JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

SEVEN SISTERS - klify

 

1. Informacje ogólne

2. Geneza powstania

3. Seven Sisters Country Park

4. Legenda latarni w Beachy Head

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Seven sisters - grupa klifów w południowej Anglii, w hrabstwie East Sussex, przy ujściu meandrującej rzeki Cuckmere,w pobliżu Seaford. Nazwa pochodzi od ilości klifów - Siedem Sióstr (Seven Sisters).

 

2. Geneza powstania

Skały zostały uformowane w kredzie, kiedy cały obszar był pod wodą. Dopiero wielowiekowe ruchy wypiętrzające spowodowały uformowanie obecnej linii brzegowej. Klify nadal ulegają erozji spowodowanej wiatrem, wodą (podczas przypływu podchodzi pod skalne ściany i dosłownie wyrywa lądowi kolejne skrawki) oraz przez działalność organizmów żywych - każdego roku urwisko cofa się o ok. 2 m.

 

3. Seven Sisters Country Park

W 1971 roku powstał tu Park Narodowy, który zapewnia odwiedzającym różne atrakcje, począwszy od pieszych wycieczek i obserwacji ptaków, na spływach kajakowych kończąc.

ADRES:

Exceat

Seaford

East Sussex

BN25 4AD

 

4. Legenda latarni w Beachy Head

Legenda mówi, że światło na BeachyHead rozbłysło już w 1670 roku, by ostrzegać żeglarzy przed stromymi brzegami Sussex Downs. Znacznie później, w roku 1828 sir James Walker zbudował latarnię, którą nazwał BelleTouteLighthouse (BardzoŁadnaLatarniaMorska), a w roku 1902 nadano jej dzisiejszy kształt.
Latarnia ma 43 metry wysokości, co 20 sekund pulsuje dwoma jasnymi światłami, które są widoczne z odległości 26 mil morskich. W 1983 roku nadawanie sygnałów zostało zautomatyzowane. Na skutek erozji latarnia znajduje się teraz 17 metrów od brzegu.

 

5. Ciekawostki

  • Nazwa Seven Sisters (Siedem Sióstr) związana jest siedmioma siostrami, które niegdyś zamieszkiwały okolicę. Każda z nich miała swój własny dom między wzgórzami;
  • W pobliżu Siedmiu sióstrdoliczono się przynajmniej 25 zatopionych okrętów. Do najbardziej znanych zalicza się katastrofy hiszpańskiego statku Nympha Americana z 1747 roku oraz niemieckiego żaglowca Polynesia, który zatonął tu w 1890 roku;
  • najbardziej malowniczym przylądkiem jest BeachyHead, który wznosząc się na wysokość 162 m n.p.m stanowi najwyższy wapienny klif Wielkiej Brytanii;
  • w Birling Gap znaleziono ślady w postaci narzędzi, których używali ludzie żyjący 10 000 lat temu.

 

6. Opinia

Klify Seven sisters to najbardziej malownicze i romantyczne miejsce, które dotychczas odwiedziłam. Po długim spacerze po klifach 3 lipca 2010 roku, odpływ pozwolił nam zejść na kamienistą plażę - wrażenia piorunujące - idealna pogoda; lazur morza; soczyście zielona trawa i pionowe, białe klify na tle błękitnego nieba - po prostu BOSKO! Każdy kto jest w UK powinien zawitać do tego jednego z najpiękniejszych miejsc angielskiego wybrzeża! Daję słowo - nie pożałuje!

 

7. Galeria

 

8. Bibliografia

www.sevensisters.org.uk

www.navtur.pl

www.podroze.gazeta.pl

 

9. Mapa

 

Odsłony: 1598

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież