zwiedzanie zarówno zamku jak i ogromnego terenu wokół zamku gdzie w sezonie możemy uczestniczyć w wielu widowiskach. I tak na dziedzińcu można podziwiać rycerskie walki, strzelanie z łuku, a wokół tego wszystkiego przechadzają się damy w swoich wytwornych sukniach. Moim zdaniem to jeden z kilku najwspanialszych zamków w całej Wielkiej Brytanii. Na średniowieczną zabudowę tego miejsca składają się mury warowne i liczne wieże, na które można wejść (rozciąga się stamtąd przepiękny widok), lochy i piękne podzamcze. W środku komnaty urządzone w królewskim stylu, z muzyką z epoki i postacie w formie figur woskowych dostarczonych przez Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud. I tak np. w jednej zamkowej komnacie można zobaczyć jak figura nadwornego lokaja nalewa do wanny prawdziwej wody z trzymanego czajnika. Bilety na teren zamku nie należą do najtańszych, jednak warto wydać te pieniądze, by poczuć się jak za dawnych czasów. Będąc w Warwick udało nam się kupić bilety za połowę ceny. Jednak coś za coś – bilety były tańsze gdyż kupowaliśmy je godzinę przed zamknięciem. Z tego powodu musieliśmy bardzo szybko obejrzeć to co się dało. Dlatego bardziej polecam kupić bilet po normalnej cenie (bilety kupione przez Internet są tańsze niż przy kasie) i na luzie dokładnie zwiedzić cały obiekt bo naprawdę WARTO!!!!

7. Galeria

 

8. Bibliografia

 

www.warwick-castle.com

 

9. Mapa

 

Odsłony: 1972

Komentarze   

0 #1 Vicky 2015-10-07 01:40
Bardzo interesujący wpis, serdecznie polecam. Sądzę, że zainteresuje
kogoś podobnie mocno jak mnie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież