JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

JAYWICK – miasto "karawanów"

  1. Informacje ogólne
  2. Historia
  3. Ciekawostki
  4. Opinia
  5. Galeria
  6. Bibliografia
  7. Mapa

 

1. Informacje ogólne:

Jaywick – miasto w Wielkiej Brytanii, Anglii, hrabstwie Essex. Położone nad Morzem Północnym.

 

2. Historia:

W miejscu obecnego miasta istniała jedna z najstarszych osad paleolitu w Wielkiej Brytanii. W okresie wczesnego średniowiecza miejscowość była dużą farmą bydła. Na początku XIX wieku wybudowano wieże dla potrzeb straży granicznych - niektóre stoją do dziś. W roku 1928 ziemie w pobliżu osady wykupił przemysłowiec Frank Stedman i wybudował niewielki i wówczas nowoczesny kurort.

 

3. Ciekawostki:

Jaywick został skolonizowany przez robotników z fabryki Forda z Dagenham, którzy budowali swoje domy, a ulice nazywali np. Hillman, Wolseley czy Bentley.

 

4. Opnia:

Jaywick jest jednym z najbiedniejszych rejonów Wielkiej Brytanii. Miejsce bardzo oczerniane przez władze lokalne i prasę w minionych latach. Uznane zostało jako obszar znacznie pozbawiony zasobów i infrastruktury. Nie polecam tego miejsca. Będąc tam człowiek widzi oprócz domów – całe osiedla przyczep kempingowych zamieszkałych przez cały rok. Osobiście nie przygotowałam się na taki widok. Bo widząc podmokłe ulice, walające się śmieci, bardzo zaniedbane domy i „karawany”, które wokół siebie mają tylko kilka metrów do następnych „karawanów”, myślę, że ktoś chyba zapomniał o tym miejscu. Człowiek zastanawia się jak to możliwe, że rząd i lokalne władze pozwalają na to żeby nadmorska miejscowość, która mogłaby robić za miejsce interesujące pod względem turystycznym (tak jak sąsiadujące Clacton – odwiedzane w sezonie przez rzeszę turystów), powoli popada w ruinę. Wszystko to znajduje się w sąsiedztwie piaszczystej plaży i wiekowych wież Martello służących niegdyś straży granicznej. Mam nadzieję, że od mojego ostatniego pobytu latem 2006 roku coś drgnęło i stan miasta się znacznie poprawił.  

 

5. Galeria

 

6. Bibliografia

www.theguardian.com

www.jaywick.net

www.metro.co.uk

 

 7. Mapa

 

Odsłony: 2618

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież