JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

LEEDS - zamek

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Zamek położony w pobliżu miejscowości Maidstone, w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Nazwa zamku pochodzi od leżącej nieopodal wsi o nazwie Leeds, a nie miasta Leeds, w hrabstwie Yorkshire.

ADRES:

Leeds Castle

Maidstone

Kent

ME17 1PL

 

2. Historia

Mury najstarszej części warowni wyrastają wprost z wód jeziora. To glorieta (nadbudówka w formie okrągłego pawilonu) wybudowana na cześć Eleonory Kastylijskiej, żony Edwarda I. Rycerski król szczerze kochał Hiszpankę – zabrał ją nawet na wyprawę krzyżową, uważając za swoją gwiazdę przewodnią. W Leeds, zamku zbudowanym w 1119 r., a od 1278 będącym rezydencją królewską, para spędziła swoje najszczęśliwsze lata. Edward gorzko opłakał śmierć Eleonory, ale Leeds podarował swojej drugiej żonie Małgorzacie, a obdarowywanie zamkiem ukochanych odtąd weszło monarchom w zwyczaj. Zamek stanowił więc podarunek dla królewskich żon, a jednocześnie (w razie śmierci małżonka) był wdowią odprawą. Sama budowla pozostała zwarta – wyspa ograniczała jej rozmiary – ale każda z dumnych kobiet pragnęła uczynić rezydencję jeszcze piękniejszą. Ryszard II podarował Leeds Annie Czeskiej, córce Karola IV Luksemburskiego i Elżbiety Pomorskiej, zaś Henryk IV – Joannie z Nawarry. Jego następca zrazu potraktował Joannę z wielką estymą, ale intrygi, jakie tu snuła wraz ze swoimi synami, zniechęciły Henryka V do wdowy. Na dodatek potrzebne mu były pieniądze na prowadzenie wojen, a królowa – wdowa miała ich sporo. Oskarżono zatem Joannę, że czarami chce spowodować śmierć króla. Z podobnych przyczyn Henryk VI uwięził w Leeds Eleonorę Cobham, księżnę Gloucester – własną ciotkę. Proste były wówczas sposoby na niezbyt lubiane krewne. Ostatnią królową, która otrzymała Leeds na własność, była Katarzyna do Valois, żona Henryka V. Kiedy król zmarł, była młodą, pełną życia damą. Zakochała się w przystojnym Walijczyku – dworzaninie Owenie Tudorze. Wiele lat później ich wnuk zwyciężył Ryszarda III i jako Henryk VII dał początek dynastii Tudorów na brytyjskim tronie. Henryk VII był ostatnim królewskim właścicielem Leeds. Jego następca, Edward VI, hojną ręką podarował zamek sir Anthony’emu St Leger. I to nie za byle jakie zasługi – przyłączenie Irlandii do brytyjskiej Korony. Także niekoronowani właściciele dbali o piękną siedzibę przeglądającą się w toni jeziora. Ostatnią prywatną właścicielką była Olive Baillie - anglo-amerykańska dziedziczka, która przywróciła zabytkowy zamek do dawnej świetności. Podczas II Wojny Światowej twierdzę przekształcono w szpital. W 1974 roku właścicielka zmarła, a zamek po jej śmierci przekazano Leeds Castle Foundation. Dla turystów otwarto go dwa lata później.

 

3. Ciekawostki

  •  W zabudowaniach barbakanu mieści się niezwykłe muzeum … psich obróżek;
  •  w malowniczej scenerii Leeds Castle rozkwitła zakazana miłość królowej i dworzanina, dając początek dynastii Tudorów;
  • w zamkowym sklepie można nabyć butelkę wina z pobliskiej winnicy.

 

4. Opinia

Muszę to napisać: to miejsce JEST GENIALNE!!!!!!!! I nie chodzi mi tylko o cudny zamek i ufortyfikowany barbakanem przesmyk. Całe otoczenie jest po prostu IDEALNE!!! Już na samym początku zwiedzania można poczuć się jak tytułowa Alicja w krainie czarów. Olbrzymie liście w zamkowym parku sprawiają, że człowiek czuje się malutki jak robaczek. Dalej rozciągają się setki m2 idealnie skoszonego trawnika, z którego wyrastają pojedyncze drzewa lub małe skupiska drzew i krzewów. Wokół zamku znajduje się urocze jezioro, po którym pływają kaczki, łabędzie, spotkać również można dzikie gęsi. Dla dzieciaków (nie licząc możliwości porządnego wyhasania) jest zrobiony plac zabaw. Znajduje się tam miniaturowy zamek oraz park linowy. Uwaga! Wstęp tylko dla dzieci! Starszyznę ochrona natychmiast wyprasza! (wiem to z własnego doświadczenia ;-) Dla dorosłych niewątpliwą atrakcją jest duży labirynt zrobiony z 2400 sztuk cisów! I powiem szczerze wcale nie tak łatwo dojść do groty znajdującej się w środku! Oprócz tego z całą rodziną można wzbić się w niebo gigantycznym balonem i zobaczyć z góry całą okolicę. Jeśli chodzi o sam zamek jest utrzymany w idealnym stanie. Pierwsze spojrzenie na niego i człowiek jest po prostu w nim zakochany. W środku pokaźnych rozmiarów piwnica na wino, komnaty idealnie wystylizowane… Ogólnie rzecz biorąc mój zachwyt sięgnął nieba…., a jeśli miałabym przyznać punkty od 1 do 10 dałabym 110 ;-)

 

5. Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/leeds#sigFreeId51d04d3164

6. Bibliografia

www.leeds-castle.com

Przewodnik „Rzeczpospolita” - „Cuda świata – Wielka Brytania”

 

7. Mapa

Odsłony: 10279

Komentarze   

0 #30 Rueben 2018-02-25 14:01
Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
It's always helpful to read through articles
from other authors and use something from their websites.
Cytować
0 #29 Glenda 2018-02-19 05:12
Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily
basis. It's always helpful to read articles from other authors and use
something from other websites.
Cytować
0 #28 Kathie 2017-10-06 08:11
Zagadnienie nie zostało przedstawione w pełni, wiele elementów zostało pominiętych ale i tak uważam, że jest nieźle.
Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych:)
Cytować
0 #27 Essie 2017-10-03 17:37
Fajnie napisany tekst, o by więcej takich w polskim internecie.
Cytować
0 #26 Melodee 2017-09-02 18:22
Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania wody.
Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą
i są pisane chyba dla samego pisania. Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego.
I to mnie niezmiernie cieszy. Pozdrawiam autora i czekam na więcej
Cytować
0 #25 Rosemarie 2017-08-31 21:50
W końcu jakieś konkretne ujęcie tematu. Bez rozpisywania się
i przysłowiowego lania wody. Zwięźle i na temat. I tak powinno być!
Cytować
0 #24 Lori 2017-08-31 15:31
Fajnie napisany tekst, o by więcej takich w polskim internecie.
Cytować
0 #23 Reina 2017-08-31 02:26
Artykuł genialny. Czekam na więcej
Cytować
0 #22 Deneen 2017-08-28 18:58
I am really loving the theme/design of your blog.
Cytować
0 #21 Santiago 2017-08-28 17:45
Czy dobry? Tego nie wiem. Na pewno ciekawy, przynajmniej dla
mnie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież