JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

OXFORD - miasto

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Miejsca do zobaczenia

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Mapa

1. Informacje ogólne:

Oksford – miasto uniwersyteckie w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire. Miasto położone jest ok. 80 km. na północny zachód od centrum Londynu. Nazwa pochodzi od dwóch słów: ox (wół) i ford (bród). Tutaj właśnie, w miejscu, gdzie rzeka Cherwell wpada do Tamizy, można było pokonać obie rzeki w bród, najczęściej wozem zaprzęgniętym w woły. Oksford położony jest w regionie określanym jako Dolina Tamizy - jednym z najbogatszych regionów Unii Europejskiej pod względem PKB na mieszkańca.

2. Historia w pigułce:

Osada założona w X w. była wielokrotnie najeżdżana przez wojska duńskie ze względu na ważne znaczenie obronne. Najazd Normanów z 1066 r. doprowadził do poważnego zniszczenia osady. Normański zarządca Robert d'Oyly wybudował tu w tym okresie zamek (Oxford Castle), który nigdy nie został użyty w celach obronnych. Po nadaniu praw miejskich przez Henryka II Plantagenet Oksford stał się praktycznie drugą stolicą Anglii. Następnym bardzo ważnym momentem w historii było założenie uniwersytetu. W XII wieku - w 1167 r. Henryk II zakazał angielskim żakom studiowania na Uniwersytecie Paryskim, co przyczyniło się do ich powrotu i osiedlenia w Oksfordzie. Podczas angielskiej wojny domowej Oksford stał się na kilka lat stolicą Anglii. Na początku XX w. nastąpił gwałtowny napływ ludności do miasta i jego rozwój przemysłu wydawniczego i samochodowego.

3. Miejsca do zobaczenia:

 • Martyrs' Memorial – pomnik XVI – wiecznych oksfordzkich męczenników umieszczony przy skrzyżowaniu ulic St Giles', Magdalen Street i Beaumont Street. Zaprojektowany przez Sir George'a Gilberta Scotta i ukończony w 1843 roku.

  View the embedded image gallery online at:
  http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/oxford#sigFreeId97e0b513e3

 

 • Bridge of Sighs – znany jako Most Westchnień z powodu podobieństwa do mostu o tej samej nazwie znajdującego się w Wenecji (chociaż bliżej mu do Mostu Rialto w Wenecji). W budynku po południowej stronie mostu znajdują się biura administracyjne Kolegium, podczas gdy budynek w północnej części służy do zakwaterowania studentów.

  View the embedded image gallery online at:
  http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/oxford#sigFreeId368b15cb00

 

 • Carfax Tower – Carfax Tower to wszystko, co pozostało z kościoła św. Marcina z XII wieku i jest obecnie własnością Rady Miasta Oxford. Wieża ma 23 m (74 stóp) wysokości. Można na nią wejść. W pogodny dzień ze szczytu wieży można podziwiać całą panoramę miasta.

  ADRES: Oxfrod, Queen St, OX1 1ET

  View the embedded image gallery online at:
  http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/oxford#sigFreeId974ee08e7c

 

 • Radcliffe Camera – budynek biblioteki zaprojektowany przez Jamesa Gibbsa w stylu neoklasycystycznym. Budowa i utrzymanie biblioteki było sfinansowane z majątku John’a Radcliffe, zamożnego lekarza, który zmarł w 1714 roku. Zgodnie z warunkami jego woli, budowa rozpoczęła się dopiero w 1737 roku, a zakończona w 1747 roku. Wnętrze zaś wykończone zostało w 1748, a otwarcie Biblioteki zostało opóźnione aż do 13 kwietnia 1749.
 • ADRES: Oxford,Radcliffe Square, OX1

 

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/oxford#sigFreeId2a0e5cc413

4. Ciekawostki:

- Tutaj mieści się z jeden dwóch najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Europie – Uniwersytet Oksfordzki, który od swojego powstania w XIII wieku do dziś odgrywa ogromną rolę w życiu publicznym miasta.Na uniwersytecie tym studiowali Tony Blair, Bill Clinton, Margaret Thatcher a nawet Henry VII;

- W mieście William Morris założył Morris Motor Company produkującą słynne samochody Mini Morris;

- Miasto (w szczególności budynki uniwersytetu) jest często wykorzystywane na planie hollywoodzkich produkcji filmowych takich jak: Złoty kompas (2007), Harry Potter i Czara Ognia (2005), Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002), Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001), Rybka zwana Wandą (1988).

5. Opinia:

Byłam tam przejazdem i nie było mi dane wgryźć się w to miasto. Jak każda miejscowość ma swoje miejsca godne odwiedzenia, ale wśród nich nie ma takiego, którego bym w szczególności zapamiętała. Ogólne wrażenie po jednym dniu– miejsce przeciętne. Nie wywarło na mnie wrażenia negatywnego ani pozytywnego, przez które chciałabym wrócić w to miejsce.

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/oxford#sigFreeId990138d1cd

6. Mapa

Odsłony: 2274

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież