JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

GREAT YARMOUTH - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Ciekawe miejsca

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne

Great Yarmouth zwany często przez mieszkańców Yarmouth to nadmorskie miasto (leżące nad Morzem Północnym) znajdujące się w hrabstwie Norfolk w Anglii, przy ujściu rzeki Yare.

 

2. Historia

Miasto położone jest w pobliżu rzymskiego fortu Gariannomum Na stałe zamieszkane przed podbojem Wilhelma Zdobywcy. Przywileje miasto zyskało w r. 1208, m. in. ulgi podatkowe względem urzędu w Oksfordzie, możliwość założenia gildii, a także cotygodniowych kampanii wyborczych, będących rodzajem trybuny publicznej. W roku 1552 królowa Elżbieta I włączyła miasto pod jurysdykcję admiralską. W latach 1808 - 1814 admiralicja w Londynie mogła komunikować się z portem przy pomocy telegrafu optycznego. W roku 1845 na moście wiszącym w mieście rozegrała się tragedia. Most runął, a śmierć poniosło 79 dzieci, które przybyły oglądać komika w beczce pchanego przez gęsi. Wypadek zdarzył się, gdy komik był pod mostem i dzieci przebiegły na jedną stronę, naruszając równowagę konstrukcji. Podczas I wojny światowej miasto było obiektem pierwszego bombardowania z powietrza. Dokonał tego sterowiec L3 19 stocznia 1915. Dowództwo niemieckie uznało bombardowanie Yarmouth za swój sukces, odznaczając admirała Hippera Krzyżem Żelaznym. Dowództwo marynarki rozpoczęło planowanie kolejnych, podobnych działań, co zaowocowało atakiem na Scarborough, Hartlepool i Whitby sześć tygodni później.

 

3. Ciekawe miejsca

Kościół parafialny św. Mikołaja (Great Yarmouth Minster) - został założony przez Herberta de Losinga, biskupa Norwich, w 1101 roku jako pokutę. Jest to największy kościół parafialny w kraju i prawdopodobnie najstarszy budynek w Great Yarmouth. W okresie średniowiecza Kościół miał wspaniałe witraże, gobeliny, freski. W tym czasie w Great Yarmouth był czwartym najbogatszym miastem w Anglii. Wnętrze zostało zniszczone w reformacji.

W 1649 kościół został podzielony na trzy części. Trzy części kościoła zostały wykorzystane przez Kościół Anglikański (południe korytarza), purytanie zajęli prezbiterium, a prezbiterianie zajęli korytarz północny. Przywrócenie monarchii w 1660 zaowocowało wyrzuceniem purytan z kościoła. Kościół podupadał. Dopiero w czasach wiktoriańskich świątynia została całkowicie odrestaurowana.

W 1942 roku kościół został zburzony podczas niemieckiego nalotu pozostawiając jedynie wieżę i kilka ścian.

Z pomocą dotacji i poprzez pozyskanie kapitału przez mieszkańców i przedsiębiorców kościół został odbudowany w 1961 roku i konsekrowany przez biskupa Norwich.

Dziś kościół jest centralnym punktem miasta, jego wysoka iglica dominuje nad panoramą miasta. Wiele imprez odbywa się wewnątrz kościoła, który znany jest również z doskonałej akustyki.

ADRES:

67 North Denes Road

Great Yarmouth

NR30 4LU

Molo Britannia (Britannia Pier) - oryginalna drewniana konstrukcja zaprojektowana została przez AW Morant’a i została otwarta w lipcu 1858 roku. Na przełomie XX wieku, Great Yarmouth stawała się dość zamożnym nadmorskim kurortem. Mając to na uwadze, drewniana konstrukcja molo została zastąpiona konstrukcją stalową. Prace rozpoczęto w 1900 roku, a molo ponownie otwarto w czerwcu 1902 roku.

ADRES:

Marine Parade

Great Yarmouth

Norfolk

NR30 2EH

Molo Wellington (Wellington Pier) - zburzone w 2005 roku, ponowienie zostało otwarte w 2008 jako rodzinne centrum rozrywki. W środku okna od podłogi do sufitu z widokiem na morze.

ADRES:

Marine Parade

Great Yarmouth

Norfolk

NR30 3JF

Muzeum Motoryzacji (Caister Castle Motoring Museum) - zamek jest obecnie domem dla największej prywatnej kolekcji pojazdów w Wielkiej Brytanii, która mieści się w specjalnie wybudowanym muzeum i zawiera wiele doskonałych i rzadkich okazów: vintage, klasyczne, samochody sportowe i krajoznawcze oraz motocykle. Najważniejsze to: 1893 Panhard et Levassor, pierwszy Ford Fiesta z linii produkcyjnej, Jim Clark Lotus, Cadillac Petera Rachman, Bentley, Bugatti, Harley Davidson i wiele więcej...Zbiór uzupełnia wystawa rowerów, pojazdów konnych, samochodów na pedały…

ADRES:

Caister Castle

Castle Lane

Caister-on-Sea

Great Yarmouth

Norfolk

NR30 5SN

Muzeum Nelsona (Nelson Museum) - bada życie i czasy najsłynniejszego bohatera marynarki wojennej admirała Anglii Lorda Nelson’a.

ADRES:

26 South Quay

Great Yarmouth

Norfolk

England

NR30 2RG

Oceanarium (Sea Life) – w środku można zobaczyć pingwiny, niezliczoną ilość gatunków ryb, przejść podwodnym tunelem, a poprzez edukacyjne monitory powiększyć swoją wiedzę na temat podwodnego świata.

ADRES:

SEA LIFE Great Yarmouth

Marine Parade

Great Yarmouth

Norfolk

NR30 3AH

Park miniatur (Merrivale Model Village) - obszar, na którym zbudowany jest park był początkowo ogrodem przy molo Wellington w 1900 roku. Park Miniatur został założony przez rodzinę Dobbins’ów w 1961 roku. W 2004 roku władzę przejęli Peter and Shirley Williamson. Początkowo mini-modele były robione ręcznie z drewna, kamienia i betonu. Ale z biegiem czasu uległo to zmianie. Dziś do produkcji stosuje się: morską sklejkę, żywicę, włókno szklane. W Parku znajduje się wiele budynków: kościoły, domy, zamki itd. Są tam również ruchome części takie jak: pociągi, autka, karuzele.

ADRES:

Marine Parade

Great Yarmouth

Norfolk

NR30 3JG

Średniowieczne mury - Great Yarmouth ma jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej kompletnych średniowiecznych murów miejskich w Anglii, pochodzące z XIII wieku, kiedy król Henryk III przyznał Yarmouth prawo żeby ująć miasto murem i rowem, aby chronić ich przed piratami. Dużą część muru i kilka wież można dziś oglądać.

W XIII wieku, mury miejskie były ważne, nie tylko jako ochrona przed najazdami wroga, ale również dlatego, że pokazał, że miasto było bogate i potężne.

Budowa muru była gigantycznym przedsięwzięciem. Prace rozpoczęły się w 1276 roku. Każdy mieszkaniec musiał pracować przy budowie kilka dni każdego roku, choć bogaci ludzie mogli zapłacić innym. Większość mieszkańców wiedziała, że nie doczekają jego zakończenia - zajęło to 111 lat.

Ściany i wieże zostały zbudowane z lokalnych kamieni i kamyków znalezionych na plaży. Great Yarmouth jest zbudowany na mieliźnie dlatego trudno było znaleźć odpowiednie materiały, z których można było budować ściany. Wszystkie wieże, z wyjątkiem jednej (wieży króla Henryka) były okrągłe.

Mury miejskie były przygotowane do działania w czasie hiszpańskiej Armady w 1588 roku i zostały opisane przez poetę Thomas Nash’a jako "kamienny krąg 15 wież, które wysyłają grzmot gdy Hiszpan odważył się zbliżyć".

Niektóre z najbardziej imponujących części ściany można zobaczyć w pobliżu Potteries i Smoke House i wzdłuż Blackfriars Road.

Time and Tide Museum – przybywając tu można podjąć ekscytującą podróż w przeszłość. Można tu poznać fascynującą historię Great Yarmouth, jej bogatego dziedzictwa morskiego i połowów oraz zobaczyć wnętrze domu rybaka. Po fascynującej podróży można zrelaksować się w przestronnym dziedzińcu pod spektakularnym okapem z żagli, w otoczeniu zabytkowych łodzi rybackich.

ADRES:

Time & Tide Museum

Blackfriars Road

Great Yarmouth

NR30 3BX

The Tolhouse Museum – jedno z najstarszych więzień w Anglii. Tam można wybrać się w podróż poprzez zbrodnię i karę w Great Yarmouth, dowiedzieć się o losach złodziei, przemytników, piratów, czarownic i morderców. Usłyszeć historię zarówno od strażnika więziennego jak i więźniów, którzy opowiadają historie o transporcie i samym więzieniu.

ADRES:

Tolhouse Street

Great Yarmouth

NR30 2SH

 

4. Ciekawostki

Charles Dickens wykorzystuje Yarmouth jako kluczowe miejsce w powieści „Dawid Copperfield” i opisuje miasto jako „najlepsze miejsce we wszechświecie”.

 

5. Opinia

Great Yarmouth to typowe angielskie nadmorskie miasteczko. Posiada plażę chętnie odwiedzaną przez turystów; mola , na których turyści tracą sporo funtów, ale pomimo tego posiada kilka innych ciekawych rzeczy, które gorąco polecam. M.in. Park miniatur, które usytułowany jest blisko mola Wellington i które nie sposób ominąć, godne obejrzenia średniowieczne mury no i oczywiście oceanarium, w którym rekiny swobodnie pływają nad głowami. Moja opinia: byłam w tym mieście 30.08.2009 roku i chętnie bym tam powróciła żeby obejrzeć inne interesujące rzeczy, które niewątpliwie się jeszcze przede mną skryły.

 

6. Bibliografia

www.wielkabrytania.wikia.com

www.museums.norfolk.gov.uk

www.visitsealife.com

www.britannia-pier.co.uk

www.great-yarmouth.co.uk

www.sncpt.co.uk

www.nelson-museum.co.uk

www.caistercastle.co.uk

www.museumsnorfolk.org.uk

www.merrivalemodelvillage.co.uk

 

7. Mapa

Odsłony: 2037

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież