JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

ORFORD - zamek

 

1. Informacje ogólne

2. O zamku

3. Historia

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Galeria

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Orford – miejscowość w Wielkiej Brytanii, Anglii, w hrabstwie Suffolk.

ADRES ZAMKU:

Orford

Woodbridge

Suffolk

IP12 2ND

 

2. O zamku

Zamek jest świetnie zachowany, co pozwala poznać go od piwnicy, przez dolne i górne komnaty, aż do dachu, gdzie znajdują się wspaniałe widoki na Orford Ness i morze. Kręty labirynt korytarzy prowadzi z pokoi do kaplicy, kuchni i innych izb z wieżyczkami. Dobrze zachowana baszta, opisana przez historyka R. Allen Brown jako "jedna z najbardziej niezwykłych w Anglii”, jest unikalnym projektem i prawdopodobnie na podstawie architektury bizantyjskiej.

 

3. Historia

Gdy Henryk II wstąpił na tron w 1154 nie było ani jednego zamku królewskiego w całym Suffolk. Oznaczało to, że król miał bardzo małą obecność w hrabstwie, aby przeciwdziałać sile Hugh Bigod’a, hrabiego Norfolk. Tak więc budowa nowego zamku stała się priorytetem. Wybudowano go w latach 1165 – 1173 jako pokaz władzy królewskiej w regionie. W XII wieku Orford było ruchliwym portem, drugi po Ipswich ważny ośrodek handlowy w Suffolk. W 1217 roku Orford był krótko zdobyty przez króla Francji - Ludwika, ale nie został poważnie uszkodzony. Jako zamek królewski pozostał aż do roku 1336, kiedy została ona przekazany Robertowi de Ufford. Pozostawał w rękach prywatnych, aż Sir Arthur Churchman kupił go w 1928 roku i przekazało narodowi. Zamek otwarto dla publiczności w 1930 roku. W 1962 roku zamek i odpowiedzialność za jego utrzymanie, zostały przeniesione do Ministry of Works, później do Department of the Environment, a następnie do English Heritage.

 

4. Ciekawostki

Zamek jako jeden z nielicznych posiada pełną dokumentację budowy. Na rolkach królewskich rachunków znajduje się całkowity koszt budowy zamku, a mianowicie £1414 9s 2d.

 

5. Opinia

Odwiedziłam zamek w Orford - w Bank Holiday – 28.08.2009 roku. Budowla znakomicie zachowana, położona na wzgórzu z równie przyciętą trawą (choć podczas mojego pobytu była nieco wypalona przez suszę :-) Do twierdzy oczywiście można wejść, w środku znajdziemy wystawę, a wchodząc na samą górę zobaczymy ładny widoczek na okolicę. Dodatkowy plus – można bez problemu po przyzamkowym terenie chodzić z psami - nikt nie goni, nikt krzywo nie patrzy, czworonogi są tam mile widziane (tylko oczywiście pamiętajmy sprzątać po naszych pupilach!!!!!!)

 

6. Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/orford#sigFreeId219efa0147

 

7. Bibliografia

www.english-heritage.org.uk

www.britainexpress.com

www.orford.org.uk

 

8. Mapa

Odsłony: 1415

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież