JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

SAFFRON WALDEN - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia miasta

3. Co zobaczyć?

4. Cichociemni

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Saffron Walden - miasto w Anglii, w hrabstwie Essex. Pierwotnie miasto zostało nazwane Walden, następnie Chipping Walden, ale jego nazwa została zmieniona na Saffron Walden ze względu na szafran, który był tu uprawiany na skalę przemysłową w XVI w. Kwiat był cenny - jego ekstrakt używano jako przyprawę, lek, afrodyzjak, a nawet barwnik.

 

2. Historia miasta

Archeologiczne dowody wskazują, że dolina, na której znajduje sie miasto była zamieszkana co najmniej od okresu neolitu. Archeolodzy uważają, że pierwotnie była to mała osada rzymsko-brytyjska. Osada została ostatecznie zastąpiona przez germańskich osadników - najeźdźców z północy, po inwazji których, w 1066 roku został zbudowany kościół. Następnie okolica została podbita przez potężnego i bogatego Ansgar'a, który posiadał grunty w całym Essex. Gdy zmarł jego ziemie otrzymali Geoffrey de Mandeville, pierwszy konstabl w Tower of London.

Geoffrey de Mandeville przeniósł odbywający się w Newport rynek do Walden. Targowisko zostało usytuowane na podzamczu, mniej więcej w miejscu obecnego High Street, pomiędzy Church Street i Castle Street.

Za jego panowania umieścił opactwo Walden na Brookwalden, gdzie teraz znajduje się Audley End House. Geoffrey wybrał to miejsce, po to aby mnisi mogli zapewnić gościnność wędrowców i nadal być blisko swego zamku. Budynek opactwa i wtorkowe targowiska w 1295 spowodowały rozbudowę i wzrost znaczenia osady.
Gdy rozwiązano klasztor i opactwo, ziemie zostały przyznane sir Thomas'owi Audley, który przeobraził budynki opactwa na mieszklane. Po śmierci Audley nieruchomość przeszła na Thomas'a Howard'a, który stał się hrabią Suffolk w 1603 roku, w tym samym roku, w którym rozpoczęto budowę pałacu Audley End.

Około 1300 roku miasto otrzymało prawa miejskie. W okresie dobrobytu miasto nazywane było Chepyng Walden. Na przełomie XIV i XV wieku miasto znane było z wełny. Niedługo po tym wełna została wyparta przez szafran, który ze względu na glebę i klimat miał idealne warunki do uprawy.

XVII wiek nie był tak łaskawy dla miasta. Ludność zmniejszyła się o 30%, a gospodarka zaczęła upadać. Saffron Walden był w centrum Stowarzyszenia Wschodniego podczas angielskiej wojny domowej. Wiosną 1647, podczas gdy miasto było siedzibą New Model Army, gościem był Oliver Cromwell. Podczas swojego 19-dniowego pobytu w maja 1647, brał udział w debatach, aby szukać rozwiązania między parlamentem i wojskiem, który coraz bardziej był pod wpływem idei demokratycznych.

W 1668 roku spadkobiercy Tomasza Howarda, nie dysponując środkami na utrzymanie pałacu Audley End za kwotę 50 tysięcy ówczesnych funtów sprzedali go Karolowi II, który korzystał z rezydencji podczas częstych wizyt na torach wyścigów konnych w Newmarket. Pałac przeszedł z powrotem w ręce Earlów Suffolk w 1701 i stopniowo, w przeciągu następnego stulecia, został częściowo rozebrany, do rozmiarów, jakie posiada obecnie.

Pod koniec XVIII wieku produkcja szafranu przestała się opłacać i ustąpiła miejsce produkcji słodu i jęczmienia. Handel nie był tak lukratywny jak sprzedaż szafranu jednak miasto zanotowało delikatny wzrost.

W 1900 roku w Audley End otworzono stację kolejową na trasie Londyn - Cambridge natomiast lata 1970 i 1980 to okres migracji ludzi do miasta i rozbudowa osiedli mieszkaniowych.  

 

3. Co zobaczyć?

Audley End House & Gardens - XVII-wieczna rezydencja. Obecny budynek to mniej więcej jedna trzecia oryginalnego założenia pałacowego. Po wybuchu II wojny światowej, w marcu 1941 roku, budynek został zarekwirowany przez rząd brytyjski na cele wywiadu. Później był ośrodkiem szkoleniowym dla polskich cichociemnych. Na przypałacowym obszarze można również znaleźć Świątynię Zgody, Budynek Służby, Stajnie, Wiktoriański ekologiczny ogród.

ADRES:

Audley End House & Gardens

London Road
Saffron Walden
Essex
CB11 4JF

Audley End Miniature Railway - kolejka miniaturowa wąskotorowa jeżdżąca w sezonie letnim przez lesiste tereny Estate (Estate woodland) na odległość 1,5 mili. Frajda dla dużych i małych, zwłaszcza gdy wagony ciągnie lokomotywa parowa.

ADRES:

Audley End Miniature Railway
Audley End Road
Saffron Walden                                                                                     

Essex
CB11 4JB

Bridge End Garden - to powiązanych ze sobą 7 ogrodów stworzonych przez rodzinę Gibson w XIX w. Ciekawe rozwiązania, które możemy obserwować to rekonstrukcja wzorów typowych dla epoki Wiktoriańskiej.

ADRES:

Bridge End
Saffron Walden
Essex
CB10 1HR

Parish Church of St. Mary the Virgin - Kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny Marii jest największym Kościołem w Essex, o całkowitej długości 183 metrów, podczas gdy wysokość wieży i iglicy to 193 metry. Kościół zbudowano w 1130 roku, następnie został przebudowywany i ostateczny wygląd dostał w 1450 roku. Z architektonicznego punktu widzenia kościół zajmuje wysokie miejsce wśród kościołów parafialnych.

ADRES:

St. Mary's Parish Office

Church Path

Saffron Walden

Essex

Rynek (Marketplace) - centralne miejsce w mieście, od 1141 roku odbywa się tu targowisko na którym można kupić różnorodne towary: warzywa, owoce, ryby, sery, pieczywo, ubrania, kwiaty. Dookoła Market Place znajduje się wiele małych, niezależnych sklepików, banków.

Zamek - Został zbudowany w latach 40-tych XII wielu, na naturalnym wzniesieniu prawdopodobnie przez Geoffrey de Mandeville. Niewiele wiadomo o późniejszych latach. Wiadomo jednak, że układ okolicznych ulic odzwierciedla linię podzamcza. Do dnia dzisiejszego pozostały jedynie ruiny.

 

4. Cichociemni

W drodze do pałacu stoi mały pomnik w kształcie urny, a na nim znak cichociemnych i napis: "W latach 1942 - 1944 polscy żołnierze Kierownictwa Operacji Specjalnych szkolili się w tej posiadłości, by podjąć misje w swojej ojczyźnie. Ten pomnik upamiętnia osiągnięcia tych, którzy skakali na spadochronach do okupowanej Polski i oddali życie zarówno za wolność naszego kraju jak i swojej ojczyzny."

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze, którzy podczas II wojny światowej byli przerzucani drogą lotniczą do okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Sam skok był wykonany na rozkaz dowódcy samolotu przekazany ekipie przez operatora spadochronowego. Tuż po wylądowaniu i zamaskowaniu spadochronów cichociemni byli odbierani przez łączników (personel placówki do której zostali zrzuceni). Po skoku oraz okresie aklimatyzacji cichociemny rozpoczynał swoją pracę w kraju. Jeszcze za granicą był szkolony do wykonywanych tutaj zadań. W związku ze swoimi umiejętnościami skoczek przydzielany był do odpowiedniej służby. Po lądowaniu w kraju i załatwieniu wszystkich służbowych spraw cichociemny dostawał się pod opiekę pań z referatu „Ewa-Pers” „Importu”, czyli pań popularnie nazywanych „ciotkami”. Zadaniem „ciotek” było otaczanie opieką cichociemnych w najtrudniejszym dla nich okresie, gdy w ciągu jednej nocy przeskakiwał z wolnego Zachodu do okupowanej Polski. Przygotowywano ich do tego na kursach, ale teoria nie zastąpi nigdy praktyki… Okres, w którym skoczek znajdował się pod opieką „ciotek” nazywano aklimatyzacją. Cichociemni trafiali praktycznie na wszystkie odcinki walki prowadzonej przez AK. Byli żołnierzami Związku Odwetu, Kedywu, Wachlarza, walczyli w oddziałach partyzanckich wszystkich Okręgów, pracowali w wywiadzie, sabotażu, legalizacji i dywersji. Byli doskonałą kadrą, która potrafiła przekazać swoją wiedzę na licznych kursach i w szkołach podchorążych organizowanych w okupowanej Polsce. Wszędzie, gdzie rzucił ich rozkaz, wyróżniali się wyszkoleniem, bojową postawą, profesjonalnym podejściem do powierzonych im zadań.Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji.

Nazwa zrodziła się podczas ćwiczeń. Cichociemni mieli różne zadania do wykonania, które realizowali w nocy, czyli po ciemku z zachowaniem dużej ostrożności i czujności, czyli po cichu. Pierwszym dokumentem, w którym pojawia się określenie cichociemni pochodzi z września 1941 roku, a jest to instrukcja Oddziału VI. W czasie wojny w Polsce termin ten nie był znany. Spadochroniarzy nazywano "zrzutkami" lub "ptaszkami". W części dokumentów stosowano umowny rysunek ptaka. Dopiero w latach powojennych w historiografii przyjęto na trwałe termin cichociemny, który na ogół pisze się bez cudzysłowu i z małej litery.

W Audley End (Special Training School STS No. 43) 1 maja 1942 roku powstała stacja szkoleniowa i baza oczekiwania na swój lot oraz miejsce kursu odprawowego czyli ułożenie "legendy" (nieprawdziwego imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz zawodu). Prowadzono tu kursy walki konspiracyjnej, a kadra instruktorów składała się wyłącznie z Polaków. Szkolenie polegało również na tym, że instruktorzy budzili spadochroniarzy w nocy i pytali się o ich dane. Aby przybliżyć skoczkom sytuację występującą w Polsce sprowadzano dla nich prasę okupacyjną, a także rozporządzenia niemieckie. Warto również dodać, że ośrodek szkoleniowy często odwiedzał sam wódz - gen. Władysław Sikorski.

 

5. Ciekawostki

  • W Hotelu "Cross Keys stacjonował Oliver Cromwell;
  • na pobliskim cmentarzu znajdują się mogiły polskich oficerów z czasów II wojny światowej.

 

6. Opinia

Ostatni raz odwiedziłam Saffron Walden w styczniu 2016 roku. To typowe spokojne, angielskie, małe miasteczko gdzie wszędzie można dojść piechotą. Jest sporo sklepów, pub'ów, targowisko, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa, a nawet kościół katolicki, w którym msze odprawiają się tak samo jak w naszym polskim kościele (tylko po angielsku). Na pierwszy rzut oka miasto bardzo przyjazne i dla mieszkańców, i dla przejezdnych takich jak ja. Co łatwo zaobserwować? - Saffron posiada wiele miejsc do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu: Common (latem rozbija się tu Wesołe Miasteczko), Bridge End Garden (idealne miejsce na relaks z książką w ręku), Audley End House (pałac, w którym stacjonowali polscy żołnierze). Kończąc - miasto godne polecenia chociażby ze względu na ostatnią atrakcję, aby zwiedzając ją, samemu zbadać tę nieodległą przecież część historii polski, która bezpośrednio łączy się z brytyjską.

 

7. Bibliografia

www.visitsaffronwalden.gov.uk

www.visitessex.com

www.audley-end-railway.co.uk

www.stmaryssaffronwalden.org

www.recordinguttlesfordhistory.org.uk

www.ecastles.co.uk

www.castleuk.net

www.cichociemni.ovh.org 

www.polska-zbrojna.pl

www.awangarda.legionowo.zhp.pl

www.thepolishobserver.co.uk 

 

8. Mapa

Odsłony: 2049

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież