JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

LOWESTOFT - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia miasta w pigułce

3. Atrakcje turystyczne

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Lowestoft - najdalej na wschód wysunięte miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie East Suffolk, nad Morzem Północnym. Pierwsze miejsce w UK gdzie widać wschodzące słońce.

 

2 Historia miasta w pigułce

Pierwsze wzmianki o porcie rybackim i osadzie targowej pochodzą z 1066 roku. W 1665 roku pod Lowestoft flota angielska pokonała flotę holenderską. W latach 1757 - 1802 miasto znane było jako duży ośrodek produkcji porcelany. 83 lata później - w 1885 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie. Wielki rozwój miasta rozpoczął się wraz z pojawieniem się Sir Samuela Morton Peto. Zaczął od połączenia kolejowego pomiędzy Lowestoft i Norwich, a później z innymi miastami. Niebawem w mieście działał duży port rybacki, następnie zakłady przemysłu stoczniowego, samochodowego, maszynowego, rybnego. A w czasach współczesnych ze względu na swoje położenie miasto jest popularnym ośrodkiem turystyczno - wypoczynkowym.

 

3. Atrakcje turystyczne

Muzeum Morskie (Lowestoft and East Suffolk Maritime Museum) - muzeum otwarto w 1968 roku po wielu latach zbierania funduszy przez mieszkańców w maleńkim domku odrestaurowanym w 1828 roku. Każde pomieszczenie nawiązywało do innych aspektów sektora rybołóstwa. W 1977 dom nie był na tyle duży by eksponować wszystkie powierzone eksponaty. Podjęto decyzję o rozbudowie. W 1978 roku, przez kolejne miesiące prowadzono prace wykończeniowe. Dziś muzeum oferuje turystom szeroką gamę eksponatów oraz monitorów, które wyświetlają archiwalne materiały filmowe.

ADRES:

Lowestoft

Whapload Road

Sparrows Nest Gardens

NR32 1XG

Muzeum Transportu (East Anglia Transport Museum) - historia tegomiejsca rozpoczęła się w 1962 roku kiedy czterech lokalnych entuzjastów uratowało stary tramwaj przed utylizacją. Z tego wydarzenia zrodził się pomysł utworzenia muzeum transportu. Obecne East Anglia Transport Museum powtstało w 1965 roku. Można tu zobaczyć unikatowy projekt - ulice tak zaprojektowane aby można było pokazać rozwój transportu mechanicznego. Istotą komunikacji jest ruch, dlatego to muzeum jest "żywe", tzn. pojazdy z przeszłości można zobaczyć w akcji, przy starodawnych dźwiękach ulicznych. Celem muzeum - jak twierdzą zarządzający nim - jest stworzenie ulic, domów i sklepów żywcem przeniesionych z epoki, z autentycznymi pojazdami poruszającymi się wśród nich.

ADRES:

Lowestoft

Carlton Colville

Chapel Road

NR33 8BL

Ness Point - lub Lowestoft Point - najbardziej na wschód wysunięty punkt Wielkiej Brytanii. Częstym gościem był tu w XIX wieku Sir Samuel Morton Peto, który przybywał tu obmyślać plany rozwoju miasta. Szukając inspirujących pomysłów, czuł się tu szczęśliwy, wiedząc, że nie było nikogo dalej na wschód od niego. Ostatnimi laty obszar Ness Point jest wiodący w kwestii przemysłu energii wiatrowej. W 2005 roku zamontowano tu największą turbinę wiatrową (Gulliver), a w późniejszym czasie centrum OrbisEnergy, które odpowiedzialne jest za rozwój w sektorze energii odnawialnej.

Park rozrywki (Pleasurewood Hills Theme Park) - największy park rozrywki we wschodniej Anglii stworzony w 1983 roku przez przedsiębiorcę Joe Larter'a, a wzorowany na amerykańskim parku rozrywki. Posiada 4 kolejki górskie(Wipeout, Wizzy Dizzy, Enigma, Thunder Struck), zjazd na pontonie (Wave Breaker), zjazd w "kawałku drewna" (Mellow Yellow), wyciąg krzesełkowy, tor samochodowy dla maluchów (Woody's driving school), karuzele, kołyska - statek piratów (Shiver 'm' Timbers) i WIELE WIELE innych atrakcji. W parku można również obejrzeć pokazy cyrkowe lwów morskich oraz pokazy papug.

ADRES:

Lowestoft

Leisure Way

NR32 5DZ

ZOO - Africa Alive! -pozwolę sobie na drobną prywatę - genialne!!! ZOO na terenie obejmującym ok. 30 ha. Można zobaczyć zwierzęta sprowadzone z Afryki m.in. flamingi, lemury, hieny, zebry, nosorożce, mały i wiele, wiele innych. Po ZOO można poruszać się pociągiem, który pomalowany w barwy zebry jest nie lada atrakcją dla maluchów. Ponadto za dodatkową opłatą można wynająć auto, którym wjeżdża się na "równiny Afryki" i osobiście karmi się żyrafy. W ciągu dnia jest możliwość obejrzenia dokarmiania lwów, hien, lemurów i gepardów. Ponadto przez kilka dni w roku można posłuchać prawdziwej afrykańskiej muzyki, wszystko za sprawą afrykańskich muzyków, którzy śpiewając, tańcząc i grając na bębnach wprowadzają wszystkich w swój świat. ZOO oferuje również restaurację, plac zabaw dla dzieci, snack bar, a także dobrze wyposażony sklep z pamiątkami.

Africa Alive!

Lowestoft

Whites Lane

NR33 7TF

 

4. Ciekawostki

  • Lowestoft było niegdyś bazą brytyjskich sił minowych;
  • w Lowestoft urodzili się: kompozytor - Benjamin Britten, kapitan reprezentacji Anglii - Terry Butcher. Z miasta pochodzi również zespół The Darkness.

 

5. Opinia

Lowestoft to miasto gdzie uśmiech nie schodzi z twarzy cały dzień! To miejsce dla KAŻDEGO: dla dziecka, młodego, dorosłego i tego w kwiecie wieku! W zakresie rozrywki miasto jest domem dla najbardziej popularnych w Suffolk atrakcji turystycznych dla rodziny. Byłam tam 29.08.2009 i stwierdziłam, że nie trzeba wyjeżdżać do Afryki żeby się znaleźć w jej centrum!! Genialnie pokazana Afryka (Africa Alive!), do tego możliwość wjazdu między zwierzęta, no i oczywiście dokarmianie! Ponadto park rozrywki Pleasurewood Hills - proponuje niebywałe i niezapomniane przeżycia!!!! Kolejki górskie są doskonałe, a każda uruchamia "inny rodzaj adrenaliny"! Po prostu odlot! Na koniec genialny pokaz inteligencji lwów morskich, który jednocześnie wycisza człowieka i wprawia go w jeszcze lepszy nastrój! Podsumowując: ta tradycyjna nadmorska miejscowość to świetne miejsce dla całej rodziny na wakacje lub nawet jednodniowy wypad. Idylliczna sceneria plaży, Ness Point, "afrykanarium", muzeum transportu z fajnymi obiektami....... i mogłabym tak pisać, i pisać.....

 

6. Bibliografia

www.portalwiedzy.onet.pl

www.africa-alive.co.uk

www.pleasurewoodhills.com   

www.visitsuffolk.com

www.suffolktouristguide.com

www.eatm.org.uk

www.lowestoftmaritimemuseum.org.uk

www.ness-point.co.uk

 

7. Mapa

 

Odsłony: 1842

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież