JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

WAŁ HADRIANA

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Wał Hadriana (lub jak niektórzy mówią Mur Hadriana) - dziś w całości leżący na terenie Anglii; niegdyś mur graniczny wybudowany między 122 a 130 r., po wizycie cesarza Hadriana w Anglii. Umocnienia, biegły od Bowness nad zatoką Solvay do Wallsend nad rzeką Tyne przez około 80 mil rzymskich, czyli około 200 km. Fortyfikacje miały ochraniać rzymską prowincję Brytanię przed atakami wojowniczych Piktów, powstrzymać niekontrolowaną migrację ludności i skutecznie rozdzielić siły plemion brytyjskich. Pas umocnień służył też do kontrolowania wymiany handlowej (nakładano tam cła). Ważną rolą tej ogromnej konstrukcji było również ukazanie tubylcom potęgi Rzymu. Co rzymską milę (ok. 1,5 km) budowano niewielkie forty pełniące funkcję bram - łącznie jest ich 81. Do muru dobudowano 16 większych fortów oraz 160 wieżyczek strażniczych - te z kolei służyły do obserwacji terenu. Dzięki nim można było przekazywać także sygnały z szybkością trudną do osiągnięcia w jakikolwiek inny dostępny wówczas sposób. Wbrew nazwie nie był to wał ziemny. Wschodnia część muru zbudowana została z kamienia i cegły, a zachodnia z darni.

 

2. Historia

Fragmenty tego niegdyś 120-kilometrowego muru przetrwały na wzgórzach północnej Anglii jako jedno ze świadectw obecności w tym kraju legionów rzymskich. Rzymianie pod wodzą Juliusza Cezara wkroczyli na Wyspy Brytyjskie w 55 r. p.n.e. i zdołali zepchnąć gorzej uzbrojone i zorganizowane plemiona Piktów na niedostępne, górzyste regiony dzisiejszej Szkocji. 170 lat później inny władca, cesarz Hadrian, wizytował podbite tereny i nakazał zbudować mur mający zapewnić ochronę przed najazdami północnych "barbarzyńców". Między ujściem rzeki Tyne a zatoką Solway postanowiono wyznaczyć granicę rzymskiego imperium - mur graniczny, dziś znany jako Wał Hadriana, budowano między 122 a 130 r. Ta sześciometrowej wysokości budowla wraz ze strażnicami i fortami musiała wydawać się prostym plemionom nie do zdobycia. Od strony północnej wykopano głęboki rów utrudniający zbliżenie się do muru, a od strony południowej - płytszy rów z obwałowaniami po obu stronach. Był to rodzaj "drutu kolczastego", wyznaczający początek żołnierskich posterunków. Na całej długości muru wzniesiono zespół magazynów, spichrzy, pomieszczeń gospodarczych, łaźni, połączonych utwardzoną drogą.

Po wycofaniu sie Rzymian z Wysp Brytyjskich (ok. 410 r.) Wał Hadriana popadł w ruinę, rozbierany przez mieszkających w okolicy Brytów do budowy domów, kościołów czy też grodzenia pól. Niszczał do momentu, kiedy pojawił się niejaki John Clayton. Ten prawnik i urzędnik z Newcastle zachwycił się rzymskimi fortyfikacjami. Od 1834 r. skupował ziemię, na której stał mur, oraz restaurował jego fragmenty. To właśnie dzięki niemu przetrwały w dobrym stanie spore odcinki murów, kilka fortów (z łaźniami, a nawet ze świątynią), wieżyczek, a także całe "miasto garnizonowe", nazwane Corbridge Roman Site. Dobroczyńca został uhonorowany w szczególny sposób - na obrazie przedstawiającym rzymskiego centuriona doglądającego budowy muru, żołnierz ten ma twarz Claytona. W 1987 r. Wał Hadriana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

3. Ciekawostki

  • Wał Hadriana wystąpił w takich filmach jak: "Król Artur", "Dziewiąty legion";
  • do budowy zabytku użyto 750.000 m3 kamieni.

 

4. Opinia

Wał Hadriana zobaczyłam przypadkiem jadąc do Szkocji w lipcu 2009 roku. No i co mogę napisać... mur jak mur :-) żadnego zachwytu nie było. Pozytywne emocje wywołał jedynie krajobraz wokół niego. Może gdybym przejechała wzdłuż niego zobaczyłabym ciekawsze elementy tej ważnej niegdyś fortyfikacji.... Wszystko przede mną ;-)

 

5. Galeria

 

6. Bibiografia

"500 cudów świata", wyd. Publicat

"Cuda świata - Wielka Brytania"

 

7. Mapa

Odsłony: 1884

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież