JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

MISTLEY - wieś z wieżami kościoła -

Church of St. Mary the Virgin

 

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Opinia

4. Galeria

5. Bibliografia 

6. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Mistley Towers – bliźniacze wieże zburzonego Kośćioła St. Mary the Virgin. Początkowo budynek miał bardzo duże znaczenie architektoniczne – był to jeden z dwóch Kościołów, który był zaprojektowany przez Roberta Adam’a na zlecenie Richard’a Rigby z Mistley Hall.

ADRES:

Mistley

Essex

CO11 1HB

 

2. Historia w pigułce

W XVIII wieku we wsi zaczęły pojawiać się magazyny, spichlerze, zaczęto zagospodarowywać nadbrzeże. Był we wsi również kościół – gruziński. Został zbudowany w stylu klasycystycznym na początku XVIII wieku po śmierci ojca Richarda Rigby. W późniejszych latach młodszy Rigby wpadł na pomysł przekształcenia Mistley Thorn w uzdrowisko. Chciał również z okna swojej rezydencji zobaczyć kościół. Chciał aby budowla była odpowiednich rozmiarów dla jego zamożnych turystów. Tak więc w 1776 roku znany architekt Robert Adam rozpoczął rozbudowę kościoła. Standardowy kościół parafialny XVIII wieku składał się z prostokąta i wieży zachodniej oraz/lub portyka. Adam udoskonalił typowy projekt dodając wieże na krańcu wschodnim i zachodnim. Ten niezwykły układ był prawdopodobnie podyktowany wpływami rzymskimi, a konkretnie konstrukcją grobów rzymskich. Po tym zabiegu kościół w Mistley wyróżniał się na tle innych XVIII-wiecznych kościołów.

Ukończona budowla nie trwała zbyt długo. Korpus kościoła – zajmujący miejsce między wieżami - rozebrano w 1870 roku, gdy nowy, większy kościół w stylu modnego wówczas neogotyku został zbudowany w pobliżu. Jednak wieże zostały zachowane. Symetryczne, kwadratowe i dekoracyjne są w stylu klasycystycznym. Dobudowano do nich symetryczne kolumny, a następnie wieże zostały sprzedane do dwóch miejscowych rodzin, którzy zamierzali użyć ich jako grobowców. Tak się nie stało, a budowle popadły w ruinę. Zostały one zrekonstruowane w 1950 roku przez lokalnego architekta Raymond’a Erith’a pod patronem gruzińskiego specjalisty. Wschodnia wieża była pierwotnie prezbiterium kościoła i wewnątrz można zobaczyć pomalowane deski z motywami przykazań i malowaną Trójcę św. na suficie. Zachodnia wieża jest identyczna choć bez dekoracji malarskiej.

Wokół wież znajduje się cmentarz z nagrobkami z XVIII wieku.

 

3. Opinia

Wieś Mistley – typowa angielska wioska. Jedyna atrakcja to właśnie wspomniane w artykule dwie bliźniacze wieże. Czy robią wrażenie? Na mnie nie szczególne. Wyglądają jak dwie kaplice na małym, wiejskim cmentarzu. Wnętrza nie miałam przyjemności zobaczyć, natomiast jest możliwość wejścia do środka. Na szyldzie przy budowli jest informacja gdzie można znaleźć osobę odpowiedzialną za oprowadzanie turystów.

 

4. Galeria

 

5. Bibliografia

www.english-heritage.org.uk   

 

6. Mapa

Odsłony: 1305

Komentarze   

0 #2 Angelica 2018-03-01 17:40
Appreciating the hard work you put into your blog and detailed information you offer.
It's awesome to come across a blog every once in a while
that isn't the same old rehashed material. Fantastic
read! I've saved your site and I'm adding your RSS
feeds to my Google account.
Cytować
0 #1 Christa 2017-04-16 02:47
I believe this is one of the most vital information for me.
And i am satisfied studying your article. But want to remark on some general things, The site style is
great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież