JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

FRAMLINGHAM - zamek

 

1. Informacje ogólne

2. O zamku

3. Historia w pigułce

4. Legenda

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Framlingham - miasteczko w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Suffolk.

ADRES ZAMKU:

Church Street

Framlingham

Suffolk

IP13 9BP

 

2. O zamku

Zamek położony jest nad rzeką Ore. Składa się z trzech odrębnych części. Wejście znajduje się w południowej części muru, pierwotnie zwieńczone drewnianą palisadą. We wschodniej części znajdował się szereg budynków, prawdopodobnie znajdowała się tam izba sierżanta, izby rycerskie, stodoły i spichlerz.
Na dziedziniec wchodzi się przez prostą bramę prawdopodobnie z XII wieku, która zresztą pod rządami Thomasa Howard'a została przebudowana: dodano herb i dodatkowe zdobienia na ścianach. Wokół dziedzińca znajduje się kamienny mur z lokalnego krzemienia wysoki na 10,5m oraz gruby na 2,3m. W murze można dostrzec 13 kwadratowych wież z narożnikami z piaskowca, każda wysoka na 14,5m.
Pierwotnie różne budynki zostały zbudowane wokół ściany osłonowej. Również kaplica, którą zbudowano wzdłuż północno-wschodniej osi. W XVI i XVII wieku służyła ona również jako miejsce umieszczenia armaty. Po drugiej stronie dziedzińca wewnętrznego znajduje się przytułek tworzący trzy skrzydła, zbudowany w miejscu XII-wiecznej Wielkiej Sali.

Obok przytułku znajduje się brama, która prowadzi do Wieży Więziennej, zwanej także wieżą zachodnią.

 

3. Historia w pigułce

Zamek został zbudowany w XII wieku. Pierwsze kamienne budynki były prawdopodobnie dziełem Hugh Bigod'a - I-go hrabiego Norfolk. Natomiast masywne mury kurtynowe, które widzimy dziś są dziełem jego następcy - Roger'a Bigod'a II. Zamek był gotowy w 1213 roku, wtedy zawitał tu król Jan. Trzy lata później z powodzeniem odparł atak wrogów w czasie wojny domowej.

W XIV wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Brotherton, a następnie Mowbrays. Dokumenty pokazują, że zamek został tylko częściowo umeblowany w tym czasie, choć nie jest jasne, czy to dlatego, że był w ograniczonym użytkowaniu - był remontowany, czy też wyposażenie i meble zostały przeniesione z zamku do innego z właścicielem gdy wyjechał.

W 1476 roku zamek przeszedł w ręce Johna Howard'a, księcia Norfolk, który prawdopodobnie rozpoczął sekwencję ulepszeń do zamku w okresie Tudorów. Zgodnie z zamysłem zamek został gruntownie zmodernizowany.

Zamek po śmierci Edwarda VI w 1553 roku był miejscem kryzysu sukcesji. Przez hańby Thomas'a Howard'a - trzeciego księcia Norfolk, zamek przyszedł w ręce Marii Tudor, starszej córki Henryka VIII. Kiedy została królową Anglii - jej pierwszą decyzją było przywrócenie majątku i zamku Howardom.

W 1635 roku zamek został sprzedany bogatemu prawnikowi i filantropowi, Sir Robertowi Hitcham'owi. Po jego śmierci wydano polecenie rozbiórki zamku i zbudowanego przytułku. Po latach sporów prawnych zaniechano pomysłowi rozebrania obiektu. W 1913 roku zamek przeszedł w ręce English Heritage.

 

4. Legenda

W miejscu dzisiejszego zamku istniała osada, obiekt, który został zniszczony przez Henryka II w następstwie buntu w 1173 roku. Na jego miejscu postał zamek, który istnieje do dziś. Do dziś również słychać upiorne krzyki ludzi, którzy zginęli podczas tej masakry...

5. Ciekawostki

  • Wokół zamku znajdowały się dwa jeziora, po to by zamek odbijając się w wodzie sprawiał wrażenie dużo większego niż był w rzeczywistości;
  • zamek pełnił również kilka innych funkcji lokalnych. Podczas epidemii dżumy w 1666 roku zamek został użyty jako izolatka dla pacjentów zakażonych, a w czasie wojen napoleońskich zamek został użyty do przechowywania sprzętu miejscowego pułku.

 

6. Opinia

Zamek Framlingham odwiedziłam w Bak Holiday 29-08-2009 roku. Widząc go z zewnątrz wiele się po nim spodziewałam. Natomiast wchodząc do środka moje oczekiwania spadły do minimum. Jedyna imponująca rzecz to masywne mury, na które można wejść i obejrzeć z góry dziedziniec i dawny przytułek oraz ładnie wyglądającą okolicę zamku. W skali 1 do 10 - moja ocena -> 3.

 

7. Galeria

 

8. Bibliografia

www.english-heritage.org.uk

www.great-castles.com

 

9. Mapa

Odsłony: 1341

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież