JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

STRATFORD - UPON - AVON - miasto Szekspira

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. William Shakespeare

4. Co zobaczyć?

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

1. Informacje ogólne

Stratford – upon - Avon - miasto w Anglii, w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. Rzymska nazwa miejscowości brzmi Strata Via, po polsku: Brodnica. Została tak nazwana ze względu na znajdującą się tam płytką przeprawę przez rzekę Avon. To właśnie tutaj urodził się i zmarł William Szekspir.

2. Historia

Pierwsze zapisy z nazwa miasta pochodzą z roku 691, była to własność biskupów Worcester. Stratford otrzymało prawa miejskie nadane przez króla Ryszarda I w 1196 r. Wraz z nadaniem praw miejskich miejscowość uzyskała także prawo do organizowania cotygodniowego targu, co podniosło znaczenie miasta. W średniowieczu wraz z rozwojem miasta powstają wspólnoty świeckie i religijne. Pod koniec XV w. handlowiec Sir Hugh Clopton, który dorobił sie fortuny w Londynie, zostaje burmistrzem miasta. Pod jego kierownictwem powstaje około roku 1490 pierwszy kamienny most przez rzekę Avon, zastępując drewniany.

3. William Shakespeare

Właśnie tutaj przy Henley Street w 1564 roku urodził się William Shakespeare - największy w dziejach światowej literatury dramatopisarz. Uczęszczał do pobliskiej szkoły, jednak naukę przerwał z powodu kłopotów finansowych ojca. W wieku 18 lat ożenił się z 26- letnią Anną Hathaway. Następnego roku urodziła im się córka, a dwa lata później bliźnięta. W 1588 roku Szekspir wyjechał do Londynu i przyłączył się do zawodowej grupy teatralnej Stanley’ów. Wówczas zaczął pisać dramaty. Jedną z pierwszych jego sztuk był „Król Ryszard III” traktujący o współzależności losów ludzkich i historii. Następnie stał się kierownikiem i współwłaścicielem teatrów Blackfriars i The Globe. Szekspir miał głowę do interesu, więc zgromadził niemałą fortunę. W późniejszym okresie życia powrócił do Statford, gdzie zmarł w 1616 roku w wieku 52 lat. Obecnie spoczywa w kościele Holy Trinity. Najsłynniejsze dzieła Szekspira to: „Romeo i Julia”, „Makbet”, „Hamlet”, „Otello”.

4. Co zobaczyć?

W Stratford oraz jego okolicach znajduje się pięć domów związanych z Szekspirem lub jego rodziną:

 • Shakespeare's Birthplace (miejsce urodzenia Szekspira) - w połowie drewniany dom to najczęściej odwiedzana atrakcja w mieście. Pozostał w nienaruszonym stanie od czasów słynnego pisarza. Znajduje się w nim muzeum z licznymi manuskryptami i książkami. Za domem ogród.

  ADRES: Stratford-upon-Avon, CV37 6QW

 • Anne Hathaway's Cottage (dom Anny Hathaway). Anne mieszkała w tym domu przed poślubieniem Szekspira w 1582 roku.

  ADRES: Stratford-upon-Avon, CV37 9HH

 • Nash'h House & New Place było domem Szekspira od 1597 roku aż do jego śmierci w 1616 roku. W osiemnastym wieku zostało zburzone, lecz wciąż można obejrzeć jego fundamenty oraz przepiękny ogród w stylu elżbietańskim.

  ADRES: Stratford-upon-Avon, CV37 6EP

 • Hall's Croft to robiący wrażenie dom, w którym mieszkała najstarsza córka Szekspira Susanna wraz ze swoim mężem. Znajduje się on niedaleko kościoła Holy Trinity, gdzie pochowano Szekspira i jego żonę.

  ADRES: Stratford-upon-Avon, CV37 6BG

 • Mary Arden's House (dom Mary Arden). W domu tym mieszkała i dorastała matka słynnego poety zanim poślubiła jego ojca Johna i przeniosła się na Henley Street.

  ADRES: The Green, Wilmcote, Stratford-upon-Avon, CV37 9XJ

5. Ciekawostki

W 1976 roku w mieście zamieszkał z rodziną Gordon Ramsay. Uczył się w pobliskim Stratford Upon Avon High School.

6. Opinia

Miasto jest popularnym ośrodkiem turystycznym, średnio rocznie odwiedza je 3,5 mln turystów z całego świata. Miasto bardzo romantyczne, przesiąknięte sztuką i historią. Kolorowe domki, dużo zieleni, sielska atmosfera – to wszystko sprawia, że czas stanął w miejscu. Pieczę nad tym aby wszystko tak wyglądało i aby wiele domów z czasów słynnego dramaturga dba specjalna organizacja. Miasto godne odwiedzenia nie tylko dla fanów Szekspira. W sezonie organizowane są liczne imprezy z motywem przewodnim Szekspira. Jeśli ktoś dysponuje większą ilością czasu może iść na sztukę do jednego z kilku miejscowych teatrów lub odwiedzić pobliską bibliotekę.

7. Bibliografia

www.visitstratforduponavon.co.uk

www.stratford-upon-avon.co.uk

www.obiezyswiat.org

8. Mapa

Odsłony: 2312

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież