JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

ICKWORTH - wiejska posiadłość i zespół parkowo - ogrodowy

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Architektura

4. Zespół ogrodowo - parkowy

5. Ciekawostki

6. Kościół St. Mary

7. Opinia

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Ickworth – wieś w Anglii, w hrabstwie Suffolk, w dystrykcie Bury St Edmunds.

ADRES:

Ickworth
Bury St Edmunds
Suffolk
IP29 5QE

 

2. Historia

Początkowo teren, na którym leży posiadłość należała do opactwa Bury St Edmunds. W 1432 roku teren nabył Thomas Hervey. Poprzez sukcesy i skandale, Ickworth było domem rodziny Hervey przez następne 500 lat.

Skromny średniowieczny budynek, jaki postawił Harvey stał się początkiem rezydencji Tudorów. W 1701 roku pierwszy hrabia zburzył dwór i opracował plany jeszcze większego „domu”. Odnowił także kościół, w którym spoczywają wszyscy właściciele Ickworth. Mieszkańcy maleńkiej wioski Ickworth zostali odesłani do sąsiedniego Horringer, a ich dawne zabudowania zburzono, by zrobić miejsce dla pastwisk. Następna generacja Hervey’s miała jeszcze większy wpływ na krajobraz.

Wkrótce rozpoczęto budowę "wspaniałego pomnika głupoty" przez Earl Bishop’a, Rotundy, którą można podziwiać dzisiaj. Społeczeństwo wstrzymało oddech, gdy budynek zaczął nabierać kształtu. Nic podobnego nigdy wcześniej nie było widziane w tym kraju, teraz, w dzisiejszych czasach jest wyjątkowe! Irlandzcy architekci, bracia Sandy'ego, ożywili włoskie projekty, ale ich wybitny klient nigdy nie widział, jak jego marzenia stają się rzeczywistością. Budowa „domu” trwała 47 lat. W 1829 r. rodzina przeniosła się do wschodniego skrzydła ich (prawie skończonego) pałacowego nowego domu. Otoczona pięknem, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, rodzina Herveys cieszyła się Ickworth aż do XX wieku.
W czasach powojennych dobiegły końca dni chwały wiejskiej rezydencji, tak samo jak kadencja Hervey w Ickworth. W 1956 roku 4. markiz przekazał dom i majątek Skarbowi Państwa. Ministerstwo Skarbu przekazało Ickworth do National Trust.

W 2002 roku we wschodnim skrzydle otwarto luksusowy hotel. Zachodnie skrzydło (poprzednio tylko pusta część) zostało ukończone w 2005 roku i mieści centrum dla zwiedzających, restaurację, sklep i sale bankietowe. W ramach projektu Ickworth Lives, rozpoczętego w 2009 r., w piwnicy urządzono domostwo służby, wchodząc tu otwiera się drzwi do zapomnianego sposobu życia służby.

 

 

3. Architektura

Neoklasyczny budynek był rezydencją markiza Bristolu. Został zaprojektowany by imponować, a wspaniałe wnętrze miało bawić gości uprzywilejowanych.

Koncepcja projektu została oparta na projektach włoskiego architekta Mario Asprucciego. Elewacje z cegły są pokryte sztukaterią; pod dachem z łupka i ołowiu. Centralna rotunda ma 105 stóp wysokości z kopułą i balustradowym dachem. Rotundę zdobią pilastry, które na niższym piętrze są jońskie i korynckie. Budynek zbudowany jako XVIII-wieczny pałac, miał na celu zaprezentowanie wielu skarbów i dzieł sztuki zebranych przez hrabiego Earl Bishopa. Dzisiejsza posiadłość to wizja czwartego hrabiego Bristolu, znanego jako Earl Bishop.

Earl Bishop po odziedziczeniu majątku Ickworth i głębokiej pasji do sztuki, dążył do zbudowania domu, który według jego własnych słów jednoczyłby "wspaniałość z wygodą". Człowiek swoich czasów, chciał podążać za najnowszymi stylami. Bardzo podziwiał prostotę i proporcje, dlatego też mówi się, że Ickworth to jego arcydzieło.

Earl Bishop spędził całe życie podróżując po Europie i zdobywając ogromną kolekcję dzieł sztuki i skarbów. Ickworth miał być domem tej obszernej kolekcji, a jego życzeniem było stworzenie galerii, która oświeci i niejeden umysł. Niestety, jego zbiory zostały skonfiskowane przez wojska napoleońskie w 1798 r. Resztę swojego życia spędził próbując odzyskać swoje straty. Jego syn, 5. Earl, który później stał się pierwszym markizem, przejął projekt budowlany i ostatecznie przeprowadził się tu wraz z rodziną w 1829 roku.

Oryginalna koncepcja wspaniałego domu centralnego z dwoma skrzydłami jako galeriami została zmieniona przez jego syna, 5. Earla i 1 markiza, którzy postanowili uczynić ze Wschodniego Skrzydła dom rodzinny; centralna Rotunda stała się galerią, która miała zrobić wrażenie na gościach, a także posłużyła jako sala wielkich zabaw; a skrzydło zachodnie zostało zbudowane po prostu dla symetrii.

Późniejsze pokolenia rodziny Hervey kontynuowały pasję kolekcjonerską biskupa hrabiego.

Wewnątrz zobaczyć można imponującą rzeźbę "Fury of Athamas" Johna Flaxmana, odkryć imponujące rodzinne portrety takich artystów jak Gainsborough, Reynolds, Hogarth, Kauffman i Zoffany. Istnieje wiele innych wspaniałych obrazów Tycjana, Velásqueza i Vigée Le Brun, a także oszałamiająca kolekcja srebra autorstwa najwspanialszych złotników hugenotów z XVII i XVIII wieku.

 

4. Zespół ogrodowo - parkowy

Do wejścia prowadzi długa aleja wysadzana dębami, lipami, cedrami oraz pojedynczymi świerkami Brewera. Na trawie pasą się owce. XVIII-wieczny park i ogród jest jednym z najbardziej malowniczych we wschodniej Anglii, został jakby na nowo wyrzeźbiony w malowniczej sieci pośród łąk i małych pól. Zapewnia on widoki na okolicę. Powierzchnia wynosi 1.800 akrów zalesionego parku z bogatą florą i fauną oraz malowniczymi krajobrazami. Niektóre części parku są uprawiane lub służą jako wypas dla zwierząt hodowlanych, ale nie tylko. Wprowadzono tam też populację jeleni. W południowo-zachodnim krańcu parku znajduje się jezioro i kościół. Dom otoczony jest ogrodem włoskim, oranżerią i świątynią - ogrodem różanym.

Ogród włoski obsadzony jest w stylu wiktoriańskim żywopłotami i różnymi drzewami. Uważa się, że został on założony i obsadzony na początku 1820 roku, dwa lata po zwiedzeniu przez markiza ogrodów francuskich i włoskich. Ickworth House, Park & Gardens uważany jest za pierwszy ogród w stylu włoskim, stworzony w Anglii. Stworzono układ formalny z ogromną rotundą na środku i odchodzącymi od niej osiami widokowymi, dzielącymi ogród na Victorian Stumpery, Silver Garden, Golden Garden, Spring Garden i Magnolia Garden. Podniesiony chodnik, albo taras spacerowy, oddziela południową część ogrodu od parku. Ogród, chroniony przez wysokie mury z cegły, jest teraz winnicą produkującą wina Ickworth, które można na miejscu zakupić. Bardzo wyraźnie widać granicę pomiędzy ogrodem z XIX wieku otaczającym dom, a ogrodami stworzonymi dużo wcześniej, koło kościoła, otoczone murem.

Kilkaset metrów na południowy zachód od domu, w środku parku, znajduje się otoczony murem, ogród kuchenny. Za czasów wiktoriańskich uprawiano tutaj winogrona deserowe, które w okresie zimowym były przechowywane w altance. W roku 1995 NationalTrust powróciła do ich uprawy. Posadzono "Bachusa" i "Auxerrois", "Sylvaner" i "Auxerrois" (od wschodu), a od zachodu nową czerwoną odmianę, znaną pod nazwą "Rondo" oraz "Pinot Noir 70".

 

5. Ciekawostki

  • Zabytkowy park i ogród Ickworth, szczyci się kolekcją sześciokątnych kamieni z Grobli Olbrzymów;
  • rezydencję na początku istnienia nazywano „przerośnietą głupotą”.

 

6. Kościół St. Mary

Kościół znajduje się w pobliżu Ickworth House, obecnie należącym do National Trust. Kościół służył wiosce Ickworth, która już nie istnieje. Wraz z rozwojem osady Ickworth kościół kojarzony był głównie z osobami mieszkającymi i pracującymi w domu i parku. Jest to 2także główne miejsce pochówku rodziny Hervey, która była właścicielem i mieszkała w Ickworth od połowy XV wieku do 1998 roku.

 

7. Opinia

Przyjechałam do Ickworth 29-12-2015 roku. Wcześniej czytałam, że „Ickworth to ogromne płótno, na którym pokolenia jednej zamożnej rodziny wyrażały swoje pasje i osobowości. Jego kolorowe dziedzictwo, niegdyś zarezerwowane dla uprzywilejowanych, jest teraz widoczne dla wszystkich.” – i chwała za to, że National Trust otworzył to niesamowite miejsce dla „zwykłych” ludzi. Jest tam tak wiele do zobaczenia, wewnątrz i na zewnątrz, że można się po prostu zakochać się w tej pięknej wiejskiej posiadłości!!!! Rezydencja wygląda niesamowicie, ogród – przepiękny w każdej porze roku, udogodnienia dla zwiedzających -obszerny parking, kawiarnia, ścieżki rowerowe i piesze, hotel, plac zabaw dla dzieci i sklep z pamiątkami – wszystko to powoduje, że człowiek chce tu wracać!!!

 

8. Bibliografia

www.greatbritishgardens.co.uk

www.nationaltrust.org.uk

www.ogrodowisko.pl

 

9. Mapa

 

Odsłony: 193

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież