JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

St. Osyth - wieś

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Legenda

4. Co można tam zobaczyć?

5. Opinia

6. Galeria

7. Mapa

1. Informacje ogólne:

Saint Osyth – wieś położona w Anglii, w północno – wschodnim Essex. Ok. 8 km na zachód od Clacton-on-Sea. Uważana jest za najbardziej suche miejsce w Wielkiej Brytanii. Nazwa pochodzi od angielskiej księżniczki. Przed przemianowaniem nazwy na St. Osyth wieś w dawnych czasach nazywano Chich.

2. Historia w pigułce:

Wioska powstała prawdopodobnie w XII w. W tym samym czasie co tamtejszy klasztor, opactwo (Priory), jednak nie ma na to wielu dowodów. W XVI i XVII w. wieś była celem prześladowań czarownic. W sumie powieszono 10 miejscowych kobiet, które uznano za używanie czarów. W 1921 r. szkielety dwóch kobiet zostały odkryte w przydomowym ogródku. Jeden z nich należał do czarownicy Ursley Kempe, która była ścigana za czary jako pierwsza.

3. Legenda:

Legenda głosi, że święta z nazwy miejscowości, była młodą kobietą, która podczas swojego życia brała udział w wielu wydarzeniach. Opowieści te obejmują takie sytuacje jak: 

-jako młoda panna utonęła w strumieniu, jednak zakonnice z pobliskiego klasztoru modliły się za nią przez trzy dni, po czym została ożywiona;

-święta została stracona przez ścięcie głowy. Gdy głowa upadła, ciało ją podniosło, a następnie podeszło do klasztoru, zapukało trzy razy do drzwi i klasztor się zawalił;

-duch świętej każdego roku przez jedną noc spaceruje wzdłuż klasztoru trzymając w ręku ściętą głowę.

4. Co można tam zobaczyć?

  • Opactwo w St. Osyth (pierwotnie i nadal powszechnie znane jako St. Osyth w Priory) – było domem dla kanoników w parafii o tej samej nazwie co wieś od XII do XVI w. Opactwo założone przez Richarda de Belmeis’a – biskupa Londynu. Z czasem stało się jednym z największych klasztorów w Essex. Klasztor był pod wezwaniem św. Piotra i Pawła oraz św. Osyth – królewskiej dziewicy i męczennicy. Do dnia dzisiejszego została zachowana stróżówka, pochodząca z końca XV w. Na zewnątrz można obejrzeć przykład dekoracyjnych właściwości krzemienia; 

  • w granicach Priory znajduje się park jeleni (Deer Park); 

  • innym punktem orientacyjnym jest Mill Dam Lake. To jezioro jest napełniane i opróżniane. Używane jest w sezonie do jazdy na nartach wodnych.

5. Opinia:

St. Osyth to typowa angielska wioska, z typowymi angielskimi sklepikami i pubami. poza najbardziej znanym budynkiem - zamkiem - klasztorem nie ma nic do pozwiedzania. Zresztą wspomniany zamek jest zamknięty i nie udostępniony zwiedzającym. Można obejrzeć go tylko z zewnątrz. wgląd na to co znajduje się w środku tylko zza bramy wjazdowej. 

6. Galeria

7. Mapa

Odsłony: 1420

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież