JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

LEISTON - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Atrakcje turystyczne

4. Opinia

5. Bibliografia

6. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Leiston - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Suffolk.

 

2. Historia w pigułce

Pierwsze ślady osady pochodzą z XIV w. Największy rozkwit miasta nastąpił na przełomie XIX i XX wieku kiedy miasto stało się typowo produkcyjnym miejscem zdominowanym przez Richard Garrett & Sons właścicieli Leiston Works. Firma produkowała ciągniki parowe, amunicję wykorzystywaną podczas wojen światowych oraz ogromny wybór obrabianych wyrobów metalowych. Kres przedsiębiorstwa datowany jest na 1981 rok. Teren z budynkami został przeznaczony pod zamieszkania oraz drobne zastosowania przemysłowe. Pozostałością po tym dynamicznym rozwoju jest Long Shop Museum - miejsce przedstawiające historię miasta, pojazdy parowe, maszyny rolnicze oraz wiele innych ciekawych eksponatów będących dziedzictwem Leiston.

 

3. Atrakcje turystyczne

Leiston Abby - dawniej St. Mary Abby. Opactwo zostało założone w 1182 roku w Minsmere jako dom kanoników regularnych. Ich głównym powołaniem było głoszenie Słowa Bożego oraz praca duszpasterska. Ok. 1363 roku opactwo zostało przeniesione z dala od miejsca, w którym było zbudowane ze względu na bagnisty teren wokół opactwa. Wybrano Leiston. Robert de Ufford - pierwszy hrabia Suffolk poświęcił na wybudowanie opactwa ostatnie lata swego życia.

Po rozwiązaniu klasztorów w roku 1536, opactwo przyznano księciu Charles Brandon'owi (był również szwagrem Henryka VIII. Teren opactwa z budynkami stało się gospodarstwem, które popadło w ruinę. W 1928 roku ruiny gospodarstwa kupiła Ellen Wrightson i stworzyła pewnego rodzaju religijny azyl. Kiedy zmarła, w 1946 roku, spadek po niej: dom, ruiny, grunty i budynki przeszły na diecezję Ipswich.

ADRES:

Leiston Abbey House

Theberton

Leiston

Suffolk

IP16 4TD

Long Shop Museum - dwieście lat z lokalnej, społecznej i przemysłowej historii Leiston są przedstawione na oryginalnym miejscu robót inżynieryjnych Garrett. Ekspozycje i wystawy w muzeum obejmują historię przedsiębiorstwa Garrett'a, wieżę wodną i silniki parowe, broń i amunicję. Ponadto w muzeum można znaleźć zdumiewającą kolekcję obiektów, począwszy od pełnowymiarowych parowozów (firma Richard Garrett & Sons wykonała tutaj setki silników parowych) do wzruszających pamiątek z życia ludu pracującego miasta.

ADRES:

Long Shop Museum

Main Street

Leiston

IP16 4ES

Sizewell B Nuclear Power Station - elektrownia jądrowa. Centrum turystyczne oferuje wycieczki po elektrowni: można zobaczyć jak wytwarza się energię elektryczną, ponadto centrum posiada interaktywną wystawę, z której można dowiedzieć się więcej o energetyce jądrowej, promieniowaniu i odpadach nuklearnych.

Dane podstawowe: Całkowita podaż do krajowej sieci: 1.198 MW
Początek budowy: 1988
Początek generacji: 1995
Przewidywana data likwidacji: 2035

ADRES:

EDF Energy Nuclear Generation Ltd

Leiston

Sizewell

Suffolk

IP16 4UR

 

4. Opinia

Leiston to bez najmniejszczego cienia wątpliwości ikona przemysłowej Brytanii. To dwustuletnia historia miasta zapisana w murach Long Shop Museum, to religijna przeszłość zapisana w ruinach Leiston Abby no i oczywiście nowoczesność w elektrowni jądrowej. Przyjechałam do miasta w Bank Holiday 29.08.2009 roku i choć Muzeum Garrett'a nie urzekło mnie dostatecznie to ruiny opactwa i elektrownia zdecydowanie nadrobiły mój niedosyt.

 

5. Bibliografia

www.tourist-information-uk.com

www.english-heritage.org.uk

www.edfenergy.com

www.suffolktouristguide.com

www.longshopmuseum.co.uk

www.suffolkheritagedirect.org.uk

www.visitsuffolk.co.uk

 

6. Mapa

 

Odsłony: 3236

Komentarze   

0 #2 Ava 2015-11-26 08:29
Hi there, yup this post is really pleasant and
I have learned lot of things from it concerning blogging.
thanks.
Cytować
0 #1 Maryanne 2015-10-07 12:12
Bardzo ciekawa wypowiedź, gorąco polecam. Mam nadzieję, że
zainteresuje innych tak samo mocno jak mnie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież